Sięgnij po książkę “Podcięte skrzydła kanarka. Blaski i cienie brazylijskiego futbolu”, jednego z największych polskich znawców południowoamerykańskiej piłki nożnej.
Zobacz, jak wyglądała przeszłość brazylijskiej piłki, i sprawdź, dokąd zmierza tamtejszy świat futbolu.
“Podcięte skrzydła kanarka. Blaski i cienie brazylijskiego futbolu” to książka napisana przez znawcę brazylijskiej piłki nożnej Bartłomieja Rabija. Z tej interesującej pozycji każdy fan sportu dowie się, co tak naprawdę oznaczała joga bonita z 1982 roku. Autor odpowiada również na pytanie, dlaczego drużyna Canarinhos nie stanowi już takiej potęgi jak przed laty.
W czasach, gdy reguły futbolu dopiero się tworzyły, Brazylia była jeszcze krajem feudalnym, a samo państwo przyzwalało wówczas na niewolnictwo. W roku 1958, gdy Brazylia po raz pierwszy osiągnęła tytuł mistrza świata, zdecydowanie wyprzedzała europejskie drużyny pod względem sztabu szkoleniowego, metod treningowych, przygotowania mentalnego i merytorycznego. Do dziś żyje jeszcze legenda o niesamowitych brazylijskich piłkarzach zabieranych przez najlepsze kluby "prosto z plaży". Umiejętności tych magików futbolu nie były jednak dziełem przypadku - gdyby nie ogromny wysiłek wkładany w treningi i wielkie poświęcenie, wybitni piłkarze nie mogliby nawet śnić o tak wspaniałych karierach.
Jakie zmiany zaszły w brazylijskiej piłce nożnej od tamtych czasów? Jak wygląda skala korupcji w brazylijskim futbolu? Z jakiego powodu zawodnicy nie chcą grać w brazylijskiej lidze? Na te wszystkie pytania stara się jak najlepiej odpowiedzieć Bartłomiej Rabij. W swojej książce opisuje historię piłki nożnej w Brazylii, a także rozprawia się z wszelkimi mitami z nią związanymi.
Opinie o książce
Nie znam większego pasjonata brazylijskiego futbolu niż Bartek. Nie dość, że ma w tym temacie największą wiedzę, to potrafi się nią z nami dzielić jak nikt inny.
Michał Pol, "Przegląd Sportowy”
Od 2007 roku Brazylia nie wygrała żadnego turnieju. Rabij zaś wie o brazylijskiej piłce chyba więcej niż sami Brazylijczycy. Autor, który wielokrotnie odwiedził Brazylię, uważa, że „podcięte skrzydła kanarka” to wynik korupcji, sprzedajności działaczy i kryzysu ligi. Pokazuje, że w szóstym najludniejszym kraju świata piłka nożna to rodzaj sztuki i że futbol wiąże się tam z tożsamością społeczną. Brazylijczycy to „naród przyszłości”, ale jaką przyszłość ma ich futbol?
Leszek Jarosz, TVP Sport
O autorze
Bartłomiej Rabij jest polskim dziennikarzem sportowym, specjalizuje się w południowoamerykańskiej piłce oraz lidze hiszpańskiej. Aktualnie współpracuje ze stroną sport.tvp.pl, a także ze Sportklubem, gdzie pełnił funkcję komentatora stacji, a później został dyrektorem programowym. Jest także współpracownikiem tygodnika "Piłka Nożna".