Jedyna w swoim rodzaju powieść dwóch mistrzów gatunku: Neila Gaimana i Terry’ego Pratchetta. Jeśli jeszcze jej nie poznałeś, zrób to, nim obejrzysz serial na jej podstawie.
"Dobry omen" to książka fantasy, potraktowana z lekkim przymrużeniem oka, za którą odpowiadają jedni z najpopularniejszych autorów tego rodzaju literatury.
Już wkrótce zjawią się Jeźdźcy Apokalipsy, natomiast zagładę ma ściągnąć na Ziemię nie kto inny, jak Antychryst. Problem w tym, że nie każdy chce być świadkiem końca świata. Wśród tych niezadowolonych znajdują się chociażby dwaj przyjaciele, anioł Azirafal oraz demon Crowley. Aby zapobiec Armagedonowi, podejmują wspólną misję odszukania i zgładzenia Antychrysta.
Szybko jednak przekonują się, że nie będzie to takie proste, jak zakładali. Wystarczy zauważyć, że Antychryst jest aktualnie jedenastoletnim chłopcem, który sympatycznym usposobieniem zjednuje sobie serca wszystkich wokół, a jego rodzice mają być z czego dumni.
Neil Gaiman jest brytyjskim pisarzem, scenarzystą oraz redaktorem. Spod jego pióra wyszło wiele powieści, komiksów oraz opowiadań fantasy, grozy, a także science fiction. Obecnie uznaje się go za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli literatury fantasy, urban fantasy i science fiction. Niejednokrotnie otrzymywał najważniejsze nagrody literackie, przyznawane powieściom fantastycznym, takie jak: Hugo, Nebula czy Bran Stoker Award.
O książce
Oczywiście najłatwiej zakwalifikować książki Pratchetta do kategorii fantasy. (...) Ale to trop nieco fałszywy. (...) Chyba trafniej byłoby określić jego pisarstwo jako satyrę w magicznym sztafażu. (...) "Świat Dysku" to tylko kostium, w który autor przemienia naszą Matkę Ziemię. Czy może raczej krzywe zwierciadło, które sprawia, iż kula zamienia się w dysk, politycy w magów, lekarze w wiedźmy, przesądy w demony itd. (...) Po co mu ta przebieranka? By bezkarnie i cynicznie naśmiewać się z ludzkiej głupoty? Nie tylko. By pokazać, że nasz świat odarty z maskujących go dekoracji, takich jak demokracja, nauka, postęp, sprawiedliwość, racjonalność czy przekonanie o ludzkim geniuszu, i przeniesiony w inny wymiar staje się nie tylko śmieszny, ale i żałosny. Łącząc tradycję "Władcy Pierścieni" i "Monthy Pytona" otrzymuje groteskową "Historię Ludzkiego Szaleństwa".
Piotr Sarzyński, "Polityka"
O autorze
Terry Pratchett był brytyjskim pisarzem, specjalizującym się w literaturze fantasy oraz science fiction. Popularność przyniósł mu cykl powieści "Świat Dysku". Niejednokrotnie pracował również przy projektach zakładających adaptacje jego utworów do formy sztuki teatralnej lub gry komputerowej.