Na te pytania odpowiada Andrzej Kozicki w swojej najnowszej książce "Odbudowa Warszawy opowiedziana na nowo". Autor przedstawia nieznane do tej pory fakty oraz reinterpretuje i ocenia na nowo wiele historii związanych z odbudową Warszawy. Obowiązkowa pozycja w biblioteczce każdego varsavianisty oraz miłośnika historii!
Prace nad odbudową stolicy po wojennych zniszczeniach rozpoczęto niemal natychmiast po zakończeniu działań militarnych. Już w styczniu 1945 roku powołano Biuro Organizacji Odbudowy m.st. Warszawy, które miesiąc później na mocy specjalnego dekretu Krajowej Rady Narodowej przekształcono w Biuro Odbudowy Stolicy.
Zespół architektów, konserwatorów, historyków, inżynierów i geodetów działał nieprzerwanie przez ponad 6 lat. Mieszkańcy Warszawy zawdzięczają ich pracy nie tylko odbudowę zabytkowych kamienic Starego Miasta czy rekonstrukcję Zamku Królewskiego, ale także wprowadzenie wielu innowacyjnych udogodnień komunikacyjnych, takich jak na przykład trasa W-Z. Choć z perspektywy ponad 70 lat wiele z decyzji BOS wydaje się kontrowersyjnych lub co najmniej niezrozumiałych, warto ponownie przeanalizować okoliczności, w jakich odbywała się akcja odbudowy stolicy.
Autor książki, Andrzej Kozicki (ur. 1982), jest byłym warszawskim radnym (z ramienia dzielnicy Śródmieście) oraz współzałożycielem stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Pozycja została wydana dzięki Fundacji Na Rzecz Warsztatów Analiz Socjologicznych.
Szukasz więcej propozycji? Zobacz nasze tytuły z kategorii historia polski
