Tatuażysta z Auschwitz

Średnia: 4.9 Ilość ocen: 21
Wysyłka w:
2 dni + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
336
Rok wydania
2018
Promocja! Do końca pozostało:
Inne wersje (2)
eBook, mobi, epub
od 23,72 zł
Nasza cena: 22,34 zł 34,90 zł Taniej o: 36%

Niezwykła opowieść o człowieku, który przetrwał zesłanie do obozu w Auschwitz. Przeczytaj wyznania tatuażysty, który podzielił się ze światem swoją historią.

"Tatuażysta z Auschwitz" to szczególna opowieść dotycząca okrucieństw II Wojny Światowej. Opowiada ona prawdziwą historię człowieka, który, przez żydowskie pochodzenie, trafił do obozu w Auschwitz. Udało mu się przeżyć i dożyć sędziwego wieku. Człowiek ten nazywał się Lale Sokolov, a wcześniej, Ludwig Eisenberg.

W roku 1942 Ludwig miał 26 lat i sam zgłosił się do pracy dla Niemców. Miał nadzieję, że w ten sposób zapewni bezpieczeństwo swoim bliskim: rodzicom, siostrze i bratu z rodziną. Początkowo pracował przy rozbudowie Birkenau. Później, gdy więzień obozu, Pepan, nauczyciel akademicki z Paryża, pełniący w obozie funkcję tatuażysty, zapadł na dur brzuszny, roztoczył nad nim opiekę. Zaproponował, by Lale został jego asystentem, z uwagi na jego znajomość kilku języków.

Niedługo później Lale został samodzielnym tatuażystą, dzięki czemu cieszył się lepszymi warunkami socjalnymi oraz większymi względami. Podczas tatuowania przedramion nowo przybyłym więźniom, poznał Żydówkę ze Słowacji, Gitę. Od pierwszego wejrzenia pojawiło się między nimi uczucie, a Lale głęboko wierzył, że kiedyś opuszczą obóz i będą razem. Jednakże Gita opuściła Auschwitz w tzw. marszu śmierci w 1945 roku. Udało jej się z niego uciec, przedostać do Krakowa, zamieścić swoje nazwisko na liście Czerwonego Krzyża i ostatecznie dostać się do Bratysławy, o czym ukochany nie wiedział. Lale trafił do Mauthausen, a ostatecznie powrócił do rodzinnego miasta, gdzie dowiedział się, że tylko siostra ocalała z całej jego rodziny. To ona namówiła brata do poszukiwań Gity. Odnaleźli się w Bratysławie i jeszcze w tym samym, 1945 roku pobrali, przyjmując nazwisko Sokolov. Zamieszkali w Melbourne, gdzie w 1961 roku przyszedł na świat ich syn, Gary.

O swojej przeszłości nie opowiadali nikomu, ich historię znali tylko najbliżsi. Lale bał się, że zostanie posądzony o kolaborację z Niemcami. Dopiero po śmierci Gity zdecydował się opowiedzieć o wszystkim. W 2003 roku poznał pisarkę Heather Morris i to ją obdarzył ogromnym zaufaniem. Spotykali się przez 3 lata, a Heather poznawała jego najskrytsze myśli. W ten sposób powstała powieść "Tatuażysta z Auschwitz".

Heather Morris pochodzi z Nowej Zelandii, obecnie mieszka w Australii. Jest pisarką i autorką scenariuszy. W 2006 roku zadebiutowała powieścią "Tatuażysta z Auschwitz".

Czytaj całość

Recenzje (21)
 1. Recenzent Wybitny
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-04-18
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  12 z 12 osób uznało recenzję za przydatną

  Istnieją takie książki, które zapadają nam w pamięć na bardzo długi czas. Istnieją też takie książki, których po prostu się nie zapomina, które powinien przeczytać każdy. "Tatuażysta z Auschwitz" - prawdziwa, szczera historia Lalego Sokołowa to książka, o której zawsze będę pamiętać i chociaż czytając ją czułam niewyobrażalny smutek to muszę przyznać, że powieść daje wielką nadzieję, siłę i pewność, że nawet z największego piekła można wyjść cało, dzięki miłości do drugiego człowieka.

  Czasami po przeczytaniu książki brakuje mi słów by coś napisać. W tym wypadku ogrom okrucieństwa, bólu i smutku na który napotkałam się w tej historii sprawił, że długo nie mogłam dojść do siebie. Wszyscy znamy historię II wojny światowej, wiemy z wielu książek o piekle, którego doświadczyły miliony ludzi. Jednak nadal to piekło nas przeraża, wywołuje szok i rozpacz. Historia Lalego Sokołowa, opowiedziana po śmierci jego ukochanej żony, to opowieść, która niejednokrotnie wywołała we mnie łzy wzruszenia.

  Lale trafił do obozu w Auschwitz w 1942 roku, miał wtedy dwadzieścia sześć lat. Dzięki pomocy innego więźnia dostał pracę jako tatuażysta. Mężczyzna nie chciał sprawiać bólu innym więźniom, odbierać im tożsamości i czynić ich numerami wytatuowanymi na przedramionach, lecz dzięki przyjęciu tej posady zrobił wiele dobrego i przyczynił się do chociaż chwilowego szczęścia innych ludzi. Pewnego dnia, tatuując nowo przybyłych więźniów Lale zakochuje się od pierwszego wejrzenia w młodej dziewczynie, której na imię Gita. To w obozie dochodzi do ich pierwszego pocałunku, dotyku i flirtu. Lale postanawia, że za wszelką cenę musi przeżyć i wydostać się z tego piekła razem z ukochaną.

  Tytułowy tatuażysta był człowiekiem, którego darzę wielkim podziwem i szacunkiem, mężczyzna wielokrotnie narażał życie, aby pomagać innym. Jego posada miała swoje plusy, Lale dostawał "większe" porcje jedzenia, nie musiał dzielić łóżka i pomieszczenia z innymi więźniami i swobodnie poruszał się po obozie. Potrafił to w pełni wykorzystać, to właśnie o współwięźniach a nie o sobie myślał w pierwszej kolejności.

  Chociaż w tej historii napotkamy na drastyczne sceny pełne bólu i cierpienia ukazujące życie w obozie koncentracyjnym, nie zabraknie też takich, które wywołają otuchę i nadzieję.

  Miłość, przyjaźń, szczerość i dobroć cechowały wielu ludzi w obliczu zagłady. "Tatuażysta z Auschwitz" to książka, którą z dumą będzie się prezentowała na mojej półce.

  Jestem zaszczycona, że mogłam poznać tę historię. Mam nadzieję, że wielu z Was ją przeczyta.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-05-06
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  5 z 5 osób uznało recenzję za przydatną

  ,,Dziewczęta z Auschwitz" Sylwii Winnik poruszały również tematykę obozu koncentracyjnego. Postanowiłam dać szansę także ,,Tatuażyście z Auschwitz", o którym czytałam w zapowiedziach u Miłośniczki Książek.

  Lale trafił do obozu jako ochotnik. Wyszedł specjalny nakaz, oświadczający, że jedna dorosła osoba z każdej żydowskiej rodziny musi stawić się w określonym miejscu. Początkowo chciał iść jego brat, ale Lale nie potrafił się na to zgodzić. Przecież ON miał rodzinę. Na miejscu okazuje się, że trafiają do Auschwitz. Chłopak dzięki swojej uprzejmości szybko zdobywa sympatię współwięźniów. Zostaje tym, który tatuuje numery nowo przybyłym. Z racji wykonywanej pracy ma nieco większe porcje żywieniowe, którymi chętnie się dzieli z ,,kolegami" z bloku 7. Nieoczekiwanie na jego drodze pojawia się ona, Gina. Obiecuje, że zdradzi więcej o sobie, gdy opuszczą obóz. Czy Lale i Gina spędzili wspólne szczęśliwe życie?

  Muszę przyznać, że od czasu do czasu lubię zapoznać się z kolejną powieścią, ukazującą tło wojenne i okrucieństwo obozów koncentracyjnych. Wiele kosztuje mnie ich lektura, jednak nie potrafię sobie odmówić. ,,Tatuażysta z Auschwitz" to autentyczna historia Lale Sokołowa, jego życia, potomków, przeszłości, tego, jak spędził kilka lat w obozie, niejednokrotnie narażając swoje życie dla dobra innych. Historia została spisana po śmierci ukochanej żony, a Heather Morris jak najwierniej oddała tę opowieść.

  Są takie historie, które wywierają na nas ogromny wpływ. ,,Tatuażysta z Auschwitz" jest jedną z takich nowości. Nie da się oceniać czyjegoś życia, wyborów. Mam jednak wrażenie, że o ile fabuła napisana przez samo życie jest naprawdę wzruszająca, o tyle w samym przekazie zabrakło wzniosłości, elementu łez, choć na koniec nie potrafiłam ukryć wzruszenia. To historia człowieka, który do końca pozostał wierny swoim ideałom, którym ponad dobro swoje, stawiał innych, który niejednemu uratował życie. ,,Tatuażysta z Auschwitz" to kolejny dowód na to, że mimo tak drastycznych warunków, więźniom udawało się uchronić to, co najważniejsze. Swoje człowieczeństwo.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-06-05
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  3 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  Niby nie ocenia się książki po okładce ale to jednak ona mnie zachwyciła do spontanicznego zakupu. Zdecydowanie nie żałuję, książka piękna i poruszająca. Mimo że trochę odbiega od tego co zazwyczaj czytam cieszę się że trafiła w moje ręce, polecam każdemu.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-06-08
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Lale Sokołow trafił do obozu w Auschwitz w 1942 roku. Miał wówczas dwadzieścia sześć lat, znał kilka języków. Miał tatuować numery na przedramionach przybywających do obozu więźniów. Zadawać im ból i cierpienie, naznaczać na całe życie. Dzięki swoim obowiązkom cieszył się w obozie wyjątkową wolnością, mógł się po nim przemieszczać z większą swobodą niż reszta osadzonych. Wykorzystał to, by pomagać innym.

  Zabierając się za tą książce powinniśmy pamiętać o zasadzie : ,, Nigdy nie oceniaj postaw, wyborów ludzi żyjących w tych czasach, ponieważ sam nie wiesz jak byś się zachował''. Jeśli zastosujemy się do tej zasady wtedy tatuażysta się staje bardzo wartościową, dostarczającą innego spojrzenia na Auschwitz. Tatuażysta jest momentami wzruszający, zapierający dech w piersi. Jej przesłaniem jest: Miłość zwycięży wszystko. Warto o nią walczyć i zrobić dla niej wszystko. Przeczytałam ją w jeden dzień robiąc sobie jedynie krótkie przerwy, w czasie których chciałam już wrócić do Auschwitz i do bohaterów( uwaga: ta książka to pożeracz czasu, jeśli masz coś ważnego do zrobienia nie zabieraj się za nią :) ).

  Polecam ją wszystkim, a szczególnie tym, którzy lubią historie, zwłaszcza historie II wojny światowej, obozów koncentracyjnych i ich więźniów. Można rzec, że dla tej grupy to pozycja obowiązkowa. :)

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-07-31
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Tatuażysta z Auschwitz to jedna z tych książek, które porywają czytającego w szpony swojej historii od pierwszej chwili. Ja czytając nie mogłam się oderwać, a gdy musiałam na jakiś czas odłożyć książkę myślami ciągle byłam z bohaterami.

  Historia oparta na faktach. Czasem człowieka wstrząsają wydarzenia, które rzeczywiście miały miejsce i zastanawiamy się - jak to w ogóle możliwe? Jak człowiek mógł wyrządzić tyle krzywdy bliźniemu? Po co to wszystko?

  Jednak historia miłości dwóch ludzi zawarta w tej książce udowadnia jak wiele można przejść dla człowieka, którego się kocha. Jak wiele bólu i cierpienia można znieść.

  Jeśli ktoś jeszcze nie czytał to zachęcam do sięgnięcia po ową książkę, na pewno się nie zawiedziecie. Warto mieć ją w swojej biblioteczce.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 16 recenzji

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Tytuł: Tatuażysta z Auschwitz
 • Autor: Heather Morris
 • Wydawnictwo Marginesy
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2018
 • Ilość stron: 336
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788365973313
 • Język: polski
 • Oryginalny tytuł: The Tattooist of Auschwitz
 • Tłumacz: Gucio Katarzyna
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788365973313
 • EAN: 9788365973313
 • Wymiary: 12.9x19.5x2.7 cm
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula