„Nazywam się Kabelek, Jamnik Kabelek II” jest kontynuacją zabawnych, a chwilami niebezpiecznych przygód z udziałem jamnika Kabelka i jego przyjaciół.
Autorką książki dla dzieci jest Lidia Gierwiałło. „Tak, to był tylko sen...
Ale ja już wiem, że marną pogodę i zły humor można poprawić wyobraźnią. W marzeniach mogę zostać nawet piratem. I jeszcze jedno: jeśli ktoś uważa, że tylko pies z kulawą nogą nie lubi deszczu, to nie ma racji. Poważnie!” Narratorem książki jest główny bohater, jamnik Kabelek, który w cudowny sposób opisuje otaczający go świat. Z zainteresowaniem i ciekawością śledzi wszystkie domowe wydarzenia i wyciąga z tego bardzo zabawne wnioski, dzięki czemu od samego początku jest wesoło.
W książce można znaleźć dużo historii, które podzielone zostały na krótkie opowiadania, np: z czyim udziałem i pod czyim przewodnictwem przebiegała akcja poszukiwawcza małych myszek lub z czego można zrobić linę, żeby wydobyć z dołu zrozpaczonego gąsiorka i wiele, wiele innych...
II część książki "Nazywam się Kabelek, jamnik Kabelek" uczy empatii na przykładzie nocy sylwestrowej, kiedy to niebo rozświetlają fajerwerki, a czworonożnym i dwunożnym przyjaciołom nie jest wtedy do śmiechu. Jest również przedstawiony konflikt na linii pies - kot, ale spokojnie wszystko dobrze się kończy :-)
Ważnym atutem książki są barwne i piękne ilustracje, które pobudzają wyobraźnię i przenoszą czytelnika do świata Kabelka i jego przyjaciół. Na ostatnich stronach znajduje się quiz, który sprawdzi wiedzę z przeczytanej książki. „Nazywam nie Kabelek, jamnik Kabelek II” to pozycja, która na pewno skradnie serca małych czytelników, a może nawet i reszty rodziny.
W II połowie roku pojawi się kolejna, III cześć książki.
Lidia Gierwiałło to polska poetka, autorka tekstów piosenek, pisarka. Twórczyni Salonu Muzycznego FRYDERYK, który promował muzykę i sztukę. Jej utwory śpiewały m.in. Irena Santor, Dorota Miśkiewicz, Joanna Jeżewska, Jolanta Fraszyńska, Joanna Trzepiecińska, Edyta Jungowska oraz Piotr Fronczewski, Zbigniew Zamachowski, Cezary Żak, Wojciech Malajkat, Wojciech Machnicki, Robert Janowski, Stanisław Górka, Felicjan Andrzejczak i wielu innych. Autorka tekstów do muzyki Marka Sarta przy projekcie muzycznym Cztery Pory Roku - Teatr Malucha oraz autorka książki „Spodmiotełki, czyli sposób na kwaśna minkę”. I część książki „Nazywam się Kabelek, jamnik Kabelek” została wyróżniona w XIX edycji konkursu „Świat Przyjazny Dziecku” organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka. Prywatnie mama, babcia i właścicielka trzech jamników Kabelka, Mikusia i Lineczki.
Jakie przygody czekają na jamnika Kabelka w tej części książki?
W drugiej części przygód jamnika Kabelka czytelnicy mogą śledzić jego pełne humoru, a czasem nawet niebezpieczne perypetie. Bohater, wraz ze swoimi przyjaciółmi, bierze udział w akcji poszukiwawczej małych myszek. Ponadto, książka opisuje, jak z prostych materiałów można skonstruować linę, aby wydobyć zrozpaczonego gąsiorka z tarapatów. Każda z tych historii jest opowiedziana z perspektywy Kabelka, co dodaje im wyjątkowego uroku i humoru.
Czego uczy książka "Nazywam się Kabelek, jamnik Kabelek II" młodych czytelników?
Książka "Nazywam się Kabelek, jamnik Kabelek II" w przystępny sposób uczy dzieci empatii i zrozumienia dla innych. Przykładem jest historia nocy sylwestrowej, podczas której fajerwerki sprawiają, że zwierzętom i ludziom nie jest wesoło, co podkreśla potrzebę wrażliwości. Przedstawia również konflikty, takie jak ten na linii pies - kot, pokazując, że nawet w trudnych sytuacjach można znaleźć pozytywne rozwiązanie. Całość przekazuje ważne wartości w lekkiej i przyjemnej formie.
Jaką rolę w książce odgrywają ilustracje?
Barwne i piękne ilustracje są niezwykle ważnym elementem książki "Nazywam się Kabelek, jamnik Kabelek II". Pełnią funkcję przewodnika po świecie przedstawionym, pobudzając wyobraźnię małych czytelników i pozwalając im jeszcze bardziej zagłębić się w przygody jamnika Kabelka. Dzięki nim, historie stają się bardziej żywe i angażujące, co sprzyja lepszemu zrozumieniu treści. Ilustracje przenoszą czytelnika bezpośrednio do magicznego świata bohaterów i ich codziennych wydarzeń.
Dla kogo przeznaczona jest książka "Nazywam się Kabelek, jamnik Kabelek II"?
Książka "Nazywam się Kabelek, jamnik Kabelek II" jest idealną propozycją dla dzieci, które lubią zabawne i pouczające historie o zwierzętach. Narracja prowadzona z perspektywy tytułowego jamnika sprawia, że jest ona szczególnie atrakcyjna dla młodszych czytelników. Pozycja ta może skraść serca nie tylko najmłodszych, ale również całej rodziny, dostarczając wspólnej rozrywki i tematów do rozmów. To świetny wybór dla każdego, kto szuka ciepłej i pełnej humoru lektury.
Czy książka oferuje dodatkowe elementy angażujące czytelnika?
Tak, książka "Nazywam się Kabelek, jamnik Kabelek II" zawiera dodatkowy element, który angażuje czytelników po zakończeniu lektury. Na ostatnich stronach znajduje się specjalny quiz, który pozwala sprawdzić wiedzę z przeczytanej historii. Dzięki niemu dzieci mogą utrwalić sobie najważniejsze wydarzenia i postacie, a także przekonać się, jak dobrze zapamiętały przygody Kabelka. To doskonały sposób na interaktywne zakończenie czytania i utrwalenie zdobytych informacji.