Kołatanie (barwione brzegi)

Książka
44,99 zł
Audiobook
38,99 zł
od 34,87 zł

Informacje szczegółowe Pokaż wszystkie

Wydawnictwo: Dobra Literatura
Oprawa: Twarda
Rok wydania: 2024
Ilość stron: 352
Opis

Fascynująca powieść obyczajowa w nurcie realizmu magicznego, oddająca klimat słowiańskich wierzeń i zabobonów, które przeplatają się z wiarą chrześcijańską. Lata dziewięćdziesiąte XX wieku. Dziewiętnastoletni Piotr przygotowuje się do egzaminu na studia, spędzając czas na wsi, u babci, która niedawno została wdową. Zauważa, że staruszka stawia na stole trzy nakrycia, tłumacząc że w domu wciąż przebywa duch jego ukochanego dziadka Bronka i jemu też należy się talerz. Piotr bierze to za dziwactwo. Podobnie podchodzi do wierzeń babci. Boginki, strzygi, wilki, wilkołaki i zmory traktuje niczym wymysły. A jednak nadchodzi dzień, kiedy Piotr słyszy wycie wilka przyprawiające o dreszcze. I już nie sprzeciwia się babci, gdy ta zapala gromnicę. Bronek po śmierci dostrzega ludzi i rzeczy, których za życia nie spostrzegał. Przywołuje wspomnienia pomagające zrozumieć sens wielu wydarzeń. Jego dusza pozostaje blisko rodziny. Wszak tyle jest do zrobienia. Do ustrzeżenia. Bo przecież Piotr właśnie się zakochał. A Bronek – jako dusza – już wie, że będzie z tego nieszczęście. I jest jeszcze Cień… Kołatanie jest powieścią mocno osadzoną w historii, będącej ważnym tłem dla wydarzeń. Autor przenosi nas do małej wioski w województwie łódzkim, odsłaniając rzeczywisty obraz polskiej wsi i jej mieszkańców z czasów wojny, powojennych i komunistycznych. Pokazuje transformację ustrojową i zagubienie ludzi, którzy nie potrafili odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Artur Żak to autor trzech publikacji: tomu opowiadań Życie o smaku umierania, wyróżnionej Nagrodą Feniks 2022, biografii Życie w rytm Bożych nut. Opowieść o biskupie Józefie Zawitkowskim oraz książki Miecz św. Michała Archanioła, która jest duchową podróżą do źródeł chrześcijaństwa i Europy. Mieszka w Łowiczu, gdzie w swojej firmie łączy biznes i fascynację Afryką. Kołatanie jest debiutem powieściowym.

Szukasz więcej propozycji? Zobacz nasze tytuły z kategorii obyczajowa

Czy powieść "Kołatanie" jest mrocznym horrorem opartym na motywach słowiańskich?

"Kołatanie" to przede wszystkim nastrojowa powieść obyczajowa z elementami realizmu magicznego, a nie klasyczny horror. Fabuła koncentruje się na przenikaniu się świata żywych i umarłych w realiach polskiej wsi lat dziewięćdziesiątych. Autor umiejętnie łączy ludowe zabobony, strzygi i wilkołaki z codziennym życiem oraz wiarą chrześcijańską. Książka oferuje głęboki klimat niepokoju i nostalgii, unikając przy tym typowych dla grozy krwawych scen.

W jakich okresach historycznych toczy się akcja tej książki?

Główna oś fabularna osadzona jest w latach dziewięćdziesiątych XX wieku, jednak historia mocno sięga do czasów wojny i PRL-u. Czytelnik obserwuje losy dziewiętnastoletniego Piotra, który na tle transformacji ustrojowej odkrywa skomplikowaną przeszłość swojej rodziny. Retrospekcje z życia dziadka Bronka pozwalają zrozumieć ewolucję polskiej wsi na przestrzeni dziesięcioleci. Takie ujęcie tematu sprawia, że powieść staje się ciekawym studium socjologicznym tamtego okresu.

Jaką rolę w fabule odgrywają wierzenia ludowe i postać dziadka?

Wierzenia słowiańskie stanowią fundament konstrukcji świata przedstawionego, wpływając bezpośrednio na decyzje bohaterów. Obecność ducha dziadka Bronka nie jest jedynie metaforą, lecz aktywnym elementem narracji, który obserwuje i próbuje chronić swoją rodzinę. Tradycyjne rytuały, takie jak stawianie dodatkowego nakrycia czy zapalanie gromnicy, są tu traktowane jako realne narzędzia ochrony przed mitycznym Cieniem. Dzięki temu autor tworzy unikalny pomost między twardą rzeczywistością a sferą nadprzyrodzoną.

Dla kogo ta książka może okazać się zbyt trudna lub nieodpowiednia?

Powieść nie przypadnie do gustu czytelnikom oczekującym szybkiego tempa akcji lub typowego, lekkiego romansu. Ze względu na powolną narrację i gęsty klimat realizmu magicznego, wymaga ona od odbiorcy dużego skupienia oraz wrażliwości na detale. Tematyka zagubienia w nowej rzeczywistości politycznej i bolesnych wspomnień wojennych sprawia, że jest to lektura wymagająca emocjonalnie. Osoby szukające czystej rozrywki bez głębokiego tła historyczno-społecznego mogą czuć się przytłoczone ciężarem poruszanych problemów.

Czy "Kołatanie" to zamknięta historia, czy część większego cyklu?

Książka stanowi kompletną, zamkniętą opowieść i jest debiutem powieściowym Artura Żaka. Autor stworzył spójną strukturę, która w pełni wyjaśnia losy Piotra oraz tajemnice skrywane przez starsze pokolenia mieszkańców wsi. Lektura nie wymaga znajomości poprzednich publikacji pisarza, choć widać w niej charakterystyczną dla niego dbałość o detale historyczne i religijne. Jest to idealna propozycja dla czytelników ceniących jednowątkowe, ale wielowarstwowe historie literackie.

Szczegóły
  • Autor: Artur Żak
  • Wydawnictwo Dobra Literatura
  • Oprawa: Twarda
  • Rok wydania: 2024
  • Ilość stron: 352
  • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
  • Model: 9788367173773
  • Język: polski
  • Nr wydania: 1
  • ISBN: 9788367173773
  • EAN: 9788367173773
  • Wymiary: 145 x 205 x 30 mm
  • Dane producenta: Grupa Wydawnicza Literatura Inspiruje Sp. z o.o., ul. Krucza 16 / 22, 00-526 Warszawa, Polska, biuro@literaturainspiruje.pl
Recenzje książki Kołatanie (barwione brzegi) (12)
  1. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Monika W. w dniu 2024-05-06
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    4 z 4 osób uznało recenzję za przydatną

    .

    TYTUŁ: KOŁATANIE


    AUTOR: ARTUR ŻAK

    WYDAWNICTWO: DOBRA LITERATURA

    .

    I gdy mam powiedzieć miała jednym zdaniem coś o tej książce trudne by to było zadanie.

    Jak każdy szanujący się czytelnik powinien skupić się raczej na treści, ja tym razem na początku, chciałabym opowiedzieć o okładce tej książki. Mam swoje biblioteczce wiele książek nawet, rzekłabym bardzo wiele, jednak tej książce daję numer 1 jeżeli chodzi o okładkę.

    Przepiękne kolory, przepiękna grafika i barwione brzegi to z pewnością to, co ujęło mnie swym pięknem już w momencie kiedy chwyciłam książkę do ręki.

    Oczywiście i treść jest fascynująca, wciągająca swoją tajemniczością i magicznymi klimatami.

    Lata 90 ubiegłego wieku i mieszkający w mieście Piotr który tuż po zdaniu matury trafia na wakacje do swojej babci. Kobieta dopiero co została wdową lecz tak naprawdę nadal żyje w ten sposób jakby mąż przy niej był. Dzieje się to za sprawą tego iż na ziemi została dusza Bronka który przez cały czas czuwa nad swoją żoną .

    Ówczesny, wiejski świat widziany oczyma Piotra, zabobony i wierzenia które panują na wsi ale też magia która dzieje się w tej książce za sprawą duszy która w pewnych momentach staje się narratorem, sprawia że książka pomimo braku szalonych zwrotów akcji, staje się niezmiernie ciekawa i wciągająca.

    Piękna to opowieść, łącząca ze sobą nurty realizmu,wiary chrześcijańskiej, zabobonów i spojrzenia na to wszystko młodego wówczas człowieka. W tle wyjące wilki, zapalana przez babcię gromnica i motyle w brzuchu, które właśnie poczuł Piotr względem Lidki.

    Czytelnicza uczta w przepięknej graficznej oprawie.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  2. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Gosia N. w dniu 2024-05-26
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    3 z 5 osób uznało recenzję za przydatną

    „Życie za życie. Odwieczne prawo. Życie należy tylko do Życia, kto je odbiera… Tak… Nikt nie ma prawa odbierać tego, co do niego nie należy. Nie można brać czegoś, jeśli się tego nie ma. Możesz wziąć tyle obfitości, ile masz w sobie. Tyle miłości, ile twoje serce jest w stanie pomieścić. Tyle życia, ile możesz unieść. Jeśli próbujesz wziąć cokolwiek więcej, zostanie ci zabrane to, co masz. Banalnie proste i banalnie oczywiste. Tak stare, że ludzie powinni wreszcie zrozumieć, że taki jest fundament świata.”

    Po śmierci dziadka Bronka, Piotr postanawia spędzić wakacje i okres przygotowań do egzaminów na studia u babci w Strudze. Rodzice młodzieńca, twierdzą, że z babcią nie wszystko jest w porządku, że po śmierci dziadka dziwnie się zachowuje. Początkowo Piotra również dziwi, że babcia przygotowuje trzy nakrycia stołowe, dla Piotra, dla swojego zmarłego męża Bronka i dla siebie. Z czasem zaczyna rozumieć, że babcia widzi coś więcej, coś co jest niewidoczne dla ludzkich oczu, coś z pogranicza światów. Za zasłoną oddzielającą świat realny od duchowego, dusza Bronka, znacznie starsza niż wynikałoby to z wieku zmarłego, nie tylko opiekuje się żyjącymi, chroniąc ich przed złowrogim Cieniem, ale pomaga innym duszom.

    Artur Żak zabiera nas w podróż w czasie, nie tylko do trudnych lat transformacji lat 90-tych, gdy ludzie masowo tracili pracę, upadały PGRy i gdy zapanowała zbiorowa bezsilność połączona ze stanem wyczekiwania, na to co przyniesie przyszłość, ale również w czasy wojny i powojennej odbudowy kraju, dodatkowo Dusza Bronka zabiera nas w czasy, gdy większość terytorium Polski pokrywała prastara puszcza. Sama podróż w czasie, nie jest jedyną podróżą, jaką serwuje czytelnikowi autor, który zabiera nas w podróż duchową przez fascynującą, a zarazem specyficzną mieszankę wierzeń ludowych i religii katolickiej. Ta powieść to również skarbnica życiowych prawd, prawd, które rządzą życiem i tym fizycznym i tym duchowym. Wraz z Duszą przemierzamy ścieżki ludzkiego losu, który dla mieszkańców Stugi nie zawsze był łaskawy, właściwie odwiedzane przez Duszę miejsca naznaczone są ponadczasowym bólem i smutkiem, którego nic nie jest w stanie ukoić. „(…) życie rodzi życie, ciemność rodzi ból, a ból domaga się bólu u innych. To wręcz banalne równanie, tak banalne, że żaden filozof nie poświęci mu nawet chwili namysłu, zaczęło obowiązywać na ziemi od dnia, gdy pojawił się na niej diabeł, i będzie obowiązywać tak długo, jak długo diabeł będzie tkwił w swoim zaślepieniu.”

    Właśnie poprzez te wielokrotne odniesienia do bólu, diabła, zła w powieści czai się mrok, ale jak twierdził Einstein „Ciemność nie jest czymś, ciemność jest brakiem czegoś. Może pan mieć niewiele światła, normalne światło, jasne światło, migające światło, ale jeśli tego światła brak, nie ma wtedy nic i właśnie to nazywamy ciemnością, czyż nie?”, tak więc autor przeciwstawia mrok sączący się ze skrzywdzonych dusz, ze światłem tworzonym przez żarliwą wiarę oraz miłość, zarówno tę młodzieńczą jak i tę dojrzałą.

    „Kołatanie” to powieść z gatunku literatury pięknej, zahaczająca o metafizykę i filozofię, przyciąga pięknem języka i głębią treści. Jest jak symfonia, w której pojawiają się spokojne, wręcz sielskie i liryczne nuty, aby w ciągu kilka zdań uderzyć w mocne, wręcz brutalne tony.

    Serdecznie polecam!

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  3. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    4/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Katarzyna Z. w dniu 2024-04-30
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    4 z 8 osób uznało recenzję za przydatną

    Niewano pisałam o książce "Wniebogłos" Aleksandry Tarnowskiej, nie spodziewałam się, że w tak krótkim czasie trafię na równie cudowną historię w zbliżonym klimacie. Obie różnią się od siebie, jeśli jednak spodoba się Wam jedna z nich to po drugą obowiązkowo musicie sięgnąć.

    Tu autor przenosi nas na wieś lat dziewięćdziesiątych, czyli nie co później niż wspomniany "Niebogłos". Te czasy są mi bliższe, dzięki czemu dla mnie mniej było nowych informacji dotyczących wierzeń, tradycji czy rytuałów, a więcej wspomnień, bo faktycznie "tak bylo". Głównym bohaterem jest dziewiętnastoletni Piotr, który przygotowuje się do rozpoczęcia szkoły wyższej. Lato spędza na wsi u swojej babci która całkiem niedawno pochowała męża. Jest ona przekonana, że duch jej zmarłego Bronka cały czas jest wśród nich. Piotr z pewnym dystansem podchodzi do babci i jej wierzeń w wilkołaki, strzygi, zmory, jednak pewnego dnia sam słyszy niepokojące wycie wilka.

    Autor umiejętnie przeplata magię, zabobony, słowiańskie wierzenia z życiem codziennym i wiarą chrześcijańską. Książka jest napisana w tak przyjemny sposób, że nie można się od niej oderwać. Na dodatkowy plus zasługuje genialna twarda, kraftowa okładka która skradła moje serducho, dodatkowym elementem dla sroczek są barwione brzegi które cieszą oko czytelnika. Możecie je zobaczyć w moim unboxingu, tym z wilkiem (tylko na Instagramie).

    Dzięki oprawie i jej wnętrzu jest ona świetnym pomysłem na prezent, ja już wiem komu ją podaruję.

    Polecam.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  4. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    4/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Diana W. w dniu 2024-04-08
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    4 z 8 osób uznało recenzję za przydatną

    Książka „Kołatanie” Artura Żaka, jest tak różnorodna i poruszająca tak wiele wątków, że trudno jest ją opisać. Zacznę może od strony wizualnej, gdyż jest ona cudownie wydana. Twarda oprawa, ładna wklejka i wyjątkowe barwione brzegi sprawiają, że od razu książka ta się wyróżnia.

    Jest to opowieść o Piotrze, który po śmierci dziadka postanawia zamieszkać z babcią na wsi. Odkrywa, że babcia nie może pogodzić się ze śmiercią małżonka i ciągle zachowuje się tak jakby on tu był. Po pewnym czasie okazuje się, że może faktycznie babcie łączy coś z duszą dziadka. Piotr na wakacjach poznaje Lidkę, w której się zakochuje, niestety ta miłość zwiastuje kłopoty, a jakie przekonacie się czytając tę książkę.

    Drugi wątek opowiadany jest przed duszę Bronka, tu znajdziemy mnóstwo odniesień do słowiańskiej mitologii, sytuacji politycznej lat 90tych, jak i czasu powojennego, pokazuje z czym trzeba było się zmierzyć mieszkając na wsi. Smutna prawda o alkoholizmie i akceptacji przemocy wobec kobiet.

    Troszkę zagmatwana to powieźć, można powiedzieć że dusza Bronka kołacze się to tu to tam. Przedstawia smutne historie innych dusz, które pozostały na ziemi, gdyż przydarzyła się im ogromna krzywda. Tropiąc zło, które stara się swoje szpony zatopić w jego bliskich.

    Zabrakło mi jednego, z jakiego powodu Lidkę musiał spotkać taki los.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  5. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Beata M. w dniu 2024-04-07
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    3 z 6 osób uznało recenzję za przydatną

    Decydując się na lekturę Artura Żaka miałam mgliste pojęcie tego co może czekać na mnie wewnątrz. Zaciekawiona opisem z okładki sięgnęłam po historię jak się wydawało wpasowującą się w mój gust literacki, ale jednocześnie to co otrzymałam wymknęło się moim wszelkim wyobrażeniom.

    Autor otworzył przede mną świat nieograniczonej wyobraźni. Sięgnął po słowiańskie wierzenia, mity a także zabobony i zaserwował mi lekturę, w której wszystko mogło się wydarzyć. Jednocześnie całość zamkną w kameralnym gronie i na bazie minimalistycznych znaków, odwołując się jedynie do głębokich ludzkich emocji wciągnął mnie w sam środek zaskakujących wydarzeń. To nie jest historia składająca się na wiele motywów, w której akcja goni akcję a lektura pozwalająca wczytać się w treść i przeanalizować zachowania postaci, które na początku zachowują się dość dziwnie, ale im lepiej ich poznajemy tym łatwiej zaczynamy rozumieć co trapi ich od środka.

    Przenosimy się do lat 90. XX wieku, w których rozgrywa się akcja. Poznajemy 19-letniego Piotra przygotowująca się do rozpoczęcia studiów, który przenosi się do babci na wieś, by tam spokojnie się uczyć i jednocześnie dotrzymać towarzystwa kobiecie, która niedawno została wdową. Jednak młody chłopak nie spodziewa się zdarzeń jakie czekać go będą na miejscu. Babcia bowiem szykując posiłek zawsze będzie stawiać dodatkowe nakrycie sugerując, że przecież dziadek jest tuż obok. Będzie również wierzyła we wszelkie słowiańskie zabobony i chociaż Piotr nie będzie chciał dawać temu wiary, pewnego dnia wydarzy się coś, co zmusi go do lepszego zrozumienia zachowania babci.

    Fabuła wydaje się wymykać wszelkim schematom i jest tak smaczna w odbiorze, że specjalnie przedłużałam czytanie kolejnych stron, by zatrzymać się w tej historii na dłuższy czas. Powieść obyczajowa pięknie łączy się ze światem mistycyzmu i powoli sięga po motywy słowiańskie, znane lub mniej znane zabobony oraz łączy w tym wszystkim subtelność chrześcijaństwa. Jednocześnie nie jest to historia która w jakiś sposób narzuca swoje wartości czytającemu lub która stara się konkretnie ukierunkować na dane myślenie. Nie! Wręcz przeciwnie, bowiem autor pozostawił w mojej głowie wielki chaos po zamknięciu ostatniej strony i wciąż nie jestem pewna co o tym wszystkim myśleć. Jednocześnie zapewniam Was, że ta historia zdecydowanie warta jest przeczytania, ponieważ zaskakuje inteligencją, pomysłowością a także sztuką wykonania.

    "Kołatanie" to książka jedyna w swoim rodzaju, wymiękająca się wszelkim schematom i mocno dająca do myślenia. Jednocześnie uważam, że nie jest lekturą dla każdego, ponieważ porusza nietypowe tematy i wydaje się mocno ingerować w serce i umysł czytelnika. Jeśli lubicie ciekawe literackie wyzwania oraz odkrywacie nowe fabularne szlaki – zdecydowanie polecam Wam dać szansę nowej powieści Artura Żaka. Osobiście jestem nią oczarowana.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

taniaksiazka.pl

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula