Na skraju załamania

Autor:

Średnia: 4.6 Ilość ocen: 28
Wysyłka w:
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
352
Rok wydania
2018
Inne wersje (3)
eBook, mobi, epub
za 26,01 zł
Audiobook na CD, mp3
od 24,07 zł
Nasza cena: 24,42 zł 33,92 zł Taniej o: 28%

Wciągający thriller psychologiczny, trzymający w napięciu do ostatniej strony, Przeczytaj historię kobiety, która za popełniony błąd, będzie musiała słono zapłacić.

Cass Anderson jest młodą nauczycielką historii, która pracuje w szkole średniej Castle Wells. Wiedzie spokojne życie u boku swego męża, Matthew. Pewnego dnia wybiera się z grupą znajomych z pracy na imprezę z okazji zakończenia roku szkolnego. Wraca z niej późną nocą, samochodem. Niestety, pogoda nie dopisuje, pada ulewny deszcz i szaleje burza. Chcąc szybciej dojechać do domu, Cass wybiera drogę na skróty, przez las, choć obiecała mężowi, że tamtędy nie pojedzie. Na poboczu dostrzega samochód, a w nim siedzącą kobietę. Zatrzymuje się i zastanawia się czy nie powinna wysiąść, by zapytać kobietę o to, czy nie potrzebuje pomocy. Jednak Cass odnosi wrażenie, że pasażerka samochodu nie wygląda na osobę w potrzebie, a pogoda nie zachęca do opuszczania auta, więc nauczycielka odjeżdża do domu.

Następnego dnia, Cass dowiaduje się, że kobieta z auta została brutalnie zamordowana w tajemniczych okolicznościach, a na dodatek okazuje się, że była to jej znajoma, Jane. Cass nie zdradza nikomu, że być może była ostatnią osobą, która widziała ją żywą. Zaczynają ją nękać wyrzuty sumienia, obwinia się o to, że nie wysiadła z auta i nie udzieliła pomocy swej znajomej. Na dodatek coraz częściej odbiera głuche telefony, ma wrażenie, że ktoś ją śledzi, a do tego zaczyna mieć kłopoty z pamięcią. Czy Cass traci zdrowe zmysły? Czy grozi jej śmiertelne niebezpieczeństwo? Kto zabił Jane?

B. A. Paris (tak naprawdę Bernadette Anne MacDougall) jest urodzoną w 1958 roku w Anglii pisarką, która mieszka we Francji. Ma wykształcenie pedagogiczne, przez wiele lat pracowała jako przedstawiciel handlowy w jednym z międzynarodowych banków. Pod pseudonimem B. A. Paris zadebiutowała thrillerem "Za zamkniętymi drzwiami". Powieść "Na skraju załamania" jest drugim kryminałem w jej dorobku. Pod swoim nazwiskiem pisarka wydaje książki dla dzieci.

Czytaj całość

Recenzje (28)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2018-02-12
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  5 z 7 osób uznało recenzję za przydatną

  [Adres usunięty]

  Deszczowa noc, głuche telefony i to okropne poczucie winy…

  Cass Anderson główna bohaterka niniejszej publikacji, wiedzie spokojne i stateczne życie u boku swojego męża Matthew. Na co dzień pracuje jako nauczycielka w szkole średniej w Castle Wells. Kiedy dobiegł ostatni dzień semestru, wspólnie z grupą nauczycieli wybrali się do winiarnia. Niestety wieczorem pogoda nie dopisywała. Zerwała się burza i powrót do domu był wyzwaniem. Strugi deszczu lały się z nieba. Po konsultacji ze swoim mężem obiecała, iż nie będzie jechać przez las, jednak obietnice złamała... Przejeżdżając przez Blackwater Lane dostrzegła samochód, a w nim kobietę. Lekko zdezorientowana zaistniałą sytuacją, nie wiedziała co zrobić. Czy wysiąść? Czy wezwać pomoc? Czy po prostu odjechać? Miliony myśli, przetoczyło się przez głowę Cass. W rezultacie zwolniła hamulec i ruszyła możliwie jak najwolniej, aby dać kobiecie ostatnią szansę, na danie znaku, iż potrzebuje pomocy, jednak ta nie skorzystała. Po za tym tajemnicza kobieta z samochodu, nie sprawiała wrażenia zrozpaczonej, nie wyglądała na osobę, która potrzebowałaby jakiejkolwiek pomocy, więc tym bardziej Cass, zdecydowała się na powrót do domu. A kiedy nazajutrz główna bohaterka zostaje poinformowana, przez swojego męża, iż w lesie doszło do morderstwa, doświadcza silnej dezorientacji...

  …we wczesnych godzinach porannych znaleziono zwłoki kobiety w samochodzie zaparkowanym przy Blackwater Lane. Śmierć nastąpiła w podejrzanych okolicznościach. Policja nie podała żadnych szczegółów, ale zaleca tamtejszym mieszkańcom zachować czujność.

  Najgorsze w tym wszystkim jest to, iż Cass dopada silne poczucie winy, że nie wysiadała ze swojego auta i nie dopytała, czy z kobietą jest wszystko w porządku, czy nie potrzebuje pomocy.

  Dlaczego tak się zachowałam? Dlaczego wyleciało mi to z głowy? Może dlatego, żebym mogła z czystym sumieniem pojechać dalej? Już nie mam czystego sumienia. Zostawiłam tę kobietę jej losowi. Oddałam ją w ręce mordercy.

  Kobieta nie potrafi się pozbierać. Strach mieszka się z lękiem i szokiem. Nękana silnymi wyrzutami sumienia, sukcesywnie i stopniowo zaczyna popadać w obłęd. Zapomina o podstawowych rzeczach – gdzie zaparkowała samochód, czy umówiła się z przyjaciółmi, jaki jest kod do alarmu. A na domiar tego dochodzą jeszcze głuche telefony... Czy morderca czyha tuż obok i tylko czeka na stosowną chwilę, aby dopaść Cass? Kto zabił kobietę z lasu? Jaki będzie finał tej historii?

  Od początku, każda kolejna strona tej publikacji jest jedną wielka tajemnicą. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, o czym tym razem zapomni Cass, co ją spotka, jak na nią podziałają medykamenty, które zażywa, w celu zaznania choć lekkiego spokoju i zminimalizowania nieustannie ujawniającego się poczucia winy.

  Autorka bardzo zgrabnie buduje i stopniuje napięcie. Początkowo fabuła toczy się raczej niespiesznie (ale niech Was to nie zniechęca) bowiem wprowadza odbiorcę w szczegółową charakterystykę obłędu, destabilizację psychiczną, zaś to, co się dzieje na ostatnich stu pięćdziesięciu stronach, jest nie do opisania. Musze przyznać, iż kompletnie się tego nie spodziewałam. A co najważniejsze wszystko to, z czym się tam spotykamy, jest tak bardzo refleksyjne, wprowadzające czytelnika w silną i intensywną zadumę, że ja osobiście cały czas jestem pod wrażeniem. Bardzo ciekawie autorka rozwiązała tę historię. Czy można zakończenie przewidzieć? Być może po części tak, aczkolwiek, wszystko to zostało ukazana w bardzo intrygujący i absorbujący czytelnika sposób, że nawet ta lekka przewidywalność, czy dogłębna analiza psychiki Cass, nie przyćmiewa wartości tej publikacji.

  Sportretowane wewnętrzne rozterki, przemyślenia, ból, silne poczucie winy Cass, jest bardzo odczuwalne i wyraziste. Bardzo łatwo można zauważyć, iż Autorka na wykreowania Cass poświęciła sporo czasu. Tym bardziej, że spotykamy się z narracją pierwszoosobową, mamy możliwość pełnego zaangażowania się w sytuację, w jakiej znalazła się kobieta. Ja osobiście, nie jestem sobie w stanie wyobrazić takiej sytuacji i wcale się nie dziwię, iż kobieta zachowywała się w taki sposób, że obwiniała się, czuła strach, lęk, zapominała o spotkaniach, kodach, umowach. I właśnie momentami wszystko to, o czym Cass zapomina może wydać się Wam lekko irracjonalne, ale finisz tej historii spowoduje, iż zmienicie postrzeganie Cass. Gwarantuje to Wam.

  Jeśli chodzi o męża Cass, to jest ON postacią równie wyrazistą i dopracowaną jak Cas. Pomaga kobiecie jak może, jest jej wsparciem i opoką. Duże znaczenie w życiu kobiety ma również jej przyjaciółka Rachel, która nieustannie troszczy się o Cass. Kobiety znają się od dziecka i są dla siebie jak siostry. Kiedy w głowie Cass pojawiło się tornado myśli, nieodmówień, ból Rachel, wspierała ją jak tylko mogła. Ale... Tak wiele chciałabym Wam jeszcze napisać, ale nie chce zdradzać zbyt wielu szczegółów, bowiem, bez wątpienia, ułożylibyście sobie to wszystko w jedną i wyrazistą całość. Także mam ogromną nadzieję, że Was zaintrygowałam i sięgniecie po tę publikację i sami przekonacie się jaki jest finał.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2018-03-24
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  3 z 4 osób uznało recenzję za przydatną

  ONA NIE UFA SOBIE. CZY ZATEM MOGĘ ZAUFAĆ JEJ JA?

  To nie ten typ literatury, w którym brutalne obrazy przysłaniają treść. Tutaj krew nie leje się litrami, bo autorka skupiła się raczej na portretach postaci, czyniąc ze swojej powieści thriller psychologiczny. Swoją drogą udany. Główna bohaterka, Cass, staje się czytelnikowi bliższa poprzez narrację pierwszoosobową. Ciekawe to doświadczenie przyglądać się coraz bardziej zrujnowanemu umysłowi walczącej z depresją kobiety. Zdecydowanie wiarygodnie oddała B.A. Paris zachowania zdezorientowanej postaci, która pośród przekonujących cech miała jedną, mocno mi doskwierającą. Momentami mnie irytowała, więc nie zapałałam do niej sympatią. Gdyby był to romans, z pewnością miałabym problem. Jako że autorka poczęstowała mnie thrillerem, negatywny wydźwięk charakteru głównej postaci nie wpłynął znacząco na ocenę treści.

  NAPIĘCIE I FINAŁ, CZYLI PLUS I MINUS

  Nie narzekam na brak napięcia, starannie budowanego poprzez zaburzenia pamięci i głuche telefony. Nawarstwiające się problemy kształtują depresję i obłęd, po to, by potem wielu faktom zaprzeczyć. Podobał mi się kierunek, który autorka obrała, bo nie zabrakło emocji. Daję minusa za to, że przed czasem rozgryzłam zagadkę, więc obyło się bez efektu opadniętej szczęki. Szkoda, bo w końcowej fazie lubię dać się zaskoczyć. To jedyny mankament, którym obarczę ten tytuł.

  DLA KOGO?

  Wiarygodne dialogi, plastyczne i niemęczące opisy oraz świetna kreacja portretów psychologicznych dają mi pogląd na styl autorki, który całkowicie mi odpowiada. Był ciekawy pomysł na treść, dobra jego realizacja i nie było nudno. Gdyby nie brak zaskoczenia, oceniłabym tę książkę bardzo, bardzo wysoko. A tak dostanie ode mnie zasłużone 7-/10, co w dalszym ciągu potwierdza, że „Za skraju załamania” to dobra lektura, którą zasugeruję poszukiwaczom thrillerów uwitych wokół psychiki bohaterów, a nie wokół dynamicznej i krwawej akcji.

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-03-12
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  3 z 4 osób uznało recenzję za przydatną

  Bardzo wciągająca historia. Nie można się od niej oderwać !

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2018-03-10
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  3 z 4 osób uznało recenzję za przydatną

  Po każdej stronie uzupełnia się całość treści o której nawet nie mamy pojęcia w czasie czytania. Przeżywamy dzień razem z Cass i okazuje się że coraz więcej zapomina rzeczy które zrobiła a nie jest w stanie sobie tego przypomnieć. Prawda okazuje się zupełnie inna, wiele tajemnic i niespodziewanych wydarzeń sprawia że pochłania się ją szybko w całości

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Super Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2018-03-04
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  4 z 6 osób uznało recenzję za przydatną

  Debiutancka powieść Paris "Za zamkniętymi drzwiami" bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła i jest to dla mnie jeden z ciekawszych thrillerów. Dlatego moje oczekiwania co do drugiej książki autorki były naprawdę dość spore. Wiedziona ciekawością czy autorce uda się ominąć klątwę drugiego tomu, z wielką niecierpliwością zabrałam się za czytanie "Na skraju załamania". I chociaż mam do tej historii kilka zastrzeżeń, to z całą pewnością stwierdzam, iż Paris nie zawodzi.

  Historia rozpoczyna się ciekawie. Mamy noc, las, burzę, czujemy ten dreszczyk emocji. Autorka od pierwszych stron trzyma wysoki poziom i intryguje czytelnika wydarzeniami. Te kluczowe wypadki rozgrywają się już na samym początku, dlatego nie musimy długo czekać, aż coś się stanie. Wielkim plusem książki jest to, że napięcie w niej występujące nie jest spowodowane oczekiwaniem na zbrodnię, ale odkrywaniem kto jest zabójcą i czy w końcu dopadnie Cass. Sam wątek zanikającej pamięci sprawia, że historia siedzi w głowie i po prostu musimy dalej czytać, aby zobaczyć co się później wydarzy i czego jeszcze kobieta doświadczy.

  Co do samej bohaterki miałam bardzo mieszane uczucia. Z początku nie rozumiałam, dlaczego innych blogerów tak bardzo denerwowała. Jak dla mnie była to dość pospolita postać i niczym irytującym się nie wyróżniała. Ale w środku powieści już wszystko stało się jasne. Przez pewien czas sama nie mogłam znieść jej zachowania i takiego pasywnego bytowania, bo nawet nie można tego było nazywać życiem. Ona po prostu się poddała. Trwała i oczekiwała, aż sprawa sama się rozwikła zatajając przy okazji ważne informacje i wielokrotnie kłamiąc. Niezliczoną ilość razy miałam ochotę nią potrząsnąć i powiedzieć jej najzwyczajniej w świecie, żeby się ogarnęła. Pod koniec powieści, gdy zagadka powoli się rozwiązywała, okazało się, że to zachowanie Cass było celowe i bardzo potrzebne. Bum. Nawet nie wiecie jaka byłam zdziwiona. I to nie tylko tym zabiegiem pisarki, ale również jej pomysłowością. W życiu bym nie powiedziała, że miało się zdarzyć to, co się zdarzyło. Choć czasami świtało mi w głowie o co chodzi i miałam tam jakieś domysły, szybko je porzucałam na rzecz innych sugestii Paris. Intryga jest naprawdę mistrzowska, a samo zakończenie rewelacyjne. Nie mogłam przestać czytać i odłożyć spokojnie książki na bok, pochłonęła mnie całkowicie.

  "Na skraju załamania" to dobry i trzymający w napięciu thriller. Mimo, że te środkowe momenty historii, kiedy obserwujemy rozwój choroby Cass nieco się dłużą, to książka jest naprawdę warta przeczytania, zwłaszcza ze względu na zaskakujący koniec. Sam styl pisania autorki przypada do gustu. Książkę czyta się lekko i szybko, a fabuła przyciąga jak magnes. W pewnym momencie udzielił mi się nawet niepokój Cass i pochłaniałam strony z gęsią skórką. Polecam, nie tylko fanom gatunku. Ja z pewnością kupię kolejne powieści B.A.Paris :)

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 23 recenzje

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula