Nowa seria książeczek z bohaterami bestsellerowego "Opowiem ci, mamo, co robią auta" Artura Nowickiego!
Maluch sobie piłkę podrzuca kołami.
Inni się na pewno bawią, lecz nie sami.
Maluch ma zabawki, ma pomysłów wiele,
lecz by się przydali jeszcze przyjaciele.
Czy wiecie, że autka, zupełnie jak dzieci, najbardziej lubią wspólne figle? Maluch udaje się na plac zabaw! Tam spotka mnóstwo kolegów, którzy chętnie się z nim pobawią. Będzie głośno i radośnie, a na dodatek z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa!
Izabela Mikrut, autorka wiersza, i Artur Nowicki, twórca ilustracji, zapraszają do świata samochodów.
O autorach
Iza Mikrut – ćwierć wieku osiągnęła kilka lat temu i ciągle się starzeje. Optymistycznie nastawiona do życia. Biegle czyta i pisze, niechętnie biega. Bajki najpierw przeżywa, a później zapisuje. Autorka . Strasznie trudnych wierszyków oraz Słoni na pontonie. Uwielbia siatkówkę, nicnierobienie i zwierzęta futerkowe. Z okna fotografuje zachody słońca (bo ze wschodami za dużo zachodu, a zresztą ma okno nie od tej strony). Czasami się zamyśla…
Artur Nowicki – jako chłopiec marzył, żeby zostać pilotem, dlatego najczęściej rysował samoloty. Później chciał być czołgistą i zaczął rysować same bitwy pod Studziankami. Myślał też o karierze krawca, ale nic z tego nie wyszło. Tata łamał sobie głowę, co z niego wyrośnie, a mama często mówiła, że chyba ksiądz, lecz nieznane są źródła tego pomysłu. Ostatecznie ukończył szkołę średnią jako mechanizator rolnictwa. Nie zdążył jednak popracować w zawodzie, bo zrozumiał, że to, co lubi najbardziej, to malowanie. Dlatego zdecydował się na studia na Wydziale Wychowania Artystycznego WSP w Częstochowie (obecnie Akademia Jana Długosza). W 1993 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Jerzego Filipa Sztuki. Od ponad dwudziestu lat tworzy ilustracje do czasopism i książek dla dzieci. Organizuje i prowadzi spotkania oraz warsztaty twórcze dla dzieci i młodzieży. Mieszka z rodziną na wsi. Spędza dużo czasu w pracowni, gdzie wymyśla i rysuje bohaterów kolejnych książek.
Szukasz więcej propozycji? Zobacz nasze tytuły z kategorii bajki, wiersze i opowiadania lub z serii Maluch
Jaki jest główny temat książki "Maluch szuka przyjaciela" i dla kogo powstała?
Książka "Maluch szuka przyjaciela" to rymowana opowieść o przygodach małego auta na placu zabaw skierowana do najmłodszych czytelników. Historia skupia się na poszukiwaniu rówieśników do wspólnej zabawy oraz budowaniu pierwszych relacji z innymi pojazdami. Dzięki prostej formie i bliskiej dziecku tematyce publikacja idealnie sprawdza się jako lektura do wspólnego czytania i oglądania. Tekst Izy Mikrut wprowadza maluchy w świat empatii oraz współpracy w grupie.
Czy treść tej książki jest napisana rymowanym wierszem ułatwiającym zapamiętywanie?
Tak, cała opowieść została przygotowana w formie rytmicznego i wpadającego w ucho wiersza autorstwa Izabeli Mikrut. Taka konstrukcja tekstu wspiera rozwój mowy u dziecka oraz ułatwia koncentrację na śledzonej historii. Rymy są krótkie i zrozumiałe, co pozwala maluchom na szybkie przyswojenie treści i aktywne uczestnictwo w lekturze. To skuteczne narzędzie do wczesnej stymulacji językowej oraz zabaw logopedycznych z najmłodszymi.
Jaką rolę odgrywają ilustracje Artura Nowickiego w tej konkretnej publikacji?
Ilustracje stanowią kluczowy element narracji, prezentując dynamiczny i kolorowy świat zantropomorfizowanych pojazdów w charakterystycznym stylu autora. Każda strona wypełniona jest detalami, które zachęcają dziecko do wskazywania konkretnych elementów i opisywania widzianych scen. Styl graficzny nawiązuje do popularnej serii o autach, co zapewnia wysoką jakość artystyczną i spójność wizualną. Obrazy są czytelne i w pełni dostosowane do percepcji wzrokowej małych dzieci.
Czy historia o Maluchu porusza ważne aspekty bezpieczeństwa podczas zabawy?
Tak, publikacja w przystępny sposób przemyca podstawowe zasady bezpiecznego zachowania się na placu zabaw. Podczas śledzenia przygód głównego bohatera dzieci dowiadują się, jak bawić się z rówieśnikami w sposób radosny, a jednocześnie bezpieczny dla wszystkich. Edukacyjny walor książki łączy się z zabawą, co ułatwia rodzicom wprowadzanie ważnych tematów wychowawczych. To praktyczne wsparcie w nauce reguł panujących w miejscach publicznych.
Dla jakiej grupy odbiorców ta pozycja może okazać się zbyt prosta?
Książka ta nie jest odpowiednim wyborem dla dzieci w wieku szkolnym, które oczekują rozbudowanej fabuły i wielowątkowych historii. Ze względu na krótką, wierszowaną formę i dominację dużych ilustracji, pozycja ta jest dedykowana wyłącznie żłobkowiczom i młodszym przedszkolakom. Starsze dzieci mogą uznać przekaz o szukaniu kolegów na placu zabaw za mało angażujący intelektualnie. Publikacja koncentruje się na podstawowych emocjach i prostych interakcjach społecznych.
