“Poniewczasie” to niezwykle głęboka i skłaniająca do refleksji powieść, ukazująca życie ludzkie z różnych perspektyw i pozwalająca na wiele swobodnych interpretacji.
Wit Szostak doskonale wie, jak wykorzystać znajomość filozofii. Książka “Poniewczasie”, mimo iż zawiera wiele egzystencjalnych pytań i stwierdzeń, przyciąga czytelników realizmem i trzeźwym spojrzeniem na wiele spraw.
Sam autor przyznaje, że jest to pomieszanie dziennika, eseju i zbioru opowieści ujęte w formę powieści. Trudno nazwać coś, co każdy z nas może odczytać na własny, niebanalny sposób. Znajdziemy tutaj przemyślenia dotyczące ucieczki, bezdomności i poszukiwania swojego miejsca na ziemi. Dla większości z nas jest ono trudne, a poczucie, że wreszcie jesteśmy u siebie, wymaga wielu lat. W książce nie brakuje niepełnych zdań czy opowieści bez jednoznacznej puenty; wszystko po to, aby czytelnik sam mógł dokończyć je w sposób jak najbardziej pasujący do niego samego.
“Poniewczasie” zauroczy nas głębią i przesłaniem. Nie sposób przejść obojętnie obok tej lektury i nie przemyśleć podczas czytania swojego życia. Autor postarał się o to, abyśmy nawet przez chwilę nie poczuli się znudzeni lub zniechęceni.
Od autora
Trudno w kilku zdaniach wypowiedzieć zamysł, którego realizacja zajęła ponad czterysta stron. Ale można powiedzieć, że "Poniewczasie" to książka o uchodzeniu; o bezdomności; o niemożności zamieszkiwania. Ten pulsujący w człowieku dramat starałem się opowiedzieć na wiele sposobów. Uchodzimy z miejsc, z historii, z pamięci, z relacji, z życia. Uchodzi z nas życie, sens, wspomnienia, bliscy. Desperacko próbujemy powiązać swoje istnienie ze światem, szukając korzeni, śladów, domów. Pisanie o tym wszystkim musi być także uchodzeniem poza formę literacką. Wyszła mi książka, która jest po trosze dziennikiem, esejem, zbiorem opowieści i zmyśleń oraz wypisów z innych pisarzy i filozofów. I choć złamałem wszystkie pakty, które autor powieści zawiera z czytelnikami, to jednak uważam "Poniewczasie" za powieść. Być może najgłębszym sensem powieści jest schodzenie do podziemi, gdzie kłębią się opowieści, lęki i przeczucia. W podziemiach nie ma odpowiedzi, są zatarte ślady pytań, których nie potrafimy postawić. I chyba o tym jest ta książka.
Wit Szostak
O autorze
Wit Szostak to tak naprawdę urodzony w 1976 roku Dobrosław Kot. Jest ON polskim pisarzem, filozofem i doktorem habilitowanym nauk humanistycznych. Karierę pisarską zaczynał od tekstów fantasy. Na jego literackim koncie znaleźć można takie tytuły jak: “Chochoły”, “Dumanowski”, “Wróżenie z wnętrzności”, “Ojciec. Opowiadania”, “Zagroda zębów” czy też “Sto dni bez słońca”.