W świecie mafii nie ma próżni. Tych, którzy zostali rozpracowani zastępują nowi, albo Ci, którzy postanowili wrócić do gry. Czarny interes nie omija także naszego kraju.
Centralne Biuro Śledcze ma ręce pełne roboty. Wciąż pracuje nad rozpracowaniem zorganizowanych grup przestępczych, które działają na terenie całej Polski. W Małopolsce jest wiele gangów i niebezpiecznych przestępców, których pseudonimy budzą strach i respekt nie tylko wśród lokalnych mieszkańców. W alfabecie krakowskich gangsterów tkwią nazwiska powiązane z handlem narkotykami, seksbiznesem, czy przekrętami finansowymi. Wielu z nich na własną odpowiedzialność i ryzyko porzuciło wizje statecznego życia na rzecz balansowania między luksusem, a igraniem ze śmiercią.
"Królowie życia" to reportaż o początkach krakowskiej przestępczości zorganizowanej. Kulisy tego, co działo się za kurtyną przepychu, apartamentów, drogich samochodów i dziewczyn do towarzystwa. Jednak każdy medal ma dwie strony i by jedna ze stron mogła pławić się w luksusie, druga musiała cierpieć. Oprócz groźnych przestępców jest w tej historii miejsce też na ofiary, które teraz mają odwagę opowiedzieć o swoim losie i wyrządzonej krzywdzie. Czy mafiosi, o których tak głośno, na własne życzenie postanowili z normalnych obywateli przeobrazić się w skrajnie niebezpiecznych gangsterów? Czy biorąc do ręki broń można skutecznie pozbawić się człowieczeństwa?
Jarosław Knap od wielu lat mieszka w Krakowie, gdzie zresztą przyszedł na świat. Pracował jako publicysta w tygodniku "Newsweek Polska" oraz "Wprost". Przeprowadził wiele wywiadów ze słynnymi osobistościami ze świata kultury i nauki, jak Sławomir Mrożek, Stanisław Lem, czy Seamus Heaney - laureat Nagrody Nobla. Jako pierwszy zaczął publikować artykuły o aferze PZU i mafii paliwowej. Tym razem skłonił się opisać przestępczość z rodzimych terenów, czego owocem stali się "Królowie życia".