Wydanie Roku 1984 kompletne bez skrótów i cięć w treści. W tym wydaniu znajdziesz odpowiedzi na pytania z podręcznika - „pewniak na teście”, czyli wskazanie zagadnień, które zwykle pojawiają się w pytaniach z danej lektury we wszelkich testach sprawdzających wiedzę, a także w podręcznikach i na klasówkach. Zawiera bardzo szczegółowe streszczenie oraz drugie skrócone, ułatwiające szybkie przygotowanie się przed lekcją. Opracowanie zawiera plan wydarzeń, wnikliwie wyjaśnioną problematykę oraz szerokie charakterystyki bohaterów.
Przedstawiamy nowe wydanie Roku 1984 George’a Orwella. Autorem najświeższego tłumaczenia jest Krzysztof Mazurek. Wydanie zostało uzupełnione grafikami Kamila Rekosza, które pozwolą jeszcze lepiej poczuć klimat świata powołanego do życia przez Orwella.
Autor Roku 1984 wiedział, jakie zagrożenia niesie ze sobą skrajny totalitaryzm. Swoją wizję państwa rządzonego niepodzielnie przez jedną Partię, w którym inwigilacja jest powszechna i nieustająca, a metody sprawowania władzy skrajnie brutalne, opisał w popularnej antyutopii. Główny bohater Roku 1984, Winston Smith, szeregowy członek Partii i pracownik jednego z czterech ministerstw, czuje w głębi duszy, że nie tak powinien wyglądać świat. Chociaż wie, że może go to doprowadzić do zguby, zaczyna spisywać pamiętnik - staje się wrogiem Partii i Wielkiego Brata.
Elementy powieści Orwella, w tym także Roku 1984, przeniknęły do języka i kultury masowej - każdy zna postać Wielkiego Brata i wie, co się z nią wiąże. To lektura obowiązkowa dla każdego.
Sprawdź podobne
-
Recenzenckie Mistrzostwo ŚwiataOcena: 5/5Dodana przez Łukasz M. w dniu 2016-01-05Recenzja dotyczy produktu typu: książka
17 z 21 osób uznało recenzję za przydatnąKażdy z nas ma zapewne książki, które są szeroko znane, które wypadałoby chociaż wiedzieć o czym są a jednak ich nie czytaliśmy. Dla mnie taką książką jest Rok 1984 George'a Orwella. Słyszałem o niej od dawna od najrozmaitszych osób, czytałem jeszcze więcej opinii, jednakże do niedawna nie umiałem się zebrać do jej przeczytania. Zapewne musiałem dorosnąć do niej jak i do treści, jakie ze sobą niesie. Nie mam zamiaru omawiać tutaj książki, czy też jej analizować, ponieważ nic nowego o niej nie napiszę, wszystko co ważne i mniej ważne na pewno zostało o niej już powiedziane.
Świat jaki Orwell wykreował jest wręcz upiorny i niezwykle sugestywny. Wszyscy są przez cały czas inwigilowani - podglądani i podsłuchiwani przy pomocy teleekranów zamontowanych w każdym pokoju, na ulicach, czy w budynkach urzędowych. Prawie nie sposób ich uniknąć... Stąd także wziął się słynny tekst: Wielki Brat patrzy, który na pewno wielu z Was zna. Nie ma spisanych żadnych praw, czy zasad, jednak każdy w społeczeństwie doskonale zdaje sobie sprawę co można zrobić a czego nie. Co się dzieję z tymi, którzy zachowują się nie tak jak trzeba? tak naprawdę nigdy nie istnieli... I to całkiem serio! Ludzie tacy jak Winston, będący głównym bohaterem usuwają jakiekolwiek wzmianki o danej osobie, przerabiając teksty w gazetach a nawet w książkach. Nie pozostaje o nich żadna informacja. To sprawia, że nie ma w tym świecie przeszłości... Ona po prostu nie istnieje, jest tylko teraźniejszość. Wszystko co działo się kiedyś jest zgodne z tym co dzieje się aktualnie i nie ma zachowanych żadnych źródeł o tym, jak było dawniej.
Porażającą i wręcz niepojętą dla mnie rzeczą było jak ludzie potrafią w świecie Orwella przyjąć jako pewnik każde, najbardziej oczywiste kłamstwo ogłaszane przez Partię. Zupełnie jakby nie zdawali sobie z tego sprawy, lub przyjmowali wszystko bez żadnego myślenia. Podkreślają to rozterki Winstona, który zastanawia się, czy tylko ON jest tego świadomy, czy też wszyscy są już na takim etapie, że ślepo wierzą w Partię. Przy czym sprawia ona wrażenie bardzo twardo osadzonej w świecie i zupełnie nie do obalenia. Opis działania Partii, metod stworzony przez nią został stworzony perfekcyjnie. To świadczy to o ogromnej wiedzy Orwella na temat systemów sprawowania władzy i ówczesnej sytuacji politycznej. Bowiem książka powstała w 1949 roku.
Ogromne wrażenie zrobił na mnie nie tyle świat oraz wszelkie aspekty inwigilowania i szpiegowania, co odczucia jakie książka wywoływała u mnie podczas lektury. Z każdą kolejną stroną miałem takie jakby wszechogarniające uczucie, jakbym czytał rzeczywistą relację osoby żyjącej w takim państwie i również sam w nim żył - był inwigilowany i musiał uważać na każde słowo, każdy gest. Niezwykłe zakończenie stawia taką kropkę nad i w tym obrazie i pokazuje, że cokolwiek byśmy nie spróbowali zrobić, jesteśmy skazani na porażkę. Partia i tak wygra i nie sposób jej pokonać...
Rok 1984 to niezwykła i mądra książka, zawierające niezwykłą analizę ówczesnego reżimu oraz jest niezwykle ponurą wizją przyszłości. Oddać wszystkie emocje, jakie towarzyszyły mi w trakcie czytania wręcz nie sposób. Gdyby poruszyć wszelkie jej aspekty, które na mnie zrobiły wrażenie wraz z ich komentarzem wyszłoby pewnego rodzaju opracowanie książki, a nie o to mi chodzi. Urodziłem się już po 1989 roku, dlatego czasy sprzed tej daty znam jedynie z opowiadań rodziców i dziadków, jednak to jest nic w porównaniu ze światem Orwella. Miejmy nadzieję, że wizja zawarta w książce nigdy nie stanie się rzeczywistością. Jeśli nie czytaliście Roku 1984 to zdecydowanie powinniście nadrobić ją. Nie jest to łatwa lektura przyznaję, jednak warto ją znać i mieć swoje zdanie na jej temat. -
Recenzenckie Mistrzostwo ŚwiataOcena: 4/5Dodana przez Ernest K. w dniu 2017-03-17Recenzja dotyczy produktu typu: książka
14 z 19 osób uznało recenzję za przydatnąDwójmyślenie, myślozbrodnia, ewaporacja - oto trzy pojęcia, które są wyznacznikiem zachowań człowieka w świecie patologicznego totalitaryzmu. Dwójmyślenie, jako uznawanie prawdy za nieprawdę lub nieprawdy za prawdę (zależy jak w danej chwili postrzega to Partia), gwarantuje przeżycie, przynajmniej teoretycznie. Wszelkie odchyły od normy w tej kwestii są niezgodne z ideologią nieomylności Partii i nieuchronnie pchają obywatela do popełnienia myślozbrodni. A za to może być tylko jedna kara - ewaporacja, eliminująca obywatela nie tylko z bieżącego życia, ale wymazująca jego dzieje z kart historii, tak jakby nigdy nie istniał.
Głównym bohaterem "Roku 1984" jest 39-letni Winston Smith, członek Partii Zewnętrznej, pracownik Ministerstwa Prawdy, w którym tak przerabia się dawne artykuły prasowe, by prognozy ekonomiczne Partii zawsze się sprawdzały, a dawniej zasłużeni, dziś ewaporowani obywatele, dosłownie zniknęli. Winston już od pierwszych stron powieści ma spore wątpliwości odnośnie sensu takiego działania Partii. Nie może jednak o swoim wewnętrznym buncie powiedzieć nikomu, gdyż wiadomo, czym to się dla niego skończy. Przed wszechobecnymi, wszystkowidzącymi teleekranami nie ma ucieczki, sąsiedzi tylko czekają, by donieść władzy na myślozbrodniarzy, nawet rodzinie nie można zaufać. Winston pisze więc pamiętnik, dając w nim upust swojej nienawiści wobec Wielkiego Brata. A Wielki Brat patrzy, próbując wychwycić każdy najmniejszy grymas twarzy, mogący świadczyć o popełnieniu "przestępstwa"; Wielki Brat słucha, nawet pomruki wydawane przez sen traktując jako zalążki myślozbrodni.
"Jak żyć?" - pyta na każdym kroku Winston, obracając się w świecie kłamstwa, propagandy i sztucznie tworzonej historii. Kłamstwo uznać za prawdę? Prawdę za kłamstwo? A może najsłuszniejszym rozwiązaniem będzie bunt? Zdaje się, że wyjścia z tej sytuacji nie ma; każde działanie prowadzić będzie do nieuchronnej klęski. Winston po swojej stronie ma tylko czytelnika - najwierniejszego kibica, który od samego początku dostrzega fałsz i patologię owego świata oraz głupotę wdrażania nowomowy. Filozofia Partii przeraża, a system sprawowania władzy niszczy obywateli. Antyutopia pełną gębą! Aspołeczna paranoja.
Czytelnik nic tu Winstonowi nie pomoże, ale lektura "Roku 1984" skłoni go do przemyśleń na temat partyjnego reżimu, inwigilacji, podziału społeczeństwa, a nade wszystko na temat naturalnego dla człowieka pragnienia szeroko pojmowanej wolności. Co byśmy zrobili na miejscu Winstona? Ślepe posłuszeństwo czy bunt? Ale bunt wobec siebie i własnych przekonań, czy bunt wobec Partii?
"Rok 1984" to literacka fikcja, ale mimo to powinniśmy ją traktować jako ostrzeżenie przed skrajnie patologicznym totalitaryzmem; jako przestrogę, która miejmy nadzieję na zawsze pozostanie zamknięta w klatce orwellowskiej prozy. Oby tylko nie była to zapowiedź nadchodzących czasów, a my, wzorem Winstona, obyśmy w którymś dniu nie musieli zacząć wierzyć, że dwa i dwa to niekoniecznie cztery. -
Początkujący RecenzentOcena: 5/5Dodana przez Piotr N. w dniu 2014-11-20Recenzja dotyczy produktu typu: książka
30 z 51 osób uznało recenzję za przydatnąPolecam wszystkim jestem pod wrażeniem wszystkie cechy najlepszej współpracy i produktu
-
Recenzent WybitnyOcena: 5/5Dodana przez Magda S. w dniu 2016-10-07Recenzja dotyczy produktu typu: książka
14 z 20 osób uznało recenzję za przydatnąNie wiem, dlaczego uczniom poleca się "Folwark" a nie "Rok", który jest pozycją po tysiąckroć zacniejszą. Poraża swoją aktualnością, chociaż napisana została w 1949. Departament Prawdy, prole, nowomowa, pokój 101 czy Wielki Brat to już klasyka gatunku.
-
Recenzenckie Mistrzostwo ŚwiataOcena: 5/5Dodana przez Magda B. w dniu 2016-03-22Recenzja dotyczy produktu typu: książka
12 z 16 osób uznało recenzję za przydatnąŚwiat wykreowany przez Orwella jest przerażający, a przesłanie, które wyłania się z książki nie pozwala o sobie zapomnieć. Podczas lektury miałam wrażenie, że coraz bardziej oplatają mnie macki, z każdej strony wylewała się szara, kleista maź, która do końca nie pozwoliła się zlikwidować. Autor prowadzi nas ścieżkami Smitha, mężczyzny w średnim wieku, pracownika jednego z ministerstw, który ma za zadanie ciągłe zmienianie przeszłości. Tak samo jak tysiące jemu podobnych jest tylko trybikiem w tej wielkiej maszynie, w razie jakiejkolwiek wady, którą Parta wykryje, zostanie ewaporowany. Życie, które wiedzie jest monotonne, szare i niezwykle smutne. W świecie Orwella nie ma miłości ani innych wyższych uczuć. Partia zakazała wszelkich zajęć, które dają ludziom szczęście. Miłość, seks, przyjaźń, wszelkie rozrywki, wszelkiego rodzaju wolność jest zakazana. Winston nie ma prawa na jakąkolwiek krytykę, w tym świecie nawet nieodpowiedni wyraz twarzy, może być przyczyną likwidacji.
Więcej na: [Adres usunięty]
- Autor: George Orwell
- Wydawnictwo Greg
- Seria Lektury Z Opracowaniem
- Oprawa: Miękka
- Rok wydania: 2021
- Ilość stron: 312
- Format: 145 x 205 mm
- Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
- Model: 9788375179309
- Język: polski
- Oryginalny tytuł: Nineteen Eighty-Four
- Tłumacz: Krzysztof Mazurek
- ISBN: 9788375179309
- EAN: 9788375179309
- Wymiary: 145 x 205 mm
- Powiązane tematy: Promocja na książki, Last Minute, Wyprzedaż magazynowa