Książka "Ocalała z chińskiego gułagu" jest reportażem opowiadającym o Gulbahar Haitiwaji, pierwszej ujgurskiej kobiecie, której udało się przeżyć chiński obóz reedukacyjny i która zdecydowała się opowiedzieć o tym, co tam przeżyła.
Ujgurowie są tureckojęzyczną muzułmańską grupą etniczną zamieszkującą Xinjiang. Region ten jest bardzo pożądany przez Komunistyczną Partię Chin z uwagi na jego położenie na Nowym Jedwabnym Szlaku.
W swoim reportażu Gulbahar opowiada o okolicznościach i powodach swojego zatrzymania oraz o tym, co musiała znosić podczas pobytu w obozie reedukacyjnym, czyli chińskim gułagu, do którego w ostatnich kilku latach deportowano ponad milion Ujgurów.
Przez trzy lata pobytu w tym obozie Gulbahar przeżyła niekończące się przesłuchania, głód, przemoc i tortury. Zmuszona była spać w niewielkiej celi z innymi kobietami przy ciągle zapalonym świetle. Kamery śledziły każdy jej ruch. W obozie obowiązywała obszerna lista zakazów i trzeba było bardzo uważać na to, co się mówi. Kobiecie udało się to wszystko jednak przetrwać.
Gulbahar zdecydowała się opowiedzieć o tym, co ją spotkało. Jej wspomnienia zostały spisane przez Rozenn Morgat, francuską dziennikarkę, a następnie opublikowane w styczniu 2022 roku we Francji.