"Sendlerowa w ukryciu" to biografia, która odkrywa prawdę historyczną i wyłaniającą się z tej historii kobietę, będącą ucieleśnieniem wiary w człowieczeństwo i prawość.
Irena Sendlerowa, bo to o niej mowa, podczas II Wojny Światowej stała się inicjatorką tworzenia sieci, m. in. na terenie getta, która pomogła uratować około 2 500 żydowskich dzieci przed nieuchronną śmiercią. Zresztą nie tylko ona, bo współpracowało z nią wiele kobiet, które postanowiły zaryzykować swoje życie, widząc cierpienie najmłodszych i w dodatku niewinnych skazańców. Misja nie była prosta, bowiem wymagała sporej ilości gotówki i doskonale działającego planu, w którym jeden błąd mógł kosztować życie wielu.
Anna Bikont stawia Irenie Sendlerowej ogromny pomnik i hołduje jej uczynkom, jednocześnie opisując ile jej tajemne działania musiały ją kosztować i jaką cenę zapłaciła. Ucierpiało na tym jej życie rodzinne i prywatne. Dzięki amerykańskim uczennicom stała się bohaterką na skalę międzynarodową, ale jest też niestety druga strona medalu w tej historii.
Autorka wspomina także tych, którzy niszczyli to dzieło poświęcenia i sprzedawali ratujących gestapowcom w zamian za pieniądze. Ze strachu, ale też nierzadko z powodu nienawiści. Cała procedura pomocy jednemu dziecku była zawikłana niczym szpiegowski plan, który dzielił się na kilka szczebli. Ostatnim etapem była nauka zapominania o tym, kim się jest, skąd się pochodzi, wymazania przeszłości z pamięci. Takich maluchów było wiele, nieważne czy były z bogatych, czy biednych rodzin, wszystkie były skazane na ten sam los, choć zawiniły jedynie tym, że urodziły się w narodzie żydowskim.
O autorce:
Anna Krystyna Bikont jest polską dziennikarką, reporterką i pisarką. W jej dorobku literackim można znaleźć wiele książek, ale i także zbiorów reportaży. Zasłynęła publikacją "My z Jedwabnego", która została nagrodzona Europejską Nagrodą Książkową i sprawiła, że Bikont stała się finalistką Nagrody Literackiej Nike w 2005 roku. Pisarka jest także posiadaczką, takich odznaczeń, jak: "Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski 2014" oraz "Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski 2011".