Cudowna książeczka dla najmłodszych o wyjątkowych zwierzętach! Nadarza się świetna okazja, aby lepiej je poznać i spędzić w ich towarzystwie wyjątkowy czas. Publikacja "Zbój. Opowiadania o koniach i konikach" nie jest tylko wymyśloną bajką, lecz czymś o wiele więcej!
Najlepsze w przypadku tej książki jest to, że każda zamieszczona w niej opowieść naprawdę się wydarzyła! Niektóre z nich miały miejsce dawno temu, a inne w obecnych czasach. Wszystkie rozdziały, jest ich dziesięć, zostały poświęcone poszczególnym bohaterom. Każdy przedstawiony koń różni się charakterem, wyglądem oraz celem, do jakiego został przygotowany. Jest słynny Bucefał, wierny towarzysz Aleksandra Wielkiego, oraz pracujący w kopalni Kasztan. Już tylko to porównanie daje doskonałe rozeznanie co do różnorodności tych zwierzaków, a opowieści o nich są niezwykle fascynujące. Dzięki temu wizyta w ich świecie będzie tak wspaniała.
Całość została napisana pięknym i ciepłym stylem, ale również z wielkim znawstwem. To wszystko czyni z tej książki jedyną w swoim rodzaju. Dzieci z pewnością się nią zachwycą. Będą mieć szansę, aby lepiej poznać niezwykłe konie i dowiedzieć się o nich czegoś ciekawego. Warto zagłębić się w lekturę razem ze swoimi pociechami!
O autorce
Renata Piątkowska jest cenioną autorką, dobrze znaną z literatury dziecięcej i młodzieżowej. Zdobyła wiele nagród i odznaczeń, a wśród nich są: wygrana w konkursie "Przecinek i Kropka" oraz przyznany jej Order Uśmiechu. Napisała takie książki, jak m.in. "Po prostu mama", "Na wszystko jest sposób" czy też "Mądra głowa zna przysłowia".
Szukasz więcej propozycji? Zobacz nasze tytuły z kategorii literatura lub z serii Z Parasolem
Dla jakiej grupy wiekowej przeznaczona jest ta książka?
Publikacja jest skierowana do dzieci w wieku wczesnoszkolnym, zazwyczaj od 6 do 10 lat. Język autorki jest bardzo przystępny i dostosowany do możliwości poznawczych młodszych czytelników. Krótkie formy literackie pozwalają dziecku na samodzielną lekturę bez poczucia znużenia długimi rozdziałami. Historie budują empatię i są bezpieczne pod względem emocjonalnym dla wrażliwych odbiorców.
Czy książka skupia się na faktach naukowych o koniach?
Treść opiera się na literackich opowiadaniach beletrystycznych, a nie na suchych danych encyklopedycznych. Autorka koncentruje się na relacjach między zwierzętami a ludźmi oraz na ukazywaniu charakterów poszczególnych koni. Czytelnik poznaje świat tych zwierząt poprzez emocje, przygody i codzienne sytuacje w stajni. Jest to doskonała lektura rozwijająca wyobraźnię i miłość do natury u najmłodszych.
Jaki klimat dominuje w książce "Zbój. Opowiadania o koniach i konikach"?
W całej książce przeważa ciepły, pełen humoru i optymistyczny ton opowieści. Renata Piątkowska znana jest z tworzenia historii, które wzruszają, ale jednocześnie niosą ze sobą pozytywne przesłanie. Nawet trudniejsze tematy są przedstawione w sposób łagodny i zrozumiały dla dziecka. Lektura ta buduje poczucie więzi ze zwierzętami i promuje szacunek do każdej żywej istoty.
Czy opowiadania w tym zbiorze są ze sobą powiązane fabularnie?
Zbiór składa się z niezależnych historii, co pozwala na czytanie ich w dowolnej kolejności. Każdy rozdział poświęcony jest innemu bohaterowi na czterech kopytach, co czyni książkę idealną do czytania przed snem. Taka konstrukcja ułatwia dziecku powrót do ulubionych fragmentów bez konieczności pamiętania całej chronologii. Krótkie i zamknięte formy tekstowe pomagają ćwiczyć skupienie u dzieci zaczynających przygodę z literaturą.
Dla kogo ta książka może nie być odpowiednim wyborem?
Pozycja ta nie jest przeznaczona dla starszej młodzieży szukającej zaawansowanych podręczników do nauki jazdy konnej. Skupia się ona na warstwie emocjonalnej i literackiej, a nie na technicznych aspektach jeździectwa czy opiece weterynaryjnej. Osoby oczekujące mrocznych historii lub skomplikowanych intryg mogą uznać te opowiadania za zbyt proste. Jest to wybór dedykowany wyłącznie miłośnikom ciepłej literatury dziecięcej o tematyce zwierzęcej.
