Autyzm. Historia geniuszu natury i różnorodności neurologicznej

Średnia: 3.7 Ilość ocen: 3
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2024
Format
16.5 x 23.5 cm
Ilość stron
504
Nasza cena: 36,18 zł 64,90 zł Taniej o: 44%

Nowe wydanie przełomowej książki Steve’a Silbermana „Neuroplemiona”

Pozycja, prezentująca zupełnie inne, choć nie mniej interesujące spojrzenie na autyzm niż to, zwykle przedstawiane w książkach. Przekonaj się, co warto wiedzieć na ten temat i wzbogać informacje, które zebrałeś na ten temat.

"Autyzm. Historia geniuszu natury i różnorodności neurologicznej" to książka, która odpowiada na pytanie, czym tak naprawdę jest autyzm. Mowa tu nie tylko o definicji, przedstawiającej go jako poważne zaburzenie rozwojowe, utrzymujące się przez całe życie, lecz o ujęciu, uznającym go za naturalną formą perspektywy poznawczej. Autor utrzymuje, że w pewnym sensie można go nawet porównywać do innego zjawiska: geniuszu. Kluczowe jest jednak to, by społeczeństwo dobrze zrozumiało istotę autyzmu i jednocześnie odkryło potencjał, jaki drzemie w osobach z autyzmem. W pozycji tej została ukazana różnorodność rozumienia tego zjawiska, a także jego bogata historia.

Zgodnie z teorią zaginionego plemienia, autyzm oraz inne podobne zjawiska, takie jak ADHD czy dysleksja nie powinny być postrzegane jako zaburzenia. Zamiast tego tłumaczy się je jako naturalne wariacje występujące w obrębie genomu człowieka.

Pobierz darmowy fragment


O autorze

Steve Silberman to amerykański dziennikarz, piszący dla magazynu "Wired". Ma za sobą studia z psychologii w Oberlin College oraz z literatury angielskiej w Berkley. Jego pozycja "Neuroplemiona. Dziedzictwo autyzmu i przyszłość neuroróżnorodności" wzbudziła duże zainteresowanie wśród odbiorców. "Autyzm. Historia geniuszu natury i różnorodności neurologicznej" stanowi jej nowe wydanie.

Proste tricki na zdrowe nawyki

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Steve Silberman
 • Wydawnictwo Wydawnictwo Kobiece
 • Oprawa: Twarda
 • Rok wydania: 2024
 • Ilość stron: 504
 • Format: 16.5 x 23.5 cm
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788383711522
 • Język: polski
 • Podtytuł: Historia geniuszu natury i różnorodności neurologicznej
 • Oryginalny tytuł: NeuroTribes
 • Tłumacz: Katarzyna Dumińska
 • ISBN: 9788383711522
 • EAN: 9788383711522
 • Wymiary: 18x24.5 cm

Recenzje książki Autyzm. Historia geniuszu natury i różnorodności neurologicznej (3)

 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 1/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  ⭐RECENZJA⭐

  "Czym jest
  autyzm? Zaburzeniem rozwojowym towarzyszącym człowiekowi przez całe życie czy naturalnie występującą w świecie formą perspektywy poznawczej przypominającą geniusz? Obie odpowiedzi są poprawne, choć nie do końca wyczerpują tę kwestię. Przyszłość naszego społeczeństwa zależy od jej zrozumienia.

  Steve Silberman, dziennikarz „Wire”, odkrywa tajemniczą historię autyzmu oraz rzuca nowe światło na to, co słynni naukowcy usiłowali stłumić w zarodku, ukazując przy tym niezwykły potencjał osób dotkniętych autyzmem.

  Odwołując się do badań pionierów w dziedzinie autyzmu, jak i do przewrotnej koncepcji różnorodności neurologicznej, teoria zaginionego plemienia głosi, że autyzm, dysleksja czy ADHD nie są bynajmniej nieprawidłowościami. To po prostu efekt naturalnych wariacji w genomie człowieka.

