Miała to być pierwsza powieść Gabriela Garcíi Marqueza. Dzięki swym dziadkom znał od dziecka historię Macondo i dzieje rodziny Buendía, prześladowanej fatum kazirodztwa. Świat, w którym rzeczy nadzwyczajne miały wymiar szarej codzienności, zwyczajność zaś przyjmowana była jak zjawisko nadprzyrodzone świat bez czasu, gdzie wiele rzeczy nie miało jeszcze nazw, był też jego światem. Potrzebował aż dwudziestu lat, by wreszcie spisać te rodzinne opowieści z całym dobrodziejstwem i przekleństwem odniesień biblijnych, baśniowych, literackich, politycznych uświadomił nam, że “plemiona skazane na sto lat samotności nie mają już drugiej szansy na ziemi”.
Gabriel García Márquez to pochodzący z Kolumbii, hiszpańskojęzyczny autor i jeden z najważniejszych pisarzy w historii. W 1982 r. otrzymał Literacką Nagrodę Nobla. Nurt realizmu magicznego, którego był reprezentantem i w którego duchu napisane zostało m.in. “Sto lat samotności”, okazał się jednym z najbardziej wpływowych nurtów w światowej literaturze. Pisarz zmarł w 2014 roku.
- Autor: Gabriel Garcia Marquez
- Wydawnictwo Muza
- Oprawa: Twarda
- Rok wydania: 2019
- Ilość stron: 456
- Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
- Model: 9788328713185
- Język: polski
- Oryginalny tytuł: Cien anos de soledad
- Tłumacz: Grudzińska Grażyna, Wojciechowska Kalina
- Nr wydania: 26
- ISBN: 9788328713185
- EAN: 9788328713185
- Wymiary: 14x21 cm
- Powiązane tematy: klasyki literatury, ekranizacje, powieści o samotności
Recenzje książki Sto lat samotności (2)
- Recenzenckie Mistrzostwo ŚwiataOcena: 5/5Dodana przez Dorota J. w dniu 2020-08-25Opinia użytkownika sklepuRecenzja dotyczy produktu typu: książka
5 z 5 osób uznało recenzję za przydatnąUwielbiam wszystko, co podane jest w formie realizmu magicznego, tak więc uwielbiam też oczywiście Marqueza. "Sto lat samotności" to jego pierwsza książka, jaką przeczytałam, kiedy byłam jeszcze w zasadzie dzieckiem. Mimo że na tamten moment była to dla mnie ciężka lektura, to i tak widziałam, że ma wiele walorów, a żeby je odpowiednio wyłowić, muszę po prostu powrócić do niej, kiedy już będę starsza. Tak też zrobiłam i miałam absolutną rację. To piękna, misternie utkana opowieść, chociaż wielu mogłoby powiedzieć, że straszna nuda i paskudnie się ciągnie. Nie jest to na pewno książka pełna zwrotów akcji i wymaga pewnego poziomu wytrzymałości.
Marquez prowadzi czytelnika przez historie życia dziesiątków bohaterów, które czasem się przecinają, tworząc zawiłą i dość smutną historię rodu Buendia, który nie ma za wiele szczęścia. Pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że "Sto lat samotności" jest jak opowieść biblijna, z tym że zamiast grzechu pierworodnego pojawia się inny. Podobnie też jak w Biblii, co rusz pojawiają się tu zupełnie surrealistyczne wydarzenia, opisane przez autora tak, jakby nie miały w sobie nic surrealistycznego i były zupełną oczywistością. Nie ma tutaj za wiele dialogów, wszystko podane jest raczej w formie opowieści gawędziarza, którą zna i prawdopodobnie do końca rozumie tylko ON jeden.
Zaletą jest to, że każdy może wyciągnąć z niej coś dla siebie, zinterpretować na własny sposób. To, co powinno być jednak oczywiste dla każdego czytelnika, mimo że książka opiera się na historii rodziny, to że rzeczywiście jest obrazem tego, o czym mówi tytuł - stu lat samotności, która wylewa się z każdej kartki.
Chociaż moim ulubieńcem zawsze będzie "Miłość w czasach zarazy" i reportaże Marqueza, "Sto lat..." i tak stoi na półce z moimi ulubionymi książkami i wciąż mnie jakoś do niej ciągnie. Bardzo jestem ciekawa, co z niej wyczytam, kiedy wezmę ją do ręki za następne 10 lat. - Recenzentus NotPospolitusOcena: 4/5Dodana przez Jakub B. w dniu 2020-02-08Opinia użytkownika sklepuRecenzja dotyczy produktu typu: książka
2 z 2 osób uznało recenzję za przydatnąPowróciłem do tej książki drugi raz i na pewno jeszcze nie ostatni. Świetnie się ją czyta.