Przemilczane

Średnia: 4.7 Ilość ocen: 3
Wysyłka w
4 dni + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
480
Rok wydania
2018
Nasza cena: 32,33 zł 44,90 zł Taniej o: 28%

"Przemilczane" to książka opowiadająca o ciężkiej historii bohaterek, które w trakcie wojny doświadczyły przemocy i wykorzystania seksualnego ze strony wroga i nie tylko...

Historie usłyszane podczas II Wojny Światowej potrafią zmrozić nam krew w żyłach. Nic dziwnego: w końcu nie codziennie dochodziło do tak makabrycznych zdarzeń jak te opisane w książce "Przemilczane".

Seksualność w trakcie wojny często sprowadzała się do masowych gwałtów, zniewolenia i naznaczenia. Doświadczanie seksualnej pracy przymusowej w nazistowskim burdelu wciąż pozostaje strefą, o której się nie mówi. Nie wracamy również do czasu powojennego, gdzie los kobiet równał się z grzechem kolaboracji.

Sięgając po pozycję "Przemilczane", otrzymujemy historię seksualnych pracownic przymusowych, które nigdy nie stały się częścią polskiej pamięci zbiorowej po wojnie. Rzadko zdarza się, aby któraś z ofiar pozostawiła pełne świadectwo tego, co doświadczyła. Ich cierpienie nigdy nie zostało w pełni wypowiedziane, a milczenie stało się najsurowszą karą. Joanna Ostrowska sprzeciwia się jednak podobnym działaniom i chce zapełnić lukę. Nikt bowiem nie powinien zostać zapomnianym, szczególnie, gdy doświadczył tak ogromnego cierpienia, co bohaterki książki.

Joanna Ostrowska jest polską pisarką, doktorem nauk humanistycznych w zakresie historii, krytykiem filmowym i selekcjonerem Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Zajmuje się tematyką związaną ze zjawiskiem przemocy seksualnej w trakcie II Wojny Światowej i zapomnianymi ofiarami nazizmu.
Recenzje (3)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  4 z 4 osób uznało recenzję za przydatną

  Tematyka obozów zagłady z okresu II Wojny Światowej zawsze budziła sporo kontrowersji. Pojawiło się mnóstwo książek i filmów, które ukazywały realia życia w tych miejscach, które poruszały do granic, dawały do myślenia, wprawiały w osłupienie i lekką zadumę. Przemilczane Joanny Ostrowskiej, nowość od wydawnictwa Marginesy, to kolejna tego typu pozycja, która jednak traktuje o czymś wyjątkowo kontrowersyjnym i przykrym – o tym, o czym się głośno nie mówi. Przed Wami krótka historia seksualnej pracy przymusowej z okresu II Wojny Światowej.

  Przyznaję, że o tego typu książkach pisze się dosyć ciężko. Obozy zagłady to istotny element historii, swego czasu temat tabu, a zwłaszcza jeżeli chodzi o przemoc seksualną czy zmuszanie kobiet do prostytucji. Można by rzec, że po co roztrząsać przeszłość i wracać do tych nieprzyjemności? Ale doskonale wiem, że są osoby, które lubią pamiętać. Historia uczy nas, jak nie popełniać błędów, jak nie dopuszczać do przykrych sytuacji, które niegdyś miały miejsce. A trzeba przyznać, że tematyka II Wojny Światowej i oczywiście obozów daje ludziom zawsze do myślenia. Porusza, skłania do refleksji, a takie książki naprawdę są potrzebne.

  Joanna Ostrowska jest doktorem nauk humanistycznych, a jej książka powstała w oparciu o solidną i rzetelną literaturę fachową – cały jej spis jest oczywiście dostępny na samym końcu, aczkolwiek trzeba przyznać, że ta kobieta ma dar przekazywania informacji. Wiem, że określenie, iż jej dzieło czyta się lekko, jest trochę nie na miejscu, ale mam nadzieję, że zrozumiecie, o co mi chodzi. Ostrowska posiada naprawdę niesamowicie płynny styl, który sprawia, że tę książkę czyta się naprawdę dobrze, jest w pełni zrozumiała, nie sposób się w niej zagubić, choć pojawia się tutaj sporo nazwisk, miejsc, dat i wydarzeń historycznych. I nie chcę Wam dać do zrozumienia, że to prosta i przyjemna książka, bo tak nie jest, ale jest napisana w naprawdę porządny i przystępny sposób. Jej konstrukcja również nie pozostawia wiele do życzenia: rozpoczynamy od momentu wojny, idąc poprzez okres obozów, kończąc na okresie powojennym.

  Nie spodziewajcie się po tej pozycji tego, że otrzymacie zeznania kobiet, które były zmuszane do prostytucji. Wydaje mi się, że było to dla nich na tyle traumatyczne, że mimo wszystko wolałyby tego nie roztrząsać. Oczywiście niektóre ofiary przemocy seksualnej postanowiły zabrać głos, stąd też wszystkie źródła i fakty, które pojawiają się w tej książce, ale chociaż wydaje się, że jest to temat tabu, to chyba każdy wtedy wiedział, jak to wszystko funkcjonuje. Nie trzeba wcale szukać zeznań tamtych kobiet, aby opisać ten przykry obraz smutnej rzeczywistości. Przykre jest to, w jaki sposób kobiety trafiały do burdeli, przykre jest to, że były do tego zmuszane, że była to ich szansa na przeżycie – tylko tyle z tego miały. Zapominały o dumie, zapominały o wstydzie, liczyło się przetrwanie.

  Co ciekawe, twórczość Ostrowskiej pokazuje, że funkcjonowanie domów publicznych było w pełni przemyślane i zaplanowane. Panowały tam konkretne zasady, których każdy musiał przestrzegać – godziny otwarcia, liczba klientów, przymusowe badania, sterylizacja. Mimo tego, że nie otrzymujemy tutaj typowych zeznań osób, które brały w tym udział, to i tak dzięki obszernym źródłom informacji otrzymujemy porządny obraz tego, jak to wyglądało. I oczywiście nie muszę tutaj nikomu wyjaśniać, że to naprawdę wzbudza w czytelniku różnego rodzaju emocje – momentami bardzo skrajne, a momentami jest to uczucie smutku i pustki. Ciężkie tematy.

  Biorąc pod uwagę, iż jest to pierwsza w Polsce książka, której tematyka skupia się w całości na przemocy seksualnej w okresie wojny, uważam, że warto się z nią zapoznać. To pozycja obowiązkowa dla tych, którzy od dawien interesują się tematyką obozów i II Wojny Światowej. To książka, która zdecydowanie zasługuje na miano refleksyjnej.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  3 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  moje-ukochane-[Adres usunięty]

  Przemilczane
  to książka trudna z wielu powodów, to trzeba przyznać już na samym wstępie. Po pierwsze ma niełatwy, kontrowersyjny oraz niewygodny temat jakim jest przymusowa praca seksualna w czasach II wojny światowej. Na całość tej książki składają się cierpienia wielu setek kobiet różnych narodowości, a tak naprawdę nigdy nie dowiemy się ile było ich dokładnie. Tutaj nigdy nic nie było czarno-białe, kobiety trafiały do burdeli z różnych powodów. Niektóre popchnął do tego głód, strach czy nędza. Inne niewłaściwie się zakochały, a przecież gdy ktoś zobaczył je z niemieckim żołnierzem droga do domu publicznego była już bardzo prosta. Jeszcze inne znalazły się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwym czasie i ich trudna historia rozpoczynała się podczas łapanki. Później były już tylko dni, które zlewały się w jedną całość. Odwiedziny w ciasnych pokoikach, badania na obecność chorób wenerycznych, upokorzenie i strach. Ogrom cierpienia, o którym się nie mówi, bo jest niewygodny i niejednoznaczny, a przez to nie pasuje do wojennego stereotypu ofiary. Przyznam, że fakt, że o pracy kobiet w domach publicznych nie mówiło się w czasie samej wojny mogłabym zaakceptować, ale tego, że nie zrobiono tego również później już nie. Nikt nigdy nie zastanawiał się jakie decyzje kierowały tymi kobietami, nie zapytał jak trafiły do burdelu. Seks z wrogiem traktowany był jednoznacznie – jako zdrada. Prościej było próbować zepchnąć te dni w głąb umysłu i nie szukać żadnego wsparcia, by przypadkiem nikt nie dowiedział się o ich przeszłości.

  W związku z tym, że praktycznie nie zachowały się żadne relacje ofiar z życia w domach publicznych czy o okolicznościach pojawienia się w nich autorka wykonała ogrom pracy, aby napisać tę książkę. Ze skrawków, strzępków informacji, książek, wspomnień udało jej się choć w małym stopniu przywrócić głos wielu ofiarom. Ta książka pełna jest liczb, raportów. Krótkich, bezdusznych i bezosobowych. Jakie to przerażające. Istniał cały aparat do werbowania prostytutek, określone regulaminy, zasady działania, a jednak oprócz kilku nazwisk, raportów z badań na obecność chorób wenerycznych i rozkazów nie zostało prawie nic. Autorka wiele razy podkreśla obecność tych luk w naszej historii. Właśnie dlatego ta książka jest tak trudna. Nie może opisywać losów kobiet, a więc skupia się na samej metodzie działania nazistów. Nam pozostaje zastanowienie się nad ich życiem. Ile z nich do samej śmierci nie powiedziało nawet swoim najbliższym o tym co przeżyło?

  Ta książka nie jest dla każdego, ja czytałam ją ponad tydzień. Przerywałam, zaczęłam nawet czytać coś innego, prostszego. Mnóstwo tu dat, miejsc, liczb. Trzeba ją czytać z maksymalnym skupieniem. Myślę jednak, że skoro to pierwsza książka podejmująca temat seksualnej pracy przymusowej II wojny światowej to warto ją przeczytać ze względu na ofiary. Nigdy nie dowiemy się o nich wszystkiego, a więc chociaż w takim stopniu zainteresujmy się przez co przeszły. Najgorsze to zostać zapomnianym.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  „Przemilczane” autorstwa Joanny Ostrowskiej, to pierwsza w Polsce książka poświęcona w całości przemocy seksualnej w okresie wojny. Do tej pory, tylko nieliczni autorzy (między innymi Stanisław Grzesiuk w „Pięć lat kacetu”) poruszali ten trudny temat.

  Joanna Ostrowska urodziła się w 1983 roku. Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii (Wydział Historyczny UJ), absolwentka Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ, Katedry Judaistyki UJ i Gender Studies UW. Studiowała również produkcję filmową i telewizyjną na PWSFTviT w Łodzi. Wykładała m.in. w Katedrze Judaistyki UJ, na Gender Studies UW i na Studiach polsko-żydowskich IBL PAN. Zajmuje się tematyką związaną ze zjawiskiem przemocy seksualnej w trakcie II wojny światowej i zapomnianymi ofiarami nazizmu. Krytyczka filmowa i selekcjonerka Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Pracowała jako dramaturżka przy spektaklach teatralnych Małgorzaty Wdowik i Marty Ziółek. Obecnie studiuje również hebraistykę na Wydziale Orientalistycznym UW. Mieszka w Warszawie.

  Książka jest rozwinięciem pracy doktorskiej autorki. Joanna Ostrowska podjęła się bardzo karkołomnego zadania, ponieważ istnieje bardzo mało dokumentów na temat seksualnej pracy przymusowej w czasie II wojny światowej. Jak sama autorka przyznaje we wstępie, musiała przebrnąć przez tysiące teczek rozsianych na terenie całej Polski i poza jej granicami. Czy wyszła z tego pojedynku zwycięsko? W mojej ocenie zdecydowanie tak.

  „Przemilczane” to nie jest lektura, którą czyta się łatwo i przyjemnie. Z jednej strony mnóstwo dat, liczb i miejsc, ale z drugiej pomimo obszernej bibliografii, jeszcze więcej niejasności i domysłów. Paradoksalnie bardzo często nie wiemy nic albo prawie nic o kobietach zmuszanych do prostytucji, za to wiemy jak urządzony był pokój, w którym obsługiwały klientów i ile wynosiła stawka za skorzystanie z ich usług. Jest to spowodowany tym, że po zakończeniu wojny nikt nie przejmował się ich losem, ponieważ z góry zakładano, że skoro osoba pracowała w burdelu, to robiła to dobrowolnie. Kobiety takie były napiętnowane, więc wolały milczeć i trzymać w tajemnicy swoje doświadczenia obozowe, żeby móc bez przeszkód funkcjonować w społeczeństwie. Często nawet najbliższa rodzina nie miała pojęcia o tym, co w czasie wojny przeżyła ich żona i matka. Tymczasem prawda była zupełnie inna. Często kobiety trafiały do puffów prosto z ulicznych łapanek, wskutek nieprawdziwego oskarżenia o niemoralne prowadzanie się albo po prostu ze względu na swoją urodę były siłą kierowane do tej pracy. Nawet tak zwane zawodowe prostytutki nie chciały pracować w obozowym domach publicznych, ponieważ na wolności miały dużo lepsze warunki do tego, żeby oddawać się za pieniądze.

  „Przemilczane” to zdecydowanie warta przeczytania, chociaż nie łatwa w odbiorze lektura. Jestem pod ogromnym wrażeniem tytanicznej pracy, jaką musiała wykonać autorka, żeby ta książka mogła w ogóle powstać. Pomimo milczenia ofiar przemocy seksualnej, śmierci wielu z nich, braku dokumentów, Joannie Ostrowskiej udało się stworzyć coś z niczego. Dopiero po przeczytaniu tej książki zrozumiałem w pełni sens słów, jakie autorka napisała mi w dedykacji w trakcie spotkania autorskiego w Lublinie: „Michale! Proszę pamiętaj o moich bohaterach. O nich nikt nigdy nie pamiętał!”. Dlatego bardzo się cieszę, że ta książka powstała, ponieważ o tych osobach nie wolno nam nigdy zapomnieć. Zdecydowanie polecam wszystkim czytelnikom „Przemilczane” i z niecierpliwością czekam na kolejną książkę Pani Ostrowskiej, nad którą obecnie pracuje, dotyczącą tzw. różowych trójkątów, czyli mężczyzn, którzy zostali umieszczeni w obozach koncentracyjnych z powodu swojej homoseksualnej orientacji.

  Opinia pochodzi z mojego bloga: [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Kapitan Nauka. Księga hiszpańskich słówek 0/5 Nasza cena:
22,43 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kapitan Nauka. Księga hiszpańskich słówek

Księga hiszpańskich słówek to pięknie ilustrowana książka do nauki języka hiszpańskiego dla dzieci - pierwszy słownik obrazkowy dla uczniów od 7 lat. 16 kolorowych rozkładówek przybliży słownictwo pogrupowane tematycznie wokół takich zagadnień jak lotnisko, owoce i warzywa, pojazdy, rodzina i wiele...
Hiszpański Fiszki Plus dla śred. zaaw. 2 0/5 Nasza cena:
28,97 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Hiszpański Fiszki Plus dla śred. zaaw. 2

Hiszpański Fiszki PLUS dla średnio zaawansowanych 2 (B1-B2) to pakiet 600 fiszek będący częścią rozbudowanego systemu nauki, dzięki któremu szybko i skutecznie nauczysz się słownictwa na każdym poziomie zaawansowania. Każdy zestaw Fiszek PLUS to starannie przygotowany materiał, wysokiej jakości...
Hiszpański 100 fiszek W podróży 0/5 Nasza cena:
8,29 zł 10,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Hiszpański 100 fiszek W podróży

Hiszpański 100 fiszek W podróży to wygodny zestaw 100 słówek i wyrażeń najbardziej przydatnych w podróży. Dzięki fiszkom bez problemu zrobisz zakupy, zamówisz obiad w restauracji czy zapytasz o drogę. Przykładowe zdania dołączone do każdego słówka mogą stanowić również praktyczne rozmówki, zawsze...
Hiszpański Fiszki Plus dla śred. zaaw. 3 0/5 Nasza cena:
30,71 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Hiszpański Fiszki Plus dla śred. zaaw. 3

Hiszpański Fiszki PLUS dla średnio zaawansowanych 3 (B2) to pakiet 600 fiszek będący częścią rozbudowanego systemu nauki, dzięki któremu szybko i skutecznie nauczysz się słownictwa na każdym poziomie zaawansowania. Każdy zestaw Fiszek PLUS to starannie przygotowany materiał, wysokiej jakości...
Hiszpański AKTYWNIE! Trening na 200 sposobów 0/5 Nasza cena:
24,82 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Hiszpański AKTYWNIE! Trening na 200 sposobów

Hiszpański AKTYWNIE! to doskonały sposób na powtórkę i utrwalenie słówek i gramatyki języka hiszpańskiego dla osób znających podstawy i średnio zaawansowanych ( poziom A2-B1). W książce znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, by poszerzyć słownictwo, odświeżyć struktury gramatyczne, a przede...
Teraz matura. Wiedza o społeczeństwie. Zadania i arkusze maturalne 0/5 Nasza cena:
34,58 zł 38,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Teraz matura. Wiedza o społeczeństwie. Zadania i arkusze maturalne

Doskonała pomoc w skutecznym przygotowaniu do nowej formuły egzaminu maturalnego – zestaw zadań i arkuszy maturalnych zgodnych z założeniami zawartymi w Informatorze o egzaminie maturalnym z wiedzy o społeczeństwie od roku szkolnego 2014/2015 przygotowanym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną....
Atlas Wiedza o społeczeństwie KP ZR NE 0/5 Nasza cena:
17,14 zł 17,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Atlas Wiedza o społeczeństwie KP ZR NE

Karty pracy ucznia do atlasu do wiedzy o społeczeństwie. Pomocne w pełniejszym wykorzystaniu materiału zawartego w Atlasie do wiedzy o społeczeństwie Starannie dobrane i różnorodne zadania ułatwiają utrwalanie wiedzy zdobytej podczas lekcji Pomagają kształcić umiejętności, takie jak analizowanie i...
Hiszpański. Kurs dla zabieganych +CD 0/5 Nasza cena:
32,47 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Hiszpański. Kurs dla zabieganych +CD

Słuchaj i ucz się w drodze do pracy, szkoły, na siłowni w samochodzie! Hiszpański dla zabieganych to rozbudowany kurs do nauki języka poprzez słuchanie nagrań profesjonalnych lektorów. To idealna propozycja dla osób, które znają podstawy hiszpańskiego i chcą odświeżyć wiedzę, rozbudować słownictwo,...
Hiszpański Samouczek 0/5 Nasza cena:
21,91 zł 24,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Hiszpański Samouczek

HISZPAŃSKI Samouczek przeznaczony jest dla osób, które rozpoczynają naukę hiszpańskiego (poziom A1-A2). Samouczek zapewnia skuteczną i szybką naukę mówienia, rozumienia ze słuchu, czytania i pisania. Dzięki Samouczkowi: - Poznasz najważniejsze słowa i zwroty - Zrozumiesz podstawy gramatyki -...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula