Mleko i miód. Milk and honey

Autor:

Rupi Kaur

Średnia: 3.3 Ilość ocen: 4
Wysyłka w
5-7 dni + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
280
Rok wydania
2017
Nasza cena: 33,16 zł 39,90 zł Taniej o: 17%

"Mleko i miód. Milk and Honey" to bestsellerowy zbiór opowieści o kobiecości i wszystkim, co się z nią wiąże, wydane w formie wierszy, niezwykle poruszających i elektryzujących.

O tym, jak wygląda bycie kobietą i z czym się wiąże, w piękny, poetycki sposób opowiada Rupi Kaur w swojej książce "Mleko i miód. Milk and Honey".

Wielkim atutem jest wydanie dwujęzyczne, dlatego też w jednej książce możemy obcować zarówno z językiem polskim, jak i angielskim. W tej krótkiej formie poetyckiej autorka zawarła emocje, które nie są obce żadnej kobiecie. W mniejszym lub większym stopniu odczuwa je każda, dlatego poszczególne rozdziały dotyczą właśnie różnorodnych doświadczeń. Szczere i bezkompromisowe, kolejne wiersze potrafią dogłębnie trafić do Czytelnika i sprawić, że bestsellerowa pozycja zawładnie również i naszymi sercami.

"Mleko i miód. Milk and Honey" to pozycja, z którą powinna zaprzyjaźnić się każda dorosła kobieta. Pokazuje nam, że nic nie dzieje się bez przyczyny, po burzy zawsze wychodzi słońce, a kolejne przykre doświadczenia potrafią jedynie wzmacniać osobowość. Kobiecość przedstawiona została w wielu odcieniach, dzięki czemu możemy poznać całą jej złożoność i niepowtarzalność, która stała się atutem i czymś niepodważalnie pięknym.

Rupi Kaur jest poetką, pisarką i ilustratorką pochodzącą z Indii. Jej najbardziej znaną pozycją jest zbiór wierszy na temat kobiecości i wszystkiego, co się z nią wiąże pod tytułem "Mleko i miód".
Recenzje (4)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 2/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  3 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  Poezja... Samo to słowo brzmi dźwięcznie, a co dopiero to, co można za jej pomocą stworzyć. Wiersze są odzwierciedleniem duszy człowieka. Ukazują jego najmroczniejsze pragnienia, ale i najgłębiej ukrywane lęki. Za pomocą metafor, porównań czy kontrastu można opowiedzieć więcej niżby się chciało. Słowa to moc, a poezja lekarstwo na duszę.

  Uwielbiam wiersze i naprawdę bardzo często je czytam. Jednak skupiam się przede wszystkim na polskich poetach, którzy zasłynęli wśród pisarzy. To najczęściej osoby sławne, których wiersze czytaliśmy na lekcji. To właśnie język polski w szkole sprawił, że chciałam przybliżyć się do tego gatunku. Wiele osób uważa, że to tracenie czasu, ale ja od początku byłam zafascynowana tą krótką formą. Mimo to bardzo rzadko recenzuję wiersze. Nawet nie wiem, czy kiedykolwiek zdarzyło mi się to... Dlatego "Mleko i miód" jest dla mnie rzutem na głębokie wody. Bo muszę się wam przyznać, że do końca nie wiem, co to jest za gatunek. Mówi się, że wiersze, ale ja do końca nie jestem przekonana.

  W książce Rupi Klaur znajdziemy cztery całkiem odmienne części – cierpienie, kochanie, zerwanie, gojenie. Są o czym innym, lecz łączy je wspólna historia. Brzmi to przepięknie i pomysł jest oryginalny. Jeśli jeszcze nie wiecie, to większość jej tekstów w swoim czasie można było przeczytać na Tumblerze. Mało jest odważnych, by swoje internetowe zwierzenia przenieść na papier i rozpowszechnić w wielu krajach. Dlatego podziwiam autorkę, jednakże w ostatecznym rachunku nie zostałam przekonana do tej książki.

  Są to krótkie wierszyki, opowiadania czy zwykłe cytaty, które poruszają intymne sprawy. Niektórzy są zachwyceni nimi, ale nie ja. Dla mnie większość z nich była wręcz straszna. Każdy ma swoje własne, indywidualne odczucia, ale... Brak mi trochę słów. One... Były pojedynczymi słowami, zbyt proste. Oczywiste, że nie każdy jest w stanie i przede wszystkim chce zrozumieć wiersz przepełniony nie wiadomo jakimi środkami stylistycznymi, lecz są pewne granice. Takie niby cytaty wypowiadamy lub je słyszymy codziennie, bo są to zwykłe, codzienne słowa, które cały czas nam towarzyszą. Jak można stworzyć z nich książkę, a raczej zbiór poezji?

  Dla mnie było to zbyt przesadne okazywanie emocji, które w rezultacie nic nie znaczyło. Pewnego rodzaju zwrócenie na siebie uwagi i zarobienie na tym pieniędzy. Ukazywanie każdej najmniejszej iskierki gniewu i smutku. Ludzie wściekają się, płaczą, histeryzują i jest to całkowicie naturalne, więc po co dodatkowo zwracać na to uwagę. Nie zmienimy tego, bo taka jest nasza natura i jak mam być szczera, to uważam to za piękne.

  Cierpienie, kochanie, zerwanie... Pomyślcie nad tymi słowami. Z czym wam się kojarzą? Odpowiedzcie sobie szczerze. Bo miałam wrażenie, że autorce te trzy słowa kojarzą się wyłącznie z seksem. Pewnie dlatego jestem zirytowana na cały ten zbiór. Dla mnie było to spłycenie wszystkich najważniejszych rzeczy włącznie z samym seksem. Nie rozumiem po co. Przecież to o wiele bardziej skomplikowane. To straszne i piękne.

  Na szczęście sytuację uratował ostatni rozdział. Gojenie okazało bardzo ładne i wzruszające. Przyznaję, że wtedy gdy je czytałam, spojrzałam trochę pod innym kątem na poprzednie części. Znalazłam wiele pięknych i przemawiających do mnie cytatów oraz utożsamiłam się w pewnych momentach z autorką.

  Nie zrozumcie mnie źle. Zdaję sobie sprawę, co widzą ludzie, którzy uwielbiają ten zbiór poezji. I mimo mojej jednoznacznie negatywnej opinii uważam, że lepszy prosty i mało doceniony zbiór wierszy, który do nas przemawia, niż nie wiadomo jak górnolotny. W dodatku nie mogę zaprzeczyć, że poetka ukazała samą siebie. Nie ma wątpliwości, że ta kobieta wiele wycierpiała, zbyt wiele. Nikt nie powinien mieć takich przeżyć za sobą.

  "Mleko i miód" jest przepięknie wydane. Wydawnictwo naprawdę się postarało. Czarna, twarda okładka i idealnie białe strony kontrastują ze sobą, tworząc sprzeczności. W dodatku prowizoryczne ilustracje pozwalają nam nadawać swój własny sens, co bardzo cenię. I nie można zapomnieć o dwujęzycznym wydaniu. Niektóre tłumaczenie nie są dokładne, więc dla znawców jest o wiele lepsza oryginalna forma.

  Nie powiem, że wam nie polecam książki albo że polecam, bo tutaj nie da się jednoznacznie stwierdzić, jaka ona jest. Jesteśmy różni i odmiennie postrzegamy świat, więc i różne, kontrowersyjne rzeczy nas pociągają.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Początkujący Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Uważam, że "Mleko i miód" warto kupić w wersji dwujęzycznej. Możemy przeżyć tę historię dwa razy, każdy w trochę inny sposób. Języki odbieramy przecież inaczej.

  Jeśli ktoś lubi krótkie, bardzo proste w przekazie i odbiorze wiersze to jest to książka zdecydowanie dla niego. Nie ma tu większych metafor, przesłań, czy nawet momentów skłaniających do większych refleksji. To po prostu wierszyki, które mogą być tematem dnia, albo szybkim jego podsumowaniem. Rupi Kaur skupia się tu na kobietach i w swój odmienny sposób pisania sprawiła, że spodobała mi się banalność jej tekstów. Ale to musicie zobaczyć już sami.

  Jednych może motywować, na innych nie zrobi wrażenia. Ja jednak polecam tę książkę, warto zobaczyć coś nowego i sprawdzić, czy taki styl nam pasuje.

  * Ilustracje są boskie!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 2/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Podobno poezja rodzi się z dojrzałości *.

  Jestem zdania, że najpiękniejsza poezja rodzi się z serca i zranionej duszy. Nie wiem ile w życiu doświadczyła autorka. Trudno mi określić, czy pisze o własnych uczuciach i relacjach. Jednak muszę zacząć przede wszystkim od tego, że tom Mleko i miód nie jest zbiorem wierszy, a sentencji. Należy to mocno podkreślić – to nie są wiersze. Nie moim zdaniem. To krótkie zdania, czasami nie nosząca za sobą żadnej konkretnej treści.

  Niestety banalne stwierdzenia, czy wulgarna treść nie zdefiniowały w tym przypadku dobrej poezji. Być może słowa płynęły z wnętrza Rupi Kaur, ale nie odnalazły odpowiedniej drogi, by stworzyć spójny zbiór. Mamy za to chaotyczność i kiczowatość.

  Autorka nie tylko pisze o rzeczach naturalnych, w najbardziej łopatologiczny sposób. Pisze tak, że mogłoby ją naśladować niejedno dziecko. Gdyby nie treść o zabarwieniu seksualnym.

  Miało być o kobiecości. I owszem, jest. Jest, jeśli kobietę sprowadzi się tylko do postaci, cytując rozstawiającej nogi jak sztalugi z płótnem błagające o sztukę.

  Prawdziwa poezja powinna dostarczać wielu emocji. Może bawić, wzruszać, oczyszczać. Poezja Kaur nie działała na mnie w żaden sposób. Pół godziny i książka przeczytana. Ot, przekartkowana.

  Na palcach jednej ręki mogę policzyć momenty, w których pomyślałam: O! Ta kobieta ma rację. Tak właśnie czuję.

  Instapoezja to naprawdę fascynujące zjawisko, jedno z wielu znaków naszych czasów. Jednak nie wszystko powinno być przeniesione na prawdziwy papier. Może powinniśmy zostawić niektóre wpisy jako… wpisy w mediach społecznościowych. Choć ciekawym zjawiskiem jest również to, że zbiór Mleko i miód długo utrzymywał się (albo nadal się utrzymuje?) na listach bestsellerów.

  SKRÓCIE:

  Plusy: Kilka sentencji, które odnalazły drogę do mojego serca.

  Minusy: Tandeta i prościzna.

  Dla kogo: Dla osób, które nie lubią poezji. Za to lubią wpisy z serii #tumblr. Tutaj nie znajdziecie wierszy, więc może Wam się spodobać.

  Opinia pochodzi ze strony [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Przecudowna opowieść w formie wierszów. Autorka pokazała swoją wrażliwość, delikatność i swoje życiowe doświadczenie. Książka w pewien sposób pomogła mi zacząć szanowac siebie i swoje ciało. W przepiękny sposób przedstawiła kilka okropnych i kilka pięknych sytuacji, które mogą nas wiele nauczyć. Szczególnie polecam dla dziewcząt i kobiet, kupujcie od razu.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula