Listy starego diabła do młodego

Średnia: 4.4 Ilość ocen: 5
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
240
Rok wydania
2020
Inne wersje (3)
Książka, op. twarda
za 31,20 zł
eBook, mobi, epub
za 16,15 zł
Audiobooki mp3
za 18,70 zł
Nasza cena: 20,30 zł 29,00 zł Taniej o: 30%

Czy wiesz, że C.S. Lewis napisał nie tylko "Opowieści z Narnii"? Błyskotliwe i pełne przewrotnego humoru "Listy starego diabła do młodego" to jedna z najbardziej oryginalnych książek w kanonie literatury religijnej: zbiór rozważań o chrześcijaństwie, pokusach i zmaganiach o ludzką duszę w formie korespondencji kusicieli z piekła rodem.

Pierwszy z 31 listów został opublikowany w czasopiśmie "The Guardian" 2 maja 1941 roku, a cały zbiór w formie książkowej (ang. The Screwtape Letters) ukazał się rok później. Dzisiaj ta pozycja należy już do klasyki literatury chrześcijańskiej. W Polsce doczekała się ponad dwudziestu wydań - najnowsze z nich, z roku 2020, to kolejna inicjatywa wydawnictwa Media Rodzina.

Krętacz (ang. Screwtape), mistrz w sztuce kuszenia, podsekretarz departamentu, pisze listy do swojego bratanka Piołuna, początkującego diabła. W każdym z nich doradza niedoświadczonemu kusicielowi, jak radzić sobie z "pacjentem" - przydzielonym mu człowiekiem, którego ma krok po kroku prowadzić w stronę piekła i "chronić" przed wpływami "Nieprzyjaciela". Jest to zadanie wymagające przemyślanej taktyki, bo niebiańskie służby zrobią wszystko, by pokrzyżować mu plany.

"Listy starego diabła do młodego" porusza poważne tematy w zabawny sposób; lekkiej formie towarzyszy głęboka refleksja o prądach umysłowych epoki, ateizmie oraz wierze w obliczu wojny, cierpienia i niedoskonałości wspólnoty Kościoła. Książkowe diabły skupiają się na niełatwych relacjach kuszonego, zastawiają pułapki myślowe, podsycają złudzenia, a także pielęgnują pozornie błahe wady i słabości, które okazują się najbardziej niebezpieczne dla duszy człowieka.

Clive Staples Lewis (1898-1963) - profesor literatury angielskiej na Uniwersytecie Oksfordzkim, przyjaciel J.R.R. Tolkiena, eseista i autor powieści fantasy z wątkami chrześcijańskimi - należał bowiem do Kościoła anglikańskiego. Oprócz "Opowieści z Narnii" napisał m.in.: "Trylogię kosmiczną", "Dopóki mamy twarze", "Cztery miłości", "Podział ostateczny" oraz "Chrześcijaństwo po prostu".
Recenzje (5)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  7 z 7 osób uznało recenzję za przydatną

  Listy starego diabła do młodego - Clive Staples Lewis - recenzja

  C.S. Lewis (1898-1963) był wybitnym pisarzem, filozofem, wykładowcą literatury średniowiecznej i renesansowej w Cambridge. Należał do grupy Inklingów, czyli grupy oksfordzkich intelektualistów, którzy spotykali się w pubach w latach 30 i 40 XX wieku. Czytelnicy na całym świecie docenili go dzięki „Opowieściom z Narnii”, które po dzień dzisiejszy sprzedają się w milionach egzemplarzy na całym świecie.

  „Listy starego diabła do młodego” opublikowane zostały w roku 1942. Należą one do gatunku fikcji chrześcijańskiej. Treść książki składa się z trzydziestu jeden listów Krętacza – starego diabła, adresowanych do jego siostrzeńca Piołuna. W każdym z listów Krętacz dzieli się swoim doświadczeniem i poucza Piłuna w jaki sposób powinien kierować „Pacjentem”, czyli człowiekiem, który został mu przydzielony, by jego niewinna dusza została potępiona. Zdaniem Krętacza jego siostrzeniec powinien mamić człowieka poprzez przyjemności, siać wątpliwości, wykorzystywać wahania nastrojów. Powinien karmić jego ego, obiecując różne rzeczy, na które zagubiony Pacjent szybko się zgodzi, bo świat się zmienia, a człowiek coraz częściej podąża za konsumpconizmem, tracąc przy tym swoją duchowość. Szybko przy tym dodaje, że żadna z obietnic nie zostanie spełniona. Podszepty Piołuna powinny sprawić, że umysł Pacjenta będzie dryfował pomiędzy dobrem i złem. Gdy młody szatan doda do tego słabości i głupotę, pogorszenie się sytuacji w domu lub spotkanie „odpowiednich” znajomych, Pacjent nawet wierzący, z łatwością wpadnie w sidła zła.

  Książkę opublikowana została siedemdziesiąt dwa lata temu. Jej myśl przewodnia – spostrzeżenia Lewisa dotyczące wiary, interpretacji Pisma Świętego, czy nauk Kościoła są trafne i ponadczasowe. Autor w przewrotny sposób ostrzega jak niewiele trzeba by zboczyć na zła drogę. Każdy z czytelników tej niepozornie wyglądającej książki może dowiedzieć się wiele o sobie w niezwykle krótkim czasie. Zmagania dobra ze złem, które zostały opisane na stu pięćdziesięciu stronach, nie podlegają przedawnieniu, gdyż „droga do piekła jest miękka i łagodna”. Gorąco polecam.

  Jola, lat 18

  źródło:[Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  21 z 35 osób uznało recenzję za przydatną

  Doskonała książka, zresztą jak większość tego autora. Książka, która w krzywym zwierciadle pokazuje ludzkie zachowania i przemyślenia wskazując równocześnie na ich źródło. Bardzo dobra pozycja zarówno dla chrześcijan jak i osób, które uważają, że szatan to tylko ludzik z różkami, który nie może nam nic zrobić. Bardzo interesująca formuła, która została powielona przez innych autorów. Gorąco polecam.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Diabelskie konwersacje.

  Wstyd
  się przyznać, ale o omawianym za chwilę aspekcie twórczości C.S. Lewisa nie miałem, szczerze mówiąc, pojęcia… Twórczość tego pana zwykłem traktować tylko i wyłącznie przez pryzmat „Opowieści z Narnii”, a tu proszę – niespodzianka! Lewis jak się okazuje nie tylko bardzo swobodnie poruszał się w świecie fantasy, ale także miał wiele do powiedzenia w kwestii odwiecznej walki dobra ze złem oraz w sferze przemyśleń dotyczących natury jednego i drugiego. Świetnie widać to na przykładzie niniejszej książki, której fabuła opiera się na konwersacji, w ramach której podsekretarz stanu w piekle wymienia korespondencję ze swym młodszym podwładnym (a jednocześnie bratankiem), który musi wykazać się sukcesami w służbie kusicielskiej.

  Niniejsza książka zaskoczyła mnie kompletnie. W pozytywnym sensie rzecz jasna. Nie tylko nie spodziewałem się, że twórca Narnii mógł się kiedyś pokusić o napisanie dzieła moralizatorsko-filozoficznego, ale także nie przypuszczałem, aby jego duchowość była tak głęboka i pełna przemyśleń. Jest to zaskakujące tym bardziej, że swego czasu Lewis był – że tak powiem – dość daleko od Boga i od Kościoła. Wrócił do praktyk religijnych [Adres usunięty]. za sprawą swego dobrego przyjaciela, J.R.R. Tolkiena i… efekty widać.

  „Listy starego diabła do młodego” to zbiór przemyśleń na temat istoty dobra, zła oraz ich miejsca we współczesnym świecie. Współczesnym co prawda autorowi, a więc mam tu na myśli świat z mniej więcej połowy XX wieku, aczkolwiek zaskakująco wiele zagadnień z tamtych czasów pasuje do XXI wieku. Na czym najbardziej skupia się w tych kwestiach Lewis?

  Autor pod pozorem ukazania jak to piekielne sługi udzielają sobie nawzajem porad przemyca sprytnie na łamach książki szereg własnych osądów, przemyśleń i subiektywnych odczuć dotyczących ludzkiej duszy, moralności i pokus, którym rodzaj ludzki nader często ulega. Listowna wymiana diabelskich doświadczeń z zakresu kuszenia potomków Adama i Ewy pełna jest przemyśleń dotyczących ludzkiej słabości, egoizmu, pożądania, a także działania mechanizmów, które dając nam przyjemność jednocześnie nas niewolą i sprowadzają na coraz większe manowce przyszłego potępienia. Wszystko to rzecz jasna subiektywne odczucia Lewisa, nie sposób jednak oprzeć się wrażeniu, że jest w nich sporo prawd obiektywnych – w dodatku przedstawionych w oryginalny, a przez to budzący niekłamane zainteresowanie sposób.

  Książka nie jest długa, ma bowiem tylko nieco ponad 200 stron. Przy takiej objętości jest więc oczywiste, że autor nie wyczerpuje całkowicie poruszonego tematu, lecz daje nam jedynie pole do własnych przemyśleń w oparciu o te już spisane. Myślę, że taka forma lektury jest strzałem w dziesiątkę – mamy postawioną pewną moralną kwestię, podane na tacy przemyślenia autora, szereg problemów do rozważenia i… pole do własnych rozmyślań. To chyba najlepszy sposób, w jaki można było się zabrać za tego typu tematykę. I to nawet jeśli nie każdemu się to podoba i nawet w obliczu faktu, że część czytelników może narzekać na to, że Lewis jedynie „ślizga” się po temacie nie formułując w sposób definitywny żadnych ostatecznych wniosków. Ja bynajmniej nie poczułem się rozczarowany taką formułą książki.

  Temat tej lektury jest dość istotny, a co za tym idzie dosyć poważny, Lewis jednak – na szczęście – nie przykuwa nam do stóp pełnych śmiertelnej powagi łańcuchów lecz stara się doprawić omawiane kwestie szczyptą humoru i pewną lekkością narracji. W ostatecznym rozrachunku książka bardzo na tym zyskuje, a to ważne, wpływa to bowiem bardzo pozytywnie na jej ostateczną ocenę.

  Gorąco polecam!

  Dziękuję Wydawnictwu Media Rodzina za egzemplarz recenzencki.

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzent Wybitny
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Wyobraźmy sobie piekło trochę inaczej. Wyrzućmy z głowy smołę i kotły, trzaskające bicze i wrzaski potępieńców. Co powiecie na piekło w formie korporacji, ogromnej firmy z wszystkimi jej zaletami, wadami i... biurokracją? Z systemem kar, szkoleń i wysokimi wymaganiami wobec pracowników. KorpoHell! Brzmi ciekawie? I jest ciekawe. Co ciekawe Listy... choć mają swoje lata to nadal pozostają aktualne, a ich ponadczasowe treści zastanawiają i zaskakują do dziś. Są niezwykłym, błyskotliwym studium wiary i religijności człowieka, ale nie tylko...

  Sięgając po Listy... wiedziałam, że mam mało czasu. Termin biblioteczny zbliżał się wielkimi krokami, grypa szalała w najlepsze, a ja smarkata i zakopana w koce nie miałam ochoty na nic. Jednak zawzięłam się i postanowiłam podołać wyzwaniu i dobrze wykorzystać ten czas, gdy mogłam legalnie wylegiwać się w łóżku przez cały dzień ;) . Przyznam, łatwo nie było. Skupienie spadało do zera, ale na szczęście lekki język i narracja w formie listów sprawiły, że czytało się szybko i miło.

  Samo czytanie Listów... było niezwykle ciekawym doświadczeniem. Mogłam przez ramię diabła zerkać na proces kuszenia. Poznawać sztuczki i przekręty, często tak bardzo niewinne, a niosące ze sobą spore konsekwencje. Czasem odkładałam książkę by się nad tym zastanowić i przemyśleć własne postępowanie. I nie mam na myśli tylko aspektu religijnego, ale takie zwykłe normalne życie. Proces zniechęcania się, odpuszczania sobie by w końcu zaniechać całkowicie. Listy... są swoistym studium życia człowieka, jego zmienności i skłonności do osiadania na laurach, ale też siły.

  Ciekawa, błyskotliwa książka, która zmusi do ruszenia szarych komórek. Cieszę się, że po nią sięgnęłam, choć myślę, że w innym czasie wywołałaby na mnie większe wrażenie. Na chwilę obecną daję 6/10.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Osobiście nie czytałam, ale kupiłem na prezent i to był strzał w 10. Pięknie wydana❤

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Bóg na ławie oskarżonych 0/5 Nasza cena:
28,70 zł 32,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Bóg na ławie oskarżonych

Idea osiągnięcia "uczciwego życia" bez Chrystusa opiera się na podwójnym błędzie. Po pierwsze, jest niewykonalna, a po drugie, wyznaczając sobie "uczciwe życie" jako ostateczny cel, gubi się samą istotą egzystencji.Moralność jest górą, której nie da się zdobyć tylko za pomocą samodzielnych...
Chrześcijaństwo po prostu 0/5 Nasza cena:
19,14 zł 29,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Chrześcijaństwo po prostu

Podczas ostatniej wojny światowej BBC przeprowadziło z C.S. Lewisem cykl rozmów o wierze chrześcijańskiej. W rezultacie powstała z tego książka dla tych, którzy chcą wierzyć, ale przeszkadza im w tym intelekt. Autor posiada niezwykły talent do logicznego wyjaśniania kontrowersyjnych kwestii,...
Cztery miłości 0/5 Nasza cena:
23,20 zł 29,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Cztery miłości

C.s. Lewis (1893-1963), pisarz, filozof, oksfordzki wykładowca uniwersytecki, autor słynnych "Opowieści z Narnii". W tomie esejów "Cztery miłości" Clive Staples Lewis, wyróżnia cztery rodzaje miłości: przywiązanie, przyjaźń, miłość erotyczną i caritas. Ta ostatnia, jako miłość Boga i bliźniego,...
Podział ostateczny 4/5 Nasza cena:
16,46 zł 25,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Podział ostateczny

C.S. Lewis, znany przede wszystkim z siedmiotomowego cyklu "Opowieści z Narnii", tym razem daje poznać się z innej strony."Podział ostateczny" to literacka, alegoryczna opowieść, która pozwala zrozumieć, czym jest zło. Ta autobusowa podróż z Piekła do Nieba, przypominająca nieco "Boską Komedię",...
Błądzenie pielgrzyma 0/5 Nasza cena:
33,92 zł 38,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Błądzenie pielgrzyma

Dałem się zwieść każdej fałszywej odpowiedzi, każdą z nich gruntownie zbadałem, by odkryć zawarty niej fałsz.C. S. Lewis, fragment przedmowy: Książka "Błądzenie pielgrzyma", napisana w roku nawrócenia pisarza, jest jego autobiografią. C. S. Lewis przemawia w niej ze zwięzłością, dzięki której...
Opowieści z Narnii 2 Książę Kaspian 4/5 Nasza cena:
15,20 zł 19,01 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Opowieści z Narnii 2 Książę Kaspian

W życiu znanych nam z tomu "Lew, Czarownica i stara szafa" bohaterów upłynąl rok, w świecie Narnii natomiast 1300 lat! Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja - młodzi bohaterowie opowieści - spieszą na pomoc prawowitemu władcy Narnii, księciu Kaspianowi, który toczy śmiertelny bój o prawo do tronu. Drugi...
Pakiet Opowieści z Narnii. Tomy 1-7 5/5 Nasza cena:
51,68 zł 79,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pakiet Opowieści z Narnii. Tomy 1-7

Autorem Opowieści z Narnii – siedmioczęściowego zbioru opowieści o krainie Narnii, jest C.S. Lewis, angielski wykładowca literatury na uniwersytecie w Oksfordzie, bliski przyjaciel J.R.R Tolkiena, kolegi po fachu. Książka powstała w latach pięćdziesiątych i odniosła wielki sukces na całym świecie....
Opowieści z Narnii. Tom 1. Lew, Czarownica i stara szafa 5/5 Nasza cena:
12,45 zł 19,01 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Opowieści z Narnii. Tom 1. Lew, Czarownica i stara szafa

Kultowy cykl stworzony przez profesora z Oksfordu od lat niesie nieprzemijalne wartości i uczy rozwijać wyobraźnię kolejnych pokoleń młodych czytelników. Często miarą sukcesu czytelniczego książki jest filmowa ekranizacja dzieł literackiego, której w przypadku Lwa, Czarownicy i starej szafy podjęła...
Diabelski toast 0/5 Nasza cena:
28,70 zł 32,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Diabelski toast

"Wasza dostojność! Wasze Niełaski! I wy, moje ciernie! Szanowne Diabły! Wznoszę toast na cześć kosmatej Gęby i waszej szacownej uczelni"Na krotko przed śmiercią C. S. Lewis zebrał kilka esejów wschodzących w skład wcześniej publikowanych prac, tworząc z nich nową książkę. W pierwszych z nich...
Opowieści z Narnii. Tom 3. Podróż "Wędrowca do Świtu" 0/5 Nasza cena:
15,20 zł 19,01 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Opowieści z Narnii. Tom 3. Podróż "Wędrowca do Świtu"

W trzecim tomie słynnego cyklu Edmund i Łucja w towarzystwie niesympatycznego kuzyna Eustachego trafiają na żaglowiec króla Kaspiana.Obfitująca w niezwykłe przygody morska wyprawa staje się, dzięki Aslanowi, również podróżą ku własnej tożsamości i dojrzałości.Wydaniu wzbogacone zostało o zdjęcia z...
Bóg na ławie oskarżonych Tw. 0/5 Nasza cena:
31,32 zł 36,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Bóg na ławie oskarżonych Tw.

Idea osiągnięcia "uczciwego życia" bez Chrystusa opiera się na podwójnym błędzie. Po pierwsze, jest niewykonalna, a po drugie, wyznaczając sobie "uczciwe życie" jako ostateczny cel, gubi się samą istotą egzystencji.Moralność jest górą, której nie da się zdobyć tylko za pomocą samodzielnych...
Chrześcijaństwo po prostu - Audiobook mp3 0/5 Nasza cena:
17,60 zł 22,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Chrześcijaństwo po prostu - Audiobook mp3

Jedna z dwóch wydanych przez wydawnictwo Media Rodzina klasycznych książek filozoficzno-teologicznych autora sławetnego cyklu "Opowieści z Narnii", C.S. Lewisa. W "Chrześcijaństwie po prostu" autor - głosem Zbigniewa Zapasiewicza - porusza problemy od dawna sprawiające kłopot wnikliwym i krytycznym...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula