“1000” słów to znakomita okazja dla każdego wielbiciela języka polskiego, który nieraz zastanawiał się nad tym, skąd biorą się codziennie używane przez nas słowa.
Oto kolejna książka znawcy i autorytetu w dziedzinie języka Jerzego Bralczyka. Tym razem pod lupę zostały wzięte słowa używane przez nas na co dzień, których etymologia i znaczenie okazują się być niejednokrotnie zaskakujące.
Książka stanowi zbiór felietonów autora, obfitujących w różne przemyślenia dotyczące tego, jak i kiedy używamy określone słowa. Czasami są to frazy wykorzystywane w życiu codziennym, a czasami jedynie w określonych sytuacjach. Od czego to zależy i które momenty wymuszają na nas zmianę słownictwa? W języku polskim znajdujemy wiele ciekawych powiedzeń, nad którymi nie pochylamy się zbyt długo i po prostu używamy ich do wyrażania emocji. Okazuje się, że bardzo często znaczenie takiej wypowiedzi nabiera zupełnie nowej formy, jeśli dowiemy się, jakie jest pochodzenie danego słowa.
Jerzy Bralczyk poświęca w swojej najnowszej książce uwagę nie tylko podniosłym chwilom i patetycznym zwrotom. Oprócz nich, znajdziemy felietony przeznaczone dla pospolitych słów, przyprawiających nas o uśmiech i niedowierzanie. Jak można w końcu napisać o czymś tak codziennie nieistotnym, na co nie zwrócimy uwagi? “1000 słów” może nauczyć nas jak posługiwać się językiem w sposób świadomy i dostrzec piękno, jakie z niego płynie.
Michał Ogórek zyskał funkcję redaktora książki, dzięki czemu formuła, którą przyjęła, jest jeszcze ciekawsza. To nie tylko zbiór nudnych felietonów, ale wielka opowieść o językowym świecie z doskonale przygotowanym i wykształconym w tym fachu przewodnikiem. Jerzy Bralczyk wspomina zarówno o przestarzałych metaforach, które od pewnego czasu wracają do codziennego użytku, jak i zwrotach “wychodzących z mody”. Proces, któremu podlega polska mowa jest bardzo dynamiczny i czasami ciężko zrozumieć, dlaczego zachodzi w ten, a nie inny sposób.
“1000 słów” pozwoli zgłębić wiedzę każdemu, komu nie obce są różne przemyślenia językowe. To doskonała okazja na zwrócenie uwagi nie tylko na to co, ale i jak mówimy. Pozwoli odpowiedzieć na pytanie skąd pochodzą dane słowa i dlaczego właśnie ich używamy do wyrażenia swoich myśli i zamiarów.
Jerzy Bralczyk jest polskim językoznawcą, profesorem nauk humanistycznych, specjalistą w zakresie języka mediów, reklamy i polityki. Odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest członkiem Rady Języka Polskiego, zasiada również w jej prezydium. Członek Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, Komitetu Językoznawstwa PAN i Rady Etyki i Ładu Informacyjnego. Wydał wiele publikacji na temat języka polskiego i jego poprawnego używania.
- Autor: Jerzy Bralczyk
- Wydawnictwo Wydawnictwo Prószyński i S-Ka
- Oprawa: Miękka
- Rok wydania: 2017
- Ilość stron: 480
- Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
- Model: 9788368251562
- Język: polski
- Nr wydania: 1
- ISBN: 9788326825156
- EAN: 9788368251562
- Wymiary: 19.5x25 cm
Recenzje książki 1000 słów - Jerzy Bralczyk (3)
-
Recenzenckie Mistrzostwo ŚwiataOcena: 5/5Dodana przez Katarzyna M. w dniu 2017-10-13Opinia użytkownika sklepuRecenzja dotyczy produktu typu: książka
1 z 1 osób uznało recenzję za przydatnąGdy tylko zobaczyłam tę książkę w zapowiedziach, wiedziałam, że muszę ją mieć, przeczytać, korzystać z niej.
Prof. Bralczyka chyba kojarzą wszyscy. Dla wielu z nas jest ON wyrocznią w zakresie tego, co i jak mówić, jakich błędów unikać.
Programy profesora ogląda się z wielką przyjemnością. Są one nie tyle lekcją, co spotkaniem z niezwykłym człowiekiem, który jak nikt inny potrafi w fascynujący sposób przekazać wiedzę w zakresie polskiego języka.
1000 słów to po 500 zdaniach kolejny słownik do czytania w całości. Napisałam słownik, ale w rzeczywistości obie książki są zbiorem błyskotliwych, mądrych, zabawnych felietonów dot. naszego trudnego języka.
Oprócz tytułowego 1000 słów w książce znajdziemy mnóstwo fascynujących informacji o pochodzeniu danego słowa, o jego znaczeniu, metamorfozie, przemianach naszej obyczajowości, kultury, polityki. Autor traktuje słowa niczym ludzi, krewnych, przyjaciół. Wspaniała, wszechstronna i niezwykle ciekawa pozycja.
Co szczególnie cenne to fakt, iż cała wiedza dot. słów, przekazana jest czytelnikowi w sposób profesjonalny, ale przy tym lekki, daleki od moralizatorskiego czy szkolnej nudy. Dzięki temu książka przypadnie do gustu zarówno osobom zawodowo zajmującym się słowami, językiem polskim, jak i laikom, którzy chcą dowiedzieć się i nauczyć czegoś niezwykłego.
Redaktorem książki jest Michał Ogórek, który tworzy niezwykłą strukturę 1000 słów, co jest dodatkową rekomendacją dla tej książki.
Podział książki jest niezwykły. Mamy rozdziały takie, jak: Słowa, którym na nas nie zależy, Słowa stwarzające świat, Słowa, które znaczą coraz więcej, Słowa milowe, Jeszcze nie słowa i wiele innych niezwykłych, niecodziennych. Czytając tytuł rozdziału trudno zgadnąć, czego będzie dotyczył. Każda z nazw, tytułów rozdziałów obiecuje z pewnością wspaniałą przygodę. Ot chociażby rozdział Słowa stwarzające świat, który traktuje o słowach najpotężniejszych, bo mających siłę stwarzania nowych konstrukcji ludzkiego umysłu.
W trakcie lektury wiele razy się zdziwimy, uśmiechniemy, zamyślimy, a jeżeli tylko będziemy chcieli także nauczymy. . -
Recenzenckie Mistrzostwo ŚwiataOcena: 4/5Dodana przez Robert W. w dniu 2017-10-10Opinia użytkownika sklepuRecenzja dotyczy produktu typu: książka
0 z 0 osób uznało recenzję za przydatnąJerzy Bralczyk należy do największych autorytetów, jeśli chodzi o to co mówimy i czy robimy to dobrze. Można by rzec tak w skrócie. Na jego audycjach, książkach wychowują się kolejne osoby, że nie powiem pokolenia. Zna się na tym co robi, umie to przekazać, a dla nas ignorantów, to najlepsza okazja aby dowiedzieć się, czy słowa jakich używamy mają jakikolwiek sens, w sensie czy używamy ich dobrze.
"1000 słów", to kolejna publikacja profesora, w której snuje ON swoje opowieści o zdawałoby się błahych sprawach. Książkę podzielono na kilka działów i niektóre z nich wyglądają niezwykle tajemniczo. Choćby słowa obiecujące. Historie o ludziach, a słowami najlepiej opowiedzieć jakąś historię, ot co.
Podsumowując, jako że Pan profesor niezwykle zajmująco przedstawia swoje wykłady, ta pozycja powinna znaleźć uznanie u wszystkich. Tych którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze słowem, ale i tych którzy chcą się dowiedzieć czegoś więcej drążąc jakiś temat. Pozycja obowiązkowa-rzecz jasna. -
Recenzenckie Mistrzostwo ŚwiataOcena: 4/5Dodana przez Michał L. w dniu 2017-10-03Opinia użytkownika sklepuRecenzja dotyczy produktu typu: książka
0 z 1 osób uznało recenzję za przydatnąMIĘDZY SŁOWAMI, CZYLI O CZYM MÓWIĄ… SŁOWA
Jerzy Bralczyk to zdecydowanie jeden z najbardziej znanych i popularnych autorytetów językowych. Duża w tym zasługa faktu, że swoje opowieści o słowach, naszej mowie i zawiązanych z nią aspektach przedstawia w sposób daleki od akademickiej suchości. Wręcz przeciwnie, swoimi felietonami potrafi nie tylko zaciekawić, ale przede wszystkim autentycznie wciągnąć, co doskonale widać po „1000 słów”, nie przypadkiem określanym mianem opus magnum autora.
Słowa. Używamy ich na co dzień. Wypowiadamy je, słuchamy ich, czytamy, zapisujemy. Nawet w dobie stawiającej na odbiór wizualny nie zanikła ich funkcja, choć niestety coraz mocniej zatracamy językowy indywidualizm zabijany „światowymi” (głównie angielskimi) naleciałościami i niemal zerowym przykładaniem się młodych ludzi do ortografii czy jakichkolwiek, choćby i podstawowych zasad – wystarczy rozejrzeć się w Internecie, by się o tym przekonać. W takim świecie i w takich czasach potrzeba jest autorytetów pokroju Bralczyka, które nie tylko wyjaśnią nam to i owo o słowach, ale opowiedzą ich historię, przedstawia miejsce i rzeczy, o jakich nie mieliśmy najmniejszego pojęcia, choć owych wyrazów używamy na co dzień. Wraca przy tym do słów nieco już zapomnianych, zagłębia się w nie i wciąga nas w świat, do którego szkoła potrafiła tak bardzo zniechęcić, przywracając w nas, a może raczej budząc, fascynację tym, co wydawało się wcale fascynujące nie być.
Siłą „1000 słów” jest to, że Jerzy Bralczyk o słowach opowiada jak o ludziach. Snuje opowieści o ich losach, prezentuje znaczenie. Jednocześnie robi to w sposób profesjonalny, nie zapominając o odpowiednim dla jego pozycji i wykształcenia słownictwie. Dlatego też niniejsza publikacja spodoba się zarówno laikom, którzy chcieliby odkryć słowa i zwroty - na nowo to, czy po raz pierwszy – a także tych, którzy chcieliby pogłębić swoją wiedzę w tym temacie.
Już sam podział na kategorie brzmi ciekawie. Mamy tu w końcu Słowa obiecujące, Słowa niepokojące, Słowa, którym na nas nie zależy, Słowa stwarzające świat, Słowa, które znaczą coraz więcej, Słowa milowe, Słowa podrzutki, Słowa swojskie, Jeszcze nie słowa. Co się za nimi kryje? praktycznie wszystko. mamy wyrazy pikantne, jak Seks, współczesne typu Briefing, rzadko używane, jak Sekować, swojskie pokroju Disco Polo czy zwyczajne, jak Ba! oraz Ci. 1000 słów. Dla każdego, dla wszystkich. Do wiedzy i do zabawy.
W skrócie, po prostu znakomita książka dla wszystkich. Wystarczy tylko nieco ochoty, nawet jeśli nie przepada się za tematem, by przekonać jak intrygujące może być coś tak pospolitego, że nawet przestaliśmy zwracać na to uwagę. Dlatego też polecam gorąco.