"Polska demonologia ludowa. Wierzenia dawnych Słowian" Leonarda Pełki to pozycja, którą musisz koniecznie przeczytać, jeśli fascynuje Cię geneza i charakter istot nadnaturalnych w polskiej kulturze ludowej.
Leonard J. Pełka jest uczniem Bohdana Baranowskiego, twórcy wielu książek poświęconych polskiej demonologii ludowej. Wiele lat spędził na studiach, zgłębiając wiedzę o tej tematyce. Dzięki temu powstała książka "Polska demonologia ludowa. Wierzenia dawnych Słowian". Skąd się brały południce? Co tradycja ludowa mówi o duchach domowych, strzygach, marach, wodnikach i utopcach? W jaki sposób położnice mogły się bronić przed siłami zła, które tylko na nie czyhały? Jakie procesy wpłynęły na zanik tych wierzeń?
Na te i na wiele innych pytań odpowiedzi znajdziesz na łamach tej książki. Opisując rozmaite byty demoniczne, autor sięga do folkloru, podań, baśni i wierzeń w różnych regionach kraju. Przedstawia nam bogaty bestiariusz składający się z różnych diabłów, istot półdemonicznych i mar. Ilustruje przebogaty świat wierzeń słowiańskich z dokładnością i zapałem godnym rzetelnego i doświadczonego badacza.
O autorze
Leonard J. Pełka jest doktorem nauk humanistycznych, nauczycielem akademickim i członkiem Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Jest aktywny na łamach "Studiów religioznawczych", pisma "Nomos. Kwartalnik religioznawczy", "Lud", "Pererga. Międzynarodowe studia filozoficzne" oraz "Res Humana".
Dr Pełka opublikował wiele prac na temat folkloru słowiańskiego i polskich wierzeń ludowych. Napisał "Polski rok obrzędowy. Tradycje i współczesność", "Śladami pierwotnych wierzeń", "U stóp słowiańskiego Parnasu", "Rytuały, obrzędy i święta". Jest współautorem książki zatytułowanej "Neopogaństwo w Polsce".