Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca

Autor:

Alice Lugen

Średnia: 4.6 Ilość ocen: 5
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Seria
Rok wydania
2020
Wydawnictwo
Ilość stron
280
Nasza cena: 23,94 zł 39,90 zł Taniej o: 40%

Istnieje wiele zjawisk, których nie można racjonalnie wyjaśnić. Jednym z nich są wydarzenia, które rozegrały się na Przełęczy Diatłowa w 1959 roku. Oficjalne wyjaśnienia nijak mają się do dokumentacji wykonanej na miejscu zdarzenia. Czy rosyjscy biegli mają coś do ukrycia? Co tak naprawdę zdarzyło się w mroźną, styczniową noc na Uralu?

Książka "Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca" to próba wyjaśnienia wątpliwości, które od dziesiątek lat nurtują śledczych z całego świata. Jest styczeń 1959 roku. Grupa turystów ? studentów i absolwentów Politechniki Uralskiej - postanowiła zdobyć górę Otorten w paśmie Uralu. W ten sposób śmiałkowie chcieli uczcić zjazd KPZR. Nie podejrzewali, że ich wyprawa zakończy się tragicznie - namioty rozbite na zboczu zostały rozcięte, a grupa wybiegła w chłodną, uralską noc. Nikt nie przeżył do rana, dlatego też wyjaśnienie okoliczności tragedii można było opierać jedynie na domysłach. Niektóre ofiary zmarły z powodu wychłodzenia, inne posiadały liczne złamania, zasinienia, rany kłute i krwotoki wewnętrzne. Większość miała obrażenia w obrębie twarzy.

Nagle śledztwo prowadzone przez rosyjskich śledczych zostało zamknięte, a za przyczynę tragedii uznano potężną siłę. Okazuje się, że nie tylko samo wydarzenie na przełęczy było tajemnicze ? również okoliczności śledztwa wzbudzają wiele wątpliwości. Dziś analizą przyczyn tragedii nadal zajmują się badacze z całego świata. Powstało na ten temat wiele książek i opracowań, jednak tragedia na Przełęczy Diatłowa nadal pozostaje jedną z największych niewiadomych XX wieku.

"Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca" autorstwa Alice Lugen to próba wyjaśnienia okoliczności tragedii. Autorka wykorzystuje historię, by ukazać biurokratyczny chaos i rozgrywki polityczne. Zdarzenie nie zostało potraktowane jako historia rodem z horroru, a raczej jako thriller silnie związany z ówczesną sytuacją polityczną Rosji. Warto zapoznać się z nowatorskim spojrzeniem na historię budzącą tak wiele wątpliwości.
Recenzje (5)
 1. Super Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Po przesłuchaniu paru podcastów, przeczytaniu mnóstwa artykułów jak i kilku książek, nie spodziewałam się, że jeszcze się czegoś nowego dowiem na temat tajemnicy Przełęczy Diatłowa. A jednak! Książka "Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca" autorstwa Alice Lugen, dostarczyła mi informacji, o których nigdy wcześniej nie słyszałam.

  *

  W styczniu 1959 roku, grupa młodych studentów jak i absolwentów z Politechniki Uralskiej, wyrusza na wyprawę w północą część Uralu, w celu zdobycia szczytu Otorten. Jednak z 1 na 2 lutego, cała grupa z niewyjaśnionych powodów ucieka z namiotu, by stoczyć walkę o życie, z Matką Naturą. Niestety tej felernej nocy, syberyjska zima zbiera swoje żniwo, odbierając życie wszystkim uczestnikom wyprawy.

  *

  W tego typu literaturę zaczytuję się stosunkowo od niedawna. Jednakże żadna z przeczytanych mi dotychczas pozycji, nie zawiodła mnie jeszcze. Czy ta książka okazała się pierwszym reporterskim rozczarowaniem? Absolutnie nie! "Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca" to świetny reportaż, który się czyta niczym wciągający thriller. Ja tę książkę pochłonęłam na raz, a to za sprawą bardzo dobrze przedstawionej historii diatłowców. Alice Lugen, w swojej książce zawarła wszystkie zarzucane hipotezy jak i teorie, nie pomijając nawet tych najbardziej nierealnych i niedorzecznych. Spodobało mi się to, że autorka nie gloryfikuje żadnej z hipotez, a pozostaje obiektywna. Bardzo skrupulatnie, również przedstawiła całe śledztwo, odnosząc się do wielu źródeł. Widać, że autorka, zanim rozpoczęła pracę nad książką, bardzo rzetelnie się do tego przygotowała. Co do samego stylu to jest ON bardzo przyjemny i łatwy w odbiorze, dzięki czemu nie męczyłam się podczas czytania.

  *

  "Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca." to opowieść o bohaterach dramatu, ich rodzinach, jak i o radzeniu sobie ze stratą. To również historia o obliczu Rosji, panującej tam władzy i próbie manipulacji społeczeństwem.

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  O tragedii z 1959 roku, do której doszło na Przełęczy Diatłowa w Rosji napisano już naprawdę wiele. Niemniej jednak do teraz nie wiadomo co tam tak naprawdę się stało. Alice Lugen, polska autorka, w swoim reportażu pt. „Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca” opisuje wszystkie znane fakty na temat tej wyprawy, akcji poszukiwawczej i śledztwa kryminalnego na szerokim tle społeczno-politycznym. Podstawowe informacje o tej tragedii oczywiście już były mi znane, jednak książka dała mi dużo szersze spojrzenie na całą historię. Jednocześnie też ukierunkowała moje hipotezy w jednym, wydaje się, że prawidłowym kierunku. Jednak bez wyjaśnień ze strony władzy raczej niemożliwym jest dowiedzenie się czegoś więcej...

  Książkę polecam – dalej szeroki obraz na historią ciągnącą się bez końca już od ponad 60 lat.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Pod koniec stycznia 1959 roku grupa turystów, w skład której wchodzili głównie studenci i absolwenci Politechniki Uralskiej, zdecydowało się na wyprawę by zdobyć górę Otorten. Byli to doświadczeni ludzie, którzy już nie jedną wyprawę mieli za sobą i doskonale zdawali sobie sprawę, z warunków pogodowych jakie panują na Uralu Północnym zimą. Przewodził im Igor Diatłow, charyzmatyczny młody mężczyzna, do którego na wyprawy ustawiały się tłumy chętnych. Wyprawa, która miała uczcić kolejny zjazd KPZR, okazała się ogromną tragedią i chyba największą tajemnicą ZSRR. Z dziewiątki uczestników wyprawy nikt nie przeżył. Ich namiot został znaleziony rozcięty, a ciała studentów znajdowały się w różnych odległościach od rozbitego obozu. Widać, że opuszczali swoje schronienie w pośpiechu. Większość nie zdążyła się odpowiednio ubrać, wybiegli bez butów i kurtek w nocny mróz. Desperacko walczyli o przetrwanie próbując rozpalić ognisko i choć trochę się ogrzać. Oficjalną wersją zgonów młodych uczestników wyprawy jest hipotermia. Jednak nie wyjaśnia ona obrażeń, które znajdują się na ciele niektórych uczestników, takich jak stłuczenia czy popękane żebra. Również powód jaki zmusił turystów do opuszczenia namiotu, jest dość tajemniczy i do dzisiaj nie wiadomo co tak naprawdę się stało na zboczu góry Chołatczachl.

  Lektura tej książki przybliża nam sylwetki wszystkich uczestników wyprawy, a sposób narracji sprawia, że czujemy się kolejnym członkiem grupy, który towarzyszy im w drodze na Otorten. Opisy znalezionych ciał, działają na wyobraźnię i wzbudzają w czytelniku poczucie grozy. Prowadzone śledztwo obnaża nieprawidłowości w funkcjonowaniu sekcji turystycznej na Uczelni. Brak mapy w dokumentacji wyprawy, niezabranie radioodbiornika przez grupę by móc wezwać pomoc, czy pomylenie dat powrotu ekipy, to tylko część błędów jakie miały wpływ na opóźnienie akcji poszukiwawczej.

  Reportaż Alice Lugen skupia się przede wszystkim, na zrozumieniu działań władzy Związku Radzieckiego, który odegrał w tej smutnej historii dość znaczną rolę. Odsuwanie od śledztwa ludzi, którzy za wszelką cenę chcieli poznać prawdę, utajnianie akt sprawy, tak doskonale się wpisuje w znany nam już model postępowania ZSRR w sytuacji manipulowania faktami, jakie pamiętamy za czasów katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Po raz kolejny osoby odpowiedzialne za sprawowanie władzy w kraju pokazują, że ważniejsze od ludzkiego życia, jest utrzymanie w tajemnicy badań nad bronią atomową. Polityka kolejny raz wzięła górę nad ludzkimi odruchami.

  Przerażające jest to, że chyba już nigdy nie poznamy prawdy o tym, czego doświadczyli diatłowcy. Część akt nadal jest tajna, inne poginęły lub zostały źle skatalogowane i trudno je odnaleźć. Osoby pracujące przy śledztwie albo boją się mówić o ich wyniku, albo już nie żyją. I tak historia ta pozostanie chyba na zawsze w kwestii domysłów i licznych teorii spiskowych.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzent Wybitny
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Bezsprzeczną zaletą reportażu „Tragedia na Przełęczy Diatłowa” jest podejście autorki do tematu – rzetelne, pozbawione plotkarskiej żyłki i pogoni za sensacją, o którą przecież w tej sprawie nietrudno. Lugen powołuje się na ujawnione akta sprawy, relacje prasowe i rozmowy z rodzinami ofiar etc. Ostrożnie formułuje wnioski, nakreśla tło polityczne wydarzeń, analizuje, ale jednocześnie pozostawia czytelnikowi pole do własnych interpretacji. Również dwadzieścia siedem stron bibliografii i przypisów pokazuje, jak tytaniczną pracę musiała wykonać autorka, by opowiedzieć o sprawie Diatłowców.

  Duże wrażenie zrobiło na mnie przedstawienie bohaterów. Zostali oni nakreśleni w sposób nieschematyczny, a kolejność wprowadzania bohaterów wynikała z rozwoju opowieści, nie zaś ze sztywnych ram konstrukcyjnych książki (np. osobnego rozdziału). Ten, jak również kilka pomniejszych, zabiegów potęguje wrażenie osobistego uczestnictwa w wydarzeniach, dawkowania napięcia i kroczenia w kierunku punktu kulminacyjnego. I ten tajemniczy Zołotariow! Nic więcej nie zdradzam.

  I oczywiście zdjęcia! Doskonale dopasowane do treści (to niby oczywistość, ale w praktyce wydawniczej już nie tak często spotykana), w najlepszej możliwej jakości.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Pod koniec stycznia 1959 roku grupa turystów,głównie studentów i absolwentów Politechniki Uralskiej postanowiła uczcić kolejny zjazd KPZR zdobyciem góry Otorten w Uralu Północnym.

  Towarzystwo wyruszyło w drogę i wszystko szło zgodnie z planem.

  Do czasu.

  Pewnej nocy ekipa rozcięła swój namiot,wybiegła w zimną,uralską noc i rozpaliła ognisko.

  Żaden z dziewięciu członków wyprawy nie przeżył i do dzisiaj pojawiają się rozmaite teorie na temat tego-co tak naprawdę tam się wtedy wydarzyło.Tym bardziej,że jedni zmarli z powodu hipotermii,a u innych znaleziono liczne urazy,sińce i złamania.

  Ja,po przeczytaniu tej książki,skłaniam się ku temu,że być może faktycznie nastąpił wybuch jakiejś rakiety wojskowej.

  Nie chcę tutaj za bardzo spekulować,ponieważ to jest pierwsza książka,którą przeczytałam,jeśli chodzi o tę historię.Nie mam również porównania jak wypada na tle innych pozycji.

  Dla mnie była bardzo dobra i było w niej wszystko,co powinnam wiedzieć-krótkie poznanie członków wyprawy,samą wyprawę,akcję poszukiwawczą i szczegóły śledztwa.A także biurokratyczne schody,które pojawiały się przed każdym,kto chciał się dowiedzieć w tej sprawie czegoś więcej.

  Jest mi strasznie smutno,że po tylu latach nikt tak naprawdę do końca nie wie,czemu ci wszyscy ludzie zginęli...

  Raczej na pewno sięgnę po jeszcze jakąś książkę traktującą o tej tragedii,bo bardzo mnie zaciekawiła.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Boska natura Wszechświata bez początku i końca 0/5 Nasza cena:
39,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Boska natura Wszechświata bez początku i końca

Na podstawie treści zawartych w książce w zadowalający sposób można między innymi odpowiedzieć na następujące fundamentalne pytania: Czy istnieje otaczająca zewsząd przestrzeń (próżnia), czy jest tylko iluzją? Czym jest źródło wszelkiej energii we Wszechświecie? W jaki sposób tworzą się najmniejsze...
Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat 5/5 Nasza cena:
25,99 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat

W styczniu 2018 roku Tomasz „Czapkins” Mackiewicz i Élisabeth Revol stanęli na wymarzonym szczycie Nanga Parbat. Mieli to zrobić po swojemu i bez żadnego rozgłosu. Jednak w drodze powrotnej Czapkinsa dopadła choroba wysokościowa. Revol sprowadziła go do szczeliny w śniegu około 800 m poniżej...
Władcy Polski. Historia na nowo opowiedziana 5/5 Nasza cena:
62,99 zł 89,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Władcy Polski. Historia na nowo opowiedziana

Dzieje Polskich królów i książąt opowiedziane inaczej. Anglicy i Francuzi uczynili ze swoich królów towar eksportowy. Książki o królowej-dziewicy Elżbiecie, czy krwawej Margot mają miliony czytelników. Nasi zaś monarchowie, zasuszeni w poczcie Matejki, wydają się nudni i prowincjonalni, wciąż...
Żagiel na przełęczy. Opowieść o innej Toskanii 0/5 Nasza cena:
36,47 zł 42,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Żagiel na przełęczy. Opowieść o innej Toskanii

TOSKANIA JEST KOBIETA, ANIOŁEM MOCNO STĄPAJĄCYM PO ZIEMI Wyrusz śladem toskańskich fortun, zsyłanych i odbieranych przez los, talentów poetyckich i malarskich, które wzbijają się i gasną, aby zyskać nieśmiertelność wieki później. Opowiedziana pięknym, poetyckim językiem historia baśniowego Prato i...
Na wskroś piękna. Historia Heleny Modrzejewskiej 0/5 Nasza cena:
16,96 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Na wskroś piękna. Historia Heleny Modrzejewskiej

Wciągająca opowieść nie tylko o wielkiej aktorce, ale i o dziewiętnastowiecznej celebrytce zmuszonej do udawania, że jest hrabiną, starszą siostrą własnego dorastającego syna. Opowieść o tym, jak naszyjnik za trzydzieści dolarów zastąpiły brylanty za trzydzieści tysięcy, a cudowna sceniczna toaleta...
Ruda, córka Cwiego. Historia Żydów na warszawskiej Pradze 0/5 Nasza cena:
33,68 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ruda, córka Cwiego. Historia Żydów na warszawskiej Pradze

Każdy z warszawskich brzegów Wisły opowiada własną, odmienną historię. Prawobrzeżna Praga to kamienice, bramy, bazar, kominy, kolej, hardy, nieco lumpenproletariacki charakter. Lekko tylko ranna w powstaniu, wyszła z tragedii zburzonego miasta bez wielkich strat. Do dziś cieszy się opinią jedynej...
Na przełęczy. Wrażenia i obrazy z Tatr 0/5 Nasza cena:
36,04 zł 42,40 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Na przełęczy. Wrażenia i obrazy z Tatr

Dzieło Stanisława Witkiewicza zatytułowane Na przełęczy należy do grona klasycznych utworów opiewających urodę Tatr oraz witalność tamtejszych górali. Punktem wyjścia do dalszych obserwacji i rozważań stał się letni pobyt autora w Tarach i jego wycieczka przez Przełęcz Mięguszowiecką do Morskiego...
Radzieckie kobiety w walce. Historia przemocy na froncie wschodnim 0/5 Nasza cena:
20,79 zł 33,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Radzieckie kobiety w walce. Historia przemocy na froncie wschodnim

Kod wew.: 157260 Autor: KRYLOVA ANNA Rok wydania: 2012 Ilosc stron: 424 Oprawa: Miękka ze skrzydełkami Wymiary: 145x205 ISBN: 978-83-7674-077-5 Kod EAN: 9788376740775 Data premiery: 2012-10-02 Kobiety radzieckie w walce to historia, niemającego precedensu w dziejach fenomenu kobiet w sowieckiej...
Na Zachodnim Brzegu bez zmian 0/5 Nasza cena:
19,25 zł 35,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Na Zachodnim Brzegu bez zmian

Wstrząsające relacje polskich wolontariuszy z palestyńskich Terytoriów Okupowanych, kreślące portrety zwykłych Palestyńczyków i opisujące życie codzienne mieszkańców małych wsi otoczonych nielegalnymi osiedlami żydowskimi oraz miast oddzielonych od świata murem, lub podzielonych zasiekami i...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula