Seria Uczniowie Hippokratesa - Ałbena Grabowska

Najnowsza seria książek Ałbeny Grabowskiej "Uczniowie Hipokratesa" przenosi czytelnika do przełomu XIX i XX wieku, kiedy to zaczynają pojawiać się nowe metody leczenia i ratowania ludzkiego życia. Towarzyszymy bohaterom w pracy, obserwujemy, jak toczą heroiczną walkę o pacjentów, a także zaglądamy do ich codziennego, pełnego trosk życia. Autorka przemyca w swoich utworach również elementy historyczne, więc na kartach jej powieści można odnaleźć wielu znakomitych uczonych, którzy mieli ogromny wpływ na rozwój ówczesnej medycyny, jak np. Charles Darwin.

W skład serii wchodzą dwa tomy:

  • "Doktor Bogumił" - tytułowy bohater Bogumił Korzyński rozpoczyna pracę na oddziale chorób wewnętrznych w warszawskim szpitalu. Ambitny medyk pragnie zostać ginekologiem i pomóc kobietom, które każdy poród mogą przypłacić życiem. Heroiczne walki prowadzi zarówno w zacofanym szpitalu, jaki i prywatnym życiu;
  • "Doktor Anna" - to opowieść o pierwszej lekarce w Polsce, która musi pokonać wiele krzywdzących stereotypów dotyczących kobiet, by móc pracować na równi z mężczyznami. Oprócz tego jej działalność medyczna przypada na okres wybuchu chorób związanych z niedostateczną higieną i złymi warunkami życia.

 


O autorce

 

Ałbena Grabowska dała się już wcześniej poznać jako autorka uwielbianej przez tysiące osób serii "Stulecie Winnych". Oprócz powieści ma na swoim koncie również teksty o charakterze naukowym, gdyż z wykształcenia jest lekarzem. W jej dorobku literackim znajdują się również pozycje dla dzieci opowiadające o przygodach Julka i Mai. Jej twórczość została doceniona przez czytelniczki, które przyznały jej w 2015 roku nagrodę Pióra na Festiwalu Literatury Kobiet.