Miłość w Auschwitz. Edward Galiński, Mala Zimetbaum i uczucie silniejsze od śmierci

Średnia: 4.7 Ilość ocen: 3
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2020
Format
130 x 200 mm
Ilość stron
208
Nasza cena: 29,23 zł 37,00 zł Taniej o: 21%

"Miłość w Auschwitz" - takie historie pisze tylko życie. To opowieść o dwójce szaleńczo zakochanych w sobie ludzi, którzy odnaleźli się w samym środku piekła na ziemi - obozie koncentracyjnym w Auschwitz.

Autorka, Francesca Paci, spisuje losy żydowskiej tłumaczki i polskiego więźnia politycznego. Historię usłyszała od przyjaciółki swojej krewnej i postanowiła przybliżyć ją światu. "Miłość w Auschwitz. Edward Galiński, Mala Zimetbaum i uczucie silniejsze od śmierci" to poruszająca, przepiękna, aczkolwiek pełna bólu opowieść o prawdziwej miłości, która rozkwita pomimo przeciwności losu. Co ważne, wszystko podparte jest prawdziwymi nazwiskami oraz bardzo dobrym przygotowaniem merytorycznym pisarki.

Publikacja, jeszcze w fazie pomysłu, była silnie wspierana przez pracowników muzeum w Oświęcimiu. Istotnym jest, że obóz zagłady nie stanowi jedynie tła do romantycznej historii. Bohaterowie poznają się w obozie, latem 1944 roku. Mala jest młodą kobietą, która biegle włada sześcioma językami, dzięki czemu obejmuje stanowisko tłumaczki i może liczyć na specjalne względy. Swobodnie porusza się między blokami, dzięki czemu może sprawniej pomagać tym, którzy tej pomocy potrzebują.

Edward jest mechanikiem, który również może liczyć na lepsze traktowanie. Wraz z przyjacielem planuje ucieczkę z obozu, ale sytuacja zmienia się, gdy poznaje Malę i się zakochuje. Ich życie na wolności zamknie się w 13 dniach, później wrócą do obozu. Do samego końca nie będą chcieli dać odczuć nazistom, że zostali przez nich pokonani.


O autorce

Francesca Paci jest dziennikarką śledczą, była również korespondentką w Jerozolimie i Londynie. W swoich publikacjach skupia się na różnicach kulturowych, prawach mniejszości narodowych oraz wpływie starć religijnych na mieszkańców poszczególnych regionów. "Miłość w Auschwitz" jest pierwszą jej książką przetłumaczoną na język polski.

Recenzje (3)
 1. Recenzent Wybitny
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Ta książka to nie POP- HOLOKAUST, jakich teraz ukazuje się mnóstwo, to zapis prawdziwych losów bohaterów, więźniów Auschwitz, opisanych przez nagradzaną dziennikarkę LaSTAMPA. Wszystko podparte prawdziwymi nazwiskami, historyczną wiedzą, dokumentacją i wsparciem pracowników oświęcimskiego muzeum.

  Nie ma tu przesłodzonych opisów, wschodów, zachodów słońca, romantycznych dialogów, więc jeśli liczycie na to, że obóz zagłady będzie tylko tłem romantycznej historii, nie sięgajcie po tę lekturę.

  Tutaj znajdziecie same fakty. Auschwitz, głód, strach, śmierć. Historię młodej, zdolnej i bardzo inteligentnej dziewczyny Mali, Żydówki, która włada biegle sześcioma językami, rosyjski jako tako rozumie, co w obozie pozwoli jej żyć o wiele lepiej niż innym kobietom. Zostanie bowiem tłumaczką mającą specjalne względy. Dobrze jak na to miejsce ubrana, zadbana, może się swobodnie poruszać między poszczególnymi blokami, co pozwoli na szeroką pomoc współwięźniarkom.

  Mala trafia do transportu właściwie przypadkiem, od zabrakło ludzi do dopełnienia liczby deportowanych. Dostała numer 999, który w Auschwitz zostanie wytatuowany już jako 19880.

  Każda z osób, która mogła wypowiedzieć się na temat Mali, robi to z szacunkiem, więźniarki zaświadczają, że nigdy nie odmówiła pomocy. Niejedną osobę uchroniła od ciężkiej pracy, śmierci głodowej czy choroby, a niejednokrotnie od śmierci w komorze gazowej.

  Edward Galiński był więźniem politycznym z nr 531. W Auschwitz pełnił funkcję mechanika w obozie kobiecym. Podobnie jak Mala ma możliwość przemieszczania się bez specjalnych zezwoleń. Przyjaźni się z Wiesławem Kielarem, z którym planują ucieczkę. Przyjaźń zejdzie nieco na dalszy plan, kiedy Edek się zakocha i postanowi uciec z wybranką.

  Historia Mali i Edka Galińskiego nie jest szeroko znana. Przynajmniej ja zetknęłam się z nią po raz pierwszy. Czym zasłużyli sobie, by o nich napisać? Myślę, że nie tyle swoim uczuciem, które co prawda miało ogromny wpływ na ich życie i losy, co samą postawą człowieczeństwa oraz heroiczną odwagą.

  Ona, Żydówka, miała, gdzieś tam, w poprzednim życiu swoją sympatię. On mógł wybierać w tłumie kobiet, które często zwyczajnie tęskniły za osobą, której mogłyby zaufać. Los sprawił, że zwrócili uwagę właśnie na siebie. Ukradkowe spotkania, wymiana spojrzeń, słów. To wystarczyło, by pokochać, jak się okaże, nad życie.

  Mala, pomimo że na swoje sposoby, cały czas walczy w obozie o poprawę losów kobiet, pragnie, by świat wreszcie dowiedział się, co tak naprawdę dzieje się za drutami Auschwitz. Edek, już wcześniej wraz z przyjacielem Kielarem planują ucieczkę z obozu. Jednak kiedy mężczyzna się zakochuje, plan ulega zmianie, przecież nie może zostawić ukochanej. Chociaż ucieczka się powiedzie, na wolności spędzą zaledwie 13 dni. Mala twierdzi, że to najszczęśliwsze chwile w jej życiu. Po schwytaniu i powrocie do obozu już tylko czekają na śmierć. Ani On, ani Ona, nie chcą dać się złamać oprawcom. Mala podcina sobie żyły, a Edek próbuje się powiesić, a tuż przed śmiercią w każdej z cel, w których przebywał, zostawia wyryte daty i numery. Bardzo mnie to poruszyło.

  Historia tej dwójki jest przejmująca. Relacje osób, które ich znały, mrożą krew w żyłach, i przedstawiają obraz piekła, w jakim przyszło im wszystkim żyć. Są też świadectwem dobroci, zachowania człowieczeństwa Mali, która nie szukała poklasku, a zwyczajnie robiła, co należy.

  Po przeczytaniu nachodzą człowieka refleksje, czy ta wielka miłość tak naprawdę nie zgubiła tej dwójki. Czy warto było kochać, podjąć takie ryzyko?

  Trudno mi także pojąć, jak odnoszą się do tego związku najbliżsi Mali i Edka. Przeczytajcie, proszę to niezwykłe świadectwo...

  Polecam!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Bazując na II wojny światowej stworzono tyle różnego rodzaju dzieł że nie sposób zaznajomić się z całością. To nie tylko rozległe analizy, tego co doprowadziło do wybuchu tejże, ale i powieści dziejące się w tamtych ciężkich czasach, czyli dramatyczne losy ludzi. Ale także filmy dramaty, horrory, a nawet komedie. Wymieniać można długo. Jednak najlepiej skupić się na historiach, które są oparte na wspomnieniach osób, osobiście zaangażowanych w ten koszmar. Jednak II wojna światowa to temat rzeka. I jak na tak obszerny temat i tu można trafić na opowieść o której się nie słyszało. Dla mnie taka pozycją jest „Miłość w Auschwitz”.

  O książce możemy przeczytać, że:

  Ta historia jest prawdziwa - gdyby wyszła spod pióra pisarza, z pewnością krytykowano by go za zbyt wybujałą wyobraźnię.

  To jedna z najbardziej poruszających i niezwykłych, prawdziwych opowieści o miłości. Polski więzień polityczny, żydowska dziewczyna, szaleńcza miłość i obóz w Auschwitz w 1944 roku. Edward Galiński i Mala Zimetbaum, wykształcona, błyskotliwa młoda kobieta, pełniąca w obozie rolę tłumaczki, zakochali się w sobie i dokonali niemożliwego. Uciekli z Auschwitz, by chociaż przez chwilę cieszyć się swoją miłością na wolności.

  Historia którą powinien poznać każdy. Kolejna opowieść dziejąca się podczas II wojny światowej. Jednak tym razem oparta na faktach. Jak to zwykle bywa z takimi opowieściami, aż trudno uwierzyć że to wszystko wydarzyło się naprawdę. Jeśli temat rzeka jakim jest druga wojna światowa, a tym bardziej obozy zagłady - leżą w strefie waszych zainteresowań, powinniście sięgnąć i po to wydanie. Ze swej strony polecam.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  O miłości, która narodziła się w centrum piekła

  Miłość to najpiękniejsze z uczuć jakie dane jest człowiekowi. Nie każdy ma okazję w ciągu życia poznać jego prawdziwy smak. O miłości napisano bardzo wiele. Najpiękniej o miłości napisał chyba Święty Paweł. Według niego miłość jest łaskawa, cierpliwa i nie szuka swego. Miłość jest także nieprzewidywalna. Przychodzi kiedy chce, dotyka kogo chce. Często pojawia się nieproszona, zjawia się kiedy nie jesteśmy na nią gotowi. Rodzi się, bo chce i za nic ma to, co dzieje się wokół zakochanych. Tym samym potwierdza, że dla miłości nie ma rzeczy niemożliwych.

  Miłość przychodziła zaproszona i wyczekana, miłość rodziła się też na świecie w czasach, gdy glob stawał się istnym piekłem. Dowodzi tego pewna historia spisana przez Włoszkę, Francescę Paci, która przenosi nas do okresu trwania II wojny światowej.

  Jej bohaterami są więźniowe obozu koncentracyjnego, których połączyło szaleńcze uczucie. Polski więzień polityczny Edward Galiński trafił do Auschwitz jako siedemnastoletni chłopak po aresztowaniu wiosną 1940 roku. Znalazł się tam w pierwszym transporcie więźniów. W obozie pracował w ślusarni.

  Mala Zimetbaum była od niego o 5 lat starsza. Jej rodzina pochodziła z Brzeska niedaleko Krakowa. Zimetbaumowie wobec represji i złego traktowania Żydów wyemigrowali w trosce o swoje bezpieczeństwo do Belgii. Zamieszkali w Antwerpii. Mala trafiła do KL po aresztowaniu w 1942 roku. Dzięki znajomości kilku języków dziewczyna w obozie znalazła zajęcie jako tłumacz i pracownik biurowy. Nie kolaborowała jednak z wrogiem, a działała jako bojowniczka w ruchu oporu. Mala była dobra i litościwa. Pomagała każdemu, komu tylko mogła.

  Mala i Edek poznali się na przełomie 1943 i 1944 roku. Ich miłość wybuchła na przekór wszystkim i wszystkiemu. Ich uczucie było silne i głębokie.

  Para zaplanowała ucieczkę z piekła. Stało się to 24 czerwca 1944 roku. Symulowali w przebraniach essesmana i robotnicę. Uciekali w kierunku południowym. Chcieli dotrzeć na Słowację, gdzie kobieta miała krewnych. Niestety na wolności spędzili tylko 13 dni. Tylko tyle mogli cieszyć się wolnością i miłością. 7 lipca zostali zatrzymani. Rozpoznano ich i trafili ponownie do Auschwitz. Oboje skazano na śmierć a przed nią na potworne tortury.

  "Miłość w Auschwitz" to bardzo smutna historia, która zdarzyła się naprawdę. Po młodych, odważnych ludziach została jednak pamięć i wspomnienia, które spisano, a tym samym utrwalono i zachowano dla kolejnych pokoleń.

  Książka Francesci Paci jest niesamowita. Czyta się ją z ogromnym wzruszeniem, ale podziwem dla dwojga młodych ludzi, którzy mimo tego, że znaleźli się w piekle i niewoli nie dali się zniewolić. Nie utracili godności i człowieczeństwa i mieli siłę walczyć o swoje szczęście. To książka opowiadająca historię prawdziwą o miłości, która nie kończy się szczęśliwie. Nie ma happy endu, ale tytuł pokazuje siłę uczucia, które los podarował na przekór złu jakie opętało świat. Nie miałam pojęcia o tej parze, choć do tej pory przeczytałam wiele książek o Auschwitz. Zagłębiając się w treść płakałam, a lekturę musiałam przerywać. Było mi smutno, była zła na los, miałam do niego pretensje, że nie dał tej dwójce szansy doczekania do końca wojennej zawieruchy.

  To trudna książka, to wymagająca lektura. Polecam ją tym, którzy nie boją się cofnąć w czasie i trafić do obozowego piekła. Tytuł pozwala docenić wolność, możliwość oddychania pełną piersią i kształtowania swojego losu. Książka pozwala uwierzyć w miłość, tę prawdziwą.

  Przeczytajcie, oddajcie hołd tym czytaniem ludziom, którzy nie bali się kochać w samym centrum piekła.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Francesca Paci
 • Wydawnictwo Wydawnictwo Prószyński i S-Ka
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2020
 • Ilość stron: 208
 • Format: 130 x 200 mm
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788381693288
 • Język: polski
 • Podtytuł: Edward Galiński i Mala Zimetbaum i uczucie silniejsze od śmierci
 • Oryginalny tytuł: Un amor en Auschwitz
 • Tłumacz: Skórska Katarzyna
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788381693288
 • EAN: 9788381693288
 • Wymiary: 13.5x20.5cm
Warto zwrócić uwagę na...
Skandale angielskich dworów 0/5 Nasza cena:
32,30 zł 38,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Skandale angielskich dworów

Prywatne życie arystokracji. Arystokracja brytyjska zawsze budziła powszechne zainteresowanie. Bajeczne fortuny, wystawne życie, przynależność do jednej z najwspanialszych elit Europy i międzynarodowe koligacje. Brytyjscy książęta, hrabiowie i lordowie pomagali budować imperium, byli jednym z...
Jerzy Dziewulski o terrorystach w Polsce 0/5 Nasza cena:
28,44 zł 36,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Jerzy Dziewulski o terrorystach w Polsce

Najsłynniejszy polski antyterrorysta w szczerej rozmowie. Najgroźniejsi zamachowcy goszczący w Polsce. Biznesy polityków z siatką terrorystyczną. Ukrywanie się w Polsce Abu Nidala, nazywanego poprzednikiem Bin Ladenem. Porwania samolotów i pertraktacje z porywaczami. Przemilczana prawda o spotkaniu...
Tajemnice hoteli Dubaju 5/5 Nasza cena:
24,70 zł 38,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Tajemnice hoteli Dubaju

Nawet najbardziej luksusowe hotele mają swoje mroczne sekrety. Przemilczana prawda o najdroższych hotelach świata. W luksusowych hotelach Dubaju doba kosztuje fortunę. Zatrzymują się tam tylko najbogatsi. Zostawiają miliony, by zrealizować swoje fantazje i ukryć je przed światem. Teraz możesz...
Policjanci. W boju 5/5 Nasza cena:
25,19 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Policjanci. W boju

Granaty, karabiny, broń krótka, desanty ze śmigłowca, szturmowanie budynków. Policyjnym antyterrorystom zlecane jest zatrzymywanie najgroźniejszych i najbardziej okrutnych przestępców. Strzelaniny, wojny gangów, zamachy, odbijanie zakładników to ich żywioł. Codzienne mordercze treningi przygotowują...
Kameleon 0/5 Nasza cena:
33,18 zł 42,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kameleon

Kulisy pracy w CBŚ. Mocna, nieocenzurowana opowieść o pracy polskiego przykrywkowca. Podziemie narkotykowe w Polsce przeżywa swoje najlepsze lata, kiedy zostaje powołane Centralne Biuro Śledcze, polskie FBI. Maciej Nowacki, policjant i agent w jednej osobie, przez rok nie jest przydzielany do...
Ile oni wiedzą o Tobie? Szpiedzy i podsłuchy w Polsce 5/5 Nasza cena:
27,83 zł 36,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ile oni wiedzą o Tobie? Szpiedzy i podsłuchy w Polsce

Jeden z czołowych szpiegów przerywa milczenie. Metody najlepszych szpiegów w kraju i na świecie. Afera "Żelazo", czyli tajemnica PRL-owskich służb. System Echelon, czyli super szpieg, który podsłuchuje każdego z nas. Sposoby werbowania szpiegów dziś. I przemilczana rzeczywistość. Niewygodna prawda,...
Do boju! Jak w skrajnych sytuacjach pozostać w jednym kawałku, zachować zmysły i nie złapać infekcji 5/5 Nasza cena:
25,19 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Do boju! Jak w skrajnych sytuacjach pozostać w jednym kawałku, zachować zmysły i nie złapać infekcji

Co wspólnego mają suknia ślubna i kombinezon sapera?     Dlaczego dla marynarzy bardziej niebezpieczne od rekinów są krewetki? Kiedy kurczak najlepiej sprawdza się jako broń artyleryjska? Mary Roach, najzabawniejsza autorka książek popularnonaukowych, przygląda się naukowym aspektom dbania o to, by...
Policjanci. Ulica 4/5 Nasza cena:
26,94 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Policjanci. Ulica

Prawdziwy świat przestępstw i zbrodni bez cenzury. Po raz pierwszy tak szczerze o policjantach z ulicy! Kim tak naprawdę są? Brutalami w starciu z ofiarą czy najbardziej wszechstronnymi funkcjonariuszami w Polskiej Policji? Pierwsi na miejscu zbrodni, oko w oko z agresją, bezradnością, śmiercią....
Chajzerów dwóch 5/5 Nasza cena:
26,33 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Chajzerów dwóch

To książka o tym, jak dobrze mieć wspaniałą rodzinę, a przede wszystkim rodziców. Jakie to wielkie szczęście. Bo właśnie rodzice kształtują to, jacy jesteśmy, jacy będziemy, wpływają na to, jaki mamy charakter, upodobania, gust, w jakim środowisku się obracamy. Pogadaliśmy jak stary z młodym, jak...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula