Seria Dwieście wiosen - Grażyna Jeromin-Gałuszka

Cykl książek "Dwieście wiosen" autorstwa Grażyny Jeromin-Gałuszki to pięciotomowa saga z gatunku literatury pięknej, idealna na długie, samotne wieczory. Przeniesie Cię w świat pełen ciepła, wzruszeń i melancholii. Momentami niebezpieczny świat, pełen rozterek, codziennych problemów, miłości i nienawiści.

Tom 1 - "Folwark Konstancji"

Nostalgiczna opowieść ukazująca prawdziwe oblicze XIX wiecznej wsi - a dokładnie małego folwarku położonego w dolinie rzeki. Poznajemy tutaj zwyczaje, język mieszkańców i ich mentalność. Życie tej społeczności w głównej mierze toczy się wokół cyklów następujących po sobie kolejno pór roku, wiele zależy od zebranych plonów i ciężkiej pracy ludzkich rąk. Mieszkańcy wsi żyją pod zaborami.

Tom 2 - "Niebieska sukienka"

Folwark staje się domeną kobiet - nestorką rodu zostaje starsza już wiekiem Konstancja. Tom drugi sagi skupia się na losach Florentyny i jej wnuczkach. We wsi to czas sianokosów, słychać terkot obracającego się młyna i darcie pierza. Autorka ukazała podział na bogatych i biednych oraz dominację mężczyzn nad kobietami.

Tom 3 - "Spóźnione powroty"

Życie w dolinie nadal toczy się w naprzemiennym rytmie przyrody. Ale to kobiety są odpowiedzialne za utrzymanie rodzin. Mężczyźni bowiem w tym czasie są na przymusowych robotach i na wojnie. Jest bowiem 1944 rok.

Tom 4 - "Aksamitka"

Koniec niemieckiej okupacji. Trzeba odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Folwark staje się upaństwowionym całkiem dużym gospodarstwem.

Tom 5 - "Stary Kuferek"

Ostatni już tom sagi opowiada historię dwóch rodów - Konarskich i Bogdanowiczów. Mieszkańcom grozi wysiedlenie - miasto bowiem postanawia zbudować zbiornik retencyjny w miejscu, gdzie stoi folwark. Czy uda się ocalić dolinę?

Grażyna Jeromin-Gałuszka urodziła się pod Radomiem, ukończyła Bibliotekoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim oraz scenopisarstwo na PWST w Łodzi. Napisała całe mnóstwo książek dla kobiet. Jej powieści obyczajowe podbijają serca czytelniczek w każdym wieku.