Raj

Średnia: 4.4 Ilość ocen: 8
Wysyłka w:
4 dni + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
492
Rok wydania
2019
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 26,97 zł
Nasza cena: 27,65 zł 39,90 zł Taniej o: 31%

Raj na ziemi? Miejsce, gdzie wszyscy są szczęśliwi? Dziś to nowa i ekskluzywna galeria handlowa.

Ostatnia sobota przed długim majowym weekendem. Czy można sobie wyobrazić lepszy pomysł na spędzenie tego dnia, niż odwiedziny w centrum handlowym, zaprojektowanym przez słynnych dekoratorów wnętrz i pełnym niemal każdej rzeczy, o której się marzy ? albo nie wiedziało, że marzy?
Matka, córka i jej przyjaciółka, dwóch dilerów, złodziej i pracownik korporacji. I czające się zagrożenie. Historia jednej nocy opowiedziana z siedmiu różnych punktów widzenia. Sześcioro z nich spędza noc w galerii handlowej, siódme ogląda wydarzenia z zewnątrz. Dwoje jest przekonanych, że ich życiu zagraża niebezpieczeństwo, jedno chce zdobyć sławę, jedno pieniądze, jedno coraz lepiej się bawi, a jedno chce tylko wypełniać porządnie swoje obowiązki. Dwie osoby ścigają trzy, jedna ukrywa się przed resztą. Każde z nich jest gotowe na wszystko, żeby osiągnąć cel. Nawet zabić.
Co zrobić, gdy raj zmieni się w piekło? Kiedy za zakrętem czai się zło i nie wiadomo, komu ufać? Kto dożyje poranka? Czy istnieje jedna, prawdziwa wersja wydarzeń? Od czego zależy prawda? I co tak naprawdę wydarzyło się tamtej nocy w galerii handlowej Raj?
Thriller psychologiczny, w którym nic ani nikt nie jest tym, czym się wydaje.

Marta Guzowska (ur. 1967) ? od ponad dwudziestu lat jest archeologiem. Pracowała w Troi, w najbardziej prestiżowych wykopaliskach świata. Autostopem zjeździła całą Turcję, wyspy greckie i pół basenu Morza Śródziemnego. Mieszkała w wielu miejscach na świecie, nie zawsze bezpiecznych. W Turcji przeżyła trzęsienie ziemi, w Izraelu drugą intifadę. Ponad rok spędziła w Atenach, mieszkała też w Heidelbergu, Tybindze, Freibergu, Kopenhadze, Tel Awiwie, Budapeszcie i na Krecie. Od dziewięciu lat żyje z rodziną w Wiedniu i tam pisze swoje książki. Współprowadzi portal „Zbrodnicze siostrzyczki" i wraz ze współautorkami napisała książkę Mordercze miasta. Laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru w 2013 za debiut literacki ? Ofiarę Polikseny, wyróżniona też nominacją do tej nagrody za Głowę Niobe i Chciwość. Laureatka Nagrody Złotego Pocisku za Regułę nr 1 (Marginesy 2017). Pozostałe jej książki także spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem: Głowa Niobe (2013), Wszyscy ludzie przez cały czas (2015), Czarne światło (2016), Chciwość (2016) i Ślepy archeolog (Marginesy 2018).

Czytaj całość

Recenzje (8)
 1. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2019-04-15
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Kiedy Raj zamienia się w prawdziwe piekło!

  Nowe centrum handlowe, o kontrowersyjnej nazwie „Raj”, zostało otwarte dla klientów. Wielkie otwarcie wypadło w ostatni dzień przed majowym weekendem, a chętnych by zobaczyć nowy obiekt jest tak wielu, że w budynku jest ogromny ruch. W galerii czas spędzają dwie nastolatki Ce i Dora by się pochwalić na Insta zdjęciami z otwarcia centrum, matka Dory by móc kontrolować swoją córkę, która jest jej oczkiem w głowie, diler narkotyków Jakub ze swoim współpracownikiem, by zdobyć nowy rejon handlu oraz złodziej, który traktuje dzisiejsze wyzwanie jako test swoich możliwości.

  Radosny nastrój pryska, gdy Jakub orientuje się, że został nagrany podczas sprzedaży towaru przez dwie nastolatki, które znikają we wnętrzu galerii handlowej. Razem ze swoim wspólnikiem muszą za wszelką cenę odzyskać telefony dziewczyn i usunąć nagrany film. Pogoń za małolatami przerywa alarm przeciwpożarowy, który rozlega się w galerii, co umożliwia dziewczynom ukryć się przed ścigającymi je mężczyznami. Okazuje się, że zamkniętych na noc w centrum handlowym zostaje 6 osób oraz 3 strażników. W galerii, w której pomimo otwarcia dla klientów, wiele systemów jeszcze nie działa, w której nie ma zasięgu i nie można wykonać żadnego połączenia telefonicznego, która okazuje się wielką, choć piękną pułapką. Komu uda się ocalić życie i dotrwać do rana?

  Książka podzielona jest na krótkie rozdziały, które przedstawiają przebieg wydarzeń z punktu widzenia siedmiu osób. Sześć z nich znajduje się w galerii i walczy o przetrwanie, a siódmą jest pracownik korporacji odpowiedzialny za wizerunek galerii, który obserwuje wydarzenia z zewnątrz. Autorka postarała się by język jakim posługują się bohaterowie, był adekwatny do wieku, doświadczeń i uczuć jakie targają postaciami. Dlatego Ce mówi w slangu młodzieżowym, Teresa patrzy na świat wykorzystując wiedzę ze swojej pracy psychologa, Jakubowi zdarzy się przekląć, a jego wspólnik lekceważąco odnosi się do Polaków, chwaląc mentalność swoich rodaków. Ponadto rozdziały kończą się w takim momencie, że czytelnik jest zmuszony czytać dalej, by dowiedzieć się co jeszcze się wydarzy. A dzieje się tutaj i to sporo, choć Marta Guzowska stopniowo buduje napięcie, by w kulminacyjnym momencie spowodować prawdziwy Armagedon.

  Jeżeli chodzi o bohaterów to mamy naprawdę dobrą mieszankę charakterów. Mnie najmniej przypadł do gustu Andriej, który ewidentnie jest tutaj czarnym charakterem, oraz Ce. Aż nie chce mi się wierzyć, że nastolatki potrafią być aż tak infantylne i głupie. Ale autorka, dzięki jej kreacji świetnie nakreśliła uzależnienie dzisiejszej młodzieży od mediów społecznościowych i ciągłej chęci bycia sławnym.

  „Raj” jest trzymającym w napięciu thrillerem psychologicznym, który nie pozwoli czytelnikowi przerwać lektury, aż nie przeczyta książki do samego końca. Powieść doskonale pokazuje, że w sytuacji kryzysowej człowiek zdolny jest do czynów, jakie w normalnych warunkach nawet by mu do głowy nie przyszły. Z pozoru błahe sprawy, okazują się być początkiem walki o przetrwanie i pokonanie własnego strachu. Niepewność, lęk i wrażenie, że jest się ciągle obserwowanym sprawia, że czujemy się jakbyśmy to my uciekali przez słabo oświetlone korytarze galerii.

  Książkę odebrałam za punkty w portalu CzytamPierwszy.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2019-05-07
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Czy wyobrażaliście sobie, jak może wyglądać raj? Może pamiętacie scenę z bajki „Piękna i Bestia”, w której to Bella wchodzi do wielkiej biblioteki? Tak właśnie dla mnie wygląda aktualnie raj. Co byłoby jednak w sytuacji, w której ten Wasz wymarzony raj, miejsce pełne idylli, przybrałby formę galerii handlowej? Czy jest w ogóle możliwe, żeby takie miejsce było spełnieniem czyichś marzeń? Załóżmy jednak, że w dzisiejszych czasach tak mogłoby być i galerie, pełne nowoczesnych i różnorodnych sklepów, mających przyciągać rzesze klientów, byłoby spełnieniem marzeń. A gdyby ten nasz wyśniony raj zamienił się jednak w piekło, co wtedy? Taka sytuacja spotkała bohaterów najnowszej książki Marty Guzowskiej „Raj”.

  Ostatnia sobota przed długim weekendem majowym. Tego dnia odbywa się otwarcie nowej galerii handlowej zaprojektowanej przez słynnych dekoratorów wnętrz i pełnej wszystkiego, prawdziwy raj! Przecież każdy marzy o tym, by cały dzień spędzić w takim miejscu, tym bardziej podczas otwarcia nowego centrum! Podczas otwarcia w galerii znajdą się matka i córka wraz z jej przyjaciółką, dwóch dilerów, złodziej oraz pracownik korporacji. Ciekawa mieszanka prawda? Okaże się, że sześcioro z nich spędzi noc w galerii, siódme zaś wydarzenia oglądać będzie z zewnątrz. Dwoje jest przekonanych, że ich życiu zagraża niebezpieczeństwo, jedno pragnie zdobyć jak najwięcej lajków na Instagramie, inne chce zdobyć pieniądze. Któreś z nich będzie się dobrze bawić, ktoś inny pragnie tylko wypełnić dobrze swoje obowiązki. Całą siódemkę łączy tylko to, że zrobią wszystko, by osiągnąć upragniony cel. Mogą nawet zabić. Brzmi tajemniczo, prawda? Jednak co zrobią, gdy ich życie nagle zamieni się w piekło? Czy wszyscy dożyją poranka? Co tak naprawdę wydarzyło się tamtej nocy?

  Czy kiedykolwiek myśleliście o tym, jakby to było być zamkniętym na całą noc w supermarkecie? Każda alejka w sklepie jest Wasza, gorzej, jeśli następnego dnia Wasza obecność się wyda. W najnowszej książce Marty Guzowskiej sześciu bohaterów zostaje zamkniętych w nowej galerii handlowej. Pięciu z nich zostało tam na noc przypadkowo, jeden bohater planował taką akcję od dawna. Na kogo wypadło? W centrum znajdą się Teresa – nadopiekuńcza matka Doroty, która jest psychologiem, jej córka z przyjaciółką instagrametką i youtuberką, diler Jakub wraz ze swym wspólnikiem Andriejem oraz Rudy, sprytny złodziej. Co takiego pójdzie nie tak, że każde z nich będzie walczyć o życie? Bardzo podobało mi się to, że mamy tutaj świetnie wykreowanych bohaterów. Każdy bohater ma w tej książce swoje pięć minut, czymś się wyróżnia, a rozdziały są opowiadane przez każdego z bohaterów, dzięki czemu możemy zajrzeć w umysł postaci i zobaczyć, czym kieruje się w danym momencie. Najbardziej zaintrygował mnie Rudy, który był doskonale przygotowany do zaplanowanej akcji, lecz czy wszystko na pewno da się przewidzieć? Plusem jest też język dostosowany do każdej postaci i wyraźnie tu widać, że autorka się przygotowała, a bohaterowie zyskują na wiarygodności.

  Nie jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością Guzowskiej, ale po raz pierwszy autorka nie umieściła w fabule wątków związanych z archeologią i wyszło jej to równie dobrze. Zamiast tego wykreowała fabułę opartą na koncepcji escape roomu. Bohaterowie zostaną zamknięci i znajdą się w śmiertelnej pułapce, nie mogą liczyć na żadną pomoc z zewnątrz, czy przetrwają? Rozdziały są krótkie i autorka wie, w jaki sposób budować napięcie. Choć początkowo może się wydawać, że nic się nie dzieje, akcja stoi w miejscu, bo tę samą sytuację widzimy z perspektywy kilku bohaterów, ale w końcu zacznie się dziać! I nie będzie się już można oderwać od książki. Fabuła, choć momentami wydawała się też zagmatwana i nie miałam pomysłu na to, jak to wszystko się może zakończyć, zaskoczyła mnie na samym końcu. W jednym kulminacyjnym momencie aż parsknęłam śmiechem, że coś takiego się stało.

  „Raj” Marty Guzowskiej to thriller, który uświadamia, do jakich zachowań zdolni są ludzie w sytuacji kryzysowej. Co takiego zrobią, byleby tylko zwiększyć fejm i zgarnąć jak największą ilość lajków i wyświetleń. Czy będą też w stanie zabić, byleby tylko ochronić swoje dziecko? Sprawdźcie sami, w jaki sposób raj zmieni się w piekło na ziemi.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2019-05-03
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Czyż Raj nie brzmi jak urokliwe miejsce? Któż nie chciałby spędzić tam choć chwili? Nie ukrywam, że mnie również to miejsce naprawdę zaciekawiło i własnie dlatego postanowiłam sięgnąć po najnowszą książkę Marty Guzowskiej. Choć było to moje pierwsze spotkanie z tą autorką, mogę śmiało stwierdzić, iż należało ono do dość udanych. Nieczęsto sięgam po thrillery, więc trochę obawiałam się, co mnie w tej historii spotka. Cóż, mimo wszystko naprawdę pozytywnie się zaskoczyłam, Raj to była naprawdę miła, dająca do myślenia lektura.

  Spora część książki dzieje się w tytułowym Raju, ogromnej, cudownej i dopiero co otwartej galerii handlowej, gdzie można znaleźć praktycznie wszystko, o czym się tylko marzy. Nikt jednak jeszcze nie wie o tym, że już za kilka godzin ta galeria stanie się więzieniem, w którym kilka osób będzie musiało przeżyć swoją noc. Jeden krótki filmik będzie mógł wpłynąć kilka żyć... Każdy ma swój cel i niektórzy będą zdolni do najokropniejszych posunięć, by tylko osiągnąć sukces.

  Teresa to nadopiekuńcza matka, która stara się jakoś przemówić do swojej zbuntowanej córki, Doroty. Ta jednak woli spędzać czas z Ce, "gwiazdą internetu" i dość znaną Youtuberką zajmującą się ocenianiem najnowszych ubrań od swoich sponsorów. Pewnego dnia postanawiają wymknąć się na otwarcie galerii, o której każdy tyle mówi. Muszą być przecież na topie, racja? W międzyczasie student Jakub i ,,głupi rusek" Andriej mają robotę, są w końcu dilerami. Coś jednak nie idzie po ich myśli (znowu ten Andriej coś odwalił!) i są zmuszeni do przerwania swojego, nie ukrywajmy, dość udanego interesu. Jest również Rudy, inteligentny złodziej-ekolog, który chce dokonać największej kradzieży w swojej karierze i przygotować się do poważniejszych akcji. Jak można było przewidzieć, jemu również niezbyt to wychodzi i jest zmuszony do zmiany planów. W tej historii pojawia się też Jonasz, szef całego przedsięwzięcia i człowiek od zadań specjalnych. Dla niego nie liczy się dobro ludzi, a dochody, jakie przyniesie mu galeria.

  Każdy z bohaterów jest unikalny i na swój sposób interesujący. Z ogromną chęcią śledziłam ich losy i byłam bardzo ciekawa, co im się jeszcze wydarzy. Mimo wszystko, do gustu najbardziej przypadł mi Rudy. Jego historia była jakby oddzielna i po prostu najmniej mnie z nich wszystkich denerwował. Był sprytnym, inteligentnym młodzieńcem, któremu zależało na szybkim wykonaniu swojego zadania, nie zwracają nawet na innych zbyt wielkiej uwagi. Niemiłosiernie denerwowały mnie dwie nastolatki. Zwłaszcza Ce, która dla fejmu i lajków była gotowa do najgłupszych posunięć.

  Bardzo podobało mi się, że każdy rozdział był pisany z perspektywy innej postaci i uważam to za ciekawy pomysł. Co prawda nie była to narracja pierwszoosobowa, jednak pojawiały się zwroty i sformułowania, które kojarzyły się z danym bohaterem, a także zmieniał się styl pisania. Pozwalało to lepiej poznać każdego z bohaterów i jeszcze bardziej wciągnąć się w ich losy. Można pomyśleć, że takie przeskoki będą naprawdę męczące, lecz nic bardziej mylnego! Samą książkę czyta się naprawdę szybko i przyjemnie, głównie ze względu na współczesny język i częste używanie młodzieżowego slangu. Fabuła również jest ciekawa i aż chce się samemu odkryć, jak ta nietypowa noc w galerii się zakończy.

  Marta Guzowska poruszyła ważny temat, jakim jest bezmyślne podążanie za trendami, chęć zdobycia sławy i rozgłosu w Internecie, a także konsumpcjonizm współczesnego społeczeństwa. W Raju nic nie jest tak, jak być powinno. Ludzie interesują się jedynie sobą, nie przejmując się dobrem innych. Bardzo łatwo potrafią również pokazać wszystkie najmroczniejsze ludzkie wady. Najbardziej poruszyło mnie zakończenie przedstawiające... cóż, dość szokującą sytuację i ogromną znieczulicę. Autorka przedstawiła ten problem w dość nietypowy, lecz zmuszający do refleksji sposób.

  Minusem było powtarzanie niektórych sytuacji, jednak z perspektywy innego bohatera. Czasem dawało to możliwość, by inaczej do danego momentu podejść, lecz wiele razy było to zupełnie niepotrzebne i jedynie spowalniało akcję książki. Kolejną, choć już trochę mniejszą, wadą było stereotypowe podejście do niektórych bohaterów. Nie oszukujmy się, nie wszystkie nastolatki są takie jak Ce i Dorota! Mnie co prawda bohaterowie osobiście aż tak nie przeszkadzali, więc wszystko zależy od czytającego.

  Reasumując, Raj to naprawdę ciekawy thriller psychologiczny, w którym wiele się dzieje i nie ma czasu na nudę. Nie jest to co prawda książka bez wad, jednak nie są one aż tak dostrzegalne i nie przeszkadzają w czytaniu. Bardzo podobał mi się zamysł i temat, który został w tym tytule poruszony. Być może sięgnę jeszcze kiedyś po inne książki Marty Guzowskiej, choć są one osadzone w nieco innych realiach... Mimo wszystko, Raj polecam.

  Książka otrzymana z portalu CzytamPierwszy

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Początkujący Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2019-05-01
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Główna akcja powieści rozgrywa się dzień przed majówką, tj. 30 kwietnia. Tego dnia ma miejsce otwarcie cudownej galerii „Raj”, która faktycznie wygląda jak jej biblijny odpowiednik. Niestety dla bohaterów powieści ten cudowny raj zamienia się w piekło, kiedy zostają na noc zamknięci w środku galerii. Jest dynamicznie, jest dużo emocji. Narracja prowadzona jest przez 7 bohaterów, z których każdy reprezentuje inne środowisko. W powieści można się dopatrzeć krytyki współczesnego społeczeństwa, dla którego nadmierna konsumpcja, chciwość i to co myślą inni jest ważniejsze niż wszystko inne. Nie jest to książka wesoła, ale jako thriller myślę, że spokojnie mogę ją zaliczyć do grona tych dobrych.

  Recenzja powstała na potrzeby portalu CzytamPierwszy

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2019-04-30
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Gdyby to był film, nazwałabym go czarną komedią. Na pewno nie kryminałem. Nie przepadam za tego typu literaturą, niby strasznie a jednak śmiesznie, ale "Raj" Guzowskiej mi się podobał.

  Pierwszy dzień otwarcia nowej galerii handlowej. Jeszcze nie wszystko gotowe, nie wszystko działa, za mało strażników, ale za moment długi weekend i zaplanowane otwarcie, więc przecież nikt nie będzie z tym czekał. Tuż przed zamknięciem włącza się alarm pożarowy. W środku jednak zostaje kilka osób. Trzech strażników, złodziej, dwóch dilerów narkotyków, matka i jej córka nastolatka z przyjaciółką. To nie może się dobrze skończyć.

  Guzowska opisuje akcję z punktu widzenia kolejno wszystkich zamkniętych w galerii osób. To popularny ostatnio i ciekawy zabieg. Tyle że przy okazji zmienia język, co początkowo trochę mnie męczyło. Ostatecznie jednak przestałam zwracać na to uwagę.

  Nie do końca mi zagrało zakończenie, trochę zbyt poważne do całości, ale ogólnie książka na plus.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 3 recenzje

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Tytuł: Raj
 • Autor: Marta Guzowska
 • Wydawnictwo Marginesy
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2019
 • Ilość stron: 492
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788366140608
 • Język: polski
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788366140608
 • EAN: 9788366140608
 • Wymiary: 13.5x21.0x3 cm
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula