"Kobiety Holocaustu" w przejmujący sposób ukazują tragedię więźniarek obozów zagłady i sytuację kobiet w całym okresie II wojny światowej.
Holocaust był jedną z najbardziej tragicznych zbrodni w historii ludzkości. Nigdy wcześniej nie wymordowano tak wielkiej liczby ludzi w sposób tak zaplanowany. Hitlerowcy stworzyli na podległych sobie terenach prawdziwe imperium śmierci: system wyszukiwania niepożądanych jednostek, izolowania i masowego, niemal maszynowego mordu. Na terenach okupowanych powstało wiele obozów koncentracyjnych i obozów pracy, które były w rzeczywistości miejscami zbiorowej eksterminacji Żydów, Romów, Polaków i przedstawicieli wielu innych nacji. Na temat ten powiedziano już wiele. Powstało mnóstwo filmów i książek: opracowań historycznych i powieści obrazujących tragiczną sytuację więźniów obozów zagłady. Mimo to "Kobiety Holocaustu" wyróżniają się na tym tle znacząco.
Na kartach książki autorka skupia się wyłącznie na sytuacji kobiet więzionych i mordowanych w niemieckich obozach zagłady. Kobiety jako słabsze fizycznie i mniej skłonne do bezwzględnej walki o pożywienie kosztem innych więźniów miały zdecydowanie mniejsze szanse na przeżycie. Z kobiety, symbolu życia, naziści uczynili źródło totalnej dehumanizacji. Kobiety w ciąży, matki małych dzieci i opiekunki osób, które były niezdolne do pracy, wysyłano z miejsca do komór gazowych. A jeśli nawet ominęła je śmierć w komorach, szanse na przetrwanie i tak miały o wiele niższe od mężczyzn.
O autorce
Zoë Waxman jest wykładowczynią w Instytucie Orientalistycznym Uniwersytetu w Oxfordzie. Naukowe zainteresowania tej wybitnej specjalistki skupiają się na sytuacji kobiet w czasach II wojny światowej. Bliska jest jej szczególnie tematyka Holocaustu i feministycznej roli płci. Ma w swym dorobku wiele cieszących się uznaniem publikacji. Książka niniejsza ukazała się nakładem Wydawnictwa Poznańskiego.