Matka jest najbliższą osobą w życiu każdego człowieka. Każde dziecko spędziło pod jej sercem dziewięć miesięcy. Dzięki jej poświęceniu i miłości mamy szansę żyć i cieszyć się każdą chwilą.
Relacja matki z dzieckiem jest piękna, niesamowita i nieporównywalna do żadnej innej. Matka zasługuje na szczególny szacunek i każdy powinien mieć świadomość, jak ważną rolę odgrywa w świecie. Te kobiety są dawczyniami i przewodniczkami życia. Sarah Knott w swojej książce "Matki. Niezwykła historia macierzyństwa" podejmuje się opowieści o roli matki na przestrzeni wieków.
Sarah Knott, zadając różnorodne pytania i analizując doświadczenia, poszukuje uniwersalnej prawdy o byciu matką. Autorka wyciąga fakty z przeszłości, ożywia je i zestawia, kontrastując z teraźniejszością. W tym intymnym i dogłębnym obrazie macierzyństwa pokazuje, jak wiele poświęceń wymaga sam fakt bycia matką. Począć, poronić, poczuć pierwsze ruchy płodu, nosić pod sercem, urodzić. A potem: przewijać, karmić, usypiać, nie dosypiać, dbać, dawać sobie przerywać, chodzić tam i z powrotem. One właśnie - te wszystkie czasowniki - najlepiej podsumowują instynktowną nieustanność macierzyństwa, kobiecej więzi z dzieckiem.
Mimo tak częstego zmęczenia i poczucia zrezygnowania ta niewidzialna już pępowina, łącząca matkę z dzieckiem, daje jej niewyobrażalną siłę do pokonywania wszelkich przeciwności. Autorka dotyka tematu przyziemnego, jednakże często bagatelizowanego. Rola matki jest oczywista. Naturalnym jest to, że jest ona najbliżej przy dziecku od jego pierwszych chwil życia. Często jednak spotyka się sytuacje, kiedy ta rola jest niedoceniana, a kobiety nie mogą liczyć na wsparcie, bowiem z punktu widzenia społeczeństwa, powinny sobie poradzić z tym same. W przeszłości takie sytuacje miały miejsce notorycznie. Kobiety często w połogu zostawały same z wychowywaniem dziecka i natłokiem obowiązków bez wsparcia partnera czy najbliższych.
Książka ta skierowana jest szczególnie do osób, które powinny uświadomić sobie, jak ważna w życiu jest rola matki.