Seria Trylogia Zimowej Nocy - Katherine Arden

Powieściowy cykl fantasy o baśniowym zabarwieniu. Zobacz, jakie przygody czekają na Ciebie i bohaterów w świecie średniowiecznej Rusi, a przy okazji zmierz się z siłami zła.

"Trylogia Zimowej Nocy" to fascynujące historie osadzone w rzeczywistości średniowiecznej Rusi, gdzie wciąż żywa pozostaje wiara w złe duchy i demony. Na cykl składają się powieści:

 

  • "Niedźwiedź i słowik",
  • "Dziewczyna z wieży", a także
  • "Zima czarownicy".


W "Niedźwiedziu i słowiku" poznajemy dziewczynę o imieniu Wasilisa, która wraz z rodzeństwem z uwagą słucha opowieści niani dotyczących różnych, często budzących strach, stworzeń. Wśród nich znajduje się chociażby Mróz, będący demonem zimy. Niespodziewanie do domu powraca z Moskwy ojciec dziewczyny wraz z nową żoną Anną. Ta, nie wierząc w zabobony rządzące wsią, nie pozwala rodzinie składać więcej ofiar dla duchów. Niestety w konsekwencji okolicę zaczynają dotykać poważne nieszczęścia. Anna jednak pozostaje niewzruszona. Co więcej, jako że Wasilisa jej przeszkadza, chce ją wydać za mąż bądź odesłać do klasztoru. Tymczasem dziewczyna będzie musiała obudzić swoją magiczną moc, by uchronić najbliższych przed złem.

"Dziewczyna z wieży" to historia, w której Wasilisa już podjęła ostateczną decyzję: nie wyszła za mąż, nie odeszła do klasztoru, tylko poświęciła się magii. W jej wiosce uznano ją za zmarłą czarownicę. Tymczasem okoliczne wsie są atakowane przez bandytów, którzy podpalają domostwa i uprowadzają dziewczynki. Sasza, mnich wojownik, podczas wyprawy spotyka jeźdźca, w którym rozpoznaje właśnie swoją siostrę – Wasilisę. Wiedząc jednak, że nie może zdradzić jej tożsamości – być może właśnie dziewczyna jest ostatnią nadzieją dla kraju – dochowuje tajemnicy.

W ostatnim tomie Wasilisa pozostaje sama w środku zagmatwanego konfliktu. Choć widzi, że jej świat zmierza ku upadkowi, niewiele może zrobić w tej kwestii. Co więcej, uwagę zwrócił na nią sam król zimy, Morozka. Dziewczyna nie ma pojęcia, czy powinna się z tego powodu cieszyć, czy może wręcz przeciwnie – bać się konsekwencji. Tym razem będzie próbowała ocalić nie tylko Ruś, ale i Morozkę, razem z całym światem magii.

Serię "Trylogia Zimowej Nocy" napisała urodzona w 1987 roku amerykańska autorka Katherine Arden.