  Książka, która zredefiniuje ludzkie zrozumienie historii, znaczenia, funkcji oraz wpływu różnorodności neurologicznej na świat człowieka".

  Powyższy opis pochodzi od wydawcy

  🤨

  Miałam ogromne oczekiwania co do tej książki, jednak środek zaserwował mi jedno wielkie rozczarowanie 🥺 Jest mi tak przykro, że nawet nie macie pojęcia jak bardzo 🥺 Mam wiele styczności z autyzmem od prawie sześciu lat i oczekiwałam, że ta lektura otworzy mi oczy na coś nowego, na coś, czego nie wiem. Nic bardziej mylnego. Dziwne przekonania w tej książce, które nie są niczym poparte, doszczętnie mnie załamały. Autor niby chciał pokazać jakieś stanowisko, a tak jakby się bał i na niczym nie stanął twardo. Nie przekonało mnie połączenie wiedzy na temat spektrum autyzmu z powieścią. W ogóle mi się to nie podobało. Uważam, że jak już się wchodzi w jakiś temat, to albo pociągnąć go jako książkę naukową, poradnik, albo pisać powieść 😕 No nie, nie i jeszcze raz nie! Jestem ciekawa, czy ktoś z Was czytał ów książkę? Jeśli tak, to dajcie znać, jakie Wy macie zdanie na jej temat. Ja jestem okropnie rozczarowana...

  🤨

  Współpraca z @[Adres usunięty]ce 💚

  🤨

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Czym jest autyzm? Jedna z najpopularniejszych definicji mówi, że to należące do spektrum zaburzeń autystycznych złożone zaburzenie rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego. Charakteryzuje się ono [Adres usunięty]. problemami w rozumieniu i wyrażaniu uczuć, budowania relacji interpersonalnych, stereotypowością zachowań oraz trudnościami z integracją wrażeń zmysłowych. Fakt, że mówimy o spektrum zaburzeń oznacza, że ile jest osób z diagnozą autyzmu, tyle tak naprawdę jest przypadków, każdy bowiem różni się, niekiedy nawet znacząco objawami. Ostatnie lata przyniosły gwałtowny „wysyp” diagnoz czy podejrzeń autyzmu, a co ciekawe, w trakcie diagnozy dzieci również rodzice odkrywają niekiedy swoje autystyczne cechy.

  Ta rosnąca liczba diagnoz coraz częściej skłania naukowców, czy autyzm to choroba czy może po prostu inny sposób funkcjonowania, ocierający się niemal o geniusz?

  Na to pytanie odpowiedzi poszukuje Steve Silberman w swojej książce pt. „Autyzm. Historia geniuszu natury i rożności neurologicznej”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Kobiecego książka jest wynikiem wielomiesięcznych poszukiwań literatury oraz badań dotyczących autyzmu, a także przeprowadzonych rozmów z naukowcami, lekarzami, terapeutami, rodzinami osób dzieci ze spektrum autyzmu, a także z samymi osobami u których zdiagnozowano autyzm. Silberman przywołuje też liczne przykłady osób nieszablonowych, o wybitnych osiągnięciach, których zachowanie wskazywałoby na autyzm.

  Po książkę sięgnąć mogą nie tylko specjaliści czy rodzice dzieci autystycznych, ale wszyscy zainteresowani tematem. Polecić książkę warto również nauczycielom, by chcieli dostrzec w tej odmienności dziecka potencjał, by zechcieli dać mu szansę na rozwój zainteresowań. We wstępie autor pisze w jaki sposób prowadził badania i co tak naprawdę skłoniło go do poszukiwać informacji na temat autyzmu, a już te kilka stron wystarczy, byśmy zaczęli doskonale rozumieć fascynację Silbermana tym zaburzeniem (czy na pewno zaburzeniem?).

  Książka składa się z dwunastu rozdziałów opisujących przykładowe osoby ze spektrum autyzmu począwszy od Henry`ego Cavendisha, naukowca, który dokonał szeregu odkryć jeszcze przed tym, zanim napisał o nich ktoś inny, poprzez „Gottfrieda Głupca” i lekarza, który go diagnozował – Hansa Aspergera po niezwykłą historię Billa, u którego co prawda nie zdiagnozowano autyzmu, ale jego życie jest dowodem na to, jak nieporadny, niewydolny jest system wobec osób z niepełnosprawnościami.

  Te wszystkie studia przypadków zostały przedstawione w kontekście badań nad autyzmem, uregulowań prawnych związanych z niepełnosprawnością, a także podejścia tych osób do życia i świata i świata do nich. Ta ostatnia kwestia jest najbardziej przykra, bowiem niezrozumienie niestety często kończy się odrzuceniem Jednak mimo tego książka Silbermana nie jest książką o chorobie, raczej o fascynującym, nieco wybiórczym podejściu do życia, o znalezieniu swojego miejsca w wielkim świecie oraz o tym, że tak naprawdę wszyscy się różnimy, zaś osoby z autyzmem nieco bardziej. Jednak wszyscy jesteśmy w tej swojej odmienności fascynująco wyjątkowi, i od tego należy zaczynać pracę i wychowanie dziecka z autyzmem. Od jego pełnej akceptacji…

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Oceniając po okładce i opisie można by pomyśleć, że "Autyzm. Historia geniuszu natury i różnorodności neurologicznej" to książka o chorobie. Tymczasem jest zupełnie inaczej - "Autyzm" jest dynamiczną i bardzo emocjonującą powieścią o życiu, które przez spektrum jest niełatwe, ale w odpowiednich okolicznościach, przy boku właściwych osób, jest możliwe i to na satysfakcjonującym poziomie. Ta książka ma niesamowitą moc przekazu bez wytartych frazesów. Myślę, że dla wielu osób ze spektrum, jak i ich opiekunów, byłaby to bardzo pokrzepiająca lektura wskazująca, że być może nie warto tyle energii wkładać w poszukiwanie przyczyn spektrum, a lepiej byłoby ją zainwestować w przystosowanie świata do potrzeb takich osób.

  Po lekturze mogę spokojnie potwierdzić wszystkie pozytywne słowa na temat tej książki, każdą pochwałę i wyraz zachwytu. To doskonała pozycja zarówno dla kogoś kto poznaje spektrum od podszewki, jak i dla osób, które temat po prostu interesuje. Według mnie każdy wielbiciel tematów neurologicznych, medycznych czy psychologicznych będzie zachwycony takim starannie wydanym prezentem. Książka Steave'a Silbermana to idealnie wyważone połączenie wiedzy i powieści, co sprawia, że "Autyzm" nie tylko skutecznie poszerza naszą wiedzę na temat tego spektrum, ale również porywa literacko.

  Gorąco polecam!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
Warto zwrócić uwagę na...
Nowe wydanie przełomowej książki Steve'a Silbermana „Neuroplemiona” Czym jest autyzm? Zaburzeniem rozwojowym towarzyszącym człowiekowi przez całe życie czy naturalnie występującą w świecie formą perspektywy poznawczej przypominającą geniusz? Obie odpowiedzi są poprawne, choć nie do końca wyczerpują...
dodaj do schowka Do koszyka 30,03 zł
Nowe wydanie bestsellera Kosmetyki naturalne DIY Gubisz się w gąszczu kosmetyków naturalnych? Nie masz pewności, które naprawdę są eko i pozbawione SLS-ów, sztucznych barwników i dodatków szkodliwych dla skóry? Zacznij produkować własne kremy, balsamy, masła, toniki i inne produkty do pielęgnacji...
dodaj do schowka Do koszyka 19,99 zł
Gwiazda wielkiego ekranu od teraz na twoją wyłączność Kate Hudson odkrywa przed tobą tajemnice świetnego wyglądu i wspaniałego samopoczucia. Piękna aktorka zdradza w swojej książce, jak zachować zdrowie, promienny wygląd oraz radość z życia. Jak każda kobieta Kate zmagała się z dietami, ćwiczeniami...
dodaj do schowka Do koszyka 9,90 zł
Jak mieć ładną cerę? W jaki sposób pozbyć się pryszczy? Jeśli zadajesz sobie te pytania, czas postawić skórę na pierwszym miejscu! Każdy może mieć ładną, zdrową i pełną blasku skórę – nie tylko szczęściarze z dobrymi genami. Nigdy też nie jest za późno na zmianę dotychczasowych nawyków...
dodaj do schowka Do koszyka 22,90 zł
Otwórz „Księgę eliksirów” i poznaj receptury znane w magii od prawieków! „Księga eliksirów” to skarbnica przepisów na wywary, napary, oleje, maści, koktajle i eliksiry, które wzmacniają magiczną praktykę i podnoszą zdolności parapsychiczne. Napisana w przystępny sposób, bazuje na składnikach, które...
dodaj do schowka Do koszyka 24,58 zł
Opanuj techniki koreańskiego masażu twarzy i ciała, zapewniając swojej skórze doskonałą formę. Proste metody masowania, które pomagają wyszczuplić owal twarzy, pozbyć się bruzd nosowych, lwiej zmarszczki czy też uwydatnić kości policzkowe lub zniwelować drugi podbródek w naturalny, nieinwazyjny...
dodaj do schowka Do koszyka 30,61 zł

Bestsellery z kategorii Poradniki >>

Wybrane bestsellery
Przekłady na 40 języków. Ponad 1 500 000 egzemplarzy książek sprzedanych tylko w Polsce. 5 nominacji do tytułu Książki Roku Lubimy Czytać w kategorii: kryminał/sensacja/thriller. 6 nominacji do Bestsellera Empiku. 1 Bestseller Empiku dla „Terapeutki“ w kategorii: literatura popularna. Honorowa...
dodaj do schowka Do koszyka 34,32 zł
Kiedy twoje wszystko zamienia się w nic, nie uznajesz kompromisów. A pomoc przychodzi czasem ze strony, z której najmniej się jej spodziewasz. Minął miesiąc od koszmarnego tsunami, które wywróciło do góry nogami życie mieszkańców Bali. W tym czasie Sydney i Elvis zdążyli się w sobie zakochać,...
dodaj do schowka Do koszyka 26,67 zł
W świecie rządzonym przez obdarzonych mocami Elitarnych Zwyczajna dziewczyna ze slumsów staje przed wyzwaniem, jak przetrwać.W królestwie Ilyi Zwyczajni skazani są na banicję lub śmierć. Ich niedobitki ściga Kai, brat następcy tronu, od dziecka szkolony na Egzekutora. W czasie jednej z takich akcji...
dodaj do schowka Do koszyka 43,91 zł
Przepraszanie jest straszliwie trudne. Nie tylko dla ziemniaczków! Ziemniaczkowi jest przykro. Bardzo przykro. Wręcz najprzykrzej. Nie chciał powiedzieć tych wszystkich podłości i urazić Flaminga. Ale przepraszanie to najtrudniejsza rzecz na świecie. Ziemniaczek wolałby nawet uciec na biegun do...
dodaj do schowka Do koszyka 7,99 zł Cena regularna: 39,99 zł -80% Najniższa cena z 30 dni: 5,89 zł +36%
64 strony do kolorowania, a na nich bohaterowie kreskówki Bluey! Pokoloruj uroczą suczkę Bluey (w polskiej wersji opowieści znaną także jako Blue), jej sympatyczną siostrę Bingo, a także rodziców i wszystkich innych bohaterów fantastycznego serialu! Duże i wyraźne obrazki, grube kontury, minimum...
dodaj do schowka Do koszyka 13,99 zł
Powieść z bestsellerowego cyklu Magiczne Drzewo Niesamowite przygody, niebezpieczeństwa i magia… Most ze światła i wielka fala tsunami. Latający dom, olbrzymi lew i sto wyczarowanych psów! Fantastyczna opowieść o dzieciach, które znalazły krzesło spełniające życzenia. Te dobre i te złe… Powieść...
dodaj do schowka Do koszyka 27,99 zł

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula