Pod szkarłatnym niebem

Autor:

Średnia: 4.5 Ilość ocen: 2
Wysyłka w:
48 godzin + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
490
Rok wydania
2018
Promocja! Do końca pozostało:
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 30,11 zł
Nasza cena: 28,29 zł 44,90 zł Taniej o: 37%

"Pod szkarłatnym niebem" to książka, która opisuje odwagę, męskość i trudne wybory bohatera w okresie II Wojny Światowej, który musiał zmierzyć się z niejedną wstrząsającą sytuacją.

Okres wojny zmusił do zmiany miliony ludzi na całym świecie. Nawet, jeśli nie chciało się brać udziału w walkach, w większości niewiele mogło się na to poradzić. Główny bohater powieści "Pod szkarłatnym niebem" przeżył to bolesne doświadczenie, chociaż z pewnością wolałby o nim zapomnieć.

Pino Lella nie różnił się niczym od innych, włoskich nastolatków. Nie myślał zbyt wiele o wojnie czy nazistach, interesowało go słuchanie muzyki, dobre jedzenie lub umawianie się z dziewczynami. Niestety, kiedy mieszkanie jego rodziców zostaje zniszczone, Pino przyłącza się do podziemnej kolei pomagającej Żydom w ucieczce przez Alpy. Zakochuje się w starszej o sześć lat od siebie Annie. Ma nadzieję, że będzie mógł kiedyś stworzyć z nią w pełni bezpieczny dom.

Rodzice Pina chcąc zapewnić mu ochronę zmuszają go do tego, aby wstąpił w szeregi niemieckiej armii. Mimo protestów chłopak w końcu zgadza się, jednak nie zdaje sobie jeszcze sprawy z tego, jakie czekają go konsekwencje. Zostaje ranny, a po wyjściu ze szpitala staje się osobistym kierowcą pomocnika Adolfa Hitlera we Włoszech. Dzięki temu zyskuje możliwość prowadzenia działalności szpiegowskiej dla aliantów wewnątrz niemieckiego Głównego Dowództwa. Pino walczy w sekrecie, bardzo przeżywając wszystkie wydarzenia i mając nadzieję, że horror w końcu się skończy. Jego odwagę podtrzymuje miłość do Anny i nadzieja na lepsze jutro.

"Pod szkarłatnym niebem" to powieść bestsellerowa, uznana za bardzo ważne dzieło. Mówi o niesamowitej odwadze młodego chłopca, który w niezwykle krótkim czasie musiał dorosnąć i dojrzeć do nowej roli. Czy Pino przetrwa wojnę i będzie mógł zrealizować swoje marzenia? Czy w ogóle otrząśnie się z dramatu, jaki go spotkał, i będzie mógł ułożyć swoje życie na nowo?

Mark Sullivan jest amerykańskim pisarzem, najbardziej znanym ze swojej powieści "Pod szkarłatnym niebem".

Czytaj całość

Recenzje (2)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2018-07-19
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  4 z 5 osób uznało recenzję za przydatną

  Często autorzy piszący o wydarzeniach rozgrywających się podczas trwania II Wojny Światowej, popełniają jeden błąd, nie inwestują w powieść całego swojego serca i duszy, tylko wypełniają zobowiązanie wobec wydawcy. Skupiają się na podawaniu suchych faktów, opisywaniu nieszczęść i piętnowaniu morderców. W przypadku nowej powieści Marka Sullivana "Pod szkarłatnym niebem" dostałam nie tylko kawał dobrej prozy. Między wierszami widzę autora, który w powieść tę włożył mnóstwo uczuć i zaangażowania. Podczas opowiadania tej prawdziwej historii, główni bohaterowie cały czas stanowili dla niego inspirację. Dzięki pełnej identyfikacji autora z postaciami powstało dzieło prawdziwe i fascynujące, powieść w której czytelnik może się zanurzyć i czerpać wszystkimi zmysłami.

  Rok 1943, Mediolan. Pino Lella ma 17 lat i jedyne czego pragnie od życia to muzyki, śpiewu i kobiet. Kiedy jego dom rodzinny zostaje zbombardowany podczas nocnych nalotów, jego rodzice decydują o wysłaniu Pina wraz z młodszym bratem do jednego z alpejskich klasztorów. Właśnie tam Pino, na prośbę księdza Re, przyłącza się do organizacji pomagającej Żydom w przeprawieniu się

  przez góry na teren Szwajcarii.

  Tuż przed 18 urodzinami, rodzice wzywają chłopaka do domu. Zdecydowali, że jedyną szansą na przetrwanie dla młodego człowieka, jest wstąpienie do nazistowskiej armii. Pewnej nocy pełniąc wartę dostaje odłamkiem pocisku i zmuszony zostaje do powrotu do domu.Dzięki zbiegowi okoliczności zostaje kierowcą Hansa Leyera, jednego z dowódców III Rzeszy. Nie mogąc patrzeć na nazistowskie zbrodnie decyduje się działać na dwa fronty i zostać szpiegiem.

  Na sukces tej książki złożyło się wiele czynników jednak najistotniejszym z nich był fakt, że autor poświęcił się by dotrzeć do zachowanych dokumentów z okresu działalności włoskiej partyzantki, spędził mnóstwo czasu na wywiadach z Pinem Lellą oraz przeczytał wszystkie dostępne książki i reportaże na temat interesującego go rozdziału II Wojny Światowej. To wszystko zajęło mu ponad dziesięć lat lecz zaowocowało powieścią szczególną, która na długo zostanie w pamięci czytelników. Mark T. Sullivan z wykształcenia jest dziennikarzem jednak jego pasją jest pisanie powieści kryminalnych i thrillerów. Jest autorem kilkunastu książek, choć tylko dwie z nich zostały przetłumaczone na język polski. Każdy kto chce zostać dziennikarzem musi umieć słuchać. Po przeczytaniu "Pod szkarłatnym niebem" muszę przyznać, że autor jest słuchaczem znakomitym. Choć z pochodzenia Amerykanin, w swojej powieści udało mu się w taki sposób przedstawić Włochy i naród włoski, jak by sam się stamtąd wywodził. W jednym z wywiadów przyznał, że to Pino Lella wzbudził w nim miłość do Włoch. Z początku książka miała być reportażem, jednak ze względu na luki w pamięci głównego bohatera odnośnie wydarzeń sprzed bez mała 70 lat, współautorzy zgodzili się na zbeletryzowanie powieści. Sullivan przyznaje jednak, że 80, 90 procent fabuły jest prawdą a jedynie część fikcją literacką. Część osób może podchodzić sceptycznie do faktu, że Pino Lella w powieści jest niczym James Bond czasów wojennych, a w rzeczywistości nawet nie ma o nim wzmianki w Wikipedii. Musicie państwo pamiętać, że w wyniku działań wojennych zniszczonych zostało mnóstwo dokumentów a ludzie, którzy przeżyli i pamiętają tamte czasy, często nie chcą do nich wracać. Zdarza się, że jedyną szansą na odkrycie historii są wspomnienia. I właśnie z nimi mamy tutaj do czynienia. "Pod szkarłatnym niebem" jest nie tylko książką na poły biograficzną. Jej założeniem jest uzmysłowienie ludziom, że w kraju nękanym dwoma wojnami, światową i domową, żyły setki ludzi, którzy się nie poddawali i walczyli o wolność. W tym kontekście Pino Lella jest jedynie symbolem tej walki.

  Muszę przyznać, że była to pierwsza książka o II Wojnie Światowej, jaką czytałam, której akcja rozgrywała się na terenie jednego z państw Osi. Mowa tutaj o faszystowskich Włochach, pod wodzą marionetkowego wodza, Benito Mussoliniego. Kraj ten, choć był sojusznikiem Hitlera i III Rzeszy znajdował się pod nazistowską okupacją. Oczywiście nie wyglądała ona tak jak w przypadku Polski czy Czechosłowacji, jednak miała znaczący wpływ na życie ludności. Najpierw rozpoczęły się prześladowania Żydów. Jak we wszystkich krajach europejskich odbierano im domy i wywożono w bydlęcych wagonach do obozów koncentracyjnych. Z biegiem czasu zaczęła cierpieć również rdzenna ludność włoska. Kiedy III Rzesza została otoczona przez aliantów w kraju zaczęło brakować pożywienia. Włochy, na zasadzie sojuszniczych traktatów, zobowiązane były do dostarczania zapasów. Wioski grabiono, sklepy plądrowano i często cały dobytek niewinnych ludzi jechał pociągiem za Alpy. Oprócz problemów z żywnością, miasta włoskie były również celem bombardowań. Alianci chcieli zniszczyć cały ciężki przemysł, szczególnie na północy kraju. Większa część Mediolanu zamieniła się w gruzy.

  Wszystko to opisane jest w plastyczny sposób. Z przedstawionych nam obrazów bije groza wojny.

  Spotykałam się z opiniami, że narracja jest nudna i mnóstwo tutaj powtórzeń.. "Pod szkarłatnym niebem" opowiada o losach włoskiego szpiega i kierowcy jednego z ważniejszych nazistowskich generałów. Oczywiście, że możemy spodziewać się powtórzeń a akcja czasem zwolni tempo, w końcu to jest życie a nie film o Jamesie Bondzie. Na niespełna 500 stronach autor opowiedział nam historię z okresu dwóch lat życia naszych bohaterów i muszę przyznać, że przez ten okres wydarzyło się całkiem sporo. Szczególnie ostatnie 100 stron, w czasie po zakończeniu działań wojennych, jest naładowane akcją.

  "Pod szkarłatnym niebem" to książka, która nie boi się prawdy. Przestawia zarówno nazistowskie zbrodnie jak i alianckie. Razem z bohaterami towarzyszymy wywożonym na śmierć Żydom by kilka stron dalej uciekać przed kulami amerykańskich spitfireów. Jest to powieść, która pokazuje nam prawdziwe oblicze wojny gdzie tak naprawdę nie ma ani wygranych ani przegranych, bo ciężko jest tańczyć i świętować, kiedy na zewnątrz, rozłożone na chodnikach gniją ludzkie ciała, ciała naszych przyjaciół i krewnych. Myślę, że warto przeczytać powieść Marka T. Sullivana, zastanowić się nad naszą historią, uronić łzę i pomyśleć o wszystkich bohaterach, którzy jak Pino Lella walczyli o wolność i miłość.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-07-03
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  3 z 4 osób uznało recenzję za przydatną

  Giuseppe Lella dorósł z dnia na dzień. Młody mężczyzna pojawił się na miejscu żywiołowego chłopca, marzenia o malinowych dziewczęcych ustach zastępując koniecznością niesienia broni i pomocy. Przez blisko dwa lata młody Pino poświęcił się dla swego kraju na wiele różnych sposobów. A Mark Sullivan postanowił opowiedzieć o nim i wojennych czasach tak, jak potrafił najpiękniej.

  Ze względu na zamiłowanie do powieści wojennych oraz tych z wojną w tle i szacunek dla biografii ludzi, o których warto pisać i warto czytać, postanowiłam sięgnąć po ten tytuł bez większego namysłu. Mówiąc szczerze, wciąż będąc pod wpływem emocji, jakie wywarła na mnie książka, chciałabym podkreślić, że to był wspaniały wybór, nie pozwalający mi podczas czytania na chwilę zawahania czy niepotrzebne przystanki.

  Książki odwołujące się do tematyki wojennej zawsze budzą w czytelniku sporo wzruszeń i uczuć, z którymi niełatwo się zmierzyć. Tym razem jednak, ze względu na fakt, że historia Pina Lelli miała miejsce w rzeczywistości, uderzyła ona we mnie jeszcze mocniej i jeszcze bardziej zapadła w pamięć i rozgościła się w sercu. Jestem pewna, że ta opowieść o chłopcu, tak szybko stającym się mężczyzną, w tak ciężkich czasach żegnającym młodość, tak bardzo oddanym kwestiom pomocy innym ludziom, poruszy niejednego z Was, sprawiając, że spojrzy na pewne sprawy inaczej. Przeanalizuje to, co ma. Doceni każdy dzień. A może nawet poszuka więcej informacji na temat Giuseppe Lelli.

  To jedna z takich osób, o których zwyczajnie trzeba pisać, pamiętać, rozmawiać. Kiedy uświadomiłam sobie, że trzymam w rękach tak niezwykłą biografię, poczułam nie tylko ciekawość, ale także oszołomienie i pewna dozę zachwytu, ciesząc się niezmiernie, że jej autor poświęcił tak wiele, by to dzieło stworzyć. Już w przedmowie Sullivan zaskakuje nas informacjami na temat powstania powieści, opowiada o swoich spotkaniach z Pinem, o tym, ile wysiłku i czasu włożył w odtworzenie życia tego pięknego człowieka oraz osadzenia go w wojennej rzeczywistości. Giuseppe opowiedział swoją historię pierwszy raz, po wielu latach odkąd miała ona miejsce. Choć wspomnienia w jego pamięci wciąż były żywe, niektóre szczegóły miały prawo mu umknąć. A jednak autor zrobił wszystko co było w jego mocy, by tę opowieść oddać w sposób szczery, autentyczny, z zachowaniem historycznych faktów i dbałością o istotne wydarzenia.

  Mając to na uwadze, do lektury powieści zabrałam się niecierpliwie i zachłannie. Choć momentami rwała moje serce na strzępy, to nie miałam chęci się od niej odrywać. Choć czasami kolejne strony poznawałam z wielkim trudem, to brnęłam w tę historię bez opamiętania. Choć opisy miejsc i ludzi zaskakiwały, a fakty budziły we mnie szaleństwo, byłam gotowa, by temu sprostać. Nie będę ukrywać, że to lektura bardzo wymagająca, szalenie trudna, okropnie przewrotna i niebezpiecznie emocjonalna. Nie przesadziłabym, gdybym powiedziała, że to utwór dla czytelników o mocnych nerwach. Bo na kartach powieści niewątpliwie przedstawiono horror, chorobliwie prawdziwą opowieść, która mimo że pasuje do największych koszmarów, wydarzyła się przecież naprawdę.

  Sullivan opowiada o życiu Giuseppe pięknie, z pewną dawką wrażliwości i pewna dozą szacunku. Spisując przedstawioną mu przez Pina historię, dobrze wiedział, że ma do czynienia z bohaterem, a świadomość tę przelał na karty powieści, sprawiając, że i nam udzielają się emocje tych dwóch mężczyzn- na nowo przeżywającego i tak umiejętnie spisującego. Ciężar książkowych wydarzeń, odnośniki do historii, opisywane okropieństwa sprawiają, że lektura budzi różnorodne uczucia i nie pozwala o sobie tak zwyczajnie zapomnieć. Szczególnie, że jej gabaryty przykuwają nas o niej na kilka długich dni. Dni wymagających wytrwałości, uwagi, skupienia. Ale zapewniam Was, że w moim odczuciu warto podarować jej każdą minutę.

  Przedstawienie tej historii całkowicie mnie oszołomiło, a sylwetka Pina mocno wryła się w moją pamięć. Choć przygoda ta odbiła się na mnie bardzo emocjonalnie, to przypomniała mi także, dlaczego kocham czytać. Zupełnie zatraciłam się w opowieści o młodym Giuseppe, na własnej skórze czując jego odwagę, gotowość do poświęceń, gorycz porażek i łzy będące skutkiem rozczarowań. Przez kilka dni żyłam z nim i dla niego.

  „Pod szkarłatnym niebem” to jedna z tych powieści, o których można dużo powiedzieć, jeszcze więcej przy tym przemilczając. U każdego z Was wywoła ona ogrom emocji, których nie sposób tak zwyczajnie opisać. Z pewnością jednak nie pozwoli na obojętność.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula