Ortodroma

Średnia: 4.2 Ilość ocen: 6
Wysyłka w:
24 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2018
Ilość stron
208
Wydawnictwo
Promocja! Do końca pozostało:
Nasza cena: 25,77 zł 37,90 zł Taniej o: 32%

"Ortodroma" to książka nawiązująca do najlepszych tekstów podróżniczych, w której autor zabiera nas w nieznane, odbyte już wyprawy poza granice ludzkiej wytrzymałości.

Ile może znieść człowiek, który wyznaczył sobie pewien konkretny cel? Jak długo można żyć marzeniem i co możemy zrobić, aby je w końcu zrealizować? "Ortodroma" to książka nawiązująca do dalekich wypraw pełnych tajemnic. Jak potoczyły się losy ich uczestników?

Kiedy w 1914 roku Ernest Shackleton postanowił wyruszyć na pokładzie swojego statku, wszyscy wierzyli, że uda mu się dotrzeć do Antarktydy. Niestety, mimo zaangażowania i ciężkiej pracy całej załogi, podróż nie zakończyła się sukcesem. Statek został uwięziony w lodzie, a od wymarzonego celu dzielił wszystkich zaledwie jeden dzień. Ponad wiek później inna załoga rusza w podobny rejs, chce powtórzyć trasę poprzedników. Jednym z kapitanów jest sam autor, Mateusz Janiszewski. Nie wszystko idzie zgodnie z planem. Wiele problemów, których nikt się nie spodziewał, wpływa nie tylko na samą podróż, ale i ludzi. To człowiek w końcu walczy ze swymi własnymi słabościami, usiłując pokonać wszystko na swojej drodze. Tylko czy będzie to w ogóle możliwe?

"Ortodroma" to wspaniała książka, która opisuje niezwykłe, dalekie i niebezpieczne podróże. Skupia się jednak głównie na różnych powodach, jakie pchają ludzi do ich podjęcia. Mogłoby się wydawać, że instynkt samozachowawczy powinien już dawno zadziałać i powiedzieć wyraźne "stop". W większości podobnych wypraw jednak tak się nie dzieje. Czy uda się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego właśnie tak jest?

Mateusz Janiszewski jest polskim pisarzem. Zajmuje się również chirurgią urazową, chociaż od kilkunastu lat publikuje książki i opowiadania. Aktywnie uprawia różne sporty. Pierwszą jego pozycją, wydaną pod własnym nazwiskiem, jest "Dom nad rzeką Loes".

Czytaj całość

Recenzje (6)
 1. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-06-02
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Przyznaję, że do tej książki podeszłam nieco sceptycznie – myślałam, że będzie cukierkowo i wzruszająco. Nic bardziej mylnego! Powieść zaskakuje, gra na emocjach, daje nadzieję.

  Wielki plus za bardzo ciekawą kompozycję, która sprawia, że w „Całej ja” nic nie jest oczywiste, chociaż z pozoru się takie wydaje. Jednym słowem – szczerze polecam. Przeczytałam z wielką przyjemnością.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzent Wybitny
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-05-30
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Mała książka – wielka treść

  Książka napisana „do wewnątrz”. Autor przemierza odległe zakątki świata (podąża śladem wyprawy na Antarktydę z 1914 r.), ale celem nie jest opisanie tego, co na zewnątrz, co widzi, tylko tego, co czuje, co dzieje się w nim, jak odbiera to, co ma okazję zobaczyć. Zaskakuje wnioskami.

  Niesamowity język wypowiedzi, urzekający, wyjątkowy, myślę, że niepowtarzalny.

  Jest to reportaż, którego nie powinno czytać się za szybko, żeby nie utracić możliwości delektowania się słowem. Zresztą autor posiada niebywałą zdolność wymuszenia skupienia u czytelnika (w pozytywnym sensie:) ), żeby w pełni mógł odebrać kierowany do niego przekaz.

  Wyjątkowa lektura, która porusza do głębi.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu 2018-06-17
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Dlaczego ruszamy do miejsc, które mogą nas zabić?

  Ortodroma to reportaż podróżniczy, zbiór treściwych przemyśleń autora na temat życia i człowieka. Sam autor – Mateusz Janiszewski – jest chirurgiem i podróżnikiem, a książka opisuję rejs śladami podróży Ernesta Shackletona z 1914 roku.

  „Budzę się w obcym mieście wśród obcych słów, ulic krzyżujących się pod obcymi kątami, tworzącymi obcą dla mnie przestrzenną siatkę.”

  Autor posługuje się pięknym językiem, w poetyckim klimacie płyniemy razem z nim po lodowatych wodach do Antarktydy. Obserwujemy szaleństwo, jakie pojawia się w jego myślach, odkrywamy intymne jego uwagi, do których daje nam wgląd. Jego uczucia, poczucie beznadziei i pustki.

  „Niczego tam nie ma. Żywych stworzeń, ciekawych miejsc, niczego prócz wiatru. Wiatr rozbiera mnie warstwa po warstwie, zdziera cienką kurtkę, cienką koszulkę i cienką skórę, splątuje delikatną sieć żył i tętnic, miesza w siateczce nerwów i limfatycznych naczyń.”

  Czytamy o heroicznej walce bohaterów z żywiołami, o ich słabościach i odrętwieniu, jakie czują, gdy ruszają w podróż. Przez dużą część książki miałam wrażenie, że bujam się wraz z nim na statku, współodczuwając jego chorobę morską.

  „Dalekie południe jest pustką, w której umiera perspektywa i o którą nie ma jak zahaczyć języka.”

  Nie jest to łatwa lektura. Kunszt literacki autora nakazuje pełne skupienie przy czytaniu, w przeciwnym razie nie będziemy w stanie nic zrozumieć, a jego słowa wydadzą się być literackim bełkotem osoby, która upiła się za dużo tych słonych wód.

  „Nie wiedząc, kim są ani kim się staną, podążają na południe w poszukiwaniu nagrody, której nikt nie ceni, w podróży, której nikt nie śledzi.”

  Przez całą naszą wspólną drogę towarzyszyła mi myśl przewodnia tejże książki, a mianowicie „dlaczego ruszamy do miejsc, które mogą nas zabić?”. I wciąż nie znalazłam na to odpowiedzi, choć sądziłam, że Mateusz Janiszewski udzieli mi na to konkretnej informacji. Czy to z powodu wewnętrznego letargu? Być może brakuje nam wrażeń, które pobudzą nasz uśpiony organizm?

  „Nie wiadomo, czy w ten sposób spełnia marzenie męża, czy po prostu oddaje wiecznie nieobecnego w jej życiu mężczyznę w ręce ostatniej z długiego orszaku kochanek.”

  Ponadto Janiszewski stosuje mnóstwo odniesień do klasyki literatury, przez co miłośnicy słowa pisanego pokochają go tylko bardziej, jakby wcześniej nie zakochali się już w jego wrażliwości i przenikliwości. Bowiem czujne oko reportera – podróżnika wychwyci najmniejszą chociażby oznakę ułomności człowieka.

  Recenzja pochodzi ze strony www.zksiazkadolozka.pl

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Super Recenzent
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu 2018-06-13
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  PODRÓŻ NA KONIEC ŚWIATA

  „Ortodroma” (gr. „orthós” - prosty, „drómos” - bieg, tor wyścigowy) – najkrótsza droga pomiędzy dwoma punktami na powierzchni kuli biegnąca po jej powierzchni. Minimalistyczna, prosta okładka i ciekawy opis przyciągnęły moją uwagę. Książka o tytule brzmiącym tak, jak przytoczona na początku definicja, ma w sobie wiele treści i przesłania, którego nie sposób przegapić.

  Mateusz Janiszewski wraz z załogą, postanawia wyruszyć w trasę, jaką w 1914 roku przebył Ernest Shackleton na pokładzie Endurance. Czyni to ponad wiek później, a pragnieniem jest dotarcie do miejsca, które może go zabić. Autora bowiem przyciąga nieznane odludzie, jakim jest odległa Antarktyka. W każdym słowie napisanym przez Janiszewskiego czuć miłość do przyrody, a także respekt przed jej potęgą. Swoją podróż zaczyna w Buenos Aires, krainie dusznej i zatłoczonej, typowym konglomeracie miejskim. Niebawem podczas pobytu na Półwyspie Valdes, pijąc piwo próbuje tłumaczyć tubylcowi, dokąd zmierza i po co. Powtarza ciągle, że na południe, do zmarzniętej antarktydzkiej ziemi. Rozmówca jednak nie wie po co autor się tam wybiera. Odtąd czuć w tekście pewną zmianę. Janiszewski, nam czytelnikom, próbuje wytłumaczyć po co tam zmierza. Ja jednak myślę, że niektórych czynów nie trzeba tłumaczyć.

  Fabuła przynosi nam jasną i rzetelną odpowiedź „po co”. I choć tekst jest napisany iście poetyckim językiem, to dość przystępnym w odbiorze. Prawda jest jednak taka, że przy lekturze należy się dobrze skupić i wyciszyć, bo nie jest to prosty tekst. Jednak jest to tekst, który niesie w sobie ważną treść. Dzięki „Ortodromie” wpatrujemy się w siebie i tak, jak tubylec z Valdes, tak my sami zadajemy sobie pytanie „po co?”. Po co zmierzasz do miejsca, które może cię zabić? Po co ci twoja własna, okrutna, ale i piękna Antarktyda? Po co ci trud, o który nikt inny nie zabiega?

  Smagani zimnym wichrem na pokładzie Zimorodka, wraz z autorem przeżywamy swoją własną podróż. Czujemy całym sobą prawdziwą naturę tego miejsca, które jedni pokochają, a inni znienawidzą. Jedno jest pewne – nikt nie przejdzie obok niego obojętnie. Tak samo i my nie przejdziemy obojętnie wobec trudów naszej wyprawy, tej najważniejszej, której nikt oprócz nas nie musi rozumieć. Nasza ortodroma rozpoczyna się każdego dnia i niezależnie od tego, jaka będzie, przebywamy ją ciągle na nowo, nie zważając na zimny wiatr, mróz i niedogodności, jakie spotkamy na trasie.

  www.recenzje-anki.blogspot.com

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Super Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2018-06-11
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  „ORTODROMA”

  Autor: Janiszewski
  Mateusz.

  „Ortodroma (gr. orthós – prosty, drómos – bieg, tor wyścigowy) – najkrótsza droga pomiędzy dwoma punktami na powierzchni kuli biegnąca po jej powierzchni.

  W tym znakomitym reportażu literackim nawiązującym do najlepszych tekstów podróżniczych Janiszewski zabiera nas w nieznane, w wyprawę poza granice ludzkiej wytrzymałości, do świata, który jest skrajnie nieprzyjazny, ale który – jeśli się na niego otworzymy – nas przeniknie. W swym pojmowaniu bezkresu Janiszewski daje nam doświadczenie iście conradowskie. Dotknięcie tajemnicy”.

  Autor przemieszcza się szlakiem podróży Ernesta Shackleton'a z 1914 roku, który wyruszył na pokładzie Endurance w podróż, która przeszła do historii jako niezwykle barwna ale i dramatyczna. Mimo dobrego przygotowania nie wszystko poszło po myśli załogi biorącej w niej udział. Przyroda okazała się silniejsza i przez kilka miesięcy musieli pokonywać trudności, niekiedy była to walka o życie.

  Janiszewski przenosi nas w podróż, którą odbywa w podobnych warunkach ponad sto lat później. Opisuje zapamiętane chwile, momenty przeżywanych trudności, walki z żywiołem. Jest okres spokoju, przygotowania do wyprawy, jak również niezwykle realistyczny, czasami dramatyczny przekaz z wyprawy. Trudności do pokonania, na granicy wytrzymałości człowieka, walka ze słabościami. Książka napisana jest nieco trudnym językiem. Wszystkie opisy akcji żeglarskich, przebiegu wyprawy czy wyposażenia statku, naszpikowane są terminologią znaną jedynie żeglarzom. Trzeba się napracować aby rozszyfrować użyte nazwy i zrozumieć o co chodzi.

  Książkę wydało Wydawnictwo Znak Literanova.

  Polecam, Zdzisław Ruszkowski.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 1 recenzje

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula