Szeptun

Średnia: 5.0 Ilość ocen: 7
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
352
Rok wydania
2021
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 28,79 zł
Nasza cena: 31,99 zł 39,99 zł Taniej o: 20%

Kiedy wszystko się wali, w twój samochód uderza piorun i spotykasz miłość swojego życia. Miłość niemożliwą.

Julia ma dwoje dzieci – nastoletnią córkę Marysię i ośmioletniego syna Kubę. Mąż pracuje w Norwegii na platformie wiertniczej i niespecjalnie interesuje się żoną i dziećmi. Rodzice fundują jej wczasy w Beskidach, u prawdziwego szeptuna leczącego ziołami. Na miejscu okazuje się, że to żaden staruszek zbierający lecznicze zioła, tylko odludek, wyklęty przez miejscowych pół-Cygan, do tego młody i szalenie przystojny. Już na pierwszy rzut oka widać, że nie dogada się z nauczycielką z Gdańska. Iskrzy od samego początku, w samochód Julii bowiem trafia piorun…

Recenzje (7)
 1. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Czasami życie nie jest takie jakbyśmy chcieli. Nie takie jakie sobie wymarzyliśmy będąc pełnymi nadziei, młodymi i zakochanymi ludźmi. Julia, której mąż zdecydował się na wyjazd do pracy za granicę, wychowuje dwójkę dzieci. Zmęczona pracą i problemami, za namową rodziców, decyduje się na wyjazd w góry do „uzdrowiciela”. Jej syn Kuba, cierpi na poważne problemy natury dermatologicznej i wszystkie podjęte do tej pory próby leczenia nie przyniosły rezultatu. Ta podróż, która ma być ratunkiem dla syna Julii, ale też odpoczynkiem dla niej samej, staje się początkiem nowego życia.

  „Szeptun” urzekł mnie okładką, a kiedy przeczytałam opis, wiedziałam, że chcę przeczytać tę książkę. I nie zawiodłam się. Styl autora, piękne opisy przyrody i magiczne opowieści tytułowego Szeptuna, dają nam cudowną, ciepłą książkę. Nie jest to jednak łatwa powieść. Cała czwórka bohaterów zmaga się z problemami. Zdrowotnymi, emocjonalnymi, traumami z przeszłości , niedopasowaniem, innością. Tomasz Betcher porusza w swej książce problem odrzucenia przez środowisko, stereotypy i uprzedzenia. Pokazuje jak bardzo można w ten sposób krzywdzić innych. Pisze też o miłości. Miłości dojrzałych ludzi, która czasami się zdarza. I powinniśmy dać jej szansę, pozwolić sobie na szczęście. Kochać i być kochanym.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Odrobina magii w życiu jest potrzebna każdemu z nas. Podobnie jak drugi człowiek, który wyciągnie do nas rękę w chwili próby. Czy jednak umiemy jeszcze otworzyć się na nowe, nieznane, niewytłumaczalne? Czy potrafimy zwolnić, wyciszyć się i zaufać naturze i własnemu sercu?

  Miałam przyjemność przeczytać wszystko, co dotychczas wyszło spod pióra autora i jestem niezmiennie zachwycona trafnością w nazywaniu uczuć i ciepłem bijącym z każdej historii. Ale to dużo więcej, niż piękne opowieści, bo poruszają problemy, z którymi borykamy się na co dzień, lub te pozornie nas nie dotyczące, niewygodne, których staramy się nie zauważać. Opowieści wzbogacone życiową mądrością, ale i szczyptą humoru. Wzruszające i pochłaniające bez reszty.

  „Szeptun” jest najbardziej magiczny z nich wszystkich. Nie tylko dzięki osadzeniu akcji w klimatycznych Beskidach, ale również bohaterowi, którego wrażliwość pozwala dostrzegać więcej. Jest również bardzo realistyczny poruszając codzienność samotnego macierzyństwa, niezrozumienia i odrzucenia. Nie brakuje też miejsca na uczucie rodzące się nieśmiało i z pewnym niedowierzaniem, ale i momenty, w których strach jest głębiej odetchnąć.

  To urzekająco ciepła i niebanalna historia dwojga, tak odmiennych na pierwszy rzut oka, ludzi. Sięgająca poza świat rzeczywisty i uprzedzenia wobec tego, co niewytłumaczalne. Zwracająca uwagę na to, za co tak cenię książki autora - by dostrzegać człowieka w człowieku, szczególnie tym wykluczonym ze społeczności. To również piękna i mądra opowieść o powrocie do natury i czerpaniu z jej bogatych zasobów, o których zdajemy się zapominać zapatrzeni w kolorowe opakowania.

  Lektura powieści wlała w moje serce wiele ciepła, ale i pozostawiła z poczuciem dotknięcia czegoś magicznego i niezwykle wartościowego, dając sporo do myślenia o ludzkich wyborach, kruchości i ulotności życia.

  Bo szczęście puka czasem wtedy, gdy się go najmniej spodziewamy, gdy nie oczekujemy już od życia zbyt wiele. Czy odważymy się otworzyć mu drzwi?

  Gorąco zachęcam Was do zapoznania się z twórczością autora.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Julia za namową rodziców, pakuje samochód, dzieci, i wyrusza w podróż życia. To, co spotka ją ponad 700 km. od domu, to prawdziwa rewolucja. Kobieta podąża w Beskid Niski, szukając pomocy dla chorego syna, spokoju dla zranionej przez okrutny los córki, a przy okazji chce przemyśleć swoje małżeństwo. Gdy docierają na miejsce, robią to z przytupem. W auto trafia piorun, a schronienia udziela im Waldek. Mężczyzna to osoba z niezbyt dobrą sławą, pół - Cygan, znany także jako Szeptun. Jakim jest naprawdę człowiekiem? No właśnie.

  Jak wspomniałam wcześniej, to moje pierwsze spotkanie z piórem pana Tomasza. Styl tej książki, sceneria, bohaterowie, okładka, to wszystko totalnie mnie kupiło!

  Tytułowy Szeptun, to człowiek dość tajemniczy, którego poznajemy właściwie przez całą historię. Trudne dzieciństwo, dorastanie, zaszufladkowanie jako ten Cygan, złodziej, łobuz, nie pomaga mu w codziennym życiu, co nie znaczy, że ludzie nie korzystają z jego wiedzy. Waldek, bo mowa o nim, żyje po swojemu. Sam ze swoimi zwierzakami, dorabia parając się handlem, a kiedy los kieruje do niego Julię z dziećmi, bezinteresownie wyciąga do nich pomocną dłoń.

  Julia to kobieta, która sama przed sobą nie chce przyznać, że jej małżeństwo wisi na włosku, bo lata rozłąki robią swoje. On gdzieś tam daleko na platformie wiertniczej, ona z całą odpowiedzialnością za dom, dzieci czuje się bardzo samotna. Wyjazd do małej wioski pod słowacką granicą odmieni życie dwojga pogubionych ludzi.

  To, co mnie bardzo ucieszyło to umiejscowienie całej akcji. Szczególnie teraz, w czasach pandemii, kiedy nasze, czyli męża i moje, zamiłowanie do podróży, uniemożliwia nam wycieczki w ukochane miejsca, w pierwszej powieści, nieznanego mi jeszcze autora, trafiam w Beskid Niski, poznaję słowackich cyganów, jakich wiele spotkaliśmy na swoich drogach, podczas podroży przez ten przepiękny kraj. Z ogromną przyjemnością czytałam o ich zwyczajach, tradycjach. Ze smutkiem zaś o warunkach życia wielu tych ludzi, bo miałam okazję widzieć sporo takich miejsc. Okrutna bieda, brud, i choć większość tych ludzi wydaje się być mimo to szczęśliwa, to nie tak powinno wyglądać.

  Autor w przepiękny sposób oprowadza nas po okolicach, przeplatając opisy przyrody przepięknymi opowieściami, legendami, pokazując, jak ewoluują relacje pomiędzy bohaterami. Historia miłosna jest bardzo subtelna i co bardzo ciekawe, trudno ją przewidzieć w jakim kierunku się potoczy. Ja do samego końca czytałam z zapartych tchem!

  W "Szeptunie" nie brak dramatycznych zwrotów akcji, bliskości, walki o drugiego człowieka. To także mnóstwo niesprawiedliwości, przepięknych historii i przyrody. To magia, za którą tęskni wielu z nas. Cudowna powieść, którą polecam z całego serca.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Wciąż spotykam się z przekonaniem, że powieści obyczajowe są tylko lekkie, łatwe i przyjemne. Że tak naprawę ich lektura nie niesie za sobą nic więcej ponad rozrywkę. Kiedyś próbowałam zmienić takie postrzeganie u osób, które tak je definiują, dziś już tego nie robię. Ważne, że ja wiem, jak wiele może dać obyczajówka, często nawet więcej, niż początkowo moglibyśmy podejrzewać.

  Obyczajowo jest mnie trudno zadowolić, bo jestem „starym wyjadaczem” tego gatunku. A jednak Tomaszowi Betcherowi to się udało. I nie był to pierwszy raz! To bardzo dobry, mocny głos i to głos męski w literaturze kobiecej. Lektura "Szeptuna" z pewnością niesie ze sobą cały wachlarz doznań. Wnikliwy czytelnicy dostrzegą, że pod przykrywką sympatycznej opowieści, której akcja jest osadzona w Beskidach, kryje się znacznie więcej. To przede wszystkim powieść o wykluczeniu społecznym, u źródła którego leżą stereotypy, brak tolerancji lub zwyczajnie niewiedzy dotyczącej czegoś, co kierując się uprzedzeniami, odgórnie odrzucamy i krytykujemy. Tomasz Betcher pokazuje, jak bardzo można się w takiej ocenie pomylić i jakie konsekwencje może mieć źle wymierzona niechęć.

  Nowa książka autora to także utkana subtelnie powieść o miłości. O uczuciu dojrzałym, które wkracza w życie bohaterów dość niespodziewanie, jakby z oporami, aby postawić ich przed trudnym wyborem zmiany swojego życia. Wtedy w głowie pojawia się pytanie, kiedy zatem warto postawić wszystko na jedną kartę, jeśli nie w obliczu szansy na miłość? Choć tego typu milowe, życiowe kroki nie są proste, to stanowczo mogą przynieść ze sobą więcej dobrego niż złego. Jak będzie w przypadku naszych bohaterów? Czy zdecydują się na rewolucję w swoim życiu? Zdradzę jedynie, że Tomasz Betcher będzie nas wodził za nos i do końca będziemy mieć wątpliwości, jak ostatecznie zakończy się ta historia.

  W książce znajdziemy także wątek kryminalny, który bardzo mnie zaskoczył, i który to sprawił, że przewracając ostatnie strony, czułam strach. Obawę przed utratą pewności co do finału, jaki bohaterom zgotował autor. Ale takie napięcie jest jak najbardziej wskazane. Jak widać „Szeptuna” można stanowczo uznać za książkę wielowymiarową. A przecież mówią, że powieść obyczajowa jest lekka, łatwa i przyjemna... Tomasz Betcher stanowczo złamał i ten stereotyp, tworząc historię niezwykle rzeczywistą, popartą doświadczeniem oraz wnikliwością dobrego obserwatora ludzkich zachowań.

  Podsumowując:

  Choć powieść „Szeptun” powstała jeszcze przed wybuchem pandemii, to wybrzmiewa z niej pewnego rodzaju tęsknota za wszystkim tym, co ona nam odebrała. Za możliwością wyjazdu, brakiem ograniczeń, a jednocześnie jest to opowieść, która jest odpowiedzią na tę potrzebę. A to wszystko za sprawą niezwykle barwnych opisów rejonów, w które zaprasza nas autor. Powieść pełna tajemnic, głęboko skrywanych sekretach, których wyjście na światło dzienne może stanowić swoistego rodzaju katharsis. To jednak przede wszystkim historia o miłości. O kobiecie z przeszłością i mężczyźnie po przejściach, których losy połączyło przeznaczenie. Czy dane będzie im odkryć jej smak? Tego dowiecie się, sięgając po powieść Tomasza Betchera. Gwarantuję, że będzie to udana podróż literacka. (nienaczytana)

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Wystarczyło kilka stron.

  Kilka stron, by mieć pewność.

  Może siedem, może dziesięć.

  Kilka stron, na pewno.

  Kilka stron by móc powiedzieć, że ja biorę niemal w ciemno,

  każdą książkę Pana Tomka, każdą kolejną.

  Ponad rok temu pierwszy raz spotkałam się z twórczością autora, czytając "Szczęście z piernika". Ta historia przypadła mi do gustu tak bardzo, że byłam pewna, iż sięgnę po kolejną, która wyjdzie spod Jego pióra. A "Szeptun" mnie w tym utwierdził. Utwierdził w tym, że książki Pana Tomka biorę już w ciemno.

  Nie ważne jaka, nie ważne o czym, biorę. Rzadko kiedy zdarza się, żeby książka przypadła mi tak mocno pod względem stylu, czy budowy zdań, bo zawsze mam jakieś "ale". Jednak tutaj było inaczej. Było... "po mojemu". Tak, jak lubię. I to była tak wielka przyjemność! Tak wielka, że już teraz rezerwuję miejsca na półkach na kolejne pozycje autora!

  "Szeptun" ma nie tylko przepiękną okładkę. Ma też piękne wnętrze. Przyjemne, klimatyczne, wzruszające. A tym wnętrzem jest podróż. Tak, podróż. Emocjonująca podróż w głąb pięknego, ale jakże tajemniczego zakątka Beskidu Niskiego. W głąb miejsca tak bardzo mi bliskiego, ale jednocześnie tak dalekiego. Możecie wyobrazić sobie moje zdziwienie, gdy okazuje się, że akcja toczy się w moich okolicach! Że od tego miejsca dzieli mnie tak niewiele kilometrów. Że jest tuż obok... To było intrygujące. Intrygujące i niesamowicie przyjemne. Wręcz ekscytujące.

  "Szeptun" to historia, która udowadnia, że skrywane głęboko w środku emocje, gorzkie wspomnienia, czy druzgocące przeżycia z każdą chwilą coraz mocniej ciągną nas w dół. Że tak ważna jest rozmowa. Wsparcie bliskich. Otwarcie na innych. To historia bolesna, trudna, ale jednocześnie niosąca spokój i ukojenie. Tak... przyjemna. Przenosząca nas w odległe, piękne miejsca. Miejsca, do których w mgnieniu oka chcielibyśmy się przenieść.

  Polecam, tak mocno polecam! Bo przecież na prawdziwe szczęście nigdy nie jest za późno...

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 2 recenzje

Warto zwrócić uwagę na...
Tam gdzie jesteś 5/5 Nasza cena:
35,88 zł 36,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Tam gdzie jesteś

Jest jak w piosence: kobieta po przejściach, mężczyzna z przeszłością. Oboje na życiowym zakręcie, potrzebują wsparcia i bliskości jak nigdy wcześniej. Czy będą umieli znaleźć je w sobie nawzajem? Ania Turska ma trudny okres w życiu. Zamierza na dobre uwolnić się od męża, domowego tyrana. Za nią...
Szczęście z piernika 5/5 Nasza cena:
36,41 zł 40,01 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Szczęście z piernika

Święta o zapachu piernika... Poznaj najbardziej smakowitą świąteczną powieść tego roku! Szczęście z piernika to historia trojga ludzi, których ścieżki przecinają się w Toruniu tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Kalina to dziewczyna z charakterem, która o piernikach wie wszystko. Rafał próbuje na...
Pakiet: Szczęście z piernika, Okruchy dobra 0/5 Nasza cena:
40,25 zł 49,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pakiet: Szczęście z piernika, Okruchy dobra

Pakiet dwóch świątecznych powieści to idealny prezent, który jest cieplejszy niż wełniany sweter i rozgrzewa lepiej niż kubek najgorętszej herbaty! Ścieżki bohaterów przecinają się w zasypanych śniegiem miastach – Toruniu i Krakowie. Daj się porwać Szczęściu z piernika oraz Okruchom dobra – dwóm...
Wigilijne opowieści 5/5 Nasza cena:
30,93 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wigilijne opowieści

12 opowiadań i 12 przepisów na popisowe świąteczne dania świetnych polskich autorów. Ktoś zginie otruty barszczem wigilijnym, czyjaś paczka na święta zgubi się w paczkomacie, ktoś upuści karpia na tory tramwajowe, ktoś się nieszczęśliwie zakocha, do kogoś w zastępstwie Mikołaja przyjdzie diabeł, a...
Audiobook Szczęście z piernika mp3 0/5 Nasza cena:
26,92 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Audiobook Szczęście z piernika mp3

Święta o zapachu piernika... Poznaj najbardziej smakowitą świąteczną powieść tego roku! Szczęście z piernika to historia trojga ludzi, których ścieżki przecinają się w Toruniu tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Kalina to dziewczyna z charakterem, która o piernikach wie wszystko. Rafał próbuje na...
Audiobook Wigilijne opowieści mp3 0/5 Nasza cena:
29,62 zł 32,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Audiobook Wigilijne opowieści mp3

12 opowiadań i 12 przepisów na popisowe świąteczne dania świetnych polskich autorów.Ktoś zginie otruty barszczem wigilijnym, czyjaś paczka na święta zgubi się w paczkomacie, ktoś upuści karpia na tory tramwajowe, ktoś się nieszczęśliwie zakocha, do kogoś w zastępstwie Mikołaja przyjdzie diabeł, a...
eBook Szczęście z piernika mobi epub 0/5 Nasza cena:
28,79 zł 31,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Szczęście z piernika mobi epub

Święta o zapachu piernika... Poznaj najbardziej smakowitą świąteczną powieść tego roku! Szczęście z piernika to historia trojga ludzi, których ścieżki przecinają się w Toruniu tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Kalina to dziewczyna z charakterem, która o piernikach wie wszystko. Rafał próbuje na...
Zimowe serca 4/5 Nasza cena:
31,19 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zimowe serca

Wyobraź sobie, że budzisz się w śnieżnej kuli... Właśnie tak czuje się dziennikarka Krista po przyjeździe do Quebec, gdzie ma zrobić reportaż o Zimowym Karnawale. Zimne dotychczas serce Kristy mimo dziesięciostopniowego mrozu zaczyna powoli topnieć, kiedy odkrywa zaczarowany świat pełen lodowych...
Pięć kilometrów do świtu 5/5 Nasza cena:
27,97 zł 34,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pięć kilometrów do świtu

Warto walczyć o swoje szczęście! Natalia tkwi w pozbawionym namiętności małżeństwie z prawnikiem Joachimem. Od dzieciństwa przyzwyczajana do posłuszeństwa, nie ma odwagi, by zmienić swoje życie. Kiedy na horyzoncie pojawia się niezwykle przystojny i sympatyczny Adam, Natalia czuje, że nadeszła pora...
Alice i oliver 4/5 Nasza cena:
31,19 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Alice i oliver

Nowa przejmująca LOVE STORY XXI WIEKU Alice Culvert ma w sobie prawdziwą moc: jest pełna pasji, niezależna, bystra i prześliczna. Przyciąga uwagę wszędzie, gdzie tylko się pojawi, nawet w gwarnym Nowym Jorku lat 90. – i jest tym zachwycona. Żyje bardzo intensywnie – tym trudniej uwierzyć, kiedy...
Tylko ty 0/5 Nasza cena:
31,44 zł 36,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Tylko ty

Niektórzy ludzie wyjeżdżają na wycieczki last minute, chodzą boso po trawie, imprezują niezależnie od dnia tygodnia i podejmują spontaniczne decyzje. Ale nie Nicola Brown. Ta dwudziestodziewięciolatka jest mistrzynią w kontrolowaniu swojego życia. Posiłki spożywa zawsze o stałej porze, jadłospis...
Ogród Zuzanny. Tom 2. Odważ się kochać 4/5 Nasza cena:
35,88 zł 36,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ogród Zuzanny. Tom 2. Odważ się kochać

Poruszająca powieść o miłości, przyjaźni, pokonywaniu własnych słabości i zmienianiu życia na lepsze Kontynuacja ciepło przyjętego przez czytelników Ogrodu Zuzanny Książka opowiada o losach trzech przyjaciółek ze Starej Leśnej oraz ich rodzin: Zuzanna układa sobie życie u boku odzyskanego...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula