Seria Mroczne materie - Philip Pullman


Fantastyczna opowieść o przyjaźni, odpowiedzialności i odwiecznej walce dobra ze złem. W magicznym świecie, gdzie każdy człowiek ma swojego dajmona, mała dziewczynka rzuca wyzwanie bezwzględnej organizacji. Sprawdź, jak potoczą się losy odważnej Lyry.

 

Seria "Mroczne materie" uznawana jest za jedną z najciekawszych książek fantasy. Do jej popularności przyczyniła się ekranizacja w formie serialu przygotowana przez BBC i HBO. Philip Pullman zaczerpnął wspólny tytuł trzech powieści z "Raju utraconego" Johna Miltona. W książkach wprost roi się od nawiązań do innych dzieł kultury (da się tutaj zauważyć m.in. liczne odniesienia do mitologii różnych ludów, poezji Williama Blake'a i twórczości Heinricha von Kleista), dzięki czemu powieści spodobają się zarówno młodym, jak i dojrzałym czytelnikom.

Pierwszy tom opowiada o przygodach Lyry Belacqua, która przypadkiem wplątuje się w intrygę mogącą zachwiać fundamentami jej świata. Lyra będzie musiała udać się w daleką podróż, a towarzyszyć jej będą m.in. wiedźmy, pancerne niedźwiedzie i tajemnicze dajmony. Dwa kolejne tomy, czyli "Magiczny nóż" i "Bursztynowa luneta", ukazują podróż głównej bohaterki między światami, zmagania z pozbawionymi ludzkich uczuć aniołami i losy przyjaciela Lyry – Willa Parry’ego.


O autorze

Philip Pullman pisał "Mroczne materie" z myślą o młodszych czytelnikach, jednak jego książki szybko zyskały uznanie dorosłych. Autor, poza odniesieniami kulturowymi, korzystał również z odkryć fizyków kwantowych, chętnie odwołując się do teorii multiwersum. Pisarz debiutował powieściami dla dorosłych, ale nie przyniosły mu one spodziewanego rozgłosu. Dopiero trylogia o przygodach Lyry okazała się przepustką do sławy.

 

Po zakończeniu prac nad powieściami autor powrócił do świata dajmonów w krótkiej powieści "Lyra’s Oxford", która, jak do tej pory, nie została przełożona na nasz język. W 2010 roku, w ramach słynnej serii "Mity", wydał (również nieprzetłumaczoną na język polski) powieść "Dobry człowiek Jezus i łotr Chrystus". Książka wywołała burzę, prowokując wypowiedzi wielu krytyków w tym Christophera Hitchensa.

Książki z serii Mroczne Materie

Może zainteresują Cię również