O polskiej służbie zdrowia mówi się dużo. Zazwyczaj pacjenci wymieniają między sobą nieprzychylne opinie, jednakże z braku innego wyboru i tak wracają do niesympatycznych, a nawet niekompetentnych lekarzy. Dotychczas w literaturze czy telewizji świat szpitali i lekarzy był przedstawiany jako wspaniała chęć niesienia pomocy ludziom, miejsca pełne ciepła i dobroci oraz nierzadko geniuszy. W taki sposób powstały książki o Edelmanie czy Relidze.
Teraz nadszedł czas aby zobaczyć tą drugą stronę lekarzy, tą o której większość z nas zdążyła się przekonać na własnej skórze. "Mali bogowie. O znieczulicy polskich lekarzy" to cykl wywiadów przeprowadzonych przez Pawła Reszkę. W książce pojawiają się wypowiedzi zarówno lekarzy z wieloletnim doświadczeniem jak i studentów kończących swoją edukację. Możemy przyjrzeć się jak marzenia zderzają się z rzeczywistością i jak prestiż bycia lekarzem zmienia charaktery ludzi na gorsze.
Paweł Reszka, aby poznać prawdziwy obraz rzeczywistości polskich szpitali zatrudnił się jako sanitariusz. Jak sam mówi, był na dnie hierarchii wśród pracowników służby zdrowia. To, co podczas przygody z tą pracą zobaczył, zdziwiło nawet jego.
W swojej książce skupił się nie tylko na lekarzach samych w sobie, ale przede wszystkim na odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak jest. Dlaczego w szpitalach brakuje wszystkiego? Od porządnej opieki medycznej do podstawowego sprzętu? Próbuje znaleźć sposób na to jak rozwiązać taki stan rzeczy i przerwać trwający od lat proces pogarszania się stanu zarówno szpitali jak i lekarzy.
Reportaż dociera do sedna problemu, pozwala spojrzeć na sprawę z kilku perspektyw. Z jednej strony mamy niezadowolonych, zatroskanych o własne życie pacjentów, z drugiej zaś sfrustrowanych lekarzy, pracujących bez przerwy w nieludzkich godzinach, będących wiecznie zestresowani, spóźnieni, niewyspani. Patrząc jeszcze inaczej możemy dostrzec błędy w zarządzaniu finansami w Polsce oraz spojrzeć na pracę tych, którzy także zapewniają opiekę medyczną, choć nie są lekarzami.
"Mali bogowie. O znieczulicy polskich lekarzy" to przede wszystkim prawdziwy reportaż, napisany bez grama fikcji literackiej. Książka Pawła Reszki jest polecana każdemu, kogo interesują kulisy szpitalnej pracy i kto chciałby poznać jej prawdziwą twarz. Wszystkich tych, którzy będą mieli ochotę na więcej reportaży Pawła Reszki, zachęcamy do przeczytania książki "Chciwość" o funkcjonowaniu polskich banków.
Stan krytyczny
5/5Czarni
5/5Demony Rosji
5/5Rzeczy osobiste
5/5Zdradzeni
5/5- Autor: Paweł Reszka
- Wydawnictwo Czerwone i Czarne
- Oprawa: Miękka
- Rok wydania: 2017
- Ilość stron: 296
- Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
- Model: 9788377002827
- Język: polski
- Podtytuł: O znieczulicy polskich lekarzy
- Nr wydania: 1
- ISBN: 9788377002827
- EAN: 9788377002827
- Wymiary: 14x22.5 cm
Recenzje książki Mali bogowie. O znieczulicy polskich lekarzy (11)
-
Recenzenckie Mistrzostwo ŚwiataOcena: 5/5Dodana przez Katarzyna O. w dniu 2017-11-03Opinia potwierdzona zakupemRecenzja dotyczy produktu typu: książka
7 z 9 osób uznało recenzję za przydatnąTytuł niezbyt trafiony, sugeruje bowiem, że Autor zmiesza lekarzy z błotem, a tymczasem stara się przestawić obie strony medalu. Jeśli lekarze są znieczuleni to tylko dlatego, że system, w jakim pracują, nie pozwala na podejście empatyczne. Przydałoby się, by każdy pacjent wiedział, że lekarze nie leżą do góry brzuchami czekając na to swoje przysłowiowe BMW. Czyta się znakomicie. Warto!
-
Początkujący RecenzentOcena: 5/5Dodana przez Kinga B. w dniu 2017-08-17Opinia potwierdzona zakupemRecenzja dotyczy produktu typu: książka
4 z 5 osób uznało recenzję za przydatnąKsiążka super Wciągająca ciekawa. Pokazuje nam świat medycyny od zupełnie innej strony i daje do myślenia pacjentom :)
-
Początkujący RecenzentOcena: 3/5Dodana przez Anna L. w dniu 2018-11-20Opinia potwierdzona zakupemRecenzja dotyczy produktu typu: książka
3 z 4 osób uznało recenzję za przydatnąUważam, że książka jest średnia. Po opisie spodziewałam się większej ilość historii z życia Sanitariusza. Moim zdaniem wypowiedzi osób powinny być bardziej rozwinięte. Większość wypowiedzi skupia się wokół 3 tematów: pieniędzy, ilości nadgodzin oraz relacji starszy lekarz - stażysta/rezydent
-
Recenzenckie Mistrzostwo ŚwiataOcena: 3/5Dodana przez Asada S. w dniu 2023-01-30Opinia potwierdzona zakupemRecenzja dotyczy produktu typu: książka
0 z 0 osób uznało recenzję za przydatnąŻałowałam, że to przeczytałam, bo już nie patrzę na lekarzy tak samo!
Przerażający obraz znieczulicy i bezwzględnego wyścigu szczurów obowiązującego w środowisku medyków.
To oburza, ale jednocześnie strasznie frustruje, bo młody, pełen ideałów lekarz albo przyjmie zasady gry, albo zginie! System kształcenia i wprowadzania do zawodu młodych medyków jest chory, a nikt nie ma pomysłu na zmianę.
Nie wszystko jest winą lekarzy; oni muszą się dostosować i wielu płaci wysoką cenę. Jednak dla pacjenta to żadne pocieszenie.
Książkę czyta się szybko i z zainteresowaniem - składa się z krótkich rozmów z przedstawicielami zawodów medycznych.
Mimo negatywnych emocji - warto przeczytać, bo widzimy problem oczami samych jej bohaterów. -
Recenzenckie Mistrzostwo ŚwiataOcena: 5/5Dodana przez Edyta M. w dniu 2020-10-18Opinia potwierdzona zakupemRecenzja dotyczy produktu typu: książka
0 z 0 osób uznało recenzję za przydatnąKsiążka szczera i brutalna, czasami nawet nieco zabawna. Otworzyła mi oczy na polską ochronę zdrowia. Pokazała też, że nie wszyscy lekarze są tacy sami a także przyczyny ich zmian. Po jej przeczytaniu już wiem kim był młody lekarz na nocnej pomocy lekarskiej, który w smartfonie szukał wskazówek dotyczących stanu zdrowia mojego kilkuletniego syna. Dzięki lekturze tej książki będę zupełnie inaczej patrzyła na pracowników służby zdrowia (tak, wiem, że lekarze nie lubią tego określenia).