Orwell

Średnia: 4.5 Ilość ocen: 6
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Format
225x297 mm
Rok wydania
2020
Wydawnictwo
Ilość stron
160
Nasza cena: 53,82 zł 69,90 zł Taniej o: 23%

Orwell to nazwisko, które dzięki co najmniej dwóm książkom zyskało ogromną popularność i uznanie. Dziś dzięki książce Sebastiena Verdier Pierre’a Christina możemy poznać biografię pisarza, który wyprzedził czas.

”Orwell” to biografia George’a Orwella wykonana w formie komiksowej. Ta książka ukazuje prywatne życie pisarza, który ”Folwarkiem zwierzęcym” oraz przełomową książką ”Rok 1984” intrygował i do dziś fascynuje tysiące czytelników na całym świecie. Biografia pozwala zrozumieć, z czego wynikało orwellowskie postrzeganie świata przez pryzmat Wielkiego Brata, ciągłej kontroli państwa i nieustannego poczucia bycia obserwowanym.

W biografii przedstawiona jest młodość tytułowego bohatera, który studiował na uczelni w Eton, a następnie wstąpił do jednostki policji w Birmie. Walczył w czasie wojny domowej prowadzonej w Hiszpanii, analizując ówczesne systemy polityczne. Latami przyglądał się uważnie stalinowskiemu reżimowi, a przez pewien czas mieszkał w londyńskich slumsach. Te trudne doświadczenia silnie wpłynęły na twórczość George’a Orwella. Znając wybitne dzieła pisarza, warto zapoznać się z jego biografią, by jak najlepiej zrozumieć jego przeżycia, cele, podejście do władzy, historii i relacji międzyludzkich. Biografia George’a Orwella została sporządzona nietypowo, ponieważ autor wybrał komiks jako formę przekazania treści historycznych o tytułowym bohaterze. Rysunki były tworzone przez różnych artystów: Blutch, Enki Bilal, Manu Larcenet, Annie Goetzinger oraz Juanjo Guarnido.

Biografia George’a Orwella to pozycja, którą warto znać, ponieważ obnaża ona to, czego główny bohater, a jednocześnie ceniony dziś pisarz, doświadczał przez lata pracy w różnych miejscach, państwach, pod wpływem różnych władz bądź obowiązujących praw. Ta książka daje więc odpowiedzi na pytania, dlaczego Orwell postrzegał świat w taki, a nie inny sposób.

Aby lepiej zrozumieć wpływ przeżyć wybitnego współczesnego pisarza na jego twórczość, warto przy okazji ponownie sięgnąć do teksty jego autorstwa. Jedne z najbardziej znanych i cenionych to ”Rok 1984”, ”Folwark zwierzęcy” i ”W hołdzie Katalonii”.

Recenzje (6)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: komiks
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Orwell – absolwent Eton, policjant, robociarz, dandys, bojownik, dziennikarz, buntownik, powieściopisarz, ekscentryk, socjalista, patriota, ogrodnik, pustelnik, wizjoner. Tytuł do najkrótszych nie należy i wypowiedzenie go jednym tchem może zakończyć się problemami oddechowymi, jednak doskonale oddaje ON złożoność Erica Arthura Blaira (lepiej znanego jako George Orwell). Próbę pokazania wielu twarzy jednego z najwybitniejszych anielskich pisarzy w komiksowej formie podjęła się dwójka twórców (Sebastien Verdier i Pierr Christin) i zrobili to po mistrzowsku.

  Tak jak zostało to już napisane w samym wstępie mamy tutaj do czynienia z komiksową biografią jednego z najwyśmienitszych pisarzy wszechczasów, którego dzieła powinny być znane każdemu człowiekowi na ziemi. Komiks prowadzi czytelnika po wszystkich najważniejszych momentach życia artysty. Począwszy od jego dzieciństwa spędzonego na wesołych zabawach w otoczeniu przyrody, nauki w jednej z najbardziej elitarnych szkół, przez uczestnictwo w Hiszpańskiej wojnie domowej, kończąc na stworzeniu jednej z najlepszych jego książek (1984), którą napisał tuż przed swoją śmiercią. Wszystkie wydarzenia biograficzne są tutaj ułożone w sposób chronologiczny, prezentując naprawdę bogate życie pisarza (o czym informuje już sam tytuł). Oczywiście należy brać tutaj pod uwagę specyfikę medium, jakim jest komiks, co wiąże się z pewnymi uproszczeniami i wybiórczością niektórych faktów. Porównując jednak dzieło z kilkoma innymi biografiami książkowymi, które miałem okazję czytać, jest naprawdę bardzo dobrze i twórcy postarali się w naprawdę świetnej formie zaserwować odbiorcy barwny życiorys Orwella.

  Ogromną zaletą dzieła jest nie tylko spójne i ciekawe zaprezentowanie życia pisarza, ale również wymieszanie tutaj treści komiksowej z fragmentami książek czy felietonów Orwella, przy jednoczesnej próbie pokazania kształtowania się jego światopoglądu, który miał ogromne znaczenie dla jego twórczości. Rewelacyjnym dodatkiem jest tutaj również ostatni rozdział „Po Orwellu”, który pokazuje jak jego twórczość, jest teraz wykorzystywana przez skraje strony polityczne, których tak bardzo ON nienawidził.

  Świetnym uzupełnieniem treści scenariuszowej jest tutaj przepiękna oprawa graficzna, która zachwyca na każdej stronie. Rysunki utrzymane są w konwencji czarno-białej, zachowując jednak niebywałą wyrazistość oraz dbałość o każdy najdrobniejszy detal (czy to postaci, czy teł). Ciekawym i jednocześnie rewelacyjnym pomysłem jest tutaj wykorzystanie rysunków innych artystów np. w momencie, kiedy w fabule pojawia się miejsce na retrospekcje. Inna forma prac doskonale kontrastuje z ogólnym stylem, podkreślając scenariuszowe znaczenie danego fragmentu. Świetnym zabiegiem jest tutaj również wykorzystanie kolorów na niektórych ważnych rysunkach czy małych elementach planszy (np. flagach, książkach). Jest to mały graficzny dodatek, który jednak nadaje komiksowi artystycznej wyrazistości.

  Niczego złego nie można napisać na temat rodzimego wydania, które jest idealne. Twarda oprawa skąpana w czerwieni, świetnej jakości papier odraz druk oraz bardzo dobre tłumaczenie. Pozycja prezentuje się naprawdę gustownie i zdecydowanie jest warta swojej ceny.

  Orwell to zdecydowanie jedna z najciekawszych i najlepiej zaadaptowanych komiksowych biografii, które miałem okazje czytać. Jest to dzieło, które zdecydowanie powinno przypaść do gustu każdemu fanowi dobrze napisanego i narysowanego komiksu, nawet jeśli do tej pory niespecjalnie przepadał ON za biograficznymi pozycjami.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzent Wybitny
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: komiks
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  W dobie koronawirusa książki i biografie Orwella powinny być czytane przez wszystkich. Przepięknie wydany i ilustrowany komiks przedstawia życiorys tego sławnego pisarza, który przeszedł do historii literatury jako wizjoner i ekscentryk. Był nie tylko absolwentem Eton, policjantem, robotnikiem, dandysem, dziennikarzem, ale także buntownikiem i socjalistą. Polecam:)

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: komiks
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Któż z nas nie słyszał o Georgu Orwellu? Pisarz, którego dzieła, takie jak „Folwark zwierzęcy” i „Rok 1984” wywarły takie wrażenie, że do dzisiaj uważa się je za jedne z najważniejszych utworów jakie powstały. Zagorzały przeciwnik wszelkich systemów totalitarnych, opowiadał się za socjalizmem demokratycznym. Chcąc lepiej poznać postać pisarza zapoznałem się z niezwykła biografia Orwella. Jest to bowiem powieść graficzna, albo jak kto woli komiks. Nosi ON tytuł „Orwell”

  O samym komiksie możemy przeczytać, że:

  Biograficzny komiks Sébastiena Verdiera i legendarnego francuskiego scenarzysty Pierre'a Christina (współautora [Adres usunięty]. serii „Valerian") zabiera nas w te miejsca pokazując, jaki miały wpływ na twórczość autora Folwarku zwierzęcego, czy W hołdzie Katalonii. Gratką dla fanów komiksu będzie gościnny udział innych rysowników i artystów, takich sław, jak: Juanjo Guarnido, Enki Bilal, Manu Larcenet, Blutch czy Annie Goetzinger.

  Słowem podsumowania.

  Kawał dobrej, komiksowej biografii. Świetne ukazanie losów autora rzucające światełko na jego twórczość, szczególnie tą bardziej znana. Czarno – białe rysunki sprawiają, że ten album ogląda się niemalże jak film. Jest naprawdę ciekawie, dlatego polecam wszystkim. Nie tylko wielbicielom nietypowych biografii, ale i tym którzy chcą się czegoś dowiedzieć o autorze „Roku 1984”.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: komiks
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Nakładem Wydawnictwa Marginesy do rąk polskiego czytelnika trafił komiks niezwykły, bo ukazujący biograficzny rys postaci George’a Orwella. Sebastien Verdier oraz Pierre Christin ilustrują nam, w jaki sposób kształtowała się osobowość pisarza, który książką „Rok 1984” zapewnił sobie „miejsce wśród największych wizjonerów XX wieku”. Nie da się ukryć, że doświadczenia życiowe ukształtowały jego twórczość. Dzięki temu komiksowi możemy dowiedzieć się wiele ważnych informacji. Chociażby takich, iż George Orwell to tak naprawdę Eric Blair, a pseudonim zapożyczony został z nazwy z jednej z rzek, nad którą jako młody chłopak dorastał i chętnie wędkował. Lecz to nie tylko jeden pseudonim, jakim posługiwał się Orwell, jak bowiem czytamy miał ich jeszcze trzy. Jeśli chcecie je poznać i dowiedzieć się w jakich okolicznościach ich używał, to koniecznie zaglądnijcie do tej książki. Jeśli zaś chodzi o dzieciństwo pisarza, wspomina je jako „smutne i samotnicze” mimo, iż należał do, jak to określał „wyższej warstwy klasy średniej”. Jako mały chłopiec czuł, że jak dorośnie zostanie pisarzem, już wtedy bowiem pod dyktando swojej matki napisał pierwszy wiersz. Ile wówczas miał lat? To pytanie, to kolejny dowód na to, że warto sięgnąć po ten komiks. Lecz tak naprawdę powodów jest wiele. Dzięki tej książce z bliska przyjrzymy się życiowej drodze pisarza-wizjonera. Orwell nie tylko swoją twórczością wpisał się w historię. Jego zamiłowanie do przyrody oraz patriotyzm widoczne są w jego wielu działaniach życia. Autorzy komiksu w trzech rozdziałach „Zanim Orwell został Orwellem”, „Orwell według Blaira” oraz „Orwell jakiego znamy” pokazują nam życie pisarza, którego twórczość fascynuje, a jego wizjonerskie przesłania są przedmiotem licznych rozważań i dyskusji w świecie współczesnym. Niezwykłość komiksu to nie tylko pełne ukazanie biografii pisarza, lecz również rysunki będące wiernym odzwierciedleniem życiowej i twórczej drogi Orwella. Są niczym filmowe kadry pozwalające nam jeszcze bliżej i bardziej realnie poznać życie autora takich książek jak „Folwark zwierzęcy” czy „Rok 1984”. To, co również przykuwa naszą uwagę to zapach farby drukarskiej. To uczucie warto poznać własnymi zmysłami. Polecam każdemu miłośnikowi twórczości Orwella, lecz również tym czytelnikom, którzy nie sięgnęli jeszcze do jego twórczości. Warto poznać człowieka, którego wizja świata jest jakoby obrazem dzisiejszych realiów. Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Marginesy [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: komiks
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Mniemam, że znacząca większość z nas jeśli nie czytała żadnej książki George'a Orwella, to przynajmniej słyszała o jego twórczości. Jeszcze w liceum poznałam "Folwark zwierzęcy", a od dawna planuję przybrać się w końcu do "Roku 1984" - powieści najbardziej kojarzącej się z pisarzem. Niewiele wiedziałam o samej historii Orwella, dlatego z przyjemnością zabrałam się za komiks przybliżający sylwetkę tego człowieka.

  George Orwell, a właściwie Eric Blair, nie miał najłatwiejszego życia. Po ukończeniu prywatnej szkoły, do której wysłano go bez jego aprobaty, tułał się po różnych miejscach, próbując znaleźć pomysł na siebie. Ten człowiek był świetnym obserwatorem, co widać w jego twórczości, ukazującej ogrom przywar ludzkich.

  Komiks pod względem wizualnym jest majstersztykiem. Formy przedstawienia owej historii przeplatają się ze sobą, jednocześnie tworząc spójną całość. Czarno-białe ilustracje przeplatają się z kolorowymi, a typowa kompozycja komiksu łączy się chociażby z fragmentami twórczości Orwella. Cieszę się, że tekstu jest dość dużo, więc miałam co czytać, a i niekiedy zastanowić się nad pewnymi ważniejszymi kwestiami, których tu nie brakuje.

  Powieści graficzne nie są czymś, po co sięgam najczęściej, jeśli jednak wszystkie wyglądałyby tak jak "Orwell", to myślę, że robiłabym to dużo częściej. Gdybym miała przyczepić się do czegoś, to chyba byłoby to niepotrzebne pominięcie niektórych wątków (a przynajmniej zbyt szybkie przejście do kolejnych) przy jednoczesnym skupieniu się na innych, nieco mniej interesujących i potrzebnych (w moim mniemaniu). Wolałabym przeczytać nieco więcej o Orwellu jako twórcy niż policjancie, zabrakło mi również większej dawki jego życia prywatnego. Niemniej nadal uważam, że jest to lektura godna poznania, a na pewno zachęcająca do sięgnięcia po twórczość pisarza.

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 1 recenzje

Warto zwrócić uwagę na...
Folwark zwierzęcy 5/5 Nasza cena:
42,27 zł 54,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Folwark zwierzęcy

Ponadczasowy tekst George’a Orwella, opublikowany w 1945. Na przykładzie sytuacji na farmie pana Jonesa obrazuje, w jaki sposób wypacza się i deformuje każda władza, która zapomni o zasadach demokracji i zechce działać samowolnie. Zwierzęta, które buntują się przeciwko traktowaniu ich przez...
Valerian wydanie zbiorcze Tom 5 0/5 Nasza cena:
88,20 zł 105,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Valerian wydanie zbiorcze Tom 5

Przed nami nikt nigdy nie opowiadał takich przygód. W tej serii wszystko jest możliwe. Każdy nowy album może nas zaprowadzić wszędzie, gdzie tylko zechcemy.Jean-Claude MezieresFantastyka naukowa była cudownym sposobem na "rozgrzanie" rzeczywistości.Pierre Christin
Valerian wydanie zbiorcze Tom 6 0/5 Nasza cena:
84,00 zł 100,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Valerian wydanie zbiorcze Tom 6

Przed nami nikt nigdy nie opowiadał takich przygód. W tej serii wszystko jest możliwe. Każdy nowy album może nas zaprowadzić wszędzie, gdzie tylko zechcemy. Jean-Claude Mezieres Fantastyka naukowa była cudownym sposobem na "rozgrzanie" rzeczywistości. Pierre Christin
MISTRZOWIE KOMIKSU Fins de siecle: Falangi Czarnego Porządku, Polowanie 0/5 Nasza cena:
81,99 zł 99,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

MISTRZOWIE KOMIKSU Fins de siecle: Falangi Czarnego Porządku, Polowanie

Falangi Czarnego Porządku i Polowanie - dwa znakomite dzieła komiksowe Enkiego Bilala i Pierre'a Christina w jednotomowym, luksusowym wydaniu pod wspólnym tytułem FINS DE SIÈCLE. Artystyczne świadectwo wydarzeń zamykających XX wiek. Falangi Czarnego Porządku to gorzka, krwawa epopeja, stworzona w...
Robert Moses. Ukryty władca Nowego Jorku 0/5 Nasza cena:
31,16 zł 38,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Robert Moses. Ukryty władca Nowego Jorku

Od metra po wieżowce, od basenów po plaże, od przedmieść Long Island po finansowe city Manhattanu – oblicze współczesnego Nowego Jorku zostało w ogromnej mierze ukształtowane przez decyzje jednego człowieka: Roberta Mosesa (1888–1981).Oto graficzna biografia kontrowersyjnego wszechwładnego...
Mistrzowie komiksu Legendy naszych czasów 0/5 Nasza cena:
81,99 zł 99,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Mistrzowie komiksu Legendy naszych czasów

Album dwóch znakomitych europejskich twórców komiksowych – Enkiego Bilala i Pierra Christina, będący zapisem nastrojów panujących we Francji w latach 70-tych XX wieku. Składa się z trzech luźno powiązanych fabularnie części, których tematem są społeczno-polityczne realia ówczesnego świata....
Czarne nenufary 5/5 Nasza cena:
53,82 zł 69,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Czarne nenufary

Adaptacja kryminalnej powieści Michela Bussiego, która w 2011 stała się sensacją we Francji, wspięła na szczyty list bestsellerów i otrzymała kilkanaście nagród dla najlepszego kryminału roku. W Giverny, miasteczku w którym Claude Monet spędził ostatnie lata życia malując legendarne obrazy z...
Złoty Berlin 5/5 Nasza cena:
34,57 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Złoty Berlin

Berlin, rok 1929. Komisarz Gereon Rath z powodów dyscyplinarnych zostaje przeniesiony z Kolonii do Berlina. Tu trafia do wydziału zajmującego się sprawami obyczajowymi, co traktuje jako degradację. Zaangażowany w sprawę szajki zajmującej się produkcją pornografii odkrywa jednak, że jest ona...
Zmysły 3/5 Nasza cena:
24,23 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zmysły

Nowa książka autora „Neurokomiksu”. Wkrocz w świat zmysłów. Poznaj cztery mechanoreceptory odpowiedzialne za zmysł dotyku. Zbadaj z bliska kubki smakowe. Poznaj związek zapachów z pamięcią. Dowiedz się jak optyczne iluzje oszukują komórki oka, by widziało rzeczy których nie ma... „Zmysły” to...
Tetris. Ludzie i gry 4/5 Nasza cena:
24,23 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Tetris. Ludzie i gry

Tetris to jedna z najdoskonalszych i najpopularniejszych gier wideo w historii. Prosta, ale niezwykle wciągająca. Niekończąca się łamigłówka, od której uzależniły się miliony graczy na całym świecie. Choć powstała 35 lat temu, do dziś cieszy się wielką popularnością. Z tym, że teraz najczęściej gra...
Audubon. Na skrzydłach świata 4/5 Nasza cena:
36,37 zł 59,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Audubon. Na skrzydłach świata

Fascynująca biografia człowieka, którego pasja przerodziła się w obsesję. Na początku XIX wieku John James Audubon wyruszył na niezwykłą ornitologiczną wyprawę. Mając tylko przyrządy malarskie, asystenta, pistolet i wielkie marzenie, postanowił poznać i namalować wszystkie ptaki Ameryki. Nic nie...
Wilk 5/5 Nasza cena:
30,30 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wilk

Fascynująca przygoda i ekologiczna przypowieść, która kwestionuje miejsce człowieka w królestwie zwierząt. W samym sercu alpejskiej doliny Vénéon biały wilk i pasterz prowadzą wyniszczającą walkę. Do ostatniej kropli krwi, do ostatniego tchnienia przeciwnika. Nie wyobrażają sobie koegzystencji, aż...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula