Opowieść o pajacyku, wystruganym z drewna.
Pinokio z powodu swojej lekkomyślności przeżywa wiele przygód, często dramatycznych, ale wreszcie zamienia się w prawdziwego, grzecznego, kochającego chłopca.
Seria: | Kanon Lektur |
Wydawnictwo: | Siedmioróg |
Oprawa: | Miękka |
Rok wydania: | 2016 |
Ilość stron: | 168 |
To niestety nie jest pełna wersja książki, a już na pewno nie jest to wystarczają do szkoły.
Ta książka jest pozycją, którą czytamy wielokrotnie pierwszy raz kiedy jesteśmy dziećmi i stanowi dla nas ciekawą opowieść o drewnianej lalce(pajacyku), a drugi raz w dorosłym życiu kiedy patrzymy na życie z innej perspektywy, z bagażem już różnych doświadczeń, wtedy stanowi ona dla nas zupełnie inną wartość i ma zupełnie inne znaczenie, warto wrócić do jej treści ponownie i w tym celu ją zakupiłam
Wracają wspomnienia. Poczułam się jak dziecko czytając książkę razem z synem. Lektura jest pouczająca i może wiele nauczyć młode pokolenie.
Marta
Wydaje mi się, że wszyscy dokładnie znamy losy małego, drewnianego chłopczyka o imieniu Pinokio, którego Geppetto wystrugał z kawałka drewna i traktował jak syna. Jego nieposłuszeństwo i naiwność przysparzały mu wielu kłopotów, ale dzięki temu poznał mnóstwo ciekawych postaci, zwierząt i baśniowych stworzeń oraz przebył wspaniałą przygodę, z której powrócił odmieniony. Każdy również pamięta go, jako urwisa z rosnącym od kłamstwa nosem. Pinokio należy do klasyki literatury, jest jedną z najbardziej docenianych przez czytelników powieści. To piękna i ponadczasowa bajka o małym pajacyku i jego zmaganiach, pragnieniach i marzeniach. Na podstawie książki powstały filmy, bajki, czy spektakle teatralne. Carlo Collodi, piszący dla dzieci i o dzieciach – ich językiem, z pewnością nigdy nie przypuszczał, że tworząc tę historię, będzie znany na całym świecie. Dzisiaj mam przyjemność przedstawić Wam książkę, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Vesper, jest wydana w oryginale Carlo Collodiego, a przełożyli ją Krystyna i Eugeniusz Kabatcowie, którzy w doskonały sposób przekazali nam cechy języka Collodiego.
„ – Skąd wiesz, że kłamię? – Bo u nas kłamstwo bardzo łatwo się rozpoznaje: albo ma krótkie nogi, albo długi nos. Twoje należy do tych drugich”. Str. 77
Głównym bohaterem jest Pinokio, który jest postacią nietuzinkową o kapryśnym usposobieniu w dodatku lubiący kłamać. To postać, która posiada w równym stopniu cechy pozytywne i negatywne. Nikt nie jest doskonały i większość z nas uczy się na popełnianych błędach, tak samo, jak Pinokio. Wydaje mi się, że każdy, czy to młodszy, czy starszy czytelnik, polubi zabawne, czasami niebezpieczne historie, które przytrafiły się drewnianemu chłopcu. Jestem pewna, że z tą książką nikt nie będzie się nudził. Autor dzięki wprowadzeniu postaci drugoplanowych, zwierząt i baśniowych stworzeń, umiejętnie skomplikował fabułę bowiem, jedne z nich przekazują jakąś życiową mądrość, a drugie skłaniają pajacyka do popełnienia kolejnego błędu, bo na tym opiera się cała przygoda Pinokia. Collodi pokazał, że czytanie i przyswajanie nowych treści ma być przyjemnością. Książka pobudza do myślenia, a z jej kart każdy wyniesie jakiś morał. Dwie podstawowe myśli to odróżniać prawdę od kłamstwa i dobro od zła. Z pewnością każde dziecko zauważy konsekwencje, jakie towarzyszyły pajacykowi i jego zachowaniom.
„(…) nieroztropnie jest za wiele wymagać czy też zbyt grymasić. Nigdy nie wiadomo, kochany, co może nam się przydarzyć na świecie. Różnie w życiu bywa…”. Str. 32
Muszę napisać, że dawno nie spotkałam tak pięknego wydania. W tej konkretnej pozycji pierwsze, co rzuca się w oczy to jej dopracowanie w każdym szczególe. Książka jest szyta, posiada twardą oprawę, zdobioną tłoczonymi i złoconymi napisami. Otwierając ją, jesteśmy zachwyceni: grube kartki w kolorze bieli, duża czcionka i oryginalne ilustracje Carlo Chiostriego, które są surowe, ale dzięki swej prostocie bardzo wymowne i pobudzające wyobraźnię czytelnika – aż chce się czytać! Każdy rozdział opatrzony jest krótką notatką, opisującą to, o czym w nim przeczytamy. Mnie i mojego synka ta książka urzekła! Myślę, że może stanowić idealną propozycją na prezent, ale również dumnie będzie się prezentowała w domowej biblioteczce.
Dużym atutem książki jest również język, prosty bez zbędnych udziwnień, poważnego moralizatorstwa. Przyjemny w odbiorze i łatwy w przyswojeniu, brzmi, jakbyśmy słuchali bajki, którą ktoś nam opowiada, dlatego książkę mogą czytać nie tylko rodzice, ale same maluchy.
Polecam tę lekturę wszystkim bez wyjątku. Tym, którzy nie mieli okazji poznać historii Pinokia, sugeruję, aby szybko nadrobili zaległości. Osoby, które już ją poznały: dzieciaki, rodzice i dziadkowie, proponuję, aby kolejny raz spotkali się z zastępami baśniowych postaci stworzonych przez Collodiego – przeżyjmy to jeszcze raz! Naprawdę warto pamiętać i przekazywać tę mądrą, niebanalną historię małego drewnianego i niesfornego pajacyka o imieniu Pinokio, który w swej drobnej postaci mimo kapryśnego charakteru, miał ogromne i szlachetne serce. Ta historia należy do literackich perełek.
Pinokio to, jak zapewne każdy pamięta, drewniany pajacyk wystrugany przez Dżeppetta. Chłopiec był krnąbrny, leniwy i nieposłuszny w stosunku do swojego opiekuna. Dżeppetto uważał jednak Pinokia za swojego syna, kochał go pomimo iż ten sprawiał mu niemal same kłopoty. Z pomocą staruszkowi przychodzi Gadający Świerszcz i Wróżka o błękitnych włosach, którzy również starają się zrobić wszystko aby pajacyk stał się w końcu dobry i zrozumiał co w życiu dobre a co złe. W końcu za każde swoje kłamstwo przychodzi płacić mu wysoka cenę, jego drewniany nos rośnie zawsze gdy nie mówi prawdy a to zdarza się niestety dość często. Jest w dodatku łatwowierny a chytry Lis i podstępny Kot wykorzystują jego naiwność bez skrupułów. Złe wybory Pinokia tak jak to przecież w życiu bywa, pociągają za sobą szereg konsekwencji. W ich wyniku Pinokio doznaje jednak przemiany zarówno fizycznej jak i psychicznej odkrywając właściwą drogę i cel życia, ucząc się pokory, szacunku do ojca oraz odkrywając jak ważna jest w życiu prawdziwa przyjaźń.
Publikacja jest typową powieścią dla dzieci, bardzo barwną i niezwykle pouczającą historią, która wiele może nauczyć każdego młodego czytelnika. Losy Pinokia mimo iż tak niebezpieczne i pełne zwrotów akcji, na szczęście dobrze się kończą. Chłopiec ponosi karę za swoje złe zachowanie i w końcu sam pojmuje iż nie było ono właściwe. Poprzez to zostaje nagrodzony a wszystkie jego występki zrehabilitowane.
Książka jest pięknie wydana. Liczne kolorowe ilustracje, bardzo ciepłe i przyjemne dla oka, zachęcają dzieci do zapoznania się z historią drewnianego pajacyka. Duża czytelna czcionka nadrukowana na białym kredowym papierze również uprzyjemnia im przygodę z tą właśnie lekturą. Dzieciom, które potrafią już samodzielnie czytać powinna dostarczyć wielu wrażeń, wzruszeń i dobrej zabawy. Cały tekst natomiast podzielony jest na 36 rozdziałów, które rozpoczyna krótka zapowiedź tego o czym w nich przeczytamy. Oczywiście powieść ta jest też lekturą w klasie IV szkoły podstawowej i choćby z tego powodu warto zaopatrzyć się w jej egzemplarz. Myślę ponadto, że warto mieć właśnie taki w swojej biblioteczce tym bardziej, że wydanie jest naprawdę udane, takie typowo dziecięce, kolorowe co zachęca dzieci do czytania, rozwija ich wyobraźnię i pomaga w przyswojeniu treści.
Perypetie drewnianego pajacyka rozbudzają wyobraźnię i skłaniają dzieci do myślenia. Pokazują też, że warto marzyć i dążyć do tego aby nasze marzenia się spełniły. Może nie jest to łatwe, jak w przypadku Pinokia, ale na pewno warto powalczyć aby w końcu się ziściły.
Barwna, rodzinna i pouczająca opowieść o lalce, która ożywa... Pinokio to niezwykły pajacyk, który potrafi mówić, poruszać się i myśleć, a także czuć! Gepetto - ubogi lalkarz postanawia wyrzeźbić z polana drewna niezwykłą lalkę, z którą mógłby przemierzać świat i zarabiać na chleb... Rzeźbiąc ją, nie zdaje sobie sprawy, jak niezwykłą kukiełką się ona okaże... Pinokio - jak nazywa lalkę Gepetto - ożywa i przysparza mu nie lada kłopotów... Rusza w świat, uciekając od ojca, zapędza się w kłamstwa, poznaje co to głód pieniądza i samotność... Naprawiając swe czyny, dobrymi uczynkami pokazuje, że ma gorące serce i potrafi kochać, zasługuje w końcu na to, iż wróżka przemienia go w prawdziwego chłopca... Pinokio wraca do domu, do ojca... Ciepła opowieść, z której dzieci wyciągną pouczający morał... Sympatyczna atmosfera sprawia, że z łatwością przenosimy się w świat pisany... Przygody spotykające Pinokia dadzą im na pewno sporo do myślenia, tak więc i wy sięgnijcie po tę niezwykłą książkę!
Pinokio kojarzył mi się kiedyś tylko z koszmarnymi ekranizacjami i z całego serca nie cierpiałam tej bajki. Teraz przypadkowo trafiła w moje ręce i czytałam ją razem z moim dzieckiem. Pozytywne zaskoczenie. Miła i bardzo mądra opowieść. Trochę smutna też. Muszę przyznać, że chyba zrobiła na mnie większe wrażenie niż na moim dziecku. Może jeszcze wrócimy do niej jak trochę podrośnie. Zdecydowanie warta przeczytania lektura. Warto czasem przekonać się do pozycji do których nas nie ciągnie bo można odkryć prawdziwe perełki.
Pinokio to, jak zapewne każdy pamięta, drewniany pajacyk wystrugany przez Geppetta. Chłopiec jest krnąbrny, leniwy i nieposłuszny w stosunku do swojego opiekuna. Geppetto uważa jednak Pinokia za swojego syna, kocha go pomimo iż ten sprawia mu niemal same kłopoty. Z pomocą przychodzi Mówiący Świerszcz i Wróżka, którzy również starają się zrobić wszystko aby pajacyk stał się w końcu dobry i zrozumiał co w życiu dobre a co złe. W końcu za każde swoje kłamstwo przychodzi płacić mu wysoka cenę, jego drewniany nos rośnie zawsze gdy nie mówi prawdy a to zdarza się niestety dość często. Jego złe wybory tak jak to w życiu bywa, pociągają za sobą szereg konsekwencji. W ich wyniku Pinokio doznaje jednak przemiany zarówno fizycznej jak i psychicznej odkrywając właściwą drogę i cel życia, ucząc się pokory, szacunku do ojca oraz odkrywając jak ważna jest w życiu prawdziwa przyjaźń.
Publikacja jest typową powieścią dla dzieci, bardzo barwną i niezwykle pouczającą historią, która wiele może nauczyć każdego młodego czytelnika. Może w tej wersji nie zainteresuje kilkuletnich dzieci, fabuła jest dość dosadna a nawet lekko przerażająca, ale tym starszym potrafiącym już bez problemu samodzielnie czytać powinna dostarczyć wielu wrażeń, wzruszeń i dobrej zabawy. Najważniejsze bowiem, że losy Pinokia mimo iż tak niebezpieczne i pełne zwrotów akcji, dobrze się kończą. Chłopiec ponosi karę za swoje złe zachowanie, w końcu sam pojmuje iż nie było ono właściwe. Poprzez to zostaje nagrodzony a wszystkie jego występki zrehabilitowane.
Karty książki ozdabiają co jakiś czas kolorowe ilustracje a cały tekst podzielony jest na 36 rozdziałów. Oczywiście powieść ta jest lekturą w klasie IV szkoły podstawowej dlatego warto zaopatrzyć się w jeden egzemplarz. Myślę, że warto mieć go w swojej biblioteczce tym bardziej, że cena nie jest zbytnio wygórowana a mamy w końcu do czynienia z kanonem klasyki literatury dziecięcej ;)
Bajkę Pinokio znamy wszyscy bardzo dobrze. Znały ją nasze babcie, mamy, siostry i bracia. Za moich czasów – lektura obowiązkowa w szkole podstawowej, ale czy dziś umiemy czytać Pinokia?
Tak bardzo dziś przerobionego na filmy, bajki, komiksy i wszelkiego rodzaju gadżety z długim nosem Pinokia.
Na to pytanie odpowiedź nasuwa się tylko jedna: czytajmy Pinokia wielokrotnie.
Proponuję Państwu książkę w oryginale Carlo Collodiego w przełożeniu Krystyny i Eugeniusza Kabatców, z oryginalnymi ilustracjami Carlo Chiostrriego.
Mały, drewniany chłopiec, którego Gepetto wyrzeźbił z kawałka drewna, jego śmieszne i zabawne historie, które bawią nie tyko dzieci, lecz dorośli przecież też go uwielbiają. W tej książce jest Kraina Zabaw, Kraina Zmyślonych Pszczół oraz cała seria ciekawych i groteskowych postaci, tłum osób, zwierząt i baśniowych stworzeń na kartkach każdego rozdziału - daje czytelnikowi do myślenia, ale również pobudza jego wyobraźnię. Z jednej strony każdy przekazuje pajacykowi jakąś życiową mądrość, a z drugiej strony czyhają na niego zasadzki i niebezpieczeństwa.
W książce tej urzekł mnie język – bardzo prosty w przekazie i dlatego historia Pinokia brzmi tak, jakby ktoś właśnie nam ją opowiadał.
Książka została pięknie wydana: w twardej oprawie, szyta strony książki są bielutkie, co jest dodatkowym atutem dla czytelnika, a do tego rysunki w oryginale, malowane akwarelami, w trzech kolorach : bieli, czerni i szarości.
Czytajmy Pinokia – sami, swoim dzieciom, wnukom, bo warto powracać do niesfornego, drewnianego pajacyka, którego przecież wypada znać, jego baśniowych przyjaciół, dziwaków i stworów, których rozpoznajemy z dzieciństwa.
Czytajmy wielokrotnie i wciąż powracajmy do tej książki w tak dziś zabieganym świecie.
Moja ocena: 10/10
Polecamy, zespół [Adres usunięty]
Carlo Collodi był włoskim pisarzem, a także dziennikarzem. Cały świat poznał go przede wszystkim jako twórcę postaci Pinokia, drewnianego pajacyka, którego twórca traktował jak własnego syna.
Carlo Collodi, a właściwie Carlo Lorenzini, przyszedł na świat dwudziestego czwartego listopada 1826 roku we Florencji, gdzie też zmarł dwudziestego szóstego października 1890 roku. Jego pseudonim, "Collodi", to nazwa toskańskiego miasteczka. Tam przyszła na świat matka pisarza, Angela Orzali.
Collodi przez długi czas interesował się polityką, stąd też doszło do założenia przez niego gazety o charakterze satyrycznym, zatytułowanej "Il Lampione". Popularność przyniosła mu powieść "In vapore". Współpracował również z innymi gazetami o charakterze politycznym, takimi jak na przykład "Il Fanfulla". Publikował również cykle humorystycznych opowiadań, w których wyrażał swoje poparcie dla ponownego zjednoczenia Włoch (utwory: "Giannettino", "Minuzzolo" oraz "Il viaggio per l’Italia di Giannettino").
Z czasem zajął się również literaturą kierowaną do najmłodszych. Odpowiadał za tomik, w którym znalazły się tłumaczenia francuskich bajek Charlesa Perraulta. Jego najsłynniejsze dzieło, "Przygody Pinokia", znane także pod nazwą "Historie marionetki", było publikowane w odcinkach w pierwszej gazecie dla dzieci "Il Giornale dei Bambini". Autor nie miał pojęcia, jak wielkim zainteresowaniem będzie się w przyszłości cieszyć jego powieść. Tymczasem doczekała się ona licznych ekranizacji, a także adaptacji książkowych.