Urocza, zabawna, pełna fantazji podróż w bajkowy świat stworzony przez Pamelę L. Travers. Książka "Mary Poppins" jest wyjątkową lekturą, która nie tylko bawi i rozwija wyobraźnię najmłodszych czytelników, ale również uczy ich otwartości i pokonywania utartych schematów myślowych.
Tytułowa Mary Poppins jest niezwykłą nianią, która opiekuje się dziećmi państwa Banks. Jej obecność zmienia rzeczywistość mieszkańców londyńskiego domu przy ul. Czereśniowej. Mary zaskakuje podopiecznych barwnymi pomysłami, zabiera w nieznany dotąd i niecodzienny świat przygód. Książka doskonale łączy ze sobą dwa wymiary, czyli rzeczywiste otoczenie z pełnym czarów i nietypowych wydarzeń światem marzeń. Podkreśla też wartość i wpływ znaczących relacji w życiu młodego człowieka. Wbrew pozorom uczy zdrowego rozsądku w odniesieniu do własnej osoby i otoczenia. Postać nietypowej i nieco apodyktycznej niani z charakterystyczną parasolką zapisała się na stałe w kanonie literatury dziecięcej.
Powieść P. L. Travers jest pierwszą częścią serii o perypetiach zaczarowanej nauczycielki. Dużym atutem książki są wyjątkowe ilustracje Mary Shepard, znanej córki twórcy wizerunku Kubusia Puchatka. Powieść australijskiej autorki brytyjskiego pochodzenia jest adresowana do dzieci, ale bardzo chętnie czytają ją również dorośli. Książka stała się źródłem m.in. licznych scenariuszy teatralnych i musicalowych oraz doczekała się wielu ekranizacji filmowych.
O autorach
Mary Shepard (1909–2000) – brytyjska ilustratorka książek dla dzieci najbardziej znana z serii książek P.L. Travers o Mary Poppins. Była córką malarki Florence Chaplin oraz ilustratora Ernesta Howarda Sheparda, twórcy wizerunku Kubusia Puchatka. Gdy E.H. Shepard odmówił zilustrowania książki Travers z powodu nadmiaru obowiązków, pisarka przypadkiem ujrzała kartkę bożonarodzeniową autorstwa dwudziestokilkuletniej Mary, absolwentki Slade School of Fine Art, i doceniła jej styl, w którym zobaczyła „radosną niedoskonałość, pozbawioną naiwności niewinność i… zdolność do dziwienia się światu”. Tak się rozpoczęła pisarsko-ilustratorska współpraca, która trwała od 1934 do 1988 roku.
P.L. Travers (1899–1996) – australijska pisarka i poetka pochodzenia brytyjskiego urodzona jako Helen Lyndon Goff. W młodości była również obiecującą aktorką szekspirowską oraz dziennikarką. Zainteresowana mistycyzmem, przez pewien czas należała do zwolenników Georgija Iwanowicza Gurdżijewa, ormiańskiego przywódcy duchowego i filozofa. Sławę przyniosło jej osiem książek o Mary Poppins, z których już pierwsza spotkała się z uznaniem krytyków literackich i czytelników na całym świecie. Seria „Mary Poppins” szybko weszła do kanonu literatury dziecięcej, choć sama Pamela Lyndon Travers twierdziła, że nie pisze z myślą o dzieciach. Jej bohaterkę – nieuprzejmą i apodyktyczną, lecz obdarzoną czarodziejskimi mocami i wnoszącą magię w życie swoich podopiecznych – często porównywano do równie „niegrzecznego” Piotrusia Pana.