Al-Andalus - mistyczna kraina rozciągająca się na terenach dzisiejszej hiszpańskiej Andaluzji. Dziedzictwo nadal oddziałujące na teraźniejszość dzisiejszych Andaluzyjczyków. Jeśli chcesz zanurzyć się w świat zawieszony między historią a współczesnością, świat wielokulturowy, barwny, wpływający na rzeczywistość, sięgnij po książkę "Lajla znaczy noc" Aleksandry Lipczak, a nie pożałujesz.
Al-Andalus jest uważane za krainę mistyczną choćby z uwagi na to, że była to kraina położona na południu Hiszpanii (dzisiejsza Andaluzja), przez osiem wieków zamieszkiwana wspólnie przez chrześcijan, żydów i muzułmanów. Wpływ kultury muzułmańskiej pozostaje widoczny na tych terenach do dziś, choćby w postaci bajecznej architektury.
Z uwagi na niesamowitość zjawiska współistnienia trzech religii na stosunkowo niewielkim terenie autorka stworzyła dzieło balansujące między reportażem a esejem, pokazując Andaluzję z perspektywy historycznej oraz współczesnej. Z jednej strony autorkę pochłonął okres średniowiecza i początki nowożytności, z drugiej w swojej pracy uwypukla również aktualne wątki. Aleksandra Lipczak skupia się na tym, jak dzisiejsi mieszkańcy Andaluzji podchodzą do dziedzictwa pozostawionego przez muzułmanów. Stara się ukazać ich nietypową tożsamość, szczególnie że wielu z nich nazywa się potomkami Maurów. Opisuje również, jak wygląda wielokulturowość tego regionu aktualnie.
O autorce
Aleksandra Lipczak jest także autorką książki "Ludzie z Placu Słońca". Zajmuje się głównie sytuacją społeczno-polityczną Hiszpanii. Poza tym publikuje w "Polityce", "Przekroju" i "Gazecie Wyborczej".