"Na Zachodzie bez zmian" to ponadczasowa pozycja ukazująca młodych ludzi w czasach I wojny światowej, ich obawy i brak zrozumienia dla tego, co dzieje się wokół. To także historia wielkiego oddania, które może zakiełkować tylko pośród towarzyszy broni. Oto jedno z najważniejszych dzieł w pisarskim dorobku Remarque'a.
Powieść "Na Zachodzie bez zmian" toczy się podczas I wojny światowej, opowiada o losach młodych żołnierzy. Biorą oni udział w konflikcie, przez który ich pierwszą "pracą" po wejściu w dorosłość jest... mordowanie. Wśród nich znajdują się także Paul i jego przyjaciele ze szkoły. Pod wpływem nauczycielskiej propagandy wszyscy ochoczo wyruszają na front, chwytają za karabiny, wchodzą do okopów i stają do walki.
Na polu bitwy dochodzi do zderzenia z rzeczywistością pełną okrucieństwa, strachu oraz niezrozumienia. Wojna w oczach Remarque'a jawi się Czytelnikowi jako dramat młodego pokolenia, ludzi marzących jedynie o powrocie do domu, a zamiast tego muszących zastanawiać się nad sensem wojny, spoglądając na okaleczonych lub zabitych towarzyszy.
Erich Maria Remarque był znanym niemieckim pisarzem, reprezentantem tzw. straconego pokolenia, do którego zaliczani są autorzy dorastający w okresie I wojny światowej. Przeżycia z frontu wykorzystał do napisania powieści "Na Zachodzie bez zmian" - jednej z najważniejszych pozycji w dwudziestowiecznej literaturze. Książka doczekała się dwóch ekranizacji: w roku 1930 w reżyserii Lewisa Milestone'a (nagrodzonej dwoma Oscarami) oraz w 1979 w aranżacji Delberta Manna.
Pisarz jest również autorem takich tytułów jak: "Łuk triumfalny", "Czas życia i czas śmierci", "Czarny obelisk", "Noc w Lizbonie" czy "Cienie w raju".