Tusz

Średnia: 4.3 Ilość ocen: 7
Wysyłka w:
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
384
Rok wydania
2018
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 27,75 zł
Nasza cena: 28,73 zł 39,90 zł Taniej o: 28%

 Fantastyka połączona z tajemnicą i utopią w mistrzowski sposób!


Książka Tusz autorstwa Alice Broadway to debiutancka powieść pisarki. Jednak jest to wejście na rynek z przytupem. Pozycja przypadnie do gustu miłośnikom fantastyki oraz osobom uwielbiającym odkrywać tajemnice i rozwiązywać zagadki na łamach książek. Okazuje się, że nic nie jest takie, jakim początkowo się wydaje.

Tytułowy tusz odnosi się do tatuaży na ciele. W społeczności, w której dorastała Leora, główna bohaterka, tatuowanie ciała było na porządku dziennym. Ciało człowieka miało być bowiem zapisem całego jego życia, wszystkich przygód, doświadczeń, miłych oraz przykrych przeżyć. W ten sposób człowiek stawał się pewnego rodzaju mapą, z której można było wyczytać jego historię. Tatuaże oraz tusz, za pomocą którego były wykonywane, urastają tu do rangi wymownych symboli. To metaforyczne przedstawienie zmian, jakie następują w nas samych pod wpływem rozmaitych życiowych okoliczności, stających się naszym udziałem.

Każdy człowiek to odrębna historia. Dzięki tatuażom z człowieka można czytać, jak z otwartej księgi. Cały dotychczasowy światopogląd Leory oraz jej wyobrażenia o zmarłym ojcu muszą legnąć w gruzach, gdy dziewczyna przekonuje się, że zapisy na ciele ojca nie są prawdziwe oraz kompletne. Bohaterka zdaje sobie sprawę, że mężczyzna, którego do tej pory idealizowała, nie był wcale taki, jakim się wydawał. Leora zaczyna zatem poszukiwać odpowiedzi na nurtujące ją pytania i próbuje odkryć tajemnice ojca.

Książka w umiejętny sposób pokazuje odwieczne dążenia człowieka do poszukiwania prawdy oraz odpowiedzi na najtrudniejsze pytania. To wciągająca lektura, która może zaprowadzić czytelnika do własnego wnętrza i własnych skrywanych tajemnic. Odkryj wszystkie sekrety rodzinne głównej bohaterki!

Czytaj całość

Recenzje (7)
 1. Recenzent Wybitny
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2018-09-26
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Naprawdę warto! To historia jakiej jeszcze nie było, świetnie się bawiłam czytając, pomimo 33 lat na karku. Książka potrafi oderwać od problemów! Polecam!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-09-25
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Już dawno nie miałam okazji przeczytać tak żywej i poruszającej książki. Cała fabuła skupia się w okół Leory oraz jej rodziny. Głównym problemem w lekturze są tatuaże, które w kulturze społeczeństwa Leory, służą jako źródło sensu ich życia. Wszystkie inskrypcje zamieszczone na ciele ludzi z ich świata, opisują życie danej osoby. W zależności od tego, co zrobili przez swoje życie, wszystko to powstaje później na ich ciele, za sprawą tuszu. Jest jednak jeden mały szczegół. Nie wszyscy ludzie pragną żyć zgodnie z tradycją ludzi Zapamiętanych.

  "Uśmiecham się na myśl o ojcowskiej duszy bez skazy, która zostanie uznana za godną odejścia w zaświaty. Nie mogę się doczekać dnia jej ważenia.

  Tata był skórownikiem – to jego koledzy z pracy zdjęli z niego skórę i przygotowali ją do garbowania. On to samo robił z ich ukochanymi, a także z niezliczoną liczbą nieznanych osób, które trafiały do niego po śmierci."

  Po śmierci ojca Leora musi zmierzyć się z tragiczną prawdą o jego życiu. Szanowany i lubiany, dobry mąż i ojciec, przez całe swoje życie ukrywał prawdę o swojej przeszłości. Dla Leonory, odkrycie jego tajemnicy, staje się priorytetem. Co odkryje jej śledztwo? Kim był jej ojciec? Komu służył? Kim jest ona sama?

  Lektura wciąga już od pierwszych stron. Imponującym jest fakt, ile wydarzeń odgrywa się w przeciągu kilkunastu stron. Książka bardzo hipnotyzuje. Już na samym początku czułam do niej przywiązanie i wielką dawkę sympatii.

  Bardzo polubiłam główną bohaterkę. Jej historia w cudowny sposób zabiera czytelnika w świat wciągający oraz kuszący. Bardzo lekko i płynnie czyta się tę historię, ponieważ jest bardzo niesztampowo opisana. Pierwszy raz miałam przyjemność poznać tego typu historie. Dostrzegam, że autorka stworzyła coś nowego, bardzo intensywnego. Czuję, że temat w jej powieści został wyczerpany, ale wiem że to jeszcze nie koniec. Jestem bardzo ciekawa kontynuacji.

  " Kiedy ten skazaniec umrze, ten symbol zostanie odczytany, ten symbol go obciąży, a wtedy jego księga zostanie zniszczona w płomieniach w sali wyroków.

  Jak można żyć, gdy naznaczono cię jako zapomnianego? Jak można żyć, gdy wiesz, że nic nie ma znaczenia, a na końcu czeka cię tylko śmierć i zapomnienie? Mam nadzieję, że trafię do grona zapamiętanych – przecież właśnie po to żyjemy. Ale życie tego mężczyzny zostało wymazane przez czarny atrament.

  Zapomniany."

  Bardzo polecam tę książkę. Na jej stronach rozgrywają się wydarzenia bardzo wciągające i poruszające. Jestem bardzo uradowana, że znalazłam dla niej czas. Jej poznanie było dla mnie chwilą radości i skupienia. Na pewno pragnę więcej. Mam nadzieję, że już niebawem poznam kontynuację tej fascynującej serii.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Super Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2018-09-16
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Jakiś czas temu zrobiłam swój trzeci tatuaż. Od dziecka wiedziałam, że chcę nosić ozdoby na swojej skórze. Była to moja świadoma decyzja, bo w naszym świecie nie jest to wymóg. W "Tuszu" społeczeństwo musi się tatuować, nie mają wyboru jak my, ale kochają to. Uważają, że jest to piękne, gdy umierają, a ich skóra zmienia się w księgę, z której czytają i którą trzymają w domu jak świętość. Na ciałach bohaterów powstają oznaki ich wieku, imię nadane przez rodziców, profesja, coś związane ze ślubem i wszystkim co ma wpływ na ich codzienność. Mówi się, że niektórzy ludzie potrafią czytać z innych jak z otwartej księgi, ale prawda jest taka, że wszystko co dzieje się z naszą duszą zawsze pozostaje ukryte. W "Tuszu" alternatywny świat mówi o tym, że każdy powinien być otwarty na wszystko co go otacza, a niektórzy bohaterowie - czytający są w stanie opowiedzieć historię życia drugiego człowieka na podstawie tego co przedstawia atrament na jego skórze.

  Głowna bohaterka to Leora, która na naszych oczach wybiera profesję, przeżywa śmierć ojca, jak się okazuje rebelianta i staje przed wieloma ważnymi wyborami, które ważyć będą całą jej przyszłość.

  Czytało mi się przyjemnie, czas upływał szybko, jednak do końca nie byłam pewna czy sięgnę po kontynuację. Dopiero ostatnie strony przekonały mnie, że chcę znać dalszą historię. Nie mogę tak tego zostawić bez poznania co dalej.

  Ten antyutopijny świat to fascynujące spojrzenie w przyszłość, choć bywa i przerażające. Szczerze mówiąc, obdzieranie ze skóry i tworzenie z niej książki nie brzmią zbyt dobrze. Dziwne było dla mnie to, że nie można żyć w pamięci bliskich zwyczajnie jako wspomnienie, a jako książkę stworzona ze skóry, nad którą się modlą.

  Możecie tu spotkać także dużo baśni w nowych odsłonach, dostosowanych do dziwnego społeczeństwa. Widzę tu głębsze znaczenie, jednak poczekam na Tom II, aby sprawdzić, czy miałam rację.

  Książka mi się podobała. Jest czymś nowym, ale wolałabym ją jednak w bardziej dorosłym wydaniu, bo ma ogromny potencjał.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-09-15
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Wyobraź sobie, że przechodzisz obok półki z książkami. Na 100% obok tej książki nie przejdziesz obojętnie. Wszystko przez okładkę, która jest piękna i błyszcząca! Jeśli jesteś okładkową sroką, to musisz ją mieć między innymi dla okładki.

  Każde zachowanie, każdy uczynek, każda ważna chwila zostawia ślad na Twojej skórze. Leora jest przekonana, że jej zmarły ojciec powinien zostać zapamiętany na zawsze. Wie, że zasługuje on, aby wszystkie jego tatuaże zostały usunięte i przekształcone w księgę skóry jako dowód dobrego życia, jakie wiódł.

  Jednak kiedy odkrywa, że jego tusz zmieniono, a księga jest niekompletna, zaczyna się zastanawiać, czy tak naprawdę kiedykolwiek go znała.

  Zacznijmy może od świata, w którym poznajemy Leorę, nastoletnią główną bohaterkę. Każdy po śmierci jest obdzierany ze skóry a z niej robiona jest tak zwana „Księga skóry” czyli swego rodzaju biografia. Oprócz zwykłych profesji bardzo ważną rolę odgrywają tatuażyści, bo to oni umieszczają na skórze ważne dla wszystkich symbole. Nasza bohaterka, podobnie jak jej matka, są osobami, które mają swego rodzaju dar. Potrafią czytać tatuaże. Niestety jest to postrzegane przez społeczeństwo jako coś, przed czym należy się chować, bo przed Leorą nic się nie ukryje.

  Książkę czyta się bardzo szybko! Gdyby nie szkoła, przeczytałbym w jeden dzień, ale musiałem jednak odkładać to cudo, żeby posłuchać o czymś, co nie do końca mnie interesuje :/

  Z każdym rozdziałem chciałem przeczytać kolejne dwa. Nie chciałem spać, dopóki nie przeczytam jej w całości. Akcja się rozwijała i w kulminacyjnym momencie sprawiła, że wstrzymałem oddech na bardzo długo. Miałem trochę jednak wrażenie, że gdzieś już to czytałem. Nie dokładnie tę historię, ale bardzo podobny schemat. Było to zauważalne zwłaszcza na końcu, ale dla samej historii warto przeczytać. No i dla stylu pisarki. Narracja jest prowadzona przez Leorę. W pewnym momencie to i ja i ona odczuwaliśmy podobne emocje. Byłem smutny wtedy, kiedy ona, chodziłem przybity i zdeterminowany tak jak ona.

  Jedyne czego chciałem więcej, to świata, w którym żyje Leora. Niby były przesłanki co do czasu, ale tam niedokładne, że nie wiedziałem czy to już współczesność, czy jeszcze nie. Wiem, że akcja działa się w zupełnie innym świecie i nie da się go porównać do naszego. Właśnie dlatego chciałbym go poznać! Jakie dokładnie panuje tam prawo, jak funkcjonują ludzie, co kryje się za każdym tatuażem i jego właścicielem…

  „Tusz” to niesamowita książka, która zachwyciła mnie najpierw okładką a później wnętrzem. Zakochałem się w niej i niezmiernie się cieszę, że autorka napisała drugą książkę pod tytułem „Spark”. Teraz tylko czekam aż We need YA da znać o jej premierze :D

  Książka Alice Broadway to niesamowity debiut. To coś czego brakowało na polskim rynku książek YA. Piękna okładka stanowi tylko wisienkę na torcie tego dzieła. I tutaj też wielkie brawa dwa wydawnictwa. Nie zauważyłem tylu błędów korekty, tak jak wcześniej. Widać, że zależy im na ludziach, dla których wydają książki.

  Recenzja z bloga: zatraceni w kartkach

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2018-09-13
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Tatuaż. Co mówi o człowieku?  W mieście Leory - wszystko. Obserwując tatuaże danej osoby możesz określić jej wiek, zawód, porażki i sukcesy, poznać członków rodziny i wiele więcej. Mieszkańcy bardzo sobie cenią własną religię i kulturę, które nakazują im wykonywać tatuaże. Uważają, że w ten sposób są otwarci i prawdziwi - wszystko mogą światu pokazać i nie ukrywają niczego. Ale czy naprawdę tatuaże, nawet te najbardziej szczegółowe, mogą pokazać kim jesteś?

  Na to pytanie (między innymi) stara się odpowiedzieć Alice Broadway w swojej powieści. I robi to w ciekawy sposób. Opowieść o losach Lor, przeplatają baśnie z jej religii/kultury. Baśnie są bardo podobne do naszych, jednak mają ciekawe niuanse (moja ulubiona? O Śpiącej Królewnie, która w oryginale kole w uszy). Same losy Lor też dobrze się czyta. Nie jest to typowa bohaterka - piękna, mądra i elegancka. Ale jedno trzeba jej przyznać - wie czego chce i jest (w końcu) pewna siebie. 

  Dodatkowo, książka w przewrotny sposób pokazuje, że nic nie jest czarno-białe (ani szare). Że nie należy ślepo wierzyć: rządzącym, religii, kulturze, nawet własnej rodzinie. Pokazuje, że należy wątpić i weryfikować. Poza kwestią rodziny - zgadzam się z takim podejściem. Ślepa wiara w cokolwiek nie prowadzi do niczego odkrywczego i niczego nie uczy. 

  We need YA - to nazwa wydawnictwa. Według mnie: We don't need YA, we need next part of this book! (nie potrzebujemy YA, potrzebujemy kolejnej części "Tuszu"). Serię nazwano Księgi skór i nie mogę się doczekać kontynuacji. Bardzo mnie ciekawi rozwinięcie postaci Leory i wyjaśnienie wielu zagadek i tajemnic z pierwszego tomu. 

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 2 recenzje

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula