Mój tata panda

Średnia: 4.7 Ilość ocen: 3
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Format
13.5 x 21.0 cm
Rok wydania
2021
Wydawnictwo
Ilość stron
320
Nasza cena: 25,94 zł 39,90 zł Taniej o: 35%

Życie Danny’ego się rozpada. Został samotnym ojcem jedenastoletniego Willa. Chłopiec od roku, od śmierci matki w wypadku samochodowym nie odezwał się do nikogo. Na domiar złego Danny’ego właśnie zwolnili z pracy i popada w coraz większe długi, a właściciel mieszkania grozi mu eksmisją.

Podczas spacerów po parku wpada na genialny w swej prostocie pomysł: wydaje ostatnie pieniądze na nieco sfatygowany kostium pandy i wzorem ulicznych artystów decyduje się zostać tańczącym niedźwiedziem. Pewnego dnia spostrzega grupkę chłopców dokuczających jego synowi. Nie zważając na swoje zabawne przebranie, przepędza napastników. Wtedy Will odzywa się po raz pierwszy, nieświadomy, że panda, której się zwierza, to jego ojciec. Czy Danny straci zaufanie syna, kiedy wyjawi, kim jest? Czy uda mu się wyjść z długów i odtworzyć relację z synem?

Podnosząca na duchu powieść o ojcu i synu, którzy na nowo budują więź w najbardziej nieprawdopodobnych okolicznościach i wspólnie przechodzą żałobę po stracie najbliższej im obu osoby.


Opinie o książce

Pełna ciepła komedia o smutku i ojcostwie. I o tańczących niedźwiedziach.

Owen King

James Gould-Bourn sprawił mi niezwykłą przyjemność, ubierając brytyjską komedię w powieść o wytrwałości, miłości i wspólnocie. I chociaż w głębi ducha przeczuwałam, że wszystko skończy się dobrze, ani na chwilę nie przestawałam kibicować ojcu, który w sponiewieranym kostiumie pandy walczy o uczucie syna.

Olga Wróbel, blog Kurzojady

Siła tej opowieści to otulające ciepło, na które składają się specyficzni bohaterowie, ojcowska nieudolność, tęsknota, zagubienie, a nade wszystko miłość. Czy panda może uratować świat? Tak! A na pewno świat pewnej rodziny, która na nowo uczy się żyć.

Georgina Gryboś, blog Literacka Kavka

Trzymacie w ręku dowód na to, że książka może być w równym stopniu zabawna i wzruszająca; choć lekka w odbiorze, to nieprzesłodzona. Dla każdego, kto ceni dobrze opowiedziane, nieco zwariowane historie.

Agnieszka Kalus, blog Czytam, bo lubię

Każdy czasem ma ochotę schować się przed światem, który wali mu się na głowę. Albo chociaż zmienić się w kogoś innego. Na przykład w pandę. Tak jak bohater tej powieści. To zabawna, chwilami straszna, momentami wzruszająca, ale przede wszystkim krzepiąca opowieść, jakiej zwłaszcza teraz wszyscy potrzebujemy. 

Marcin Wilk, blog Wyliczanka


O autorze

James Gould-Bourn jest pisarzem i scenarzystą z Manchesteru. Po kilku latach pracy dla organizacji zajmujących się usuwaniem min przeciwpiechotnych w Afryce i na Bliskim Wschodzie zdecydował się zapisać na sześciomiesięczny kurs kreatywnego pisania w Akademii Faber w Londynie. Mój tata panda jest owocem tej nauki. Gould-Bourn obecnie mieszka w Wilnie.

Recenzje (3)
 1. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Zdarzały się takie dni, kiedy, będąc dzieckiem, wychodziłam na dwór do koleżanek i kolegów, ktoś znajdował jakiś przypadkowy przedmiot na placu zabaw, co uruchamiało naszą wyobraźnię i na bieżąco wymyślaliśmy najlepszą zabawę świata. Nie robiliśmy żadnych planów, bez pośpiechu, stawialiśmy czoła niesamowitym, a jednak rzeczywistym wydarzeniom. Nigdy nie wiadomo, co może się zdarzyć, kiedy jesteś dzieckiem i wychodzisz z domu. Albo bezrobotnym dorosłym, przebranym za pandę.

  Główny bohater od roku jest samotnym ojcem, w dodatku finansowo i zawodowo z każdym dniem dzieje się u niego coraz gorzej. Jego synek od utraty matki w wypadku, w którym też uczestniczył, nie odzywa się. Tyle wiemy z opisu na okładce książki, ale czy to było najważniejsze w tej powieści? Spodziewałam się ciężkiej lektury pełnej dramatyzmu, a otrzymałam... lekką komedię!

  Autor popełnił błyskotliwą i nieprzewidywalną opowieść z angielskim humorem i tańczącą pandą, która tak naprawdę nie potrafi tańczyć, a każdy widzi w niej inne zwierzę, bo kostium jest tak sfatygowany. Ponadto śmierdzi, gdyż ostatnio korzystał z niego pewien student na juwenaliach, niestety nie zdążył na czas znaleźć wiadra... Dostaniecie tutaj żartobliwe nieporozumienia, pozytywnych dziwaków, wcale nie takie bezduszne striptizerki i przerysowanych rosyjskich mafiozów. Uśmiechać można się przez całą lekturę i aż szkoda, że ta przygoda zajęła tylko tyle stron!

  Problem straty bliskiej osoby i dziecięcej żałoby nie został jednak przez to wcale zbagatelizowany. Relacja ojca z synem ma swoje komiczne momenty (ta chwila zawahania, kiedy główny bohater cieszy się, że nawiązał relację z chłopcem jako panda, ale jednocześnie przyrzeka sobie porozmawiać z nim o niebezpieczeństwach pochodzących od nieznajomych 😅), ale jest też urocza i bardzo poruszająca. Wydaje mi się, że zarówno żałoba jak i rodzicielstwo zostały bardzo dobrze przedstawione. Nie zdradzę więcej szczegółów, żeby każdy z was przekonał się samemu i przeczytał tę książkę, bo naprawdę warto poświecić jej kilka godzin.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Wypadek samochodowy z udziałem ukochanej żony i syna zmienił życie robotnika budowlanego. Liz zginęła na miejscu. Syn przez pewien czas leżał w śpiączce w szpitalu, nikt nie wiedział co dalej. Will po wybudzeniu i dołączeniu do ojca zamilkł. Milczał w domu, milczał w szkole, milczał, gdy był z ulubionym i wiernym kolegą Mo.

  Danny już nie wiedział, co ma robić, bo od wypadku minął już ponad rok. Tymczasem coraz bardziej się zadłużał, zalegał z czynszem i pech sprawił, że stracił pracę na budowie, która była jedynym ich źródłem utrzymania. Siedząc w parku, zaczął podglądać ulicznych artystów. Stwierdził, że musi zdobyć jakiś kostium, też dawać przedstawienia i tym samym zarobić na czynsz. Los sprawił, że jednym z najtańszych kostiumów był strój pandy. Pewnego dnia jako panda ratuje swojego syna przed brutalnymi zaczepkami kolegów ze szkoły. I nagle usłyszał od Willa „Dzięki”. Oniemiał ze szczęścia. Spotkania w parku zaczynały być w miarę regularne, chłopiec zaczął się przed nim otwierać, ale powstał pewien problem. Bardzo poważny. Chłopiec nie wiedział, że pod kostiumem pandy kryje się jego ojciec. Co z tego wyniknie?

  Niepozorna, nieco zwariowana, ale zabawna, ciepła i wzruszająca historia o przyjaźni, próbie radzenia sobie ze śmiercią ukochanej, bliskiej osoby. O smutku i nagłej samotności. O ojcostwie, które okazuje się znacznie trudniejsze, gdy przy boku nie ma drugiej połówki. Historia o próbie naprawy stosunków ojca z synem, kruszeniu murów, zasypywaniu rowów nieporozumień, odnawianiu więzi i wspólnej próbie ułożenia życia po tragedii. Może i dla wielu będzie to przedstawione w sposób naiwny, ale może po prostu tak trzeba, bo ciężko jest pisać o rzeczach tragicznych i niezrozumiałych dla osób, które w danej sytuacji nigdy się nie znalazły.

  Autor – debiutant na szczęście nie przedstawił żałoby w sposób ckliwy i cukierkowy, nie stworzył łzawej historii. W sposób humorystyczny uzmysłowił nam, że najważniejsze są zachowane wspomnienia i nieunikanie rozmów o osobie, której nie ma już wśród nas. Śledząc jak budowlaniec, pracownik niekwalifikowany od mieszania cementu i noszenia desek, przemienia się w tańczącą w parku pandę, przyszło mi na myśl przysłowie, że żadna praca nie hańbi. Mało tego, praca może dawać radość i satysfakcję! Język Autora przystępny, ze specyficznym brytyjskim humorem i tak plastyczny, że myślę, że na podstawie książki powstałby świetny film dla każdego w każdym wieku.

  Za możliwość zapoznania się z treścią książki dziękuję Wydawnictwu Marginesy.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  James Gould-Bourn Mój tata panda, moją ukochanym misiem a zarazem rówieśnikiem była panda, Kubuś. Mam go z resztą do dziś, chociaż widać, że ma już swoje lata. Przy okazji książki przypomniałam sobie o nim, wyciągając nawet z pudła. Kilka słów o pluszowej przytulance pojawia się również, epizodycznie co prawda, ale pełni istotną, bo terapeutyczną rolę w opowiadanej przez autora historii.

  Cieszę się ogromnie, że przeczytałam tę książkę. Kiedy tylko zobaczyłam ją w zapowiedziach, wiedziałam, że będzie warta poświęconego jej czasu. W dodatku posiada tak urokliwą okładkę. To pełna ciepła, zabawna lektura, dotycząca zarazem istotnych i ważnych dla każdego spraw, jakimi są między innymi: śmierć najbliższych i umiejętność radzenia sobie ze stratą ukochanej osoby oraz umiejętność budowania relacji rodzic/dziecko. W dodatku napisana w taki sposób, że podczas czytania przed oczami stają poszczególne jej sceny i aż korci, żeby zobaczyć książkę przełożoną na język filmu. Autor, oprócz tego, że jest pisarzem, jest również scenarzystą, więc może to być wielce prawdopodobne, że za jakiś czas Mój tata panda zawita ponownie, tym razem w postaci filmu.

  Kiedy tragicznie ginie mama Willa a ukochana żona Danny'ego, ich życie rozpada się na kawałki. Od chwili wypadku Will nie odezwał się już do nikogo, Danny'ego zwalnia z pracy nowy szef, grozi im również utrata wynajmowanego mieszkania. Co może zrobić mężczyzna, żeby uchronić siebie i syna przed zbliżającymi się kłopotami? Zrozpaczony Danny w tajemnicy przed synem wypożycza kostium trochę tylko przypominający pandę i szuka jakiegokolwiek zarobku, w rezultacie zabawiając w parku ludzi swoim tańcem. Z rzeczy, których nie potrafi robić, to właśnie taniec jest czynnością, w której czuję się najpewniej. Podczas jednego z kolejnych występów jako panda, ratuje syna przed bandą dokuczających mu chłopców. To powoduje początek nowej, tajemniczej znajomości. Dokąd zaprowadzi ich to spotkanie? Czy ta oryginalna przyjaźń pomoże im odbudować relacje? Czego dowiedzą się o sobie?

  Autor oddaje czytelnikowi powieść niosącą kilka ważnych przesłań, w której każdy może odnaleźć coś dla siebie. Porusza takie tematy jak: utrata najbliższej osoby, kłopoty w pracy, utrudnione relacje z synem, poszukiwanie swojej drogi w życiu, dokuczanie w szkole. Pokazuje jak ważne jest też posiadanie osoby, która zrozumie, pomoże w kłopotach, wesprze. Szczególnie fajne w powieści jest również to, że jej bohaterowie są najzwyklejszymi ludźmi, dodatkowo oberwali już swoje od życia i nie zawsze umieją, chociaż bardzo chcą, ze wszystkim sobie poradzić. Taki jest nie tylko Danny czy Will, ale również przyjaciel Danny'ego Iwan czy pomagająca mu później w nauce tańca Krystal.

  W efekcie otrzymujemy wzruszającą, ale też przepełnioną niewymuszonym humorem opowieść o tym jak ważne a zarazem skomplikowane jest budowanie prawidłowych relacji. Wszystko jest jednak do zrobienia, nawet jeśli czasem zajdzie konieczność ubrania się w kostium pandy.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Wojownik Trzech Światów. Część III. Tata 0/5 Nasza cena:
20,01 zł 22,97 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wojownik Trzech Światów. Część III. Tata

Tomasz wraca do swego domu. Musi znów iść do szkoły. Czy Polak odnajdzie tu żyjącego Jakubowicza? W jaki sposób drużyna Elezara walczy teraz z Lucyferem o nasz świat? Jaką moc dzisiaj ma Tajemny Plan Ostatecznego Uderzenia? Czy wróg zdoła w końcu zniszczyć Dawida, gdy nie ochronią go już przybysze...
Mój Kumpel Jezus 0/5 Nasza cena:
19,09 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Mój Kumpel Jezus

Przemoc, seks, muzyka pop i Jezus     Nikolaj i Siorka to dzieci gwiazdy pop Grith Okholm i listonosza Allana. Od dnia wypadku samochodowego, w którym giną oboje rodzice, sieroty zmuszone są koegzystować w niezdrowej symbiozie i toksycznym związku. Nikolaj rośnie niesforny, brutalny i chorobliwie...
Mój Ojciec. Tom 2 0/5 Nasza cena:
19,71 zł 32,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Mój Ojciec. Tom 2

Drugi tom antologii wspomnień „Mój Ojciec”, wydawanej w ramach serii „Biblioteka Katyńska” przez Narodowe Centrum Kultury, przynosi kolejne sylwetki ofiar Katynia, Ostaszkowa czy Miednego. Świadectwa te zostały nadesłane przez bliskie pomordowanym osoby na konkurs o tym samym tytule, ogłoszony w...
Mój rok relaksu i odpoczynku 0/5 Nasza cena:
24,42 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Mój rok relaksu i odpoczynku

Bohaterka powieści, młoda Amerykanka, jest piękna, chuda, świetnie wykształcona i zamożna. Na pierwszy rzut oka powinna być też szczęśliwa, ale nie jest. Mamy rok 2000, za chwilę początek nowego tysiąclecia, gospodarka kwitnie i wszystko mogłoby się układać idealnie, jednak tylko długi odpoczynek i...
Mój Michael 4/5 Nasza cena:
34,71 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Mój Michael

Ponadczasowa opowieść o miłości i stracie. Studentka literatury hebrajskiej Hannah poznaje studenta geologii Michaela. Pobierają się, dość szybko jednak – mimo udanego małżeństwa i macierzyństwa – Hannah zaczyna odczuwać pustkę, ucieka w marzenia senne. Pojawiają się w nich bliźniacy, jej...
Mój ukochany wróg 5/5 Nasza cena:
33,66 zł 36,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Mój ukochany wróg

Podobno każda kobieta przynajmniej raz w życiu spotka psychopatę. Psychopata spotyka jednak mnóstwo kobiet. Zwłaszcza jeśli na nie poluje. To dla niego proste. Zazwyczaj wygląda jak chłopak z sąsiedztwa - nie budzi żadnych podejrzeń. Jest dobrze ubrany, błyskotliwy, świetnie radzi sobie w życiu i...
Ten dom jest mój 0/5 Nasza cena:
30,72 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ten dom jest mój

Ironiczna i opowiedziana z humorem historia dwóch samotniczek, które niespodziewanie odnajdują coś, czego nie szukały – rodzinę. Vera ma pięć lat, kiedy w 1945 roku wraz z matką ucieka z Prus Wschodnich do Starego Kraju, w którym jest nazywana „polaczkowym dzieckiem”. Przez całe życie czuje się...
Mój przyjaciel Maigret 0/5 Nasza cena:
20,16 zł 21,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Mój przyjaciel Maigret

Lakoniczność, żelazna logika i świetnie sportretowane środowiska to główne walory kryminałów Simenona. Jacek Szczerba, „KSIĄŻKI. MAGAZYN DO CZYTANIA” Do Paryża przybywa inspektor Pyke ze Scotland Yardu, bo do Anglii dotarła sława Maigreta i teraz policja brytyjska chce przyjrzeć się, jakimi...
Mój Kary - Anna Sewell 5/5 Nasza cena:
17,96 zł 21,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Mój Kary - Anna Sewell

Napisana przez wielką miłośniczkę koni książka jest znana na całym świecie i od kilku pokoleń budzi w młodym czytelniku najlepsze uczucia. Jest to opowieść o kolejach losu najpierw źrebaczka, potem pięknego konia. Kary, bo takie imię nosi bohater, kolejno trafia w ręce różnych właścicieli. Raz są...
Moje serce, mój wróg 5/5 Nasza cena:
26,90 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Moje serce, mój wróg

Przejmująca opowieść o trudnym uczuciu, które połączyło dwoje młodych ludzi: dziewczynę z zespołem Aspergera i przewlekle chorego chłopaka, który spróbował przebić skorupę otaczającą jej serce. Alvie źle się odnajduje wśród innych ludzi, ale ma to w nosie. Wystarczy, że dotrwa do osiemnastych...
Mój przyjaciel król 0/5 Nasza cena:
37,73 zł 49,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Mój przyjaciel król

Urodził się w r. 1732 jako syn generała Stanisława Poniatowskiego i Konstancji z Czartoryskich. To rodzice, wraz z wujami, książętami Czartoryskimi, czyli tzw. „Familia”, wymyślili, że Staś, po śmierci Augusta III Sasa, zostanie królem Rzeczypospolitej. Szykowali go do tego zajęcia od...
Kamień węgielny. Mój bunt przeciw hipokryzji Kościoła 5/5 Nasza cena:
32,72 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kamień węgielny. Mój bunt przeciw hipokryzji Kościoła

Kamień węgielny kładzie się jako pierwszy – to na nim opiera się cała konstrukcja budynku. Coming out Krzysztofa Charamsy, dokonany w październiku 2015 roku jest kamieniem węgielnym w jego życiu. W pełnym rozkwicie kariery teologicznej na najwyższych szczeblach w Watykanie Charamsa zdecydował się...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula