“Sekretny język kotów” to książka ukazująca wyniki przełomowych badań. Czy koty potrafią mówić? A jeśli tak, to co takiego usiłują nam powiedzieć?
Koty to zwierzęta obdarzone gracją i wdziękiem. Nie tracą tych cech ani wtedy, gdy szykują się do skoku na upatrzoną ofiarę, ani wówczas, gdy wskakują Ci na kolana domagając się pieszczot. A przy tym miauczą, mruczą, fukają... Wydają mnóstwo odgłosów o różnej tonacji i natężeniu. Czy usiłują nam w ten sposób coś powiedzieć? A jeśli tak, to co pragną nam zakomunikować?
Susanne Schötz pochodzi ze Szwecji. Jest profesorem fonetyki, wykładowczynią na Uniwersytecie w Lund. Koty to jej zwierzęcy ulubieńcy i dlatego to właśnie im poświęciła swoje przełomowe, jak się okazało, badania. Od dawna wiedziała, że koty posługują się całą gamą odgłosów. Do ich zbadania postanowiła użyć narzędzi wykorzystywanych do analizy ludzkiej mowy. Dokonując pomiarów akustycznych, udało jej się wyodrębnić i scharakteryzować rozmaite odgłosy wydawane przez naszych kocich przyjaciół.
Co zatem mówią koty? "Sekretny język kotów" udowadnia, że potrafią one rozmawiać, i to nie tylko między sobą. Przynajmniej próbują powiedzieć coś swoim ludzkim opiekunom, choć pewnie do niedawna czuły się kompletnie nierozumiane. Oto książka, która zmieni ten stan rzeczy. Dowiesz się z niej, jak rozszyfrować mowę Twojego kota. Poznasz także lepiej komunikaty, za pomocą których zwierzak sygnalizuje o swoich potrzebach i będziesz wiedzieć, kiedy Twój kot pragnie samotności, kiedy zaś potrzebuje pieszczot. Będziesz też zdecydowanie lepiej rozumieć zachowanie kota w codziennych sytuacjach.
Wszystko to zostało opisane w sposób niezwykle przystępny. "Sekretny język kotów” nie zmęczy Cię akademickim żargonem. To znakomity poradnik dla każdego, kto chciałby lepiej dogadać się ze swoim kocim przyjacielem!
O książce
Ci, którzy kochają koty, pokochają także tę ksiażkę napisaną przez profesor fonetyki Susanne Schötz. Autorka udowadnia, że koty mają swój własny język i że dzięki samoświadomości i cierpliwości właściciele mogą dostrzec to, co "mówią" ich zwierzęta.
"Publishers Weekly"
O autorce
Susanne Schötz, profesor fonetyki, wykładowczyni na Uniwersytecie w Lund, jednej z największych placówek badawczych w całej Skandynawii, miłośniczka kotów. Idąc za swoją intuicją badawczą i doświadczeniem naukowycm, postanowiła przeprowadzić serię eksperymentów, w ktrych do badania języka kotów użyła technik podobnych do tych, które stosuje się, analizując ludzką mowę. Wyodrębniła i scharakteryzowała kocie odgłosy za pomocą analizy akustycznej, zwracając uwagę na ogromną różnorodność tonów i melodii znajdujących się w repertuarze kociej mowy.