To nie może być prawda

Autor:

Hanna Dikta

Średnia: 5.0 Ilość ocen: 3
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
272
Rok wydania
2018
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 22,95 zł
Nasza cena: 27,31 zł 32,90 zł Taniej o: 17%

Poruszająca opowieść o tym, jak kruchy może być domek z kart, który zwykliśmy nazywać szczęściem. Jedna rozmowa na zawsze zmienia życie Małgorzaty i jej bliskich.

Przeszłość Małgorzaty miała już na zawsze pozostać zamkniętym rozdziałem jej życia, jednak nieoczekiwane spotkanie zmienia wszystko. A przecież udało jej się zdobyć to, o czym większość może tylko pomarzyć: pracę, która daje jej satysfakcję, zakochanego po uszy męża (uzdolnionego lekarza) i oddaną przyjaciółkę poznaną jeszcze na studiach, którą Małgorzata traktuje jak rodzoną siostrę. No może do pełni szczęścia brakuje jej jeszcze dziecka. Wszystko zmienia się, gdy w jej życiu znów pojawia się dawny kochanek. Krzysztof był niegdyś najprzystojniejszym wykładowcą na uczelni. Teraz jednak umiera. Na łożu śmierci powierza Małgorzacie tajemnicę, która na zawsze odmieni życie jej i jej bliskich.

"To nie może być prawda" jest historią pełną wzruszeń i emocji. To opowieść o tym, jak kruche może okazać się nasze szczęście i cały świat, który zbudowaliśmy dookoła siebie. Czasem jeden moment, jedna krótka rozmowa może zmienić wszystko i właśnie to jest udziałem Małgorzaty. Lecz pomijając ciężar samego tematu należy podkreślić, że powieść tę pochłania się niemal od razu. Akcja rozgrywa się niezwykle wartko i wciąga bez reszty. Oto doskonały przykład świeżej, polskiej i znakomitej prozy społeczno-obyczajowej!

Hanna Dikta mieszka na co dzień w Piekarach Śląskich. Pracuje tam jako nauczycielka języka polskiego i historii. Jest poetką i prozaiczką. Jej teksty były wielokrotnie nagradzane w różnych konkursach literackich. Zadebiutowała w 2012 roku książką poetycką pod tytułem "Stop klatka". Jej pierwsza powieść nosi tytuł "We troje". Została wydana w 2016 roku. Teraz mamy przyjemność zaprezentować naszym Czytelnikom kolejne dzieło tej niezwykle uzdolnionej autorki.
Recenzje (3)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  „Przeszłość, która miała pozostać zamkniętym rozdziałem. Spotkanie, które zmienia wszystko.”

  „Małgorzata jest kobietą szczęśliwą. Ma pracę, którą lubi, zakochanego w niej męża – utalentowanego lekarza, oraz przyjaciółkę jeszcze z czasów studiów, którą traktuje jak siostrę. Spokój kobiety burzy spotkanie z dawnym kochankiem. Krzysztof, niegdyś najprzystojniejszy wykładowca na uczelni, jest umierający. Tajemnica, jaką powierzy Małgorzacie na łożu śmierci, sprawi, że jej poukładany, bezpieczny świat w jednej chwili rozsypie się na kawałki…”

  Z twórczością Hanny Dikty miałam już styczność. Recenzowałam "We troje" i choć było to dawno, to książkę wspominam bardzo dobrze. Z ciekawością zasiadłam do lektury jej kolejnej powieści i miałam nadzieję, że i tym razem autorka dostarczy mi wielu wrażeń i emocji. Czy tak się stało? Oczywiście, że tak i teraz już wiem, że na pewno przeczytam każdą kolejną książkę, która wyjdzie spod pióra pani Hani.

  Historia Małgorzaty zaczyna się dość zwyczajnie, poznajemy życie bohaterki, to zawodowe oraz prywatne. Wszystko toczy się spokojnie do momentu, w którym główna bohaterka spotyka się z Krzysztofem, swoim byłym kochankiem, który umiera. To spotkanie wywraca jej życie do góry nogami i wszystko zaczyna się sypać niczym domek z kart. Nie zdradzę Wam nic więcej, ale uwierzcie mi na słowo, że od tego momentu w książce zaczyna się sporo dziać i pojawia się napięcie, które towarzyszyło mi już do ostatniej strony. Zauważyłam także, że autorka lubi w swoich książkach zostawiać otwarte zakończenia, za którymi niestety zbytnio nie przepadam, ale nie jest to żadnym minusem i w ogóle nie wpłynęło to na moją ocenę tej historii. Może będzie kolejna część? Bardzo bym tego chciała.

  Styl, jakim operuje autorka, jest niezwykle lekki i przyjemny w odbiorze i mimo tego, że w książce pojawiają się trudne tematy, to czyta się ją niesamowicie szybko i z ogromnym zaciekawieniem. Kreacja bohaterów wyszła dobrze, choć nie ukrywam, że nie polubiłam Małgorzaty, bardzo często drażniło mnie jej zachowanie, ale współczułam jej strasznie i na pewno nie chciałabym być na jej miejscu i zmagać się z jej problemami.

  Niełatwo napisać książkę o prawdziwym życiu, które bardzo często ma słodko-gorzki smak, ale pani Hani się to udało. Historia Małgorzaty to przejmująca opowieść pełna wzlotów oraz upadków, to historia o miłości, o przyjaźni i o nadziei, która zawsze umiera ostatnia. Jeżeli lubicie książki, w których to prawdziwe życie gra pierwsze skrzypce, to najnowsza powieść Hanny Dikty będzie dla Was idealna. Ja świetnie spędziłam przy niej czas.

  Polecam!

  Za możliwość przeczytania książki dziękuję autorce oraz wydawnictwu Zysk i Ska.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  KAŻDY MOŻE MIEĆ SWOJE TAJEMNICE, CZYLI SŁOWO NA TEMAT BOHATERKI

  Główna bohaterka to wyrozumiała nauczycielka mająca swoich przyjaciół i wrogów, niewyidealizowana i zwyczajna żona wyposażona w mocne strony i słabości. Jak się okazuje, mająca także swoje tajemnice. Osoba, z którą można się identyfikować, choć na późniejszym etapie nieco irytowało mnie jej niezdecydowanie. Myślę jednak że autorka nie tak skonstruowała postać Małgosi, by czytelnik ją lubił, ale by przypatrywał się jej problemom stojąc tuż obok i biorąc przykład z popełnionych przez nią błędów. Moją przyjaciółką więc na pewno nie zostanie, ale z zainteresowaniem śledziłam jej losy, a takiego obrotu sprawy na pewno nie byłam w stanie przewidzieć.

  ZMIANA KLIMATU, CZYLI TROCHĘ NA TEMAT AKCJI

  Istotną rolę bez dwóch zdań odgrywają dwaj mężczyźni. Choć początkowo nic tego nie zapowiadało, wyrozumiały mąż Marcin i kochanek Krzysztof zaczną kształtować przyszłość głównej bohaterki, której najwyraźniej dotąd prawie wszystko układało się po myśli. Podobnie jest także z klimatem powieści, który na wstępie niestroniący od żartu, lekki i płytki nagle zostaje zarzucony stukilogramową masą emocji. Wystarczy jedno wyznanie i sypie się wszystko, łącznie z przyjemną aurą, która nagle przekształca się w pełen dylematów, bólu, strachu, wyrzutów sumienia i straty ciąg wydarzeń. Podoba mi się kierunek, jaki nadała autorka swojej historii. Nie tak wyobrażałam sobie powierzoną tajemnicę kochanka i powiem Wam, że dzięki temu miałam okazję przeczytać coś zupełnie dla mnie świeżego. A otwarte zakończenie? Wciąż pozostawia wiele pytań i niedopowiedzeń. Chętnie sięgnęłabym po kontynuację książki, choć nie mam pojęcia, czy Hanna Dikta ma taką w planach.

  ŚRODOWISKO NAUCZYCIELI

  W tle zgrabnie nakreślone środowisko pracy nauczycieli, ich dylematy, małe grzeszki, rozmaite perspektywy, przychylne oko, ale i surowe zasady – wszystko zależy od człowieka. Wiarygodność tego drugiego planu skłoniła mnie do zerknięcia w biogram autorki i tak jak myślałam, jest ona nauczycielką.

  KONSEKWENCJE POPEŁNIONYCH BŁĘDÓW I POTENCJALNI CZYTELNICY

  „To nie może być prawda” to nie jest łatwa historia, choć ze względu na lekki styl autorki czyta się ją naprawdę szybko. To nie ckliwa, romantyczna powieść czy banalna obyczajówka, a mocny kawałek prozy życia, która bywa skomplikowana i lubi wymykać się spod kontroli. Nie mogę Wam zdradzić co staje się główną problematyką tej książki, ale nie jest to na pewno oklepany czy często powielany temat. Jeśli więc jesteście gotowi na to, by zmierzyć się z konsekwencjami dawnych błędów bohaterki, powracających do niej ze zdwojoną siłą, polecam.

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Czy szczęśliwe i poukładane życie może zburzyć jedno przypadkowe spotkanie? Przez lata budowana historia naszego życia w momencie zmierzenia się z przeszłością może ulec przeciążeniu i pozwolić by nasze emocje przejęły górę nad rozumem. Tak czasami się dzieje, szczególnie gdy serce zaczyna gubić rytm. "To nie może być prawda" jest historią, która idealnie oddaje urok teraźniejszości zabarwionej smakiem prawdziwych emocji z przeszłości.

  Małgorzata, bohaterka powieści to kobieta, która osiągnęła w życiu wiele. Zdobyła pracę, która każdego dnia daje jej satysfakcję, wyszła za mężczyznę swojego życia, który kocha ją ponad wszystko i pozostała przy lojalnej przyjaciółce jeszcze z czasów nauki. Jednak pewnego dnia solidne fundamenty szczęścia zaczynają mieć rysy. Pojawia się kochanek sprzed lat, w dodatku umierający. Na łożu śmierci powierza Małgorzacie pewien sekret, który może okazać się niszczycielki dla wszystkiego co osiągnęła.

  Nie wiem dlaczego, ale często mam poczucie gdy sięgam po powieść niewielką objętościowo, że nie czeka mnie przy niej wiele emocjonujących chwil. Hanna Dikta skutecznie burzy mojej bezpodstawne podejrzenia historią wielowymiarową i bogatą w skrajne uczucia, która niemal zapiera dech w piersi tematem mocnym i ponadczasowym, wyciskającym słone łzy wzruszenia. Jak się okazało wystarczyło do tego wyłącznie stworzenie życiowej historii, bardzo zaskakującej i mocnej w przesłaniu oraz bohaterów, z krwi i kości, którzy śmiało mogliby odnaleźć się w realnym świecie.

  Chociaż fabuła osadzona jest w ramach powieści obyczajowej wczytując się głębiej w rozgrywane wydarzenia dostrzec możecie mocne nawiązanie do dramatu i problemów psychologicznych głównych bohaterów. Co najważniejsze stosunkowo krótka forma uniemożliwiła autorce zagłębianie się w zbędne szczegóły dzięki czemu otrzymałam powieść nawiązującą tylko do najważniejszych problemów bohaterów wywodzących się z przeszłości i rzutujących na ich aktualną rzeczywistość. Mnóstwo uczuć wywozi się z jednej chwili zatracenia, która udowadnia czytelnikom, że nie ma ludzi nieomylnych, że każdy z nas popełnia błędy a sztuką jest mądre wyjście z problemu. O ile ten problem faktycznie potrzebuje rozwiązania. Wszystko to prowadzi do moralnej natury człowieka, rozłożenia na czynniki pierwsze wewnętrznego rozdarcia bohaterów oraz pokazanie człowieka w jego niezakłamanej postaci: pełnego wad i sprzeczności w konfrontacji rozumu i serca.

  "To nie może być prawda" jest powieścią nie tylko wielowymiarową, ale co ważniejsze - ponadczasową. Opowiada o historii zwykłych, prostych ludzi przypominających nas samych jednocześnie wykreowanych jako pełnokrwistych i wiarygodnych bohaterów. Nie ważne czy mówimy aktualnie o pierwszoplanowych postaciach czy pobocznych bohaterkach - autorka dopracowała każdą pojawiającą się osobę w najdrobniejszych szczegółach, by nie było miejsca na niedopowiedzenia. Jednak nie byłoby tak dobrej całości gdyby nie sam styl autorki - prosty i kwiecisty zarazem, idealnie oddający wewnętrzne emocje kłębiące się w bohaterach, które natychmiast przechodzą także do serca czytelnika. To powieść, którą czyta się z zapartym tchem a po lekturze zostaje zdecydowany niedosyt, bo chciałoby się czytać więcej i więcej o losach bohaterów. Moim zdaniem to jedna z lepszych powieści obyczajowych tego roku, która - mam nadzieję - zostanie doceniona również przez Was.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
We troje 5/5 Nasza cena:
27,31 zł 32,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

We troje

 Agata jest kobietą spełnioną. Pensjonat, który prowadzi w Białogórze, daje jej dużo satysfakcji. Jej mąż, starszy o dwadzieścia lat artysta malarz, jest na każde jej zawołanie, czuły i opiekuńczy. Spokój Agaty burzy wizyta u chorej siostry na Śląsku. Tam również po raz pierwszy spotyka swojego...
eBook We troje mobi epub 0/5 Nasza cena:
22,10 zł 26,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook We troje mobi epub

 Agata jest kobietą spełnioną. Pensjonat, który prowadzi w Białogórze, daje jej dużo satysfakcji. Jej mąż, starszy o dwadzieścia lat artysta malarz, jest na każde jej zawołanie, czuły i opiekuńczy. Spokój Agaty burzy wizyta u chorej siostry na Śląsku. Tam również po raz pierwszy spotyka swojego...
Ostatni wieczór 5/5 Nasza cena:
28,97 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ostatni wieczór

Dwie kobiety. Dwie miłości. Jedna fascynująca historia.Stacja kolejowa Kings Cross, rok 1943. Do Londynu przybywa Rose. Ma nadzieję, że dzięki tej decyzji uniknie ciężkiej pracy, przeżyje przygodę i przyjemnie spędzi czas, tańcząc z amerykańskimi żołnierzami w słynnym klubie Rainbow Corner przy...
Niebo w kruszonce 0/5 Nasza cena:
29,80 zł 35,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Niebo w kruszonce

Renata to kobieta za ladą. Lubi swoją pracę – przyzwyczaiła się do niej, podobnie jak do codzienności – oswojonej i przewidywalnej. Gdy pewnego dnia mąż oświadcza jej, że zamierza wyjechać do pracy za granicę, cały uporządkowany świat Renaty rozpada się, a czarne myśli zaczynają krążyć nad głową....
Lily 0/5 Nasza cena:
16,52 zł 19,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Lily

W dniu dziesiątych urodzin Lily Wilk wyciągnęła z worka pudełko, które miało zmienić jej życie. Zestaw do rysowania opatrzony był tekstem: " Narysuj linię. Narysuj koło. Narysuj kwadrat. Nasze gratulacje. Teraz jesteś artystką". I oto Lily została artystką. Maluje stodoły, domy, hydranty...
Marzenia na agrafce 0/5 Nasza cena:
27,31 zł 32,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Marzenia na agrafce

Lato to pora słonecznych plaż, bosych stóp, zwiewnych sukienek i… miłości. To właśnie o niejmarzy Bogumiła, dziewczyna pełna kompleksów, walcząca z nadwagą i przykrymi wspomnieniami. Liczy na to, że wyjazd z Rafałem nad Bałtyk okaże się pod każdym względem przełomowy.Niestety, wymarzone wakacje od...
Obserwując Edie 5/5 Nasza cena:
29,30 zł 37,91 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Obserwując Edie

  Oszałamiająca psychologiczna zagadka oparta na zawiłej relacji łączącej dwie z pozoru zaprzyjaźnione kobiety Piękna, utalentowana, trochę szalona… Edie była dziewczyną, która natychmiast wywoływała zamieszanie, wkraczając w czyjeś życie. I miała wówczas swoje marzenia — jednak szybko przekonała...
Walizka pani sinclair 5/5 Nasza cena:
28,97 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Walizka pani sinclair

Wzruszająca powieść o sekretach rodzinnych, bratnich duszach i straconych szansach. Roberta uwielbia kolekcjonować listy i pocztówki, które znajduje w używanych książkach, przeznaczonych do ponownej sprzedaży. Kiedy ojciec przekazuje jej część rzeczy należących do babci Dorothy, znajduje wśród nich...
W moim mitford 0/5 Nasza cena:
29,80 zł 35,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

W moim mitford

Mitford jest jednym z tych miejsc, o których marzymy. To piękna wieś niczym z obrazka; wszyscy mieszkańcy mają czas, by przystanąć i porozmawiać. Właśnie tam oddany swej parafii pastor, ojciec Tim, zaczyna odczuwać potrzebę odmiany, a wtedy jego życie niespodziewanie nabiera rumieńców. Zabłąkany...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula