Życie w Stanach Zjednoczonych to nie tylko amerykański sen. Dzięki książce “Nomadland. W drodze za pracą” poznasz Amerykę, o której do tej pory nikt nie mówił.
Ponadto przekonasz się, że praca na etacie i mały domek, w którym mieszka się z rodziną lub robienie kariery - to nie jedyne opcje, jakie są dostępne człowiekowi.
Książka traktuje o ludziach, którzy z różnych powodów (kryzys finansowy, problemy rodzinne lub własny wybór) rezygnują z wygodnego życia klasy średniej. Sprzedają domy, przesiadają się do camperów, przyczep czy vanów i ruszają przed siebie. Przemierzają kolejne stany w poszukiwaniu różnego rodzaju prac dorywczych. Gdy znajdą zatrudnienie, osiedlają się na kempingu i mieszkają tam, póki nie skończy się zapotrzebowanie na ich pomoc.
Wiele firm ceni tych współczesnych koczowników. Pracują ciężko, odpowiedzialnie i są zdeterminowani. Z drugiej strony nigdzie nie przebywają na tyle długo, żeby stworzyć związek zawodowy, co również jest na rękę pracodawcom.
Mimo że niektórzy traktują tych ludzi jako bezdomnych, sami zainteresowani unikają tej łatki. Nazywają siebie "bezmiejscowymi". Uważają, że wyrwali się z niewoli czynszów i zdemoralizowanego systemu. Wielu z nich cieszy się nową wolnością, która pozwala im żyć wedle ich zasad oraz regularnie zawierać nowe przyjaźnie.
O książce
Workamperzy, wędrowni robotnicy, rozproszone plemię. Krzywdzeni i poniżani, wyrzuceni poza nawias społeczeństwa, a mimo to dumni i pełni nadziei, że kiedyś przestaną być obywatelami "Ameryki, o której wszyscy zapomnieli". Reportaż Bruder to nie tylko opowieść o współczesnych nomadach, ale też o niewolniczej pracy, Amazonie, końcu ery emerytur, nierównościach i nowej walce klas. Przejmująca i niezbędna.
Grzegorz Wysocki, "Gazeta Wyborcza"
O autorce
Jessica Bruder, autorka książki, jest amerykańską dziennikarką. Pracowała dla wielu topowych gazet i czasopism, uczy też pisania w Columbia Journalism School. Aby napisać "Nomadland. W drodze za pracą", sama zamieszkała w camperze, w którym spędziła kilka miesięcy. Zainteresowani reportażami z Ameryki powinni sięgnąć również po "Eksmitowani. Nędza i zyski w jednym z amerykańskich miast" lub "San Francisco. Dziki brzeg wolności".