Seria Saga o Ludziach Lodu - Margit Sandemo

"Saga o Ludziach Lodu" to wielotomowy cykl historyczno-fantastyczny, który w latach 80. podbił skandynawskich czytelników.

Legenda głosi, że przed wiekami Tengel Zły wyruszył na dzikie pustkowia, by zaprzedać duszę diabłu. Od tamtej pory w każdym pokoleniu Ludzi Lodu, potomków Tengela, przychodzi na świat przynajmniej jedno dziecko, które ma w przyszłości służyć szatanowi. Zdradzają je żółte, kocie oczy i mongolskie rysy, a także niezwykłe, magiczne zdolności. Ludzie Lodu żyją w niemal całkowitej izolacji. Oskarżani są o czary i obwiniani o wszelkie nieszczęścia. Gdy w XVI wieku w rodzie przychodzi na świat chłopiec na wspomnienie legendarnego przodka nazwany Tengelem, postanawia zasłużyć sobie na przydomek Dobry...

"Saga o Ludziach Lodu" to bez wątpienia najsłynniejszy cykl powieściowy norwesko-szwedzkiej pisarki Margit Sandemo. Powstawał w latach 1982-1989. W sumie pisarka stworzyła 47 tomów sagi. Do dziś cykl ten, mimo swoich gigantycznych rozmiarów, cieszy się niegasnącą popularnością. Łączny nakład tomów "Sagi o Ludziach Lodu" przekroczył już 39 milionów egzemplarzy.

Cykl rozpoczyna się od następujących powieści:

  • "Zauroczenie",
  • "Polowanie na czarownice",
  • "Otchłań",
  • "Tęsknota",
  • "Grzech śmiertelny",
  • "Dziedzictwo zła".

O autorce

 

Margit Sandemo była od lat 80. XX wieku najchętniej czytaną powieściopisarką w krajach skandynawskich. Choć urodziła się i przez długi czas mieszkała w Norwegii, większość jej utworów napisana została w języku szwedzkim. Pisać zaczęła w latach 60., przekroczywszy już wówczas czterdziesty rok życia. W swoich książkach umiejętnie łączyła powieść historyczną z romansem, kryminałem i elementami fantastyki.