My, Dzieci z Dworca Zoo

Średnia: 4.6 Ilość ocen: 5
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Format
14.5x20.0cm
Inne wersje (1)
Audiobook CD mp3
za 23,48 zł
Nasza cena: 21,53 zł 29,90 zł Taniej o: 28%

"My dzieci z dworca ZOO" to przede wszystkim pamiętnik młodej narkomanki, bezkompromisowy i szczery do bólu.

To niesamowity kawałek literatury, uwieczniający upadek emocjonalny głównej bohaterki.

Zastanawiasz się jak wyglądało życie młodych nastolatków uzależnionych od heroiny w Zachodnim Berlinie? Jak radzili sobie z codziennością, jak zarabiali na życie? W tej książce znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania.

"My dzieci z dworca ZOO" to światowy bestseller, który zrobił niemało zamieszania. To przejmujące i przerażające zapiski z życia młodej narkomanki. Na stronach powieści poznamy historię samej Christiane Felscherinow oraz grupki jej przyjaciół. Wielu z nich skończyło tragicznie, nie każdy zdołał zerwać z nałogiem jak autorka.

Opowiedziana historia wolna jest od umoralniania na siłę. To opis życia narkomanki i jej przyjaciół podany Czytelnikowi w przystępny sposób. Książka szokuje realizmem, zaskakuje bezkompromisowość i prostota opisów. "My dzieci z dworca ZOO" absorbuje, pochłania do reszty.

Czytelnik wiąże się emocjonalnie z bohaterami, jednocześnie przejmując się ich sytuacją i dalszymi losami. To obowiązkowa pozycja dla nastolatków, którzy zastanawiają się nad eksperymentami z używkami. To przestroga i jednocześnie świadectwo tego, co z psychiką i losem człowieka potrafią zrobić narkotyki.

Christiane Felscherinow
pisząc "My dzieci z dworca ZOO" podjęła ciężką próbę napisania autobiografii. To ciężkie zadanie, z którym jednak autorka poradziła sobie znakomicie. Niczego nie ukrywa, nikogo nie wybiela, nie bagatelizuje, przedstawia wydarzenia, które wydarzyły się z jej udziałem lub na jej oczach. Pisarka stara się opisać wszystko z detalami. Poznajemy szczegółowo okres od początków uzależnienia od heroiny do apogeum sytuacji.

Autorka wielokrotnie próbowała zerwać z nałogiem, jednak wszelkie próby spełzły na niczym. Wątek miłości między Christiane, a Detlefem przedstawiony jest na tle dworca i prostytucji, uczucie musi się zmagać z siecią uzależnienia od narkotyków. Bohaterowie pomimo nałogu, nie przestali marzyć. I to właśnie marzenia trzymały ich przy życiu, dodawały im sił.

Dziewczyna przez narkotyki stoczyła się na samo dno. Niska samoocena oraz chęć, by zwrócić uwagę innych były źródłem ogromnych problemów. Autorka skrzywdziła swoich bliskich, zwłaszcza matkę, która w końcu odszukała ją i wywiozła z Berlina.

Książka wywiera ogromne wrażenie, skłania do refleksji, otwiera Czytelników na nowe emocje. To brama do świata, który jednak wolelibyśmy tylko obserwować, niż faktycznie w nim uczestniczyć. Tą książkę warto polecić nastolatkom, by przeczytali historię narkomanki i byli świadomi w jaką pułapkę własnej psychiki mogą wpaść, jeśli lekkomyślnie sięgną po ciężkie narkotyki. "My dzieci z dworca ZOO" otwiera oczy, uświadamia ile niebezpieczeństw czyha na nastolatków we współczesnym świecie, jakie obszerne szpony ma nałóg.


O autorce

Christiane Felscherinow przeprowadziła się do Berlina Zachodniego, kiedy jeszcze była dzieckiem. Zamieszkała w Gropiusstadt, w sąsiedztwie Neukölln, w dzielnicy, gdzie codziennie witały ją betonowe bloki z wielkiej płyty. W tej okolicy społeczności borykały się z najróżniejszymi problemami. Życie autorki również nie było ich pozbawione.

Rodzice Christiane rozwiedli się i stracili kontrolę nad córką. Już w wieku 12 lat wpadła w nałóg, zaczęła palić hasz z nieco starszymi przyjaciółmi. Zarówno grupa, jak i sama pisarka, zaczęli eksperymentować z różnymi narkotykami o silniejszym działaniu. Spędzali popołudnia przy zabawie z LSD, valium oraz heroiną. Nałóg głęboko wpłynął na psychikę autorki i jej percepcję. Gdy miała 14 lat by zarobić na życie i narkotyki, zaczęła uprawiać prostytucję. Na klientów czekała w okolicach Dworca ZOO, stąd też wziął się tytuł jej poczytnej książki.

Oprócz lektury "My, dzieci z dworca ZOO", zachęcamy również do lektury kolejnej książki autorki "Życie mimo wszystko".

Czytaj całość

Recenzje (5)
 1. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez Karolina K. w dniu 2015-04-06
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  15 z 23 osób uznało recenzję za przydatną

  Książka, którą przeczytałam będąc nastolatką i teraz chciałam podrzucic ją nastoletniej córce. W dzisiejszych czasach powinna wiedziec dokąd prowadzą narkotyki.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez Anna G. w dniu 2018-01-22
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Co za wstrząsająca książka – „My, dzieci z dworca Zoo”. Z zapisu magnetofonowego podali do druku Kai Hermann i Horst Rieck. To historia dziewczynki – Christiane – która po raz pierwszy sięgnęła po narkotyki mając zaledwie dwanaście lat. Dwanaście lat! Dlaczego to zrobiła? Żeby się przypodobać starszym? Że rodzice jej nie kochają? Że nie było żadnych parków ani siłowni, w których dzieciaki zużyłyby całą swoją nastoletnią energię? Nadal nie rozumiem ludzi, młodych ludzi którzy sięgają po narkotyki. Bo co, bo presja społeczeństwa? Być może wychowałam się w innych czasach, na wsi, gdzie dzieciaki robiły szałasy z gałęzi a nie szukały dilerów. Jak to dobrze że wsi wesoła, wsi spokojna. To co przeszła Christiane i inne młodzi w Berlinie jest wstrząsające. Niebezpieczne. Chciałabym powiedzieć gdzie są rodzice? Gdzie szkoła? Ale oni pomagali. Na swój sposób próbowali wyciągnąć Christiane z dołka. Być może to nie wystarczyło. Okrutna książka a jak bardzo potrzebna. i… nie polubiłam Christiane. Było w niej coś odpychającego, jakaś niebezpieczna duma, buta. „Zanim zaczęłam ćpać, wszystkiego się bałam. Teraz czułam się nietykalna. Nie miałam cykora nawet przed tajniakami. Z każdej obławy umiałam dać dyla i to na kompletnym luzie”. Christiane kilka razy była na odwyku. I zawsze wracała do nałogu bo mówiła sobie, że to tylko raz, na krótko i wróci do domu. „Pewnie, że przestać to nic trudnego. W każdej chwili sam mogę to zrobić. Tyle że mi się jeszcze nie chce”. Jak można to zrobić samemu sobie? Jak można skazywać siebie i najbliższych na powolne niszczenie? Być może nigdy tego nie zrozumiem do końca bo tego nie przeżyłam na szczęście. Ale istnieje coś takiego jak empatia i … Atze, Lufo, Babsi – nie dożyli swojej osiemnastki. Inni są takimi wrakami, zombie w świecie żywych. Przez narkotyki. Młodzi ludzie, dzieciaki. Chcieli spróbować, upadli na same dno. Trudna książka ale potrzebna.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez Ókr V. w dniu 2017-03-14
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  My dzieci z dworca ZOO - Christiane F. - recenzja

  Christiane F., właściwie Vera Christiane Felscherinow – bohaterka biograficznej książki "My, dzieci z dworca ZOO" która opisuję jej zmaganie z różnymi formami uzależnienia narkotykowego w wieku nastoletnim. Drugą książką biograficzną autorki jest "Życie mimo wszystko", która została wydana w 2014 r.

  Na początku miał być to tylko wywiad, ukazujący tragiczne skutki zażywania narkotyków, ostrzeżenie dla młodzieży. Dwugodzinny wywiad zaplanowany przez dziennikarzy rozciągnął się na dwa miesiące, podczas których opowiedziała o życiu uwarunkowanym przez narkotyki i prostytucję, które było udziałem jej i innych rówieśników w Berlinie Zachodnim w latach 70. Materiał okazał się tak obszerny, że wydawnictwo zdecydowało wydać książkę. Dokument poruszył problem narkomani poszerzającej się wśród młodzieży. Książka została przetłumaczona na kilkanaście języków i zapewniła autorce dostatnie życie.

  "My dzieci dworca ZOO" czyta się bardzo przyjemnie, z łatwością można wcielić się w rolę głównej bohaterki i razem z nią przeżywać jej problemy, podejmować trudne, często niezrozumiałe decyzję i obserwować walkę z nałogiem. Można poznać także opinie i uczucia osób bliskich narkomanki.

  Na mnie książka zrobiła bardzo duże wrażenie i uświadomiła tragedię jaką przeżywają ludzie uzależnieni o narkotyków. Podczas czytania dotarło do mnie, że mimo, iż żyje w świecie, w którym narkotyki są powszechnie dostępne i czytałam wiele artykułów na ich temat, to tak naprawdę nic o nich nie wiedziałam.

  Brutalność książki skłoniła mnie do refleksji i przedstawiła inny świat, który znajduję się tak blisko, mimo że większość z nas go nie zauważa.

  Uważam, że książka jest godna polecenia i warta przeczytania bez względu na wiek odbiorcy.

  Natalia, lat 16

  źródło:[Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez Ókr V. w dniu 2017-03-15
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  My dzieci z dworca ZOO - Christiane F. - recenzja

  "My, dzieci z dworca ZOO" - lektura, której nie można pominąć. jest to książka dokumentalna spisana w formie wypowiedzi młodej narkomanki Christiane, przeplatanych relacjami jej matki i znajomych.

  Christiane F. przygodę z narkotykami zaczęła w wieku 12 lat - paląc haszysz. Akcja rozgrywa się w zachodnim Berlinie lat 70. Jest to burzliwy okres szerzącej się narkomanii głównie wśród 13-latków. dzieciaki chętnie spotykają się w klubie "Haus der mitte", gdzie próbują kolejnych narkotyków.

  Dworcem ZOO został ochrzczony dworzec, będący miejscem spotkań narkomanów, symbolem dziecięcej prostytucji, a później domem dla sporej ich części. Właściwie to wszystko ma swój początek i koniec na tym dworcu. Dobrze zapowiadająca się dziewczynka w końcu ucieka z domu.Czeka ją okropna przyszłość. Na dworcu ZOO poznaje swoją miłość, również narkomana, i choć oboje żyją dzięki prostytucji w pewien szczególny i piękny sposób pozostają sobie wierni i umownie czyści. Choć dziewczyna wzbudza sympatię, niestety dokument nie ma "happy end'u".

  "My, dzieci z dworca ZOO" jest to książka, której nie mogę zwyczajnie polecić ze względu na ciężki temat, ale każdy powinien mieć ją przeczytaną. Szokuje treścią, wiekiem bohaterów, i przede wszystkim mocnym startem i ciężkim końcem młodych ludzi takich jak my.

  Róża, lat 16

  źródło:[Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez Lucyna S. w dniu 2016-07-28
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 5 osób uznało recenzję za przydatną

  Jestem matką i wychowawcą szkolnym, dlatego sięgnęłam po tę książkę. Już od pierwszych stron zrobiła na mnie szokujące wrażenie. To przerażające, do czego doprowadza pozostawianie dzieci/młodzieży samym sobie. Realia życia młodych ludzi uzależnionych od narkotyków przedstawione są w tej książce wręcz z bolesną drobiazgowością. Jedne fragmenty wyciskają łzy, inne ... , niestety, wywołują obrzydzenie. I to nie tyle ze względu na bardzo dokładne relacje bohaterki - 14 - letniej Christiane ze spotkań " intymnych" z klientami, aby zarobić na następną porcję, ale bezduszność i w zasadzie brak szczerych chęci pomocy temu dziecku i jej matce ze strony instytucji, które tę pomoc powinny zapewnić albo chociaż spróbować się zaangażować. Dramat matki, która tak bardzo bała się przyznać przed samą sobą, że jej córeczka jest uzależniona. Według mnie po tę książkę powinni sięgnąć zarówno dorośli (i to nie tylko rodzice czy pedagodzy), jak i nastolatkowie.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Tytuł: My dzieci z dworca ZOO
 • Autor: Christiane Felscherinow
 • Wydawnictwo Iskry
 • Oprawa: Miękka
 • Format: 14.5x20.0cm
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 54038402276KS
 • Język: polski
 • Podtytuł: Szokująca relacja piętnastoletniej narkomanki z Berlina Zachodniego
 • Oryginalny tytuł: WIR KINDER VOM BAHNHOF ZOO
 • Tłumacz: Turczyn Ryszard
 • Nr wydania: 2
 • ISBN: 9788324401642
 • EAN: 9788324401642
 • Wymiary: 14.5x20.0x1 cm
Warto zwrócić uwagę na...
W pogoni, w ucieczce. Narkotyki i narkomania 5/5 Nasza cena:
14,00 zł 35,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

W pogoni, w ucieczce. Narkotyki i narkomania

My, ludzie z początku XXI wieku, żyjemy w straszliwym pędzie. W pogoni za materialnymi dobrami, statusem, karierą, rzadziej za szczęściem. Ale także w ucieczce przed cierpieniem, samotnością, niespełnieniem własnych oczekiwań. To sprawia, że coraz więcej ludzi sięga po różnego rodzaju...
Uciec jak najwyżej - Matuszewska Ewa Iskry 5/5 Nasza cena:
23,92 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Uciec jak najwyżej - Matuszewska Ewa Iskry

Mało jest kobiet na świecie, które w sporcie tak ekstremalnym jak himalaizm osiągnęły tak dużo. Opowieść o niej napisała dziennikarka, a zarazem przyjaciółka. Pisze tu o pasji wspinania, ale także o Wandzie Rutkiewicz jako o człowieku, o ludziach w jej życiu, przede wszystkim zaś o ich wcale...
Belweder gryzie w rękę 5/5 Nasza cena:
19,44 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Belweder gryzie w rękę

Książka opowiada o losach mieszkańców peryferyjnej dzielnicy wielkiego miasta. Rodziny, bezdzietni, dzieci i starcy, bezrobotni i emeryci żyją w domkach z ogródkami często pamiętającymi początki XX wieku. Mają swoje małe marzenia i plany, radości i smutki. W ich zwyczajne na pozór życie wkrada się...
Maria Krzyszkowska. Taniec był moim życiem 0/5 Nasza cena:
25,00 zł 49,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Maria Krzyszkowska. Taniec był moim życiem

Album obrazujący karierę polskiej primabaleriny, późniejszej dyrektorki zespołu baletowego Teatru Wielkiego, dokumentujący jej największe osiągnięcia na scenie. Kreacje w jej wykonaniu w klasycznych baletach, jak „Jezioro łabędzie”, należą do najwybitniejszych w historii polskiego baletu. Autorami...
Malarze tańca: Ernst Opller, Arthur Grunenberg.... 0/5 Nasza cena:
38,94 zł 59,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Malarze tańca: Ernst Opller, Arthur Grunenberg....

W swojej kolejnej książce poświęconej sztuce baletowej J.S. Witkiewicz sięga do twórczości trzech wybitnych malarzy. W sposób dość nietypowy, bo na rycinach, pokazuje ich widzenie tańca. Książka składa się z 92 reprodukcji, którym towarzyszą obszerne opisy objaśniające, kto jest narysowany i w...
Koła szansy 4/5 Nasza cena:
20,03 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Koła szansy

H.G. Wells znany przede wszystkim z wizjonerskich książek science-fiction, jak choćby Wehikuł czasu i Wojna światów, był również świetnym obserwatorem codziennego życia. Koła szansy to odpowiednik przezabawnej komedii romantycznej, której tłem jest rewolucja obyczajowa dokonująca się za sprawą......
Najlepsze lata naszego życia 5/5 Nasza cena:
13,96 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Najlepsze lata naszego życia

Opowiadania zgromadzone w niniejszym tomie powstały w latach 1951–1956. Należą więc do juweniliów Marka Hłaski. Na ich podstawie wytyczyć można drogę, jaką przebył początkujący pisarz: od zafascynowanego socrealizmem szofera po prowokującego władzę autora Pierwszego kroku w chmurach.  ...
Pomroki 0/5 Nasza cena:
26,87 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pomroki

„Wszędzie dobrze, ale w życiu najlepiej”. „Choć Pomroki są kontynuacją Mroków, to obie książki, poza imieniem i nazwiskiem podmiotu lirycznego (Duet Zezowaty), dzieli właściwie wszystko. Główną bohaterką Mroków była śmierć, a w Pomrokach jest nią miłość: do Słońca, do Urszuli Sipińskiej, do...
Mroki 5/5 Nasza cena:
21,53 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Mroki

Mroków Jarosława Borszewicza nie można jednoznacznie sklasyfikować. Możemy ten utwór nazwać prozą literacką, tomikiem poezji czy wreszcie powieścią o mrocznej fabule… Ale chyba nie ma potrzeby szeregować tej książki, ponieważ ta niezwykła forma literacka nadal wciąga nas w dyskusję o sensie naszego...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula