Seria W kręgach władzy - Remigiusz Mróz

Pierwsze literackie political fiction w Polsce! Nowy pasjonujący cykl powieściowy Remigiusza Mroza! Intrygi i polityczne rozgrywki w najwyższych kręgach władzy.

 

Marszałek Sejmu RP, Daria Seyda, pada ofiarą prowokacji. Gdy pewnego dnia budzi się nagle w hotelowym pokoju, wie już, że jej życie i kariera polityczna zupełnie stanęły na głowie. Nie ma pojęcia, jak się tu znalazła oraz co działo się z nią przez ostatnie godziny. Musi jednak kryć się za tym coś niezwykłego i nie wróży to z pewnością niczego dobrego ani jej samej, ani polskiej scenie politycznej. Tymczasem podczas prac jednej z komisji śledczych wychodzi na jaw misternie uknuty spisek sięgający najważniejszych osób w państwie. Odkrywa go Patryk Hauer, polityk uważany powszechnie za wschodzącą gwiazdę polskiej prawicy. Oboje, zarówno Seyda, jak i Hauer stoją po przeciwnych stronach politycznej barykady. Dzielą ich poglądy na niemal wszystkie kluczowe sprawy. Jednak ta właśnie zdoła ich połączyć. Tak oto zaczyna się ta pasjonująca opowieść, będąca zalążkiem świeżej, powieściowej serii jednego z najbardziej poczytnych, polskich pisarzy.

"W kręgach władzy" to nowy cykl powieściowy, którego autorem jest znany i ceniony twórca prawniczych kryminałów, Remigiusz Mróz. Jak do tej pory składają się na niego dwie powieści: "Wotum nieufności" i "Większość bezwzględna".

Cykl ten uznany już został za pierwszy w polskiej literaturze, który określić można mianem tzw. political fiction (czasem stosuje się już u nas spolszczony termin “fikcja polityczna” albo zamiennik: “powieść polityczna”). Bo też kto inny, jak nie Remigiusz Mróz mógłby wykreować w pełni realistyczną opowieść utrzymaną w tej wyjątkowo trudnej technicznie konwencji? Ten gruntownie wykształcony prawnik i znawca naszej sceny politycznej doskonale wie, jakie panują realia w parlamentarnych kuluarach i gabinetach najważniejszych dostojników państwa.

"Wotum nieufności" doskonale wpasowuje się w trend tak powszechnego ostatnimi czasy zainteresowania sprawami publicznymi. I choć postaci i ugrupowania są tutaj wytworem wyobraźni literackiej autora, to przecież kluczowe dla RP instytucje zaczynają na kartach powieści żyć własnym życiem i przestają być dla czytelnika jedynie enigmatycznymi określeniami rodem z telewizyjnych doniesień i materiałów prasowych. Do tej pory political fiction w polskim wydaniu mogliśmy oglądać jedynie za sprawą Agnieszki Holland, Magdaleny Łazarkiewicz oraz Kasi Adamik, które wyreżyserowały wspólnie serial pod tytułem "Ekipa". Teraz przyszedł czas na ten gatunek w rodzimej literaturze i oby ta szczególna odmiana książek politycznych rozgościła się u nas na dobre.

Jeśli to Twój pierwszy kontakt z prozą Remigiusza Mroza, koniecznie sprawdź również serię kryminałów prawniczych o Joannie Chyłce.