Informacje szczegółowe Pokaż wszystkie

Seria:Tata też czyta
Wydawnictwo:Literackie
Oprawa:Twarda
Rok wydania:2025
Ilość stron:300
Opis

Nowa powieść autora bestsellerowej Willi, dziewczyny z lasu!

Kiedy huragan zmienia bieg rzeki, wywołując niszczycielską powódź, trzynastoletnia Sylvia Doe staje przed największym wyzwaniem swojego życia. Od lat mieszka w domu dziecka Highground, miejscu, z którym czuje silną więź. To tutaj najbliższymi jej towarzyszami są konie z pobliskiej stadniny ? Jastrząbka, Beatrice i Juliette ? oraz Mason, posępny, lecz troskliwy zarządca.

Gdy woda zaczyna przynosić dziwne przedmioty i zwierzęta, Sylvia dokonuje niezwykłego odkrycia ? w nurcie rzeki znajduje nieprzytomnego chłopca. Okazuje się, że ma na imię Jorna i zdaje się nie pasować do tego świata. Kim jest? Jak trafił do Highground? I co kryje się za tajemniczymi wydarzeniami, które nawiedziły okolicę? Sylvia i Jorna wyruszają w niebezpieczną podróż pełną sekretów i zaskakujących odkryć.

Sylvia i powódź stulecia to ekscytująca i niezwykle urzekająca opowieść o przyjaźni i odwadze. Robert Beatty kreśli świat, w którym magia i rzeczywistość splatają się w niezwykły sposób.

Szukasz więcej propozycji? Zobacz nasze tytuły z kategorii przygodowe i fantastyka lub z serii Tata też czyta

Czy książka posiada elementy nadprzyrodzone?

Powieść łączy realistyczną walkę z żywiołem powodzi z subtelnymi elementami realizmu magicznego i fantastyki. Robert Beatty tworzy atmosferę tajemnicy, w której zjawiska naturalne przeplatają się z niewyjaśnionymi zdarzeniami towarzyszącymi pojawieniu się tajemniczego chłopca. Czytelnik śledzi losy Sylvii w świecie, który staje się coraz bardziej zagadkowy w miarę odkrywania kolejnych sekretów nurtu rzeki. To idealna propozycja dla osób szukających przygody z wyraźną nutką mistycyzmu.

Dla jakiej grupy wiekowej przeznaczona jest Sylvia i powódź stulecia?

Książka jest skierowana głównie do czytelników w wieku od 10 do 14 lat, którzy cenią literaturę przygodową z silnymi postaciami dziecięcymi. Główna bohaterka ma 13 lat, co pozwala rówieśnikom łatwo utożsamić się z jej dylematami, emocjami oraz procesem dorastania w trudnych warunkach. Język autora jest przystępny, a tempo akcji zostało starannie dostosowane do potrzeb młodszej młodzieży. Historia porusza uniwersalne tematy odwagi, lojalności i poszukiwania własnej tożsamości.

Jaką rolę w fabule odgrywają konie i stadnina Highground?

Relacja Sylvii z końmi takimi jak Jastrząbka czy Beatrice stanowi emocjonalny fundament opowieści i bezpośrednio wpływa na decyzje bohaterki. Zwierzęta nie są jedynie tłem, lecz aktywnymi uczestnikami wydarzeń, podkreślającymi głęboką więź dziewczynki z jej jedynym domem. Stadnina Highground służy jako bezpieczna przystań, która w obliczu kataklizmu staje się centrum dramatycznej walki o przetrwanie. Miłośnicy zwierząt znajdą tu wiele autentycznych opisów relacji człowieka z naturą.

Czy styl pisania Roberta Beatty'ego przypomina jego poprzednie serie?

Robert Beatty zachowuje swój charakterystyczny, nastrojowy styl, łącząc surowość natury z elementami niesamowitości i magii. Autor ponownie stawia w centrum niezależną bohaterkę, która musi wykazać się ogromnym hartem ducha w ekstremalnych okolicznościach. Podobnie jak w jego wcześniejszych dziełach, opisy przyrody są niezwykle plastyczne i budują gęsty, wciągający klimat od pierwszej strony. Czytelnicy znający twórczość tego pisarza odnajdą tu znajomą dbałość o detale i emocjonalną głębię.

Dla kogo ta powieść może nie być odpowiednim wyborem?

Powieść może okazać się zbyt intensywna dla bardzo wrażliwych młodszych dzieci ze względu na sugestywne opisy niszczycielskiej siły żywiołu i poczucie zagrożenia. Skupienie na wewnętrznych przeżyciach bohaterki i nastrojowe budowanie tajemnicy sprawia, że nie jest to pozycja dla osób szukających wyłącznie prostej, dynamicznej akcji. Czytelnicy preferujący twardy realizm mogą poczuć dysonans w momentach, gdy do historii wkraczają motywy fantastyczne. Jest to lektura wymagająca od odbiorcy empatii oraz gotowości na zmierzenie się z tematyką straty.

Szczegóły
  • Tytuł: Sylvia i powódź stulecia
  • Autor: Robert Beatty
  • Wydawnictwo Literackie
  • Seria Tata też czyta
  • Oprawa: Twarda
  • Rok wydania: 2025
  • Ilość stron: 300
  • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
  • Model: 9788308085424
  • Język: polski
  • Oryginalny tytuł: Sylvia Doe and the 100-Year Flood
  • Tłumacz: Małecki Łukasz
  • Nr wydania: 1
  • ISBN: 9788308085424
  • EAN: 9788308085424
  • Wymiary: 14.5x21 cm
  • Dane producenta: Wydawnictwo Literackie sp.z o.o, Długa 1, 31-147 Kraków, Polska, handel@wydawmnictwoliterackie.pl, tel. 126192770
Recenzje książki Sylvia i powódź stulecia (9)
  1. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Anna R. w dniu 2025-02-27
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    2 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

    Dobra książka młodzieżowa to pozycja, która pochłonie zarazem młodszych, jak i dorosłych. Podróż w nieznane, zjawiska nadprzyrodzone i magiczny klimat to elementy, które pozwalają znów poczuć się beztrosko, odrywają od szarej rzeczywistości i zatrzymują czas. Taka właśnie jest powieść Roberta Beatty'ego, która przenosi swoich czytelników w sam środek nieobliczalnej ulewy i niebezpiecznej powodzi, niosącej za sobą nieprawdopodobne zjawiska, jakim jest między innymi obecność wymarłych bądź niespotykanych w tych regionach gatunków zwierząt.

    Pozycja „Sylvia i powódź stulecia” oczarowała mnie już od pierwszej strony, dlatego z wypiekami na twarzy, zafascynowana kroczyłam po kolejnych rozdziałach. Nakreślona historia jest nietuzinkowa, intrygująca, a stworzone postacie błyskawicznie wywołują lawinę emocji. Główna bohaterka to dziewczynka o ciężkim bagażu doświadczeń, wyróżniająca się inteligencją, błyskotliwością i odwagą. Bez namysłu uratowała obcego chłopaka, sama narażając się na wielkie niebezpieczeństwo. Nie cofnie się również przed pomaganiem mu w poszukiwaniu domu, choć wszystko wskazuje na to, iż historia zagubionego ma głębsze dno…

    Robert Beatty pod postacią tej wyjątkowej, fantastycznej opowieści przemyca cenne, ponadczasowe lekcje dotyczące rodziny, akceptacji, przyjaźni czy tak istotnego poczucia przynależności. To nie tylko nadzwyczaj wartościowa, chwytająca za serce opowieść o niełatwym poszukiwaniu własnych korzeni, swojego miejsca na ziemi czy dostrzeganiu swojej odmienności, ale także poruszająca i dodająca otuchy historia, udowadniająca, iż każdy jest zdolny do wielkich czynów.

    „Sylvia i powódź stulecia” jest przepięknie wydaną, wartościową lekturą, zarówno dla młodszych, jak starszych czytelników, uwielbiających magiczny, przepełniony symboliką klimat! To wyjątkowa, nieszablonowa, pełna zwrotów akcji powieść, przesycona magicznymi zjawiskami i ciekawymi kreacjami bohaterów, która całkowicie odrywa od szarej rzeczywistości i funduje godziny relaksu, a zarazem naszpikowana cennymi lekcjami opowieść o tym, co w życiu najważniejsze, o miłości, rodzinie, przyjaźni jak i o czystym sercu. Polecam!

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  2. taniaksiazka.pl
    Super Recenzent
    Ocena:
    4/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Malwina M. w dniu 2025-05-16
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    2 z 4 osób uznało recenzję za przydatną

    Sylvia to 13-letnia bohaterka, która zaraża czytelnika swoją miłością do natury i chęcią zdobywania wiedzy na temat zwierząt. Znana w okolicy ze swoich ucieczek z domów zastępczych dziewczynka z nieznaną przeszłością musi zmierzyć się z bardzo dorosłym problemem. Poziom okolicznej rzeki podnosi się do bardzo niebezpiecznego stopnia i zaczyna niszczyć wszystko co napotka na swojej drodze. Posiadając tylko konia i książki z całą jej wiedzą, musi odkryć co stoi za dziwnymi zjawiskami, które przynosi ze sobą rzeka. Przede wszystkim pragnie poznać historię tajemniczego chłopaka, którego wyciągnęła na brzeg.

    Historia ta nie przestaje dostarczać nam rozrywki. Ciągła akcja nie pozwala nam odpocząć od silnych emocji i nieustannego zaciekawienia. Jak na książkę, której docelowym odbiorcą jest młodszy czytelnik, taki efekt jest naprawdę imponujący. Do tego wita nas wyjątkowy świat i nieprzewidywalne wątki fabularne, które robią wrażenie. Wspaniałe opisy natury i zwierząt, sprawiają, że zatapiamy się w świecie pięknych nadrzecznych krajobrazów.

    Główna bohaterka jest delikatnie zbyt bystra i ze zbyt dużą łatwością przychodzi jej rozwiązywanie problemów. Może to być jednak ciekawy zabieg dla ambitnych dzieci, które chcą poszerzać swoją wiedzę.

    Ilustracje znajdujące się w książce to fajne przystanki, przy których można się zatrzymać i podziwiać różne gatunki zwierząt. Nie dam jej pełnej ilości gwiazdek, bo zdecydowanie nie jestem targetem do którego powinna trafić ta historia, ale wierzę, że młodszego czytelnika może naprawdę zaciekawić, dużo nauczyć i zapewnić wartościową rozrywkę.

    Dziękuję za możliwość zrecenzowania książki i poznania takiego źródła wartościowego spędzenia czasu.

    [współpraca barterowa]

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  3. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Marta B. w dniu 2025-04-02
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    2 z 4 osób uznało recenzję za przydatną

    Hej, Moliki ?

    Czytacie książki młodzieżowe ?

    Literatura młodzieżowa kojarzy mi się przede wszystkim z książkami, w których bohaterowie to osoby w wieku 15 + , czyli dojrzewający, popełniający z uporem błędy życiowe i borykający się z licznymi dramatami. Ale jednak to nie tylko takie książki i dowodem na to jest historia napisana przez Roberta Beatty’ego. W sumie książka miała być dla moich dzieci ale z racji pewnej pozytywnej opinii u @mzk , ja również spędziłam z nią czas.

    Tytułowa bohaterka - Sylvia - to 13 latka, która już w wieku lat 4 trafiła do domu dziecka. Sierociniec zwykle nie kojarzy się za dobrze, zwykle dzieci chcą jak najszybciej opuścić te mury. A jednak Sylvia ucieka z każdej rodziny zastępczej żeby wrócić do tego miejsca, bo tylko tu czuje się dobrze, bezpiecznie, jest z nim szczególnie związana. Dziewczyna kocha naturę, zwierzęta, a właśnie w Highground może być blisko ukochanych koni.

    Nagle dzieją się dziwne rzeczy, nadchodzi huragan i powódź stulecia. Sylvia wyrusza na poszukiwania zaginionych koni i ratuje nie tylko je, bo także wyjątkowego chłopca - Jornę. Ten z kolei wydaje się…dziwny, taki nie pasujący do znanego jej “normalnego” świata. Pełen tajemnic i dziewczynka liczy, że może z jego pomocą odkryje kim naprawdę jest?

    Książka ujmuje swoją odmiennością na tle innych historii. Pisana jest prostym językiem, dzięki czemu mknie się przez nią ekspresowo. Na swój sposób zarazem bajeczna i życiowa. Ma w sobie jakby elementy fantastyczne ale niesie ze sobą też pewne lekcje życia. Idealna nie tylko dla młodzieży bo niejeden dorosły przyjemnie spędzi z nią czas.

    Autor wykreował ciekawych bohaterów, którzy mimo młodego wieku, mogą nas sporo nauczyć. Powódź to katastrofa, ten wątek ma w sobie wspomniane elementy fantastyczne ale zarazem dostajemy tu lekcje ekologii, gdyż autor zaznacza, iż takie kataklizmy najczęściej są efektem niedbałości człowieka o świat, naturę. Stąd liczne zmiany klimatyczne, których następstwami są [Adres usunięty]. powodzie.

    To wbrew pozorom nie jest lekka i banalna historia. Autor porusza trudne tematy takie jak samotność, niedopasowanie do innych, utrata bliskich i poszukiwanie swoich korzeni. Można też uznać, że jest tu subtelny wątek pierwszej miłości ale z pewnością nie jest to romans.

    Piękna na wiele sposobów powieść, ze śliczną okładką, uroczymi rysunkami wewnątrz i wyjątkową historią, która wzbudza pewną melancholię jak i daje do myślenia. Zaskoczyła mnie ale bardzo pozytywnie i serdecznie Wam ją polecam.

    A Wy jaką książkę ostatnio przeczytaliście z polecenia innej osoby ? Jak często sięgacie po książki, których pozytywne recenzje Was do tego zachęciły? Dajcie znać.

    Miłego wieczoru.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  4. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Justyna W. w dniu 2025-03-24
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    2 z 4 osób uznało recenzję za przydatną

    Co to była za historia. Łapczywie spijałam każde słowo tej książki.

    Sylvia ma dopiero 13 lata i to co wychodzi jej najlepiej to ucieczka. Gdy rzeka zalewa jej były dom dziecka Highground ucieka z kolejnej rodziny zastępczej i rusza na ratunek. Musi pomóc Masonowi i ukochanym koniom. Z nurtów rwącej rzeki wyławia swojego równolatka Jorna. Kim jest dziwny chłopiec?

    Ta powieść jest nieokiełzana jak rzeka, która zalewa Highground. Pędzi niczym jej zwodnicze nurty i wciąga czytelnika w swoje przepastne uniwersum. Zalewa nas zdarzeniami i zaskakuje zwrotami akcji. Książka pełna jest emocjonujących momentów i wydarzeń, które balansują na pograniczu życia i śmierci.

    Sylvia to odważna i zagubiona dziewczynka. Widzi więcej niż jej rówieśnicy, fascynuje się ptakami i bezgraniczne kocha konie, którymi się opiekuje. Klacz Jastrząbka to jedyna jej przyjaciółka, Mason (zarządca stajni) to jedyny człowiek przy którym się otwiera, przy którym czuje się bezpiecznie. Bezduszne trzewia instytucji państwowych ciągle jednak zabierają ją z tej bezpiecznej przystani wysyłając ją do kolejnych rodzin zastępczych.

    Wielka powódź zmieni jej życie, podaruje jej przyjaciela, pokaże rzeczy, których do tej pory nie widziała, postawi ją przed niebezpiecznymi wyzwaniami, zweryfikuje jej siłę i empatię oraz zafunduje jej podróż w nieznane.

    Książka celowana jest w segment młodzieżowy czytałam ją jednak z wielką przyjemnością, ciekawością i zapartym tchem. Jej kartki furczały mi w dłoniach a ja z napięciem obserwowałam kolejne wydarzenia. „Sylvia i powódź stulecia” to powieść uniwersalna, bajecznie malownicza, z licznymi ukrytymi podtekstami i silnym przekazem odnoszącym się do zmienności świata, przenikania się społeczeństw i historii, wielkiej miłości do przyrody.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  5. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    4/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Aleksandra S. w dniu 2025-03-03
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    2 z 4 osób uznało recenzję za przydatną

    "Sylvia i powódź stulecia" to opowieść o tytułowej Sylvii, sierocie, która ucieka z każdego domu zastępczego do wakacyjnego ośrodka dla dzieci bez rodzin. To jedyne miejsce, gdzie czuje się dobrze, pomaga w stajni Masonowi i może spędzać czas z końmi, które kocha całym sercem.

    Pewnej nocy, gdy zjawia się na miejscu świat zalewa wielka ulewa, w wyniku której wylewa pobliska rzeka. 13-letnia dziewczynka ma pomóc zagonić konie do stajni, lecz po drodze zauważa chłopca, któremu bez wahania rzuca się na ratunek. To wydarzenie na zawsze odmieni jej życie.

    Jest to książka początkowo nieoczywista, autor tak snuje swą fabułę, że trochę trudno domyślić się co się dalej wydarzy, jaki będzie jej główny przekaz. Na koniec jednak na czytelnika spływa duża satysfakcja z lektury i nuta nostalgii czy zadumy.

    Autor skorzystał tutaj z konceptu, który bardzo lubię- rzeki czasu, bardzo podobało mi się w jaki sposób wplótł go w swoją historię i jaką dzięki niej podróż mogli odbyć bohaterowie.

    Sama Sylvia to dziewczynka, która nie może znaleźć swojego miejsca na tym świecie, ale łatwo ją polubić- jest zaradna, odważna, wrażliwa na piękno natury i zawsze gotowa nieść pomoc innym. Z ciekawością śledziłam jej losy.

    Miło spędziłam czas z tą książką, wywołała we mnie nieco emocji, szczególnie pod koniec, styl autora mi odpowiadał, tak samo jak kreacja postaci czy sama historia. Podobał mi się wątek fantastyczny i użyte koncepty. Jest to powieść, do której pewnie przez jakiś czas będę wracać myślami, zdecydowanie z sympatią.

    Jeśli lubicie klimatyczne historie, w nieco baśniowym klimacie, z rezolutnymi, sympatycznymi postaciami, motywem drogi, podróży w czasie, natury, przyjaźni, a także z problemami jak adopcja, samotność, poszukiwanie swojego miejsca, skutki katastrof, to warto zwrócić uwagę na ten tytuł ❤️

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

taniaksiazka.pl

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula