Nieodgadniony

Średnia: 4.5 Ilość ocen: 10
Wysyłka w:
48 godzin + czas dostawy
Rok wydania
2018
Producent
Nasza cena: 25,59 zł 39,99 zł Taniej o: 36%


"Nieodgadniony" jest o tajemnicach, których nie warto odkrywać. Przekonaj się, czy tym razem prawda powinna ujrzeć światło dzienne po wielu, wielu latach, chociaż miałoby się to wiązać z ogromnym niebezpieczeństwem.

Akademia Ellinghama jest prywatną i bardzo elitarną szkołą w Vermont, założoną w XX wieku przez Alberta Ellinghama, który twierdził, że nauka jest zabawą.

Niedługo po otwarciu Akademii, w 1936 roku, w niewyjaśnionych okolicznościach zaginęły żona oraz córka założyciela. Jedyny trop, jaki pojawia się w tej sprawie, to list-zagadka, w którym autor wymienia sposoby na morderstwo i podpisuje się "Nieodgadniony". Mimo ogromnego zaangażowania właściciela szkoły oraz wydziałów śledczych sprawa porwania rodziny Ellinghama pozostaje nierozwiązana.

Po latach uczennicą Akademii zostaje Steve Bell, którą fascynują zbrodnie i techniki detektywistyczne i która w przyszłości chciałaby zostać agentką FBI. Zafascynowana sprawą zniknięcia żony i córki założyciela Akademii oraz niewyjaśnionym morderstwem jednej z uczennic, postanawia odkryć, kim jest Nieodgadniony i co tak naprawdę wydarzyło się przed laty.

Czy uda jej się odkryć nowe fakty? Kto zrobi wszystko, by Stevie nie angażowała się w tę sprawę?

Narracja "Nieodgadnionego" prowadzona jest dwupłaszczyznowo, w dwóch planach czasowych, wydarzenia współczesne przeplatane są retrospekcjami z 1936 roku. Misternie zaplanowana intryga nie kończy się wraz z ostatnią stroną książki, gdyż "Nieodgadniony" to pierwszy tom kryminalnej trylogii "Truly Devious".

Maureen Johnson to urodzona w 1973 roku amerykańska pisarka, autorka powieści z gatunku young adult fiction. W Polsce dotychczas ukazała się jej powieść "13 małych błękitnych kopert" oraz opowiadanie, które opublikowano we wspólnym zbiorze "W śnieżną noc".

Czytaj całość

Recenzje (10)
 1. Recenzent Wybitny
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-05-04
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  3 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  Bardzo miło jest mi napisać, że książka zainteresowała mnie od pierwszej strony. Przede wszystkim jest to zasługa akcji, którą osadzono w dwóch płaszczyznach czasowych. Co rozdział autorka przedstawia nam na zmianę wydarzenia z 1936 roku i ze współczesności, stopniowo wtajemniczając czytelników w mroczną intrygę. Przewracając strony w swoim egzemplarzu nie mogłam zdecydować co intryguje mnie bardziej - opisy lat 30 ubiegłego wieku czy opisy naszych czasów. Chciałam jak najszybciej dowiedzieć się o co chodzi i gdy już myślałam, że za chwilę sprawa zostanie wyjaśniona, pojawiały się nowe istotne fakty. Dodatkowo świetnym urozmaiceniem powieści okazały się być np. rysunkowy plan akademii, listy Nieodgadnionego lub zapisy przesłuchań, które jeszcze bardziej urealniały całość. Z doświadczenia wiem, że ludzie lubią książki, których fabuła toczy się na terenie jakiejś szkoły i gdzie bohaterami są głównie członkowie społeczności szkolnej. Widocznie Maureen Johnson również wiedziała to pisząc trylogię Truly devious i wykorzystała swój pomysł na kryminał inny niż reszta. Najbardziej polubiłam główną bohaterkę, czyli Stephanie Bell. Jej tajemniczość, wścibskość, przebiegłość, a także problemy ze zdrowiem i nawiązywaniem znajomości sprawiły, że chętnie śledziłam jej poczynania. Dziewczynka zafascynowana morderstwami w Akademii Ellinghama robiła wiele, aby rozwiązać zagadkę. Stevie nie przypuszczała jednak, że wkrótce zginie jeden z uczniów, a ona sama będzie w centrum nieprzyjemnych wydarzeń. Czy dziewczyna wykorzysta szansę na pokazanie swoich zdolności detektywistycznych? W książce odnajdziemy nawiązania do powieści Agathy Christie i Sir Arthura Conan Doyle'a. Bardzo mi się to podobało, ponieważ kocham twórczość pani Christie, natomiast książki o Sherlocku mam jeszcze przed sobą. Stevie Bell przepadała za obydwojgiem pisarzy, a jej biblioteczkę zajmowały stosy ich powieści. Myślę, że cała intryga w książce zainspirowana kultowymi kryminałami może być określona jako sukces w karierze pisarskiej Maureen Johnson. Jeżeli tak jak ja jesteście fanami powieści kryminalnych i dodatkowo lubicie młodzieżówki, to ta książka jest dla Was! Jestem też pewna, że jeśli nie mieliście nigdy styczności z książkami o morderstwach, to "Nieodgadniony" przypadnie Wam do gustu. Cieszę się, że jest to pierwsza część trylogii i jednocześnie jestem zasmucona, że muszę czekać na kolejny tom. Mroczny klimat, tajemnicza zagadka, fascynujący bohaterowie oraz świetny warsztat pisarski autorki (oraz bardzo dobre tłumaczenie) sprawi, że nie oderwiecie się od tego tytułu! Koniecznie po niego sięgnijcie!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Super Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2018-06-07
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Właśnie zakończyłam lekturę książki, która zainteresowała mnie już samą szatą graficzną, oraz nazwiskiem autorki. Nieodgadniony to pierwsza część trylogii Maureen Johnson, którą możecie kojarzyć z zimowego zbioru opowiadań wydanego przez Bukowy Las, który nosi tytuł W śnieżną noc. Johnson była jedną z trzech autorów, których opowiadanie możecie tam znaleźć. Obok jej historii znajduje się tekst Johna Greena (Gwiazd naszych wina, Papierowe miasta, Żółwie aż do końca) i Lauren Myracle.

  Maureen Johnson urodziła się 1973 roku w stanie Pensylwania (USA). To amerykańska pisarka, autorka kilku powieści młodzieżowych, m.in. Trzynaście małych błękitnych kopert, Love Hurts, serii Shades of London (The Name of The Star, The Madness Underneath, The Shadow Cabinet). Jej nazwisko możemy również znaleźć na okładkach książek z serii o Nocnych Łowcach. Nieodgadniony to pierwsza część kryminalnej serii młodzieżowej - oryginalny tytuł brzmi Truly Devious. Kolejna część nosi tytuł The Vanishing Stair. Niestety, nazwy ostatniej części jeszcze nie podano.

  Akademia Ellinghama - elitarna, prywatna szkoła w Vermont, dzieło życia Alberta Ellinghama. Miejsce pełne łamigłówek i zagadek, wijących się ścieżek, ogrodów, ukrytych korytarzy i tajemnych przejść. Jest niczym dom zagadek. Bo - jak twierdzi jej założyciel – „nauka jest zabawą”. W 1936 roku, wkrótce po otwarciu akademii, znikają żona i córka Ellinghama. Jedynym tropem w sprawie jest prześmiewczy list-zagadka, w którym podpisana pseudonimem „Nieodgadniony” postać wymienia sposoby na morderstwo. Porwanie rodziny Ellinghama staje się jedną z największych nierozwikłanych zbrodni w historii USA. Wiele lat później, pasjonująca się sprawami kryminalnymi uczennica pierwszego roku akademii, Stevie Bell, postanawia rozwikłać zagadkę z przeszłości. Najpierw jednak musi odnaleźć się w wymagających szkolnych realiach wśród nowych, ekscentrycznych przyjaciół.

  Coś wisi w powietrzu. Mroczna postać z przeszłości nie daje o sobie zapomnieć. Nieodgadniony - a wraz z nim śmierć - powróci do akademii. - Poradnia K

  Nie wiem dlaczego, ale rozpoczynając czytanie tej książki, byłam do niej niesamowicie pozytywnie nastawiona - choć jest to kryminał przeznaczony dla młodzieży, co powinno nieco ostudzić moje emocje. Jednakże naprawdę dobrze się przy nim bawiłam. Autorka posługuje się ciekawym stylem - jest ON jednocześnie spokojny i intrygujący. Wokół Akademii Ellingham roztacza się wręcz namacalna aura tajemniczości, nierozwiązanego sekretu sprzed lat, którą sama z chęcią bym rozwiązała.

  ,,Szkoły zdobywają rozgłos dzięki wykładowcom, drużynom sportowym, absolwentom. Nie powinny jednak słynąć morderstwami."

  Maureen Johnson stawia przed czytelnikiem nastoletniego Sherlocka w spódnicy... choć właściwie Stevie Bell woli praktyczny ubiór. Już sama charakterystyka głównej bohaterki jest oryginalna i zasługuje na pochwałę. Stevie Bell to nastoletnia fanka kryminałów, która na własną rękę analizuje morderstwa, chcąc odkryć ich faktyczny przebieg. Jej marzeniem jest praca w FBI oraz rozwiązanie zagadki tajemniczych porwań w Akademii Ellingham. Możliwość nauki w tej szkole, to spełnienie marzeń nastolatki. Stevie fascynuje się Sherlockiem Holmesem, Agathą Christie, co widać w jej zachowaniu oraz myślach, do których mamy dostęp dzięki wnikliwemu narratorowi. Nastolatka niejednokrotnie wykazuje się rozumowaniem dedukcyjnym. Nie jest ono na poziomie Sherlocka, ale muszę przyznać, że autorka w tej kwestii naprawdę dobrze wypadła.

  Akademia Ellinghama to niesamowite miejsce, którego klimat czuć już od pierwszych stron! To kompleks budynków, położony w trudno dostępnych górskich terenach stanu Vermont. Powstała ona w 1936 roku z inicjatywy Alberta Ellinghama. Akademia oferuje darmową naukę oraz internat zdolnej młodzieży, która może pochwalić się różnorakimi talentami. I tym też sposobem poznajemy szereg ciekawych bohaterów pierwszo- i drugoplanowych, takich jak Janelle, czy tajemniczy David. Każdy z nich jest nietypowy na swój własny sposób.

  Maureen Johnson porusza się między dwiema płaszczyznami czasowymi. Głównie znajdujemy się w uniwersalnej teraźniejszości, jednakże autorka od czasu do czasu rzuca czytelnika w przeszłość, by mógł przyjrzeć się dramatycznej sytuacji rodziny Ellingham z bliska. Bardzo spodobało mi się wzbogacenie fabuły o zapisy z przesłuchań, różnorakie dokumenty związane ze zdarzeniem z 1936 roku. Pewnie was nie zdziwię, gdy wspomnę o cudownym wydaniu, ponieważ Poradnia K naprawdę dba o wygląd zarówno zewnętrzny, jak i wewnętrzny swoich książek. Mam nadzieję, że wydawnictwo zdecyduje się na wydanie drugiego tomu w niedługim czasie, bo jestem bardzo ciekawa rozwinięcia tej historii.

  ,,Gdzie ten jest, kogo jakby nie ma? Na stopniu nigdy; na schodach szukać trzeba.''

  Chyba jedyna sprawa związana z tą książką, która NIE przypadła mi do gustu, to zakończenie Nieodgadnionego. Autorka przez grubo ponad 400 stron stawia przed czytelnikiem wiele zagadek, to rzuca nam trop, to zbija ze ścieżki. Sądziłam, że na końcu książki doczekam się odpowiedzi, a tymczasem otrzymałam jakiś mały okruszek tego, co chciałam dostać - czuję więc ogromny niedosyt, który mam nadzieję, zaspokoić drugim i trzecim tomem trylogii. Boję się tylko, że mój entuzjazm i chęć poznania odpowiedzi zgaśnie przez czas oczekiwania na kontynuację - jak to niestety często bywa.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-06-01
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Okładka oraz rekomendacja Johna Greena kazały mi założyć, że "Nieodgadniony" to zwykła młodzieżówka jakich wiele. Na szczęście tuż po rozpoczęciu lektury okazało się, że ta książka jest prawdziwym kryminałem, z tym, że z akcją w akademii. Trupy, krew, morderstwo i zagadka to kluczowe elementy opowieści, a tematy czysto nastolatkowe są jedynie ciekawym urozmaiceniem fabuły. Cukierkowa otoczka, tak charakterystyczna dla dreszczowców dla młodych czytelników, od samego początku nie ma nawet możliwości się pojawić. Autorka nie ma zamiaru traktować tematu pobłażliwie, przez to tworzy skomplikowaną intrygę podsyconą mrocznym klimatem.

  Osobiście uwielbiam tajemnice dotyczące szkoły, kampusu, fascynują mnie zakarmarki ciemnych piwnic i ukrytych korytarzy. Taki potencjał miała na przykład seria "Wybrani", która jednak za bardzo zapętliła wątki thrillera i wysunęła na pierwszy plan głupiutką bohaterkę oraz jej miłosne problemy. A Stevie Bell... to zupełnie nieszablonowa osóbka.

  Główna bohaterka ma bzika na punkcie spraw kryminalnych. Zagadki, tropy, morderstwa fascynują ją do tego stopnia, że rozpoczęcie nauki w Akademii Ellinghama traktuje jako początek najlepszego okresu w jej życiu. Staje się częścią jednej z najgłośniejszych sprawy lat trzydziestych XX wieku, kiedy to zniknęły żona i córka założyciela szkoły. Stevie na siłę szuka tarapatów, a te znajdują ją w postaci powrotu Nieodgadnionego. Kim jest? Jaki ma związek ze sprawą Ellinghamów? Nowe tropy i poszlaki są tym, co najbardziej motywuje czytelnika do lektury. Stevie okazuje się być świetną kompanką w rozwiązywaniu zagadki, jej analityczny umysł potrafi zaimponować, nie czuć też dużej różnicy wiekowej pomiędzy dorosłym czytelnikiem a bohaterką. To trzeba autorce przyznać - cudownie wykreowała swoje postaci. Z jednej strony są to jeszcze młode osoby niepewne swojej przyszłości, z drugiej zaś właśnie pęka bańka oczekiwań i wyobrażeń z dzieciństwa, dotycząca wizji dorosłości. Gdzieś w tych bohaterach odnajdywałam samą siebie - lekko zagubioną, szukającą dopiero swojego zdania na ważne tematy. Tak naprawdę mam wrażenie, że ten proces trwa i trwa, dlatego bardzo zżyłam się z tymi postaciami, zwłaszcza ze Stevie.

  To, że autorka poważniej podeszła do tematu zbrodni niż inni autorzy YA, widać również w stylu, w jakim napisana jest książka. Nie mamy tutaj stron zapełnionych w znacznej większości tylko pustymi i nudnymi dialogami, jest za to dużo opisów, które wciągają czytelnika w historię Nieodgadnionego. Podczas lektury poczujemy niepokój, napięcie, mrok i oczekiwanie na rozwiązanie zagadki. Co jest lekko zaskakujące - tak naprawdę wiele pozostaje niewyjaśnione. Mamy świadomość, że autorka świetnie zaplanowała intrygę, ale jest jeszcze tyle pytań bez odpowiedzi, że oczekiwanie na kontynuację będzie prawdziwą katorgą.

  "Nieodgadnionego" polecam bez względu na wiek, to książka uniwersalna, która na dobre wciągnie i sprawi, że będziemy chcieli jak najszybciej dowiedzieć się, o co tak naprawdę chodzi. To lektura oryginalna, jedna z lepszych YA, która nie skupia się na stereotypowych młodzieńczych problemikach, a ujmuje klimatem tajemniczej akademii. Dla fanów zagadek, kryminałów i thrillerów w lekkiej postaci - lektura idealna.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-09-14
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Jeśli uwielbiacie rozwiązywać zagadki kryminalne to najnowsza powieść Maureen Johnson "Nieodgadniony" z pewnością przypadnie wam do gustu.

  Albert Ellingham założył w XX wieku prywatną i bardzo elitarną szkołę dla najbystrzejszych umysłów. Nauka w Akademii Ellinghama od zawsze była bezpłatna, ale dostać się do niej jest bardzo trudno i każdego roku udaje się to jedynie 50 osobom. Szkoła ma niechlubną przeszłość. W pierwszym roku jej działania zdarzyła się ogromna tragedia, uprowadzona została rodzina Ellinghama. Wkrótce odnaleziono ciało żony, ale po córce zaginął wszelki ślad. Jedyny trop jaki pojawił się w sprawie to list-zagadka. Mimo ogromnego zaangażowania właściciela szkoły oraz policji sprawa porwania pozostaje nierozwiązana. Po latach uczennicą prestiżowej szkoły zostaje Steve Bell, dziewczyna o dość osobliwych zainteresowaniach. Fascynują ją zbrodnie i techniki detektywistyczne, a w dorosłym życiu chciałaby być agentką FBI. Steve jest inteligentna, zabawna, ale dość wycofana i dlatego nie ma wielu przyjaciół. Jest natomiast pewna, że uda jej się rozwikłać zagadkę sprzed 80 lat. Najpierw jednak musi stawić czoło codziennemu życiu w Akademii, tak różnemu od dotychczasowego.

  Narracja "Nieodgadnionego" prowadzona jest w dwóch planach czasowych, wydarzenia współczesne przeplatane są z retrospekcjami z 1936 roku. Powoli poprzez przesłuchania policyjne, artykuły z gazet odkrywamy kulisy tragicznych wydarzeń z lat trzydziestych ubiegłego wieku. Podczas gdy obecna narracja opowiedziana jest w dużej mierze z punktu widzenia Stevie.

  Bestseller Maureen Johnson pozytywnie mnie zaskoczył. Od pierwszych stron autorka wciąga nas w trzymającą w napięciu wartką akcję, której zwroty są trudne do przewidzenia. "Nieodgadniony" to pierwsza część trylogii, więc nie żegnamy się definitywnie ze Stevie Bell i jej przyjaciółmi. Nie pozostaje więc nic innego, jak z niecierpliwością czekać na kolejny tom opowieści.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2018-07-27
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Recenzja z bloga: zatraceni w kartkach

  Na pewno znacie autorkę, ale może nie do końca wiecie skąd. Kojarzycie serię „Kroniki Bane’a”? ich współautorką jest właśnie Maureen Johnson z Cassandrą Clare. Dzisiaj przychodzę do was z książką, która zaciekawiła mnie już na samym początku, dzięki skrzydełkom i dzięki opisowi, który mówi dużo o książce.

  W 1936 roku, wkrótce po otwarciu Akademii, znikają żona i córka Ellinghama. Jedynym tropem w sprawie jest prześmiewczy list-zagadka, w którym tajemniczy Nieodgadniony podaje sposoby na morderstwo. Porwanie rodziny Ellinghama staje się jedną z największych nierozwikłanych zbrodni w historii USA.

  Wiele lat później pasjonująca się sprawami kryminalnymi uczennica pierwszego roku Akademii, Stevie Bell, postanawia rozwiązać zagadkę z przeszłości. Najpierw jednak musi odnaleźć się w wymagających szkolnych realiach, wśród nowych ekscentrycznych przyjaciół.

  Stevie jest osobą raczej samotną. Nie lubi pracować w grupie, bo nie umie się w niej odnaleźć. Elitarna szkoła, do której trafia, to idealne rozwiązanie jej problemów z normalnym liceum. A w nowej szkole, korzystając z wiedzy, którą posiada na temat spraw detektywistycznych, postanawia rozgryźć Nieodgadnionego, którego sam założyciel Akademii nie potrafił.

  Intrygujące jest to, że autorka zbudowała książkę w taki sposób, że i czytelnik zaczyna szukać wskazówek między wierszami. Kiedy były rozdziały pisane z punktu widzenia świadków w roku porwania, doszukiwałem się wszelkich podpowiedzi, robiłem własny profil psychologiczny Nieodgadnionego. Świetnie się przy tym bawiłem. Czułem się jak psycholog śledczy, a o tym zawodzie nawet myślę, dlatego lektura „Nieodgadnionego” była dla mnie świetnym preludium do praktyk.

  Jak czytamy na okładce, „Nieodgadniony” to pierwsza część trylogii. Tutaj jednak coś mnie boli, bo nie widzę powodu robienia z tego trylogii. Sama książka jest zamkniętą historią. Akcja dzieje się wśród tych samych bohaterów, wokół Nieodgadnionego i w murach Akademii. Nie wiem czy jest co tu kontynuować, chyba że autorka przygotuje jakieś wielkie „bum”.

  Inni bohaterowie książki, to według mnie nastolatkowe w zawieszeniu między różowym dzieciństwem a szarą dorosłością. Problem tylko w tym, że odczułem wrażenie, jakby autorka wyolbrzymiła ich cechy, przez co wydają się dziwaczniejsi, dojrzalsi i dziecinni jednocześnie.

  „Nieodgadniony” to świeżutka bułeczka w piekarni kryminałów. Naprawdę warto zatrzymać się obok tej książki i przeczytać ją, bo oprócz intrygującej sprawy, są intrygujący bohaterowie, intrygujące miejsce a wszystko to w intrygującym kryminale dla młodzieży, który porusza problemy dorosłego świata. Za egzemplarz dziękuję księgarni tania książka

  Recenzja z bloga: zatraceni w kartkach

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 5 recenzje

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula