Dziewczyny wyklęte

Autor:

Średnia: 4.7 Ilość ocen: 3
Wysyłka w
48 godzin + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
526
Rok wydania
2015
Inne wersje (1)
eBook, pdf, mobi, epub
za 25,49 zł
Nasza cena: 26,05 zł 39,90 zł Taniej o: 35%


– Chciałabym mieć chłopca, a potem męża – szeptała księdzu ranna Perełka.

– Wyprasujesz mi wszy ze spodni? – żartował Józek na randkach z Wandą.

Na nagrobku Janiny wyryto napis „zginęła tragicznie”. Za komuny jakaś nieznana ręka dopisywała co rok: „zamordowana przez UB”.

Pierwsza taka książka o dziewczynach z antykomunistycznego podziemia – o tych bardzo znanych i niemal zupełnie zapomnianych. O tych, które nie zawahały się, by oddać krajowi swą młodość, a niejednokrotnie i życie.

Szesnaście porywających opowieści o walce, dramatycznych wyborach, ucieczkach, upokorzeniach i więziennej wegetacji.
INKA, MARCYSIA, PEREŁKA, WANDA, JAGA, KRYSTYNA, JASIEK, CZESŁAWA,IRENA, BLONDYNKA, LALA, DANKA, SARENKA, DZIUŃKA, KRYSIA, SIOSTRA IZABELA.
Te z nich, które nadal żyją, przeżywają swe wspomnienia inaczej niż mężczyźni. Wciąż pamiętają, kto i gdzie został ranny, jakiego użyły środka odkażającego i czy wystarczyło bandaży.
Książka bogato ilustrowana, zawiera niepublikowane wcześniej zdjęcia.

Czytaj całość

Recenzje (3)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2015-03-29
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  26 z 38 osób uznało recenzję za przydatną

  Na temat żołnierzy wyklętych historia milczała długo, milczała lub kłamała. Od 2011 roku 1 marca jest obchodzony jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, tegoroczny dzień Wydawnictwo Fronda uświetniło premierą książki Dziewczyny Wyklęte autorstwa historyka, Szymona Nowaka. O kobietach i dziewczętach walczących w podziemiu antykomunistycznym do tej pory mówiło się bardzo mało, nawet kiedy wspominało się na temat Żołnierzy Wyklętych, te dzielne choć na swój sposób delikatne istoty, ginęły gdzieś w cieniu. Książka Szymona Nowaka przywodzi ich losy - w większości przypadków bardzo dramatyczne i mocno poruszające - równocześnie odsłaniając kobiece oblicze partyzantki.

  Idąc główną aleją parafialnego cmentarza w Zebrzydowicach, po lewej mija się kaplicę, na której ścianie zawieszono kamienną tablicę z napisem: "s. Zakonu "Szarytek" Izabeli, żarliwej patriotce, mieszkańcy Zebrzydowic, koledzy 12 pp. AK". Tablicę tę przywieszono 25 lat temu, nie raz przy niej przystawałam i zapalałam znicze z okazji 1 listopada, ale nigdy nie przyszło mi na myśl, by zgłębić historię życia kobiety, której ją poświęcono. Siostra Izabela jest jedną z bohaterek książki Szymona Nowaka, dziewczyną - jak dziwnie może to brzmieć - wyklętą. 1949 roku została skazana na karę śmierci, następnie zamienioną na dożywotnie więzienie. Objęta amnestią, a w późniejszym czasie zwolniona ze względu na zły stan zdrowia, opuściła więzienie w roku 1956. W wyniku wyniszczenia zdrowia na skutek tortur i koszmarnych warunków więziennych siostra Izabela zmarła w 1957 roku. Została pochowana na cmentarzu Rakowickim, wmurowana na zebrzydowskim cmentarzu tablica przypomina jednak, że właśnie na terenie tej miejscowości siostra Izabela prowadziła swoją patriotyczną działalność.

  Dramatyczna historia siostry Izabeli jest tylko jedną z 16 emocjonujących opowieści przytoczonych i opracowanych przez Szymona Nowaka. W książce znajdziemy historie mniej i bardziej znanych kobiet powiązanych z antykomunistycznym podziemiem. Bolesne i przerażające losy młodziutkiej "Inki", "Marcysi" czy Janiny Żubryd, która została rozstrzelana w ósmym miesiącu ciąży to tylko część długo pomijanej i wstydliwej historii naszego kraju. Autor książki każdą historię przedstawia szeroko i skrupulatnie, nie pomijając młodego życia swoich bohaterek ani pobudek, które skłoniły je do związania się z podziemiem. Barwnie a zarazem rzeczowo przedstawia codzienność życia w obozowiskach, ukrywania się po domach życzliwych ludzi, by zmierzać do momentu aresztowania, przesłuchań, tortur, więzienia, a w niektórych przypadkach późniejszych losów wyklętych kobiet i ich rodzin... Ożywiając swoje bohaterki na kartach książki, autor pokazał nieco inną stronę walki podziemnej, ponieważ w większości przypadków dziewczyny wyklęte nie posługiwały się bronią, ale apteczką, zwitkiem bandaży, wspierały partyzantów pracami gospodarskimi, przenosiły meldunki i wykonywały wiele innych pożytecznych czynności. Być może nie zawsze walczyły dosłownie, ale życie, jakie wiodły wymagało ogromnej odwagi, determinacji i wiary w ojczyznę i przywódców.

  Losy Dziewczyn wyklętych zostały przedstawione w wersji zbeletryzowanej, dzięki czemu całość czyta się bardzo dobrze, wręcz powiedziawszy lekko. Jednak nawet ta lżejsza forma nie potrafi zakryć okrucieństw i dramatów, jakie stały się udziałem tych kobiet. Liczne fotografie ze zbiorów prywatnych czy skany dokumentów związanych z prowadzonymi względem nich dochodzeń skutecznie przypominają czytelnikowi, że nie ma do czynienia z fikcyjnymi bohaterkami powieści, ale z osobami, które kiedyś naprawdę żyły, wierzyły w wolną Polskę i do wolnej Polski dążyły, poświęcając rodzinę, wygodę, bezpieczeństwo, a w licznych wypadkach również i życie. Pozycja ta będzie obowiązkowym punktem dla osób, które są zainteresowane powojenną historią Polski i tematem żołnierzy wyklętych.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2015-08-05
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  13 z 21 osób uznało recenzję za przydatną

  Wspaniała książka zawierająca aż szesnaście ciekawych i wciągających opowieści o walecznych patriotkach. Dziewczyny służyły w partyzantce, gdzie najczęstsze role które pełniły to sanitariuszka lub łączniczka. Nie wszystkie używały nawet broni. Owszem każda miała jakiś mały pistolecik, ale trzymany na „czarną godzinę” kiedy lepiej zabić się samemu niż wpaść w ręce strasznych komunistów. Był to trudny czas, trzeba było się ukrywać, często zmieniać miejsce zamieszkania, a niekiedy nie można było nawet wrócić do rodzinnego domu, do rodziców, dziewczęta odnajdywały w młodych i przystojnych partyzantach swoich ukochanych. Niektóre miłości niestety kończyły się tragicznie. Kara śmierci to częsty wyrok propagandowych sądów przed którymi stawali partyzanci.

  Książka liczy 516 stron, lecz gwarantuję Wam, że przeczytacie ją w dwa dni. Historie dziewczyn są tak poruszające i tak pochłaniające, że nie sposób się od nich oderwać. Kiedy już przeniesiecie się w komunistyczne czasy i zaczniecie poznawać historie wyklętych, to poczujecie się jakbyście tam byli razem z nimi.

  Autor w książce umieszcza także mnóstwo zdjęć, nawet tych które do tej pory nie były jeszcze publikowane. Dzięki takiej ilości zdjęć jeszcze bardziej zaprzyjaźniamy się z naszymi bohaterkami. Są to zdjęcia z ich młodości, razem z ich sympatiami, dziećmi, ale są i te które robiono im w trakcie pobytu w więzieniu i już po wyjściu.

  Ze smutkiem trzeba powiedzieć, że tylko nieliczne przetrwały ten okrutny czas. Większość z nich albo została skazana na karę śmierci, albo wywieziona do łagrów. Te które przeżyły do tej pory wspominają swoje koleżanki i kolegów z oddziału.

  Twarda oprawa książki na pewno przyciąga czytelnika. Można by pomyśleć nawet, że ta oprawa to symbol naszych odważnych i twardych dziewcząt które walczyły o wolność Polski. Okładka, a na niej piękna polska dziewczyna w mundurze.

  Książka napisana w formie opowiadania z dużą ilością dialogów. Jest to ogromny plus, dlatego, że nie czytamy suchych faktów, które często wiele osób bardzo szybko nudzą. Tutaj wciągamy się w każdą historię z osobna i przeżywamy razem z naszymi bohaterkami ich wzloty i upadki.

  Jest to historia, którą powinien przeczytać każdy.

  Moja ocena: 10/10

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2017-01-22
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 5 osób uznało recenzję za przydatną

  Młodość to wspaniały czas, kiedy człowiekowi w zasadzie przystoi wszystko, zarówno zachowania dojrzalsze, których nie powstydzą się dorośli, jak również postępowanie infantylne i zupełnie dziecinne... Osoba, dopiero wkraczająca w dorosły świat, ma prawo do poznawania życia, smakowania go, szukania mocniejszych wrażeń i próbowania wszystkiego, aby odnaleźć siebie. Niestety niektórzy nie mieli możliwości bycia młodym, nieopierzonym i niedoświadczonym człowiekiem, ponieważ życie wymagało przeogromnej odpowiedzialności, trzeźwego podejścia oraz dojrzałego sposobu bycia.

  Inka, Marcysia, Perełka, Wanda, Jaga, Krystyna, Jasiek, Czesława, Irena, Blondynka, Lala, Danka, Sarenka, Dziuńka, Krysia, Siostra Izabela - to kobiety, którym można pozazdrościć mądrości, dojrzałości, siły oraz odwagi, na jakie nie byłoby stać niejednego mężczyzny. Niektóre z nich mogły jeszcze doświadczyć bycia narzeczoną, następnie żoną, a później matką, chociaż niekiedy ich szczęście nie trwało długo. Z kolei historia innych pań nie była tak radosna, o ile o jakimkolwiek szczęściu czy spełnieniu można tu wspomnieć, ponieważ ich życie zakończyło się szybko... zdecydowanie za wcześnie i zbyt okrutnie.

  Sięgając po ten tytuł, spodziewałam się, że poznam kobiece historie wraz z ich blaskami i cieniami, zdecydowanie z przewagą tych drugich, przyćmiewających radość życia. Pod tym względem zawiodłam się, ponieważ na dobrą sprawę losy kobiet są tu delikatnie okryte mgłą, bo wiele dowiedziałam się o ich rodzicach, szczególnie ojcach, a następnie ukochanych mężczyznach, a nie o samych kobietach. Myślałam, że historie "Dziewczyn wyklętych" będą mocniej oparte na faktach, chociaż z drugiej ciężko byłoby to uczynić, kiedy wiele z nich już nie żyje... Niemniej podejrzewam, że osoby oczekujące rzetelnie przedstawionych biografii mogą poczuć się oszukane, gdyż utworowi Szymona Nowaka zdecydowanie bliżej do powieści biograficznej, o czym w zasadzie sam autor informuje we wstępie. Mnie akurat nie przeszkadza to, a wręcz nawet cieszy - lepiej jest mi przyswajać takie tematy, gdy podane są w bliższy mi sposób, być może odrobinę lżejszy, jeżeli można w tym przypadku użyć takowego stwierdzenia.

  "Dziewczyny wyklęte" to hołd oddany kobiecej sile, która nigdy nie zgasła - nawet w obliczu krwawej walki, upokarzających sytuacji, dramatycznych wyborów oraz poczucia przeogromnej straty ukochanych osób. Takim ludziom należy się nieoceniony szacunek. Wydaje mi się, że dzisiejsi ludzie nie są tak odważni i silni, zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Być może wynika to z aktualnych czasów, gdzie na szczęście większość ludzi nie musi walczyć o swoją polskość i własne dobre imię. Mam nadzieję, że już nigdy nie będziemy musieli stoczyć walki z tymi, którzy nieustannie próbują nas zniszczyć - może nie tak ostentacyjnie jak niegdyś, ale jednak... Pamiętajmy o tych, którzy polegli, a także o wszystkich żyjących niosących w sobie prawdę, waleczność oraz traumy i okropne przeżycia.

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Dziewczyny wojenne 5/5 Nasza cena:
30,84 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dziewczyny wojenne

Nie pozwoliły aby wojna zniszczyła ich marzenia. Wojna to z pozoru męska sprawa. Zmienia jednak kobiece losy tak samo mocno, jak męskie. Jak żyć w czasach, gdy własne wesele kończy się aresztowaniem przez gestapo, gdy tylko bliski poród wstrzymuje wykonanie wyroku śmierci, gdy powodzenie zadania...
Dziewczyny z Solidarności 5/5 Nasza cena:
35,92 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dziewczyny z Solidarności

Mówili im: "Kobiety, nie przeszkadzajcie nam, to my walczymy o Polskę!" Nie posłuchały. Dla wolności gotowe były zaryzykować wszystko. Janina miała 50 lat, gdy została pobita przez ZOMO na demonstracji. Do szpitala trafiła z siedemnastoma szwami na głowie. Za domową drukarnię aresztowali ją dwa...
Dziewczyny od Andersa 5/5 Nasza cena:
34,57 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dziewczyny od Andersa

Armii Andersa towarzyszyły niesamowite kobiety. Wyrwane ze swego dotychczasowego życia przez ślepy los dziejowej zawieruchy, w ekstremalnych warunkach wojennych te zwyczajne dziewczyny stawały się niezwykłe. Amazonki XX wieku, które walcząc z przeciwnościami losu, odkrywały swe nowe powołanie....
Dziewczyny z Syberii 5/5 Nasza cena:
32,47 zł 44,91 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dziewczyny z Syberii

Stefanię kryminaliści z łagru przegrali w karty dwa razy – przeżyła dzięki przyjaciółce. Natalia stanęła w obronie bitej kobiety – za karę miała umrzeć w lodowatym karcerze. Alinę deportowano jako jedyną z całej rodziny – trafiła do łagru dla dzieci, miała dziesięć lat. Wszystkie pamiętają to samo:...
Dziewczyny z Powstania 5/5 Nasza cena:
28,85 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dziewczyny z Powstania

Sławka do dziś żałuje, że nie pocałowała młodego powstańca, który się w niej kochał. Halina urodziła synka tuż przed godziną „W” i cudem ocaliła mu życie. Zosia złamała konspiracyjne zasady i zdradziła swoje imię ukochanemu. Powstanie Warszawskie miało trwać kilka dni. Godzina „W” zastała kobiety w...
Przeżyć. Droga dziewczyny z Korei Północnej do wolności 5/5 Nasza cena:
23,99 zł 29,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Przeżyć. Droga dziewczyny z Korei Północnej do wolności

Yeonmi Park jeszcze do niedawna była wzorową córką północno - koreańskiego reżimu. Kochała przywódcę, nie zadawała niewygodnych pytań i nie rozmyślała nad sensem dyktatury w jej rodzinnym kraju. Jej życie zmieniło się nieodwracalnie, kiedy pirackie płyty DVD nie tylko pokazały jej inny świat, ale...
Wyklęte życiorysy REBIS 0/5 Nasza cena:
36,72 zł 45,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wyklęte życiorysy REBIS

Ich życiorysy przez wiele dziesięcioleci pomijano milczeniem albo fałszowano. Prawdę o ich służbie dla Rzeczpospolitej, a także o tym, jak i z czyich rąk zginęli, najczęściej wykreślał ołówek cenzora. Milczano o białej fladze wywieszonej na Westerplatte w drugim dniu walki, o ostatniej bitwie Armii...
Bitwy wyklętych 5/5 Nasza cena:
34,57 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Bitwy wyklętych

Major Kotwicz pozostaje do końca w okrążonych przez NKWD Surkontach. Młodzi żołnierze z Szarych Szeregów bez jednego wystrzału uwalniają swego kolegę z komunistycznego więzienia w Łowiczu, wypuszczając na wolność kilkudziesięciu innych więźniów. Młodzi podchorążacy pod Kuryłówką roznoszą w ataku na...
eBook Bitwy wyklętych mobi epub 0/5 Nasza cena:
34,42 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Bitwy wyklętych mobi epub

Major "Kotwicz" pozostaje do końca w okrążonych przez NKWD Surkontach. Młodzi żołnierze z Szarych Szeregów bez jednego wystrzału uwalniają swego kolegę z komunistycznego więzienia w Łowiczu, wypuszczając na wolność kilkudziesięciu innych więźniów. Młodzi podchorążacy pod Kuryłówką roznoszą w ataku...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